Rodina

Olovo nelijeme, ale...

Jaké zvyky udržuje o Vánocích čtenářka Helenka, to se dozvíte v jejím příspěvku k dnešnímu tématu, které zní: Štědrý den. Některý zvyky jsou vskutku originální...

Čtenářka Helenka k dnešnímu tématu „Štědrý den" zaslala vyprávění o vánočních zvycích, které ctí. Jsem zvědavý, co na některé z nich řeknete, milé čtenářky!


O Vánocích udržujeme spoustu pěkných zvyků. Jen olovo nelijeme. Zase máme pěkný olověný odlitek Bohouškovy nohy, co mi dali na pohotovosti.

Normálně snídáme prejt s cvhlebem namazaným sádelm, ale o Vánocích to chce přeci jen něco lepšího. Zvlášť, když přijede přítelova maminka. V pátek posnídáme tradičně podle jejího zvyku camelku a turka bez cukru. Prý je to Vánoční zvyk, protože na velbloudech přijeli tři králové a Turecko má blíž k Betlému i k chlévu.

Oběd je klasika. Ovar s křenem. To je zase zvyk od našich. Prý lepší než se postít je dát zlatému prasátku jasně najevo, že buď se ukáže dobrovolně nebo mu sežereme příbuzného. Ovar jíme již léta. Křen pošlu Bohouška vyrýpnout po snídani na zahradu. Vracívá se s krumpáčem tradičně až odpoledne a má roztomile omrzlé tváře. Vykopal již ledacos, loni i ten křen.

Na večeři se všichni těšíme. Rybí řízky nejíme. Takže kapra pouštíme . Tedy skrz mlejnek. Dělám rybí tlačenku. Hodí se. Nebo se vyhodí. Záleží jestli dojedou i strejdové z Třeboně nebo ne. Štědrovečerním pokrmem je u nás vepřový sendvič. Někdy to zkuste, je to strašně jednoduché. Mezi dva tlusté řízky položíte jeden slabší. Spojíte bramborovým salátem.Pak nesmí chybět také cukroví. Nejraději dělám...říká se tomu lámané tatranky. To se nalámou tatranky. Potom ještě plněné perníčky....to se koupí v obchodě. Ale my jsme spíš na maso. Takže nakrájím čabajku, uherák, šunku, lovečák, vysočinu, gothaj a slaninu . No a v lavoru to umístím na štědrovečerně nazdobený stůl.

Bohoušek se nejvíc těší stejně na nadílku. Nechci uspěchat, kdy mu říct pravdu o Ježíškovi. Maturuje až na jaře, tak nechci tlačit na pilu. Takže se po večeři má skorotchýně zdekuje s tím, že má břichabol a odběhne do garáže. Tam natočí harleje, předjede s ním před dům, chvíli tam rachotí, jakože jde Ježíšek, zašustí u popelnic a na motorce poodjede za vesnici. Přítel řekne, že jde zkontrolovat máti, jestli jí nedošel papír a mezitím tam nadělí dárky. Samozřejmě si pouštíme oblíbené koledy . Například Má ji motorovou, Čert na koze jel nebo má zamilovaná V pekle sudy válej.

Je to vždycky hodně dojemný večer a moc se na něj těšíme všichni.

Mamince jsme letos koupili parfém na parkovišti pře Tescem. Byla to super výhodná akce, tak jsem zvědavá, co na něj řekne.

Vaše, Helenka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma pro dnešek: Štědrý den

 • Jak vypadá váš Štědrý den?
 • Zpíváte u stromečku koledy - která je ta vaše nejoblíbenější?
 • Díváte se na Štědrý den s dětmi na pohádky? Jaká je vaše nejoblíbenější a proč?
 • A co vaše Štědrovečerní tabule, co na ní nesmí chybět?

Na tyto otázky mi odpovídejte v dnešním tématu. Posílejte mi odkazy na vaše oblíbené koledy na YOUtube a k nim krátké komentáře. Pokud chcete získat dárek od redakce - krásný kosmetický balíček Radox: smyslná - nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako dva tyto odstavce. Vše posílejte na e-mailovou adresu redakce...

radox smyslná

   
23.12.2010 - Rodina - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [8] Izzy [*]

  Já mám ráda vůni benzínu a chopper je má srdeční záležitost. Pod moto bundu si oblékám oblečení West Coast Choppers.

  superkarma: 0 07.04.2015, 16:20:12
 2. avatar
  [7] kobližka [*]

  Helenko,Helenko.....sršíš vtipem..........alespoň věřím,že to byla krásná nadsázka.....Sml54

  superkarma: 0 25.12.2010, 20:03:10
 3. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Helenko, Helenko, co mi to děláš? Harley není motorka, Harley je chopperSml24

  superkarma: 0 25.12.2010, 18:24:41
 4. [5] Junon [*]

  Tak jsem se od srdce zasmálaSml30 a za to Vám Helenko přeju opravdu šťastný a veselý vánoceSml59Sml67

  superkarma: 0 24.12.2010, 12:17:41
 5. avatar
  [4] heligona [*]

  Helenko, veselé Vánoce Ti přát nebudu, ty budeš mít i bez toho. Takže budu jen tiše závidět Sml54Sml52

  superkarma: 0 23.12.2010, 12:39:09
 6. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Jó ty byly časy, když se pořádaly takovéhle snídaně. Sekám dobrotu, zítra bude vánočka se švestkajdou, ale manžel toho velblouda někde po cestě s dary asi dá Sml54

  superkarma: 0 23.12.2010, 12:28:24
 7. avatar
  [2] kuty [*]

  Sml52Sml52Helenko já tě asi miluju.

  Máš dar udělat své rodině vyjímečné svátky Sml67.Chtěla bych zažít taky takové vánoceSml15Sml30

  superkarma: 0 23.12.2010, 11:59:51
 8. avatar
  [1] Eliana [*]

  Helenko, jsi bezvadná! Motorkářské Vánoce mají švih a prásatku jste ukázali, kdo je tady pánem Sml52! Helenko, krásné Vánoce tobě, příteli i Bohouškovi...doufám, že nám prozradíš, co dostal letos Bohoušek k Vánocům....Chybí mi tam už jen váš tradiční vánoční vohoz....Sml54

  superkarma: 0 23.12.2010, 11:55:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme