.

Ojetinu nekupujte!

Cestování

Ojetinu nekupujte!

Ač to zní paradoxně, Jirka, dnes už bývalý pracovník v jednom nejmenovaném autobazaru na jihu Moravy, by si na jeho bývalém pracovišti ojetý automobil nikdy nekoupil. Proč? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jirku znám už od školních let. Když jedu na chalupu na Moravu, téměř pokaždé na něho narazím, bodejť by ne, když bydlí jen o pár baráků dál.
Naposledy jsem jela na Moravu autobusem, viz. článek: Před cestou si pořádně prohlédněte vašeho řidiče
Jirka se divil, proč jsem nepřijela autem.
„Ále, pořád se mi na něm něco kazí. Přemýšlím, že ho prodám a koupím si něco jiného, klidně i nějakou dobrou ojetinu.“
„To bych nedělal,“
odpoví mi Jirka.
„Narveš do toho peněz víc než do nového. Vím, o čem mluvím.“
Jirka totiž pracoval několik let u svého známého v tamním autobazaru. Už tam nepracuje. Fígle, jaké se tam dělaly s automobily, mu vadily. Když se ohradil, bylo mu řečeno, že ho tam nikdo nedrží.
Nakonec odešel sám.
Co všechno mi Jirka prozradil, aby mě od nákupu ojetiny odradil?
Samé známé (pro někoho možná neznámé) věci.

car

Dejte si pozor i vy.

„Netvrdím, že se to dělá ve všech autobazarech, ale u nás třeba nebyl problém rozmontovat a znovu složit součástky z kradených automobilů. Ty k nám přiváželi na falešné doklady jedni a ti sami týpci, to nepoznáš, že jsou doklady falešné, nebo alespoň já jsem to nepoznal. Šéf to určitě věděl.
Někdy takové auto obratem ruky střelil celé, bez úprav, jenže lidi by si měli uvědomit, že tyto auta můžou být v databázi kradených automobilů, a když je zastaví silniční kontrola, tak aby se pak nedivili.“

Ty jo, ale jak poznám, že jsem koupila kradený automobil?
Smontovaný nijak, možná podle značky motoru, ale i to se dá už přestřelit. Je dobré se podívat do té databáze, než ho koupíš.

Jirko, a co přetočené kilometry?
Tak to je starý fígl. Čím méně najetých kilometrů, tím větší má auto cenu, to je jasné. To ti sníží každý automechanik. Taky to těžko zjistíš, až když se ti začne auto s prominutím srát, tak si řekneš, to není možné, vždyť nemá tolik najeto.

Tak to bude asi případ toho mého.
To sis koupila z bazaru?

Ano, ale mělo najeto jen 30 000 km.
To už tě mohlo trknout, že je to málo.

Proč jsi odešel z autobazaru?
Spíš se zeptej, proč jsem tam šel pracovat. Tady v kraji není práce, to víš. Jsem vyučený automechanik, byl jsem rád, že mi známý nabídl práci. Když jsme ale přestříkávali silné koroze, různě montovali staré součástky, dělali auta na koleně ze starých vraků, a potom přišla nějaká mladá holčina, která se v tom i s klukem vymlátila, byla to dcera kámošky, měl jsem toho plné zuby.

Nenapadlo tě jít na policii?
S čím, jako prásknout to? To bych se mohl rovnou odstěhovat. Už tak jsem měl problémy. Aspoň známým říkám, ať si tam nic nekupují.

Prý se hodně prodávají také auta v exekuci?
U nás jsem se s ničím takovým nesetkal, ale myslím, že v těch větších bazarech se to dělá.

Proti tomu se mají lidé bránit jak?
Myslím, že stejně jak u těch kradených, taky existuje nějaká evidence, nevím teď přesně, jak se to jmenuje, ale dá se to najít na webu.

To všechno se děje i ve velkých, vyhlášených autobazarech?
Já nebudu nikoho jmenovat, co vím, tak ty kontroly v bazarech jsou častější, třeba si to tak nedovolí, ale v těch malých zaprděných, kde jsem pracoval, na to kašlou, každý vydělává, jak může.

A prý se také hodně falšují data registrace.
Stará známá věc, lidi jsou koumáci. Ale rok výroby si můžeš ověřit sama a od toho přibližně vyvodíš registraci. Plus, minus.

Takže si teda nemám kupovat ojetinu?
Kašli na to, teď ty nové auta nejsou tak drahé, i splátky jsou poměrně slušné. Na trhu je tolik automobilů, že ojetiny se za chvilku budou dávat zadarmo. Říkám ti, narveš do toho za opravy, a to se ti nevyplatí.
Anebo si s sebou vem fakt někoho zkušeného, kdo tomu rozumí. Baby většinou kupují auta podle vzhledu, je jim jedno, jestli má slabý motor, nevidí třikrát překrytou vrstvu laku, hlavně, že se jim líbí.

Taková já nejsem.
Tak si kup nové auto, nebo z nějaké předváděčky, ty jsou taky dobré.

Anebo tě vezmu s sebou.
(smích) Nebo.

Závěrečné shrnutí

 • Při koupi ojetého automobilu si sebou vezměte odborníka.
 • Nakupujte tam, kde máte dobré reference, ne v malých „zaprděných“ autobazarech, kde vám už od počátku něco nesedí a na place vidíte hromady starých vraků.
 • Před koupí si projděte Centrální registr ukradených a exekucí zabavených vozidel
  Databáze kradených vozů lze ověřit na stránkách ministerstva vnitra www.odcizena-vozidla.cz
  Exekuci je možné si ověřit v Centrální evidenci exekucí na stránkách komory exekutorů.www.evidenceexekuci.cz
 • Společně s tachometrem si dobře prohlédněte technický stav vozidla, zda ujetým kilometrům odpovídá.
 • Ujasněte si, na co budete automobil používat nejčastěji, zda na popojížďky po městě, na dlouhé cesty, nebo jen na nákupy. Podle toho vybírejte i automobil.

Pozn.red. Text byl redakčně upraven, jméno automechanika pozměněno

Přečtěte si také:

   
10.04.2013 - Auto moto - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [20] Garwa [*]

  Ke kamenným autobazarům nemám moc důvěru, lepší jsou autobazary jako klasické inzerce, kde si člověk kupuje auto přímo od majitele

  superkarma: 0 02.07.2016, 20:09:00
 2. [19] michaelabr [*]

  Vyberte si autobazar, který má na ojeté auto esa v rukávu.

  superkarma: 0 31.10.2013, 20:28:30
 3. [18] aneta_001 [*]

  My máme ojetinu a neni s ní žádny problém. Jen se třeba vyvarovat některých chyb, kterých je možné se dopustit: http://clanky.expresnipojisteni.cz/koupe-ojeteho-vozu/

  superkarma: 0 06.09.2013, 17:11:55
 4. [17] iiifff [*]

  Já bohužel na lepší než ojetý auto neměla, takže ojetinu mám už pět let, jistě že se do ní muselo něco investovat, ale jinak jsem spokojená.  Hyundai accent  Sml80

  superkarma: 0 20.05.2013, 20:29:08
 5. [16] sdrawa [*]

  Ojetých aut není třeba se bát, stačí když se vybere kvalitní autobazar, pak už stačí vybrat auto a je to. Já jsem si takhle loni koupila ford santa fe, celkem výhodně a kvalitně

  superkarma: 0 22.04.2013, 16:50:07
 6. avatar
  [15] Linde [*]

  koupit ojeté auto je umění, je starým trikem zacpávat díry v podlaze hadrem a podlahu přetřít, přetočené kilometry jsou dnes naprosto běžné Sml31. A zákonodárci opět smetli ze stolu zákon, že by se přetáčení mělo posuzovat jako trestný čin - no bodejď, oni na nové auto mají a to že se hrozně okrádají ti chudí, to neřeší.

  Jinak hodně najetých kilometrů poznáte i podle míry sešlapání pedálů, míry ošoupání volantu a řadící páky - zaměřte se i na toto Sml58. A pokud Vám prodejce dá k dobru, že desetileté auto má v ceně už i nový lak, tak utíkejte a už se tam nikdy nevracejte, je to buď bourané, nebo svařené z několika kusů.

  superkarma: 1 10.04.2013, 20:37:24
 7. [14] Trefa [*]

  Trefa:dcera auto ma a ja ho nebudu kupovat.

  superkarma: 0 10.04.2013, 15:14:42
 8. [13] Anime Otaku [*]

  Ony ani velké bazary nejsou zárukou, ještě teď si pamatuju jak v jednom nákupním centru měli vystavené BMW z bazaru začínajícího na tři A - k tomu velká cedule že mají stovky ověřených aut a ten bavorák byl viditelně bouraný z levé přední strany a oprava byla provedená tak, že i laik s mírně nadprůměrným zájmem o auta jako jsem já viděl že to auto není OK

  Možná mám talent na odhad auta, když si známí kupovali Octavii (jedničkovou) dotaženou z německa s najetými 160 000Km tak jsem jim řekla že je to tak o 100 až 180 tisíc stočené. Za tři roky se ukázalo že jsem měla pravdu - rozsypala se převodovka (běžný problém u té motorizace po nájezdu určitých kilometrů myslím 1,6 benzín - asi) - byl stočený o asi 150 tisíc. Prostě se mi nezdál interiér.

  Ale co se týče nových aut tak si nejsem jistá že jsou lepší než bazarová, poslední dobou se totiž dá na design a ne na to že se auto dá používat - třeba nové Clio - v zádu musí sedět člověk bez nohou a v kufru místo tak pro jezevčíka. Radši si seženu starší nafťák v kombíku a za tři roky ho zase otočím než se zbytečně zadlužovat.

  superkarma: 0 10.04.2013, 14:23:43
 9. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  peetrax — #1 asi vedel, ze mu uz jde o vsechno Sml54

  superkarma: 0 10.04.2013, 13:50:43
 10. avatar
  [11] margot [*]

  fakt si nový auto kupovat nebudu - co vyjedu ze vrat, už to má 30% ceny dolů, zimní letní údržba (nějaký ty kapaliny, výměna pneu) stojí stejně jak u starýho - v podstatě si nemůžu stěžovat, koupila jsem si ojeté a za ty roky jsem žádnou závadu neměla. je pravda, že i když člověk ví, kam se dívat, vzala jsem si pro jistotu s sebou svého servisáka, v bazaru jsme to hodili na rampu, zevrubně prohlédli, projeli...

  superkarma: 0 10.04.2013, 13:21:11
 11. avatar
  [10] kareta [*]

  kdybych bydlela v Praze, tak přesuny řeším MHD nebo taxikem Sml80 Ojetiny bych se nebála. Bála bych se renaultu nebo dacieSml54

  superkarma: 0 10.04.2013, 12:57:46
 12. avatar
  [9] pajda [*]

  átéčko — #3 taky můžeš dopadnout ajko já - koupili jsme ojetinu, za týden nato jsem začala blbě vidět na jedno oko. Ukázalo se, že je to nějaká ucpaná cévka v mozku, půl roku zákaz řízení, protože mi vypadávalo zorné pole, mezitím mě změnili jídzní řády teď mám domů přímý spoj a auto budu prodávat...stojí mi u domu zbytečně.

  superkarma: 0 10.04.2013, 10:06:00
 13. avatar
  [8] Markýza [*]

  přelakovanou

  superkarma: 0 10.04.2013, 09:58:35
 14. avatar
  [7] Markýza [*]

  Sml80 zaprděný nebo vyhlášený, já v tom rozdíl nevidím ... i v tom nej nej  nej, který se tváří jako super hyper jsou auta po bouračkách, s úřelakovanou korozí, přeraženým číslem motoru, kradená .....

  SStream — #5 tak tak ... taky to tak řeším Sml16

  superkarma: 0 10.04.2013, 09:58:20
 15. avatar
  [6] Vivian [*]

  Jinak co se týče nákupu aut, tak se mi velice líbil tento článek: http://www.zivotnistyl.cz/clanky/bydleni/912/zivot-na-jedno-pouziti-iv-%E2%80%93--novou-skodu-prave-ted!-.html Sml67

  superkarma: 0 10.04.2013, 09:19:21
 16. avatar
  [5] SStream [*]

  átéčko — #3 v tom případě zvaž, jestli auto vůbec potřebuješ. Poslední dobou se stává trendem car sharing, tedy společné vlastnictví jednoho vozu několika lidmi, rodinami, v zahraničí se toho chytají dokonce i firmy. Já jsem nakonec zvolila možnost občasného zapůjčení auta (z půjčovny). Když jsem si spočítala, na kolik mě vyjde pojištění - povinné i havarijko, dálniční známka, lítačka po úřadech, údržba, zimní pneu, parkovací místo, riziko zcizení či poškození a následné nutné opravy - rozhodla jsem se pro půjčovnu - půjčím si auto, které danému účelu vyhovuje nejvíc a mám po starostech. Mají auta v perfektním stavu, jsou pojištění od hlavy až k patě. Pokud toho nenajezdíš moc, 100% to vyjde líp. A ještě si vždycky vybereš barvu Sml30

  1. na komentář reaguje Markýza — #7
  superkarma: 0 10.04.2013, 09:14:17
 17. avatar
  [4] Vivian [*]

  My jsme si před pěti lety koupili ojetinu přímo od majitele, přes inzerát. A před koupí jsme si ještě nechali za pár stovek udělat posudek od soudního znalce. A toyotka nám jezdí dodnes Sml16 A to už tenkrát měla najeto 160 tis. km. Dnes má asi 210 a pořád šlape jako hodinky. 

  Když bazar, tak leda nějaký autorizovaný, třeba já bych šla přímo do toyotího, tam má člověk přece jen nějakou garanci... A stejně se vždycky vyplatí dát pár stovek za nezávislého znalce, který auto zkontroluje, projede a případně zjistí věci, které laik nemá šanci zjistit, protože neví, po čem se má dívat...

  superkarma: 0 10.04.2013, 09:09:53
 18. avatar
  [3] átéčko [*]

  Ale když na nové nemám a na auto si půjčku brát nechci?

  1. na komentář reaguje SStream — #5
  2. na komentář reaguje pajda — #9
  superkarma: 0 10.04.2013, 08:08:32
 19. [2] lidicka [*]

  Před skoro 9 lety jsme kupovali "ojetinu" v autobazaru v Brně - naprostá spokojenost, auto pořád jezdí, samozřejmě drobné opravy už na něm byly provedeny, ale pořád je to hezké i když v zimě negarážované auto.Sml22

  superkarma: 0 10.04.2013, 06:15:49
 20. avatar
  [1] peetrax [*]

  Bezva. Takže v jiném článku se doporučuje neručit nikomu, ani vlastním dětem, tady zas, že splácet, že splátky nejsou zas tak vysoké... Sml30

  My jsme teď rok měli coby příruční auto vůz starý tak dvacet let, jen na pojížďky po městě. Letos mu končí technická, tak se budeme muset rozloučit. Strašně jsem k němu přilnula, každá jízda byla adrenalinové dobrodružství, ale vůz se snažil, seč mohl. Sml54

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #12
  superkarma: 0 10.04.2013, 00:09:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme