Zdraví

Omega-3 mastné kyseliny zmírňují schizofrenii, zjistili australští vědci

Pravidelná konzumace rybího oleje s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může pomoci lidem, u nichž se projevily počáteční příznaky schizofrenie. S takovým závěrem přišli vědci z univerzity v australském Melbourne. Omega-3 jsou podle nich vhodným přírodním doplňkem v rámci terapie pacientů trpících dosud nerozvinutou schizofrenií.

omegaVýzkumu australských vědců se zúčastnilo 81 lidí s počátečními příznaky schizofrenie ve věku od 13 do 25 let. U některých pacientů bylo dříve zjištěno, že trpí halucinacemi a slyší neexistující hlasy. Avšak tyto příznaky po několika dnech odezněly. Ve skupině byli také lidé, kteří se v minulosti potýkali s klamnou představou, že jim chce někdo ublížit. Poměrně rychle se však tohoto pomýlení dokázali zbavit.

Pacienti s dosud nerozvinutou schizofrenií byli rozděleni na dvě zhruba stejně velké skupiny. Ta první pravidelně dostávala doplněk stravy s rybím olejem bohatým na omega-3 mastné kyseliny. Druhé skupině vědci podávali kapsle s tekutinou, která sice připomínala rybí olej, byla ovšem zbavena účinné látky. Po dobu sedmi let pak vědecký tým sledoval duševní stav všech účastníků experimentu.

Jak se ukázalo, pouze 10 % pacientů konzumujících doplněk stravy s omega-3 čelilo rozvíjející se schizofrenii. Naopak v kontrolní skupině, jejíž členové dostávali jen neúčinnou látku, se zhoršily příznaky hned u 40 % pacientů.

omega

Rybí olej s omega-3 tak může tvořit doplňkovou terapii, která je schopna přispět ke zmírnění příznaků schizofrenie a zastavení tohoto onemocnění v jeho počáteční fázi. „Omega-3 mastné kyseliny mohou být přínosné z hlediska dlouhodobé prevence závažných forem schizofrenie. Na rozdíl od antipsychotických léků totiž nemají prakticky žádné vedlejší účinky,“ řekl webu Live Science spoluautor výzkumu Paul Amminger z Univerzity Melbourne v Austrálii. Antipsychotika podle jeho slov sice bývají v boji se schizofrenií efektivní, když u pacientů potlačují halucinace a sklony k agresi, na druhé straně ale zvyšují cholesterol a riziko diabetu. V případě větších dávek dokonce mohou dočasně poškodit mozek a způsobit vznik Parkinsonovy choroby.

omega

Vliv omega-3 na mozkovou činnost je přitom pozitivní. „Pro stavbu našeho mozku jsou omega-3 mastné kyseliny naprosto nepostradatelné. Zajišťují větší pružnost cév a tím i plynulejší průtok krve v mozku. Díky tomu dokážeme zpracovat větší objem informací a lépe se soustředíme,“ vysvětluje nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová. Bylo také prokázáno, že lidé s vysokou hladinou omega-3 v krvi méně trpí depresemi.

Nedostatek omega-3 je možné řešit pomocí doplňků stravy s kvalitním rybím olejem. Dlouhodobým užíváním kapslí obsahujících olej z mořských ryb lze získat doporučenou denní dávku omega-3 a podpořit činnost vlastního mozku.

Zdroj: http://www.livescience.com/51812-omega-3-prevent-schizophrenia.html

   
29.12.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] kobližka [*]

  dadma — #4 Na potravinové doplňy rovněž nevěřím,je to jenom veliký byznys.

  maxipes — #1 To byl nějak program pro poválečnou generaci,taky jsem to brala.Dodnes nemůžu pozřít olivový olej,byť sebekvalitnější,hrozně mi tu chuť rybího tuku připomíná Sml80

  superkarma: 0 29.12.2015, 22:09:55
 2. [4] dadma [*]

  Hanula — #2 A pomáhá ? Já na potravinové doplňky moc nevěřím ,ale v poslední době jsem v nějaké nepohodě, necítím se psychicky dobře a nevím proč,tak bych Omegu vyzkoušela.

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 29.12.2015, 16:22:17
 3. [3] bobani [*]

  hurá !

  superkarma: 0 29.12.2015, 10:01:30
 4. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16Ježíšek jako tadičně nadělil pod stromeček - bobule zobu již rokySml22

  1. na komentář reaguje dadma — #4
  superkarma: 0 29.12.2015, 08:52:47
 5. [1] maxipes [*]

  Jako malé děti jsme doma dostávali často rybí olej.Dříve to bylo běžné snad v každé rodině.Sml24

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 1 29.12.2015, 08:51:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme