Jak to měla s návratem do práce čtenářka mařinka? Vracela se dřív, a tak ji okolí odsoudilo, přestože pro to byly dobré důvody. Tak to v životě chodí... Víc si přečtěte samy, milé dámy.

My určitě palce držíme, ať Vám to vyjde! Milá mařinko, moc díky za příspěvek a přeju krásný den.


Po rodičovské jsem se neměla kam vrátit, když tu přišla nečekaná nabídka. Taková, která se neodmítá. Dítko mělo 2,5 roku, tehdy jsme ještě měli fungující prarodiče, takže proč lákavou nabídku odmítat? Vrátila jsem se do práce dřív. V rodině to bylo v pohodě, ale okolí mě odsoudilo - pro ně jsem byla nezodpovědná matka, která si jde za kariérou. Že se na mé pozici žádná kariéra dělat nedá, že nemůžu být povýšena, protože není kam, že jsme peníze potřebovali kvůli hypotéce atd. atd., to nikoho nezajímalo. Šla jsem do práce před 3. rokem dítěte, tudíž jsem bezcharakterní kariéristka a takové ty zapřísáhlé „mamky, co řeší jen kójo a jakou papku manžovi uvařit k večeři“ si o mně ještě dlouho vyprávěly. Ukázalo se ale, že to bylo nejlepší možné řešení, nejen kvůli financím, ale i kvůli dítku. V péči babiček rozkvetlo, neb každá strana rodiny se mu intenzivně přes den věnovala a učila ho různým dovednostem. Naše dítko tak šlo do školky s tím, že paní učitelky chválily slovní zásobu, motoriku a podobně. Ono je něco jiného, když jste s dítkem doma a musíte se věnovat i domácím pracem a snažíte se ve volných chvílích přivydělávat, a něco jiného je, když máte dítko dvakrát třikrát do týdne, takže si můžete předem navařit a naklidit a celý den se dítku plně věnovat.

Můj muž s návratem neměl problém, rozhodně nežárlil, že jsem najednou v prostředí, kde jsou také mladí muži, doma chápal, že se nádobí samo přes den neumyje, takže po práci jsme se o domácnost postarali společně. Spíš pro mě to bylo náročné, neb jsem byla zvyklá, že si můžu zajít dopoledne na procházku, po obědě se s dítkem natáhnout... A najednou jsem musela 8 hodin sedět na zadku. Hlavně v zimě to bylo těžké - za tmy do práce, za tmy z práce, denní světlo mi strašně chybělo. Ale zvyknout se dá. Teď si hledám novou práci, kterou bych mohla dělat z domu, abych si ji mohla uzpůsobit dle potřeb rodiny (když některé z dětí onemocní, nebo když budou mít vystoupení, tak abych se na ně mohla přijít podívat). Snad takovou najdu - rozhodně nechci sedět doma a stěžovat si, snažím se ve volných chvílích učit jazyky a další dovednosti, abych byla pro zaměstnavatele zajímavější. Tak mi držte prosím palce, ať mi to vyjde podle mých představ.

mařinka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma na dnešek zní: Návrat do práce

  • Vracely jste se do práce po mateřské dovolené?
  • Po kolika letech?
  • A jaké to bylo? Dalo Vám zabrat, abyste si znovu na všechno zvykla?
  • Zvládl to Váš partner v pohodě?
  • Nebo Vás dítě i návrat do práce teprve čeká? Dovedete si to představit?

Napište mi, těším se na Vaše příspěvky. Za odměnu jedné z vás pošlu opět knížku, ale tentokrát novinku od Jany Divišové: Kurz diskrétní samohany (nakl. Daranus). Těším se do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je Návrat do práce. Předem děkuju!

knihazombie

Reklama