Bulvár

Okamurův „Novoroční projev“ II.

„Není důležité, jaké máme HDP, jaký kurs a jakou inflaci. To nejpodstatnější je, jaké máme lidi. Jací lidé jsme my,“ píše ve své novoroční úvaze Tomio Okamura, mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Tomio OkamuraVážení spoluobčané,

každý nový rok stojíme před otázkou - vzkvétala naše země loni a bude vzkvétat letos? Ať už byla odpověď jakákoli - ukazuje se, že zatím nikdy v posledních letech naše země nevzkvétala tolik, kolik mohla. Nikdy ji ale také neporazily na kolena všechny ty proběhlé krize - politické i ekonomické.

Ekonomika není to hlavní

Čím to? Krom jiného i proto, že politika a ekonomika nejsou tím zásadním, čím žijeme a čím bychom žít měli. Největší sílu právě v době krizí nečerpáme z bankovního účtu, ale z přátel a z rodiny. Ze svého okolí - z knih, z našich vzorů, z osobností a z hrdinů našich dějin.

Kvalita života se rozhodně neodvíjí od výše státního HDP anebo příjmu jednotlivce. Závisí hlavně na hodnotách daného člověka nebo společnosti. Rozhodně to ale neznamená, že ekonomika není důležitá - jen nesmí vítězit nad morálkou a společnými hodnotami.

Skutečná chudoba je zlá a ničivá

Naše republika je přese všechny problémy bohatou zemí. Skutečná chudoba, ta co ohrožuje život, je výjimkou, přestože stále nám umírají lidé na ulici mrazem a někdy i na následky podvýživy.

Žijeme v čase, kdy média uchvacují gorily ze ZOO, jejichž „příjem“ překračuje platy většiny smrtelníků. Firmy sponzorují anakondy, křečky či další zvířata, které mají dotace, granty a dary od státu, města a občanů v řádu stamiliónů. Školní třídy se skládají na veverky namísto toho, aby pomohly třebas jen jediné stařence v nejbližším okolí. Žijeme v mediálně odporné a děsivé době, kdy jedna gorila je větší a důležitější celebrita než desetitisíce potřebných stařečků nebo invalidů.

Zítra zas někdo napíše, jakýže jsem populista - nevím dodnes pořádně, co to je. Jen vím, že to, co teď píšu je prostý fakt. Nevyvratitelný. Jen hodně nepříjemný.

Ničivá je i nespravedlnost

Naše země nevzkvétá tak, jak by mohla, protože v ní příliš nekvete spravedlnost. Ze zlodějů jsou často milionáři a miliardáři. Justice naopak často páchá křivdy na nevinných lidech. I v tyto dny trpí ve vězeních lidé nevinně odsouzení, lidé odsouzení v nespravedlivých, neústavních procesech. Namísto spravedlnosti v naší zemi často vítězí právní formalismus. Lidé jdou do vězení třeba proto, že se jejich právník zapomněl odvolat k vyšší instanci a jiní, někdy i velcí skuteční gauneři tam nejdou, protože soudce, státní zástupce či policie nestihli ve správném datu vyhotovit správný formulář nebo během šetření opomenuli jiný formální krok.

Nesouhlasím a protestuji proti tvrzení vykladačů práva, že spravedlnost není právo. Selský rozum mi říká, že právo tu je od toho, aby spravedlnost nastolovalo. Stoprocentní spravedlnosti nemůže být nikdy dosaženo, vím. Ale tvrdím, že vždy se o ni musíme maximálně a dnes a denně pokoušet. I navzdory právu. Je-li špatné - pak ho měňme.

Odpovědnost je na nás

České země mají výjimečný dar na pracovité a chytré lidi. I na lidi výjimečně klidné a tolerantní. Nic není černobílé. Tahle zdánlivá výhoda se pro nás čas od času stává nevýhodou. Po dvacet let tu tolerujeme rozkrádání společného majetku. Za posledních dvacet let náš stát přišel o většinu zdrojů svého financování. O ziskové podniky, které mu vydělávaly peníze. Stát rozházením majetku nahospodařeného za 40 let přišel o své finanční rezervy na potřebné reformy. Ze státu, který byl věřitelem mnoha zemí světa se stal dlužník. Málokomu dochází, že ony lacino privatizované, zničené nebo ukradené firmy (od Prazdroje po Zetor) vydělávaly státu třeba na důchody nebo na zdravotnictví. Mnohé z nich rozhodně nebyly přítěží, ale naopak slepicemi, které nesly velká zlatá vejce.

Kolik ze zmizelých peněz jsme skutečně investovali do rekonstrukce země po pádu komunismu? Pět, deset procent? A kdo nese vinu? Nejsou to jen politici - jsme to stále my občané. Občané voliči, občané novináři, občané policisté, státní zástupci, úředníci. Je to obehraná písnička, ale nikdo není za naši zemi odpovědnější, než my sami. Nejsou to „Oni“: komunisté, odéesáci, socané, lidovci, topáci. Ti všichni jsou přece naši spoluobčané jako my. To všechno jsme i my.

Ekonomické krize mohou být skvělý katalyzátor. Pročišťují nejen ekonomiku od nezdravých a špatných firem. Mohou a doufejme, že budou čistit taky veřejnou správu. Rok od roku se zdvihá nevole občanů nad svými volenými i nevolenými zástupci a správci země.

Jen houšť, říkám si den co den. Každý naštvaný občan znamená menší toleranci pro chyby či zločiny těch, kdo odpovídají za chod naší republiky v kterémkoli oboru.

Buď práci čest

Toto heslo by se mělo do kamene znovu tesat, protože za poslední léta poctivá a čestná práce mizí a mizí. Jen dobrou prací můžeme být dlouho úspěšně všichni živi. Žádný derivát ani finanční produkt ani projekt EU nás dlouhodobě nenakrmí.

A k dobré práci, která by měla získat nazpět svoji popularitu a čest patří i kvalitní vzdělání. Vzděláním nemyslím fofrškoly pro hlupáky, co chtějí titul přede jménem na zakrytí vlastní hlouposti a nedostatečnosti. Vzděláním se tu míní kvalitní a hluboké množství praktických i teoretických vědomostí prospěšných k profesnímu i osobnímu životu. Nepotřebujeme managery čehokoliv. Bakaláře a magistry fachidioty. Potřebujeme inteligentní řemeslníky, erudované středoškoláky, průmyslováky, co dokáží každodenně řešit problémy a odvádět špičkovou práci. Potřebujeme dobré a talentované inženýry a architekty. Takové, co školu neudělali z nouze a v mezičase mezi dvěma diskotékami. Ale takové, co prahnou dokázat ve svém oboru to nejlepší a chtějí proto dělat maximum.

Vždycky je šance, že bude líp

V čase krizí Češi, Moravané i Slezané čas od času ukázali, že v nich stále je síla, hrdost, elán pohnout zemi k lepšímu. Obětovat se, bojovat a pracovat pro druhé. Jen škoda, že tenhle elán si po čase necháme ukrást částí našich elit. Jedno, zda oprávněně či ne. Tahle země není zemí jednotlivých politiků, co nás tu tam zradí nebo podvedou. Tahle země je zemí naší, našich předků a našich potomků. Pro ně ji dělejme lepší. Dělejme také děti a tyto děti také dělejme lepší, slušnější, pracovitější.

Opravdu není důležité, jaké máme HDP, jaký kurs a jakou inflaci.
To nejpodstatnější je, jaké máme lidi.
Jací lidé jsme my.

Přeji vám šťastný rok 2012!

Kam dál?

Některé další komentáře Tomia Okamury...

   
02.01.2012 - Společnost - autor: Tomio Okamura

Komentáře:

 1. [28] iřka [*]

  Ano,jaké máme lidi,jací jsme my. A to nevidím vůbec růžově. Kéž by se objevilo takto smýšlejících lidí více.Pěkně jste to napsal.

  superkarma: 0 03.01.2012, 12:58:30
 2. avatar
  [27] monkee [*]

  Rikina — #26 Sládek se taky propadl do propadliště dějin (a jakou si dělal čáku na vládnutí).Sml24 Snad tu ještě zbylo dost rozumných lidí, nebo jsi až takový pesimista?Sml80Sml58

  superkarma: 0 02.01.2012, 23:43:04
 3. [26] Rikina [*]

  Sml57 Tohohle já se právě bojím - že při přímé volbě prezidenta by nakonec mohl tuhle zemi reprezentovat... leckdo. Kdo například umí dostatečně polopaticky psát to, co jiní chtějí číst. Sml32 

  1. na komentář reaguje monkee — #27
  superkarma: 0 02.01.2012, 23:23:56
 4. avatar
  [25] Pentlička [*]

  Ne, že by to nebyla pravda, ale jaksi mi chybí nějaké návrhy na řešení.

  superkarma: 0 02.01.2012, 18:06:51
 5. avatar
  [24] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #23 koalice je bezny zpusob vlady, aby mohli vytvorit koalici, tak jsme je tam museli zvolit, v nasem volebnim poradku nevolime vladu, ale sve zastupitele  Sml80

  superkarma: 1 02.01.2012, 15:23:56
 6. [23] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #18 to je taky dobrý kec. Dáš hlas někomu, komu věříš, ale oni si tam stejně udělají ty své koalice a vše běží ve starých kolejích.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #24
  superkarma: 1 02.01.2012, 15:16:23
 7. [22] cilani [*]

  Astrud — #7 prosím tě a čím mu to prospívá a jak to zhodnocuje ve svůj prospěch?Sml80

  superkarma: 0 02.01.2012, 15:13:09
 8. avatar
  [21] Věrulinka [*]

  dadma — #19 Sml67

  superkarma: 0 02.01.2012, 14:34:21
 9. avatar
  [20] Věrulinka [*]

  Lukáš Čejka — #18 ano, ale chce jim nějak ukázat, že už jich máme dost.Oni to moc dobře vědí, ale spoléhají na českou náturu-trpělivost naší Sml31

  Lukáš Čejka — #17 ale určitě by jsi se mnou věk neměnil Sml23Sml30

  superkarma: 0 02.01.2012, 14:33:32
 10. [19] dadma [*]

  Pan Okamura nazývá věci pravými jmény a to se mě na něm líbí.I když myslím si není chudý člověk a nemusel by se starat,tak jsem ráda,že tyhle zloději ,kteří se tam drží zuby ,nehty začínají vadit i bohatým lidem.Všichni nadávají na komunisty(neobhajuji je spoustu věcí udělali špatně),ale jak píše pan Okamura " Ze státu, který byl věřitelem mnoha zemí světa se stal dlužník."A to je pravda.Mohou za to všechny vlády,které byly u moci od roku 1990 až dodnes.Všichni zanechaly stopu a většinou negativní.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #21
  superkarma: 1 02.01.2012, 14:28:26
 11. avatar
  [18] Lukáš Čejka [*]

  Věrulinka — #13 roztahuji se tam, protoze jsme je tam zvolili, prijde mi proto trochu nemistne si ted stezovat na to, ze tam jsou Sml54

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #20
  2. na komentář reaguje cilani — #23
  superkarma: 1 02.01.2012, 13:59:29
 12. avatar
  [17] Lukáš Čejka [*]

  Věrulinka — #14 ja uz taky nejsem zadny junior Sml54

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #20
  superkarma: 0 02.01.2012, 13:57:35
 13. avatar
  [16] monkee [*]

  Astrud — #7 A co  má z toho, že je ho víc vidět a slyšet? Populista by ten věhlas už dávno nějak zužitkoval. Popiš mi, jak to udělal on.Sml24

  superkarma: 1 02.01.2012, 13:48:52
 14. avatar
  [15] monkee [*]

  Postrádám odborný komentář od malinkého kotěte, haló, kde jsi?Sml57 Jsi tu už od rána a TADY koment chybí.Sml58

  superkarma: 0 02.01.2012, 13:48:06
 15. avatar
  [14] Věrulinka [*]

  Lukáš Čejka — #11 ježíš, teď jsem nemyslela tebe tím starým důchodcem, to nééééééSml30Sml48

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #17
  superkarma: 0 02.01.2012, 13:45:01
 16. avatar
  [13] Věrulinka [*]

  Lukáš Čejka — #11 a dokud necháme tyto zmetky se roztahovat, nic se nezmění, oni pojedou dál ve svých korýtkách Sml31Sml15 a jenom budou čím dál více zdražovat, plundrovat lid, aby měli čím dál bvíce  plný koryta Sml31

  Prostě chce to něco s nimi udělat, ale my staří důchodci, my už změníme prd.Ale mladí by se měli ozývat Sml67

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #18
  superkarma: 0 02.01.2012, 13:44:23
 17. avatar
  [12] Věrulinka [*]

  Lukáš Čejka — #11 Sml22 ano, to máš pravdu, kým je nahradit, ale oni by se našli slušný lidi, věřím tomu.Sml22

  hm, volby, to je šaškárna, jinak to nevidímSml15, stejně si tam s hlasama udělaj, co chtěj Sml31Sml15

  superkarma: 0 02.01.2012, 13:41:07
 18. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  Věrulinka — #9 defenestrace neni reseni, protoze problem preci neni, jak se zbavit tech co tam jsou - to udelas snadno ve volbach - ale problem je, kym je naradit Sml57

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #12
  2. na komentář reaguje Věrulinka — #13
  3. na komentář reaguje Věrulinka — #14
  superkarma: 1 02.01.2012, 13:38:20
 19. avatar
  [10] Věrulinka [*]

  gabagabag — #6 jak píšu níže, d.....Sml67

  superkarma: 0 02.01.2012, 13:30:15
 20. avatar
  [9] Věrulinka [*]

  maje — #8 to vím, ale nemyslím si, že by nebyl správný prezident, já si ho opravdu vážím Sml67

  Je pravda, měla jsem nesmírně ráda Grose, panečku, co se z něj vyklubalo za zmetka.

  jj ono dokud nejsou u koryta, jsou všichni spravedliví, jen se tam dostanou, hned změní se jejich kvalita Sml22

  Jo, jak to udělat, DEFENESTRACI, jediný lék, jinak se nic nezmění Sml23Sml15

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #11
  superkarma: 0 02.01.2012, 13:29:37
 21. avatar
  [8] maje [*]

  Věrulinka — #2 jako prezident by neměl skoro žádné pravomoceSml58Sml58

  jinak pravdu má, ale: jak si nemám nechat sebrat chuť do práce, když cikáni mají daleko větší příjmy než já s manželem (oba chodíme do práce) a přitom nikdy nehrábli.Sml80 jak můžu se stále se zvyšující nezaměstnaností a vyššími poplatky mít více dětí?Sml80 co dělat s tím, že jediné, co máme, jsou dluhy? že jsou všechny továrny v Sml64eli?Sml80

  Tomio, co dělat? návrh nebo návod máš?Sml80Sml24Sml24

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #9
  superkarma: 1 02.01.2012, 13:16:15
 22. [7] Astrud [*]

  Ježíšikriste, takže pan Okamura už se cítí zřejmě teď jako prezident... Dovolím si upozornit nadšené čtenářky, že články pana Okamury jsou čistý populismus. Tak jako je pan Okamura čistý populista. Jemu prostě nejde o žádné všeobecné dobro, jemu jde jen o to, aby byl co nejvíce vidět a slyšet.Sml68 Jednoho populistu teď už na Hradě máme, vyměnit ho za jiného by moc velká výhra teda nebyla.

  1. na komentář reaguje monkee — #16
  2. na komentář reaguje cilani — #22
  superkarma: 2 02.01.2012, 13:15:04
 23. [6] gabagabag [*]

  uVítala bych od Vás článek na téma, co s tím vším můžeme udělat,aby se něco změnilo tentokrát k lepšímu. všechny snahy mi přijdou fakt zbytečné a mnoho lidí se cítí uplně bezmocná-ani už volit nechtěj,protože už snad ani neexistuje to pověstné menší zlo.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #10
  superkarma: 0 02.01.2012, 13:00:50
 24. avatar
  [5] átéčko [*]

  Ano, souhlasím se vším.Sml67

  superkarma: 0 02.01.2012, 13:00:41
 25. [4] mechanik [*]

  Opravdu pravdivé a lepší než projev p.prezidenta.Pane Okamuro jste jednička , víte o čem mluvíte

  superkarma: 0 02.01.2012, 11:18:53
 26. [3] lidicka [*]

  Musím  mu dát za pravdu Sml22

  superkarma: 0 02.01.2012, 10:47:50
 27. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Pane Okamuro jste v návrhu na prezidenta republiky, máte můj hlas již nyní Sml67

  Vaše lidskost, váš postoj, vaše slova vůči bezohlednosti tohoto vládnutí jsou úžasným balzámem a věřím, že ne jen pro mě Sml67

  Velice si vás vážím, kéž by bylo takových lidí více, ale momentálně těžko bych našla v té reprezantaci, která je nahoře, smutný.Jako bych jehlu hledala v kupce sena.Sml15

  1. na komentář reaguje maje — #8
  superkarma: 0 02.01.2012, 10:47:07
 28. [1] Paolo [*]

  Myslím, že líp to ani vystihnout nešlo... Prostě smutný fakt, jak jsme všichni dopadli a jak na tom naše země je. 

  superkarma: 0 02.01.2012, 10:30:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme