Krásný den všem čtenářkám a pochvala Míše, že si dnes nebude hrát na neposkvrněné početí. Není o co stát! Jsou horrorově drastická a nevzešlo z nich nic dobrého s výjimkou lidí, kteří jsou dobří.
Po prvopočátečním chaosu vznikla nejprve bohyně země a sama Země, GAIA. Gaia sama ze sebe nejdřív zrodila hvězdnaté nebe Úrana. ÚRANOS se zrodil bez otce a když ovládnul svět, oženil se s Gaiou. Měli spolu 12 Titánů, 3 jednooké Kyklopy a 3 obry, nevzhledné Hekatoncheiry. Gaia své děti milovala, ne tak Úranos. Obři se mu tak hnusili, že je uvrhl do nitra země a zakázal jim vycházet. Matka Gaia přemluvila jednoho syna z Titánů, Króna, aby otce potrestal. Krónos to však přehnal.

http://www.r2d2.euweb.cz/animace/navrat_domu.swf

Otce připravil o mužství a vyhlásil se za nového vládce světa. Za ženu si vzal svou sestru Titánku Rheiu. Krónos z obavy, aby ho některé z dětí nezbavilo vlády, každého potomka pozřel. Před tímto osudem zachránila lstí matka Rheia pouze syna Dia. Zeus později opravdu proti svému otci povstal a vysvobodil z jeho útrob nejprve své sourozence. Sestru Héru si vzal za manželku a s její žárlivostí měl celoživotní peklo. Boj Dia o moc nad světem byl krutý a letitý, neboť jeho babička Gaia se rozhněvala a z krve zmrzačeného Úrana zrodila nové pokolení obrů, mocné Giganty, aby se proti Diovi vzbouřili. Poštvala proti sobě své mladší děti Giganty proti starším Titánům, kteří svému synovci Diovi nejvíc pomáhaly proti jejich bratru Krónovi.
Rodinný mazec! Víme, jak to dopadlo, Zeus se stal vládcem bohů, lidí i celé Země, tedy i babičky Gaie.
Ale i Zeus se stal objektem neposkvrněného početí. Diovi předurčila věštba, že dcera bohyně rozumu Métidy porodí dceru, která ho předčí moudrostí. Tak milou bohyni po vzoru svého otce pozřel. Ovšem rozbolela se ho tak úporně hlava, až hrozila puknutím. Povolal svého syna Hefaista, podle jiné verze bratrance Prométhea, aby mu hlavu rozpoltil. Jakmile se tak stalo, vyskočila mu z ní v plné zbroji Athéna, bohyně moudrosti a vítězné války. Ta nikdy nezatoužila po jiném bohu či muži a zůstala Athénou Partheons, Athénou Pannenskou.
Nejasné početí má i Afrodité. Nevím, nevím, jak a kdy mohl  mužství zbavený Úranos oplodnit u Kypru mořskou pěnu zrodit tak překrásnou Afroditu. Byla sice překrásná, ale ty její lásky byly všechny bolestné a nešťastné.
Další neposkvrněné a nejasné početí má i ÉROS (Amor, Cupido). Podle Hésioda se zrodil současně s bohyní Gaiou a vše rozptýlené spojil láskou tak, aby vznikly živé bytosti.
Bez lásky by nebyl život! Mějte se rádi a vše dobré v příštím roce přeje OlgaMarie!

P.S. V některých pramenech je uváděno, že Éros byl plodem lásky boha války Area  a bohyně lásky a krásy Afrodity. Mně je bližší verze neposkvrněného početí dle Hésioda.
Olga Marie


Jinak je dnešní téma dne naprosto volné, takže pokud vám leží na srdci něco, co byste rádi hodili do klávesnice, pište, adresu znáte -  redakce@zena-in.cz

Hlavně si pamatujte, co jste napsaly, protože….budete to potřebovat.

Pochopitelně, že ani dnes nezapomeneme na nějakého vypečeného borce a chcípák, a vůbec jsem se rozhodla, že celá dnešní editace bude parádně vypečená.

Připravte se a obrňte se klidem.

Reklama