Bulvár

Ohleduplný porod

Velmi dobře pamatuji, když jsem před přibližně dvaceti lety rodila. Na ten příšerný pocit, kdy jsem byla degradována na jakýsi kus nemyslícího a necítícího balíku, který má jednu jedinou povinnost: nic nechtít, nic nepožadovat a bezvýhradně se podřídit všem příkazům „božstva“ na porodním sále. Nerodila jsem totiž já, ale porodní asistentka, doktor, sestřičky… To, že na konci mého bolestivého a vyčerpávajícího úsilí spatřilo světlo světa MÉ dítě, bylo jenom jakýmsi bezvýznamným okamžikem. Dítě mi bylo odebráno a odneseno, a kdybych si po dvou hodinách neřekla, nikdo by se neobtěžoval mi je ukázat.

Dnes je naštěstí situace už jiná a o maminky je většinou dobře postaráno. Významným přínosem je i skutečnost, že současné maminky mají možnost si samy vybírat porodnici, kde své dětátko přivedou na svět.

Kdybych měla dnes přivést na svět nového človíčka, určitě bych využila všech vymožeností, které by mi byly k dispozici. Snažila bych se najít porodnici, kde bude o mě i mé děťátko dobře postaráno – a to jak po té odborné stránce, tak i po té lidské. Protože právě laskavý a trpělivý přístup personálu je pro každou rodičku velmi, velmi důležitý.

V pátek byla otevřena nová Porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí. Byla jsem tam, viděla a slyšela a můžu s čistým svědomím říct, že to, co tato nová Porodnice nabízí, splňuje snad i ty nejnáročnější požadavky každé budoucí maminky. Je to skutečně komfortní prostředí se vším všudy. Každá maminka zde najde tolik potřebné soukromí a klid.

Komfort, intimita, bezpečnost – tak lze třemi slovy charakterizovat to, co tato nová Porodnice nabízí.

Nastávající maminky zde totiž nečeká ani hekárna, ani velké porodní sály, rozdělené na několik boxů.

„Po příjmu odchází rodička přímo na jeden z osmi porodních pokojů ve čtvrtém patře, které jsou vybaveny nejmodernějším zařízením, které odpovídá požadavkům třetího tisíciletí,“ říká doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc, ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě. „K dispozici má polohovací lůžka, která umožňují rodičce zvolit pozici, která jí bude vyhovovat nejlépe. Jeden z pokojů je vybaven porodní vanou.“

V tomto porodním pokoji žena stráví v podstatě celý porod. Za přítomnosti manžela nebo jiné blízké osoby, pokud bude chtít, tak i s příjemnou hudbou. Pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, přebalovacím boxem, dětskou postýlkou, infuzními pumpami, odsávačkami a dalším nezbytným zdravotnickým zařízením.

Důležitý pro každou maminku je určitě i fakt, že po celou dobu se o ni bude starat jedna porodní asistentka, která bude k dispozici pouze jí. Nemůže se tedy stát, že by musela čekat třeba několik desítek minut, než ji navštíví někdo z personálu a zeptá se jí, zda něco nepotřebuje.

Po narození děťátka zůstává maminka dále na tomto pokoji, odpadá překládání na pojízdné lůžko a převážení na tzv. poporodní místnost.

Jen pár metrů od těchto porodních pokojů se nacházejí tři operační sály, vybavené tou nejmodernější technikou, pro případ, že by se porod začal vyvíjet komplikovaně a byl nutný operační zákrok.

„Je pro nás velmi důležité, aby se každá maminka cítila především dobře a bezpečně. Protože celkový komfort při porodu, to není jen o špičkovém vybavení, ale také v přístupu personálu, v jeho ohleduplnosti a citlivosti,“ uzavírá MUDr. J. Feyereisl.

Mně osobně nová Porodnice v ÚPMD nadchla. Přiznám se, že je mi i tak trochu líto, že ji na vlastní kůži asi nepoznám. Protože si myslím, že maminky a jejich děti, které se zde narodí, budou v té nejlepší péči a na nejdůležitější a nejkrásnější okamžik v jejich životě jim zůstanou krásné vzpomínky, které nebudou ničím zkaleny.

   
25.01.2005 - Společnost - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [31] páťa [*]

  omlouvám se za překlepy

  superkarma: 0 25.01.2005, 23:47:18
 2. avatar
  [30] páťa [*]

  V Podolí jssem roila v roce 1996. Myslím,že spíš měli dát peníze na rekonstrukci oddělení pro šestinedělky. Co se týče porodního sálu tak sice žádný zázrak to nebyl,ale přístup personálu byl výborný. Zato na odd. šest. byl personál na zabití. Určitě nezáleží pouze na tom jak to vypadá,ale hlavně na přístupu lidí. Kde to bylo super ve všem byl nadstandartní pokoj. Druhé dítě jsem rodila v r.2003 v Motole a bylo to bezva ve všech směrech. Den přede mnou tam rodila kamarádka a byla také spokojená e když tam rodila teď po dvou letech tak řejkla,že tam už nikdy více.

  superkarma: 0 25.01.2005, 23:46:16
 3. [28] Janík [*]

  to snad nejsou fotky ani z porodnice ??

  superkarma: 0 25.01.2005, 20:54:58
 4. avatar
  [27] femme [*]

  Žábina: jj, je to už nějaká doba, ale věř mi, že se na takový zážitek nedá NIKDY zapomenout nedávno jsem tam byla za kámoškou a řeknu ti, že tam na mě všechno padalo

  superkarma: 0 25.01.2005, 18:29:13
 5. avatar
  [26] Hanela [*]

  Rodila jsem v Podolí 2x, už je to 15 a 12 let, a byla jsem velice spokojená
  Pravda, komplikace malé, jen pokaždé CŘ, ale děti zdravé, takže co víc si přát. Ale není to tím, že by to byla tak dlouhá doba, mně se tam líbilo už tenkrát

  superkarma: 0 25.01.2005, 17:00:13
 6. avatar
  [25] pohodova [*]

  gerda:

  Zazila jsem stejne,porodnice v Duchcove v roce 1987...sestra me prijimala jak do koncentraku..vynadala mi a "prej jestli vim,jak vypada mimi"... Ja si samozrejme netrofla NIC...bo to bylo zvykem....

  Druhy porod: 11 let pozdeji v cizine... Epidural..klidek;;hudba;;jemne zachazeni...vana....manzel...a bylo mi temer dekovano celym personalem,ze jsem privedla na svet dite.

  Myslim ze to co ja a Gerda jsme si prozily za totace bohuzel temer vsechny...

  superkarma: 0 25.01.2005, 15:29:47
 7. avatar
  [24] tortora [*]

  Doufám,že takových bude čím dál tím víc,vybavení a prostředí je hodně důležitý,ale co je víc,je přístup lékařů a setřiček,může být prostředí naprosti špičkový,ale když se někdo špatně vyspí a na toho zrovna natrefíte,tak se i v příjemným prostředí může stát porod hororem a to stejný platí i naopak,když je prostředí nic moc,ale přístup naprosto špičkovej,tak jim odpustíte i to,že tam není vana apod....ale jsem moc ráda,že konečně začínají chápat,že přivádět děti na svět nejde jako na běžícím pásu přeji hodně úspěchů

  superkarma: 0 25.01.2005, 15:19:23
 8. [21] Jana 01 [*]

  U toho odkazu si vymažte tečku na konci.

  superkarma: 0 25.01.2005, 12:32:58
 9. [20] Jana 01 [*]

  Reneta:
  No Renato, nedělej z nás Moraváků nějaký.... Naopak, je tady spousta perfektně vybyvených porodnic s výborným přístupem - stejně jako v Čechách. A co se týče kleští? http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=11316&id=7. Pokud tomu nerozumíte, tak radši nic nepište.

  superkarma: 0 25.01.2005, 12:30:45
 10. avatar
  [18] gerda [*]

  Fiona: tak to já si ty kachlíky pamatuju sakra dobře - byla to na hodiny má jediná společnost!

  superkarma: 0 25.01.2005, 10:51:49
 11. avatar
  [16] gerda [*]

  holky, jak já vám závidím ty dnešní možnosti! Když si vzpomenu, jak jsem před 33 lety rodila syna...sama v kachlíkované místnosti, bála jsem se, ničemu jsem nerozuměla, jenom si vzpomínala na vyčtené rozumy z knížky od Fr. Trči - toho kdybych měla po ruce, zabiju ho! Tvrdil, že když žena správně dýchá, porod nebolí. Ze začátku jsem se snažila dýchat správně, ale s postupem času jsem bolestí šílela. Křížové bolesti. Nikdo mě neutěšil, neuklidnil, bylo mi 20. Nanejvýš mi pan doktor řekl, ať neřvu, ať si vezmu příklad z té cikánky, že ani ta tak neřvala , párkrát mě přišli vyšetřit, něco nade mnou mumlali, ale nikdo mi nic neřekl. Po 17 hodinách mé utrpení skončilo, kluk měl omotanou šňůru kolem krku a křísili ho. Naštěstí se jim to povedlo a kluk přežil ve zdraví. Další porod: večer jsem přišla s kufírkem, že mi odtekla voda. Paní MUDr. mi vytáhla DANU (ano, otěhotněla jsem s tělískem a dítě jsem si nakonec přála), která se vytlačila, poučila mě, že je to výtok - přitom termín souhlasil - a poslala mě zpátky domů. Tam jsem celou noc probrečela že mě nechtějí a měnila si vložky, které to nestačily pobrat. Zavolat si pro lékaře už jsem si netroufla. Ráno jsem v bolestech volala sanitku. Zavezli mě na známé místo, kde jsem stepovala v kabátě v čekárně (leden), neb mi sháněli porodnici, kde bych mohla porodit, u nich údajně plno. Až už jsem bolestmi nemohla - za zděšeného přihlížení čekajících žen a jednoho chlapa v té čekárně - vrazila jsem do ordinace, že rodím. Náhle místo bylo, na stole mi jen vynadali, proč prý jsem nepřišla včas a holčička, porozená velmi rychle, se pro změnu ocitla v inkubátoru, byť měla dobrou váhu, protože se nalokala plodové vody. Asi v tu noc...nezabili byste ty doktory? Važte si péče, co teď je a hodně pěkných zážitků

  superkarma: 0 25.01.2005, 10:19:32
 12. avatar
  [14] Lubar [*]

  Rodila jsem v Podolí posledního října loňského roku a porodní místnost vypadala podobně ... sice nebyla tak barevná a prostorná, ale taky jsem měla místnost sama pro sebe, taky tam měli všechno po ruce, taky tam byla polohovací porodní stolička ... tak nějak nevím, co se vlastně tak zásadně změnilo (krom jedné místnosti s vanou, ta tam nebyla)
  a pokud jde o polohy - většinu 2. doby jsem strávila vestoje, ale i tak jsem tlačila hodinu, na stoličku jsem se vrátila až když jsem já chtěla, protože jsem byla unavená ...
  Podolí by se teď mělo hlavně zaměřit na oddělení šestinedělí a novorozenecké, to by podle mě potřebovalo rekonstrukci mnohem víc - aby byla sprcha a záchod u každého pokoje (nebo třeba pro dva společná), aby se zlepšil přístup personálu a pod.
  Doufám, že tak za tři čtyři roky, kdy bych ráda měla druhé miminko, že už bude i tohle lepší

  superkarma: 0 25.01.2005, 09:58:21
 13. avatar
  [12] Lesana [*]

  Teda, když jsem včera v novinách četla, že teď už mají v Podolí porodní sály "jako doma", nenapadlo mě, že je to něco takovýhleho No, ale furt lepší, než drátem do oka, že jo. Druhé jsem rodila v malé porodnici a když jsem si ji byla prohlídnout, tak jsem v první chvíli nějak ani nepoznala, že jsem na porodním sále. Jenom jsem se divila, co to mají za divnou módou dávat vanu doprostřed místnosti Teprve na druhý pohled jsem si všimla ještě žebřin, balónu a v koutku poskládaných porodních stoliček a docvaklo mi, že ta místnot s manželským dorůžova laděným dvojlůžkem asi nebude šestinedělí TYHLE OBRÁZKY mi teda ze všeho nejvíc připomněly gynekologickou ordinaci mého lékaře (má taky to hezký žlutý křeslo ). Ale jinak se taky do Podolí chystám, pokud bych z nějakých důvodů nemohla znova do mé malé útulné porodnice. Řekla bych, že Podolí má z pražských porodnic tu nejlepší pověst, co se týká tzv. přirozeného přístupu k porodu (nepočítám CAP, tam je to dost o náhodu se dostat). Jenže když já nemám ráda velké nemocnice s velkým množstvím lidí

  superkarma: 0 25.01.2005, 08:59:25
 14. avatar
  [11] Susina [*]

  Pavluska: operační sál je něco jiného - to je pro císařské řezy a neočekávané komplikace při zpočátku normálním porodu.. moje kamarádka rodila normálně v porodnici na porodním pokoji, během porodu se vyskytly neočekávané komplikace, jí i miminku začal klesat tlak, tak je bleskově museli převézt na operační sál a porod dokončit tam...

  superkarma: 0 25.01.2005, 08:47:22
 15. avatar
  [10] Žábina [*]

  femme: 21 let, to už je hodně dlouho ...myslím že teď bys to tam už nepoznala

  Pavluska: to je taky pravda , vybavení je důležité, příjemné prostředí taky, ale záleží HLAVNĚ na lidech...

  superkarma: 0 25.01.2005, 08:26:45
 16. avatar
  [9] hruška [*]

  maki: Já se v Podolí sice nebyla,protože sem z Jižní Moravy ,ale jinak souhlsím stím co píšeš .

  superkarma: 0 25.01.2005, 08:11:07
 17. avatar
  [4] Gianna [*]

  No vypada to hezky...
  Ale 8 porodních pokoju? Ty pokoje sice vypadaji moc hezky a je to tisickrat lepsi, nez nekdejsi hekarna a boxy, ale ja jsem nekde cetla, ze v podolske porodnici se rocne uskutecni asi 4000 porodu - to mame skoro 11 porodu denne - to se na vsechny zajemkyne o porod zde asi nedostane, ze?
  A ta polohovaci luzka vypadaji sice supermoderne, ale co kdyz maminka nechce rodit na tomto luzku? Nabizi porodnice take jine moznosti nez porod na koze?
  Za pripadne odpovedi dekuji.

  superkarma: 0 25.01.2005, 00:20:49
 18. avatar
  [3] Henri [*]

  Podívejte se třeba sem http://www.rodina.cz/clanek4235.htm

  superkarma: 0 25.01.2005, 00:19:58
 19. avatar
  [1] femme [*]

  jak se řekne podolská porodnice, tak se vždycky málem osypu letos v létě to bude 21 let, co jsem tam já i moje nejmladší dcera při porodu málem umřely a to vinou slavného porodnického personálu a nebyla jsem sama, kdo měl v tomhle "slavném" ústavu problémy

  superkarma: 0 25.01.2005, 00:08:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme