Bulvár

Oldřich Kaiser se stal číšníkem


Obecn
í dům v Praze, zámeček na Slapech, Harrachov, Liberec, Vejprty či kino Lucerna. Co mají tato místa společného? Je možné, že jste všechna z nich navštívili. Pokud je tomu opravdu tak, můžete si již nyní vytvořit základní představu o tom, jak bude vypadat nový český film Obsluhoval jsem anglického krále, jeho lokace již znáte.

 

Režisér Jiří Menzel odstartoval natáčení filmu podle knihy Bohumila Hrabala ve čtvrtek 9. března 2006. Do hlavní role číšníka a pozdějšího hoteliéra Jana Dítěte obsadil Oldřicha Kaisera. Premiéra filmu je naplánována na prosinec 2006.

 

Jiří Menzel se poprvé zhostil díla Bohumila Hrabala v roce 1965, kdy natočil Smrt pana Baltazara - jednu z próz z povídkové knihy Perličky na dně. Pak následovaly slavné Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny či Slavnosti sněženek.

 

Kdo jiný než Jiří Menzel by měl tedy natočit film podle Hrabalovy slavné knihy Obsluhoval jsem anglického krále?! První myšlenky k natočení filmu vznikly již v roce 1996. Ale začaly se vést dlouhé spory o filmová práva a také se dlouho hledal správný režisér.


Nakonec se Jiří Menzel rozhodl po dvanácti letech vrátit k filmové režii. První impuls k filmu přišel předloni v říjnu. „Když jsem psal první a druhou verzi scénáře, tak ji mohl ještě pan Hrabal číst. Román to je dost složitý, je to mozaika nejrůznějších historek,“ řekl Jiří Menzel.

 

Výběr Oldřicha Kaisera byl pro film velmi důležitý. „Nevybírám si herce, ale hledám člověka, který má v sobě určitou zranitelnost, budí v divákovi empatii,“ vysvětlil Menzel. A takový Oldřich Kaiser bezesporu je. Mladého Jana si ztvární bulharský herec Ivan Barnev.

V dalších rolích by se ve filmu měli objevit například slovenští herci Martin Huba (Skřivánek) a Marián Labuda (Walden) či Josef Abrhám (hoteliér Brandejs) a Jiří Lábus (šéf hotelu). Počítá se s tím, že by film měl trvat kolem dvou hodin. Na filmu se podílí televize Nova.

 

Na konci letošního roku uvidíme, co tato doba udělá s jednou z nejlepších knih Bohumila Hrabala. Záleží především na Jiřím Menzelovi. Ale vzhledem k již několika filmům, které natočil na základě Hrabalových knih, můžeme doufat, že vše dopadne jen dobře.

Co říkáte Jiřímu Menzelovi jako režisérovi?
Který film se vám nejvíce líbil?
A co kniha Obsluhoval jsem anglického krále - nemáte pocit, že jí film ublíží?

   
16.03.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Alenka0010 [*]

  Kaiser je bezva herec, jeho zvláštní povaha je mi hodně sympatická. Je podobnej jako já.

  superkarma: 0 16.03.2006, 12:30:17
 2. [5] Anai [*]

  Většinou máme zkušnosti, že kniha je lepší, než film, v případě našich českých spisovatelů a českých režisérů je to pro mě naopak: Hrabala číst nemohu, prostě to není můj styl, ale všechny jeho panem Menzelem zfilmované knihy jsou prostě úžasné! A skoro totéž platí o Viewegovi, kterého číst mohu a Renčovi. Je mi jasné, že málokdo se mnou bude souhlasit, naopak budete jistě protestovat, jak mohu srovnávat oba autory i oba režiséry

  superkarma: 0 16.03.2006, 08:55:59
 3. avatar
  [3] gerda [*]

  Já miluju všecky Menzelovy filmy i ty, ve kterých sám jako herec vystupuje. Jenom nevím, co se stalo s tím jeho posledním - s Vojákem Čonkinem? Ačkoliv všechny Menzelovy filmy běží několikrát do roka, po Čonkinovi jako by se zem slehla!

  superkarma: 0 16.03.2006, 08:04:22
 4. avatar
  [2] CrazyM [*]

  Nyotaimori: Knihaje úžasná, ale myslím, že jedině Menzl ji může kvalitně zpracovat. Už se těším.

  superkarma: 0 16.03.2006, 06:50:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme