Bulvár

Odvážné děvče za volantem

Na začátek naší soutěže, v níž můžete vyhrát mobil Nokia 6300 - O nej... povolání, jsme se rozhodli zařadit příspěvek nesoutěžní - tak trochu ukázkový - abyste věděly, co vás přibližně čeká :).


Osmadvacetiletá Marie Horneková z Plzně  má řidičský průkaz B, C, D a E. S kamionem jezdí čtvrtým rokem a možná se stane nejlepším „truckerem“ České republiky. Společně s desítkou profesionálních řidičů se o titul utká 23. června ve finále soutěže „Mladý evropský řidič kamionu 2007“.

Jak jste se k řízení kamionu dostala?
Jezdit velkým autem byl můj sen. Asi před šesti lety mě napadlo, že bych vlastně tuhle práci mohla dělat, a hrozně mě to lákalo. Tak jsem si udělala papíry a začala jezdit. Jsem takové „odvážné děvče"; když něco chci, tak za tím jdu a většinou se mi to povede.

Jak dlouho jezdíte?
Profesionálně řídím kamion čtvrtým rokem. Teď už jezdím jen na otočku do Německa, takže se každý den vracím domů, ale dřív jsem jezdila po celé unii. Vozím různé věci – nejčastěji sběrky, tedy poštu, ale i katalogy, dřevo, železo.

Co je na řízení kamionu nejtěžší?
Nejtěžší jsou začátky, než člověk získá zkušenosti. Mě učil na začátku přítel, který jezdí s kamionem přes dvacet let, to byla velmi dobrá škola.

Hodí se, aby kamion řídila žena?
Já si nemyslím, že povolání řidiče kamionu je čistě pro chlapy. Když je někdo šikovný, chce to dělat, cítí se na to a má na to, tak ať to dělá.

Jak vás berou ostatní řidiči?
Je to různé. Někdo odsuzuje, že se jim pletu do chlapského řemesla, někdo mi fandí, někomu je to jedno. Ale spíš se setkávám s tolerantním přístupem lidí, kteří to akceptují, nebo kteří mi fandí. A když je někdo proti tomu, tak mi to řekne, ale není agresivní nebo nepříjemný.

Jak se pozná dobrý řidič?
Dobrého řidiče nepoznáte podle toho, jestli je za volantem muž nebo žena. Dobrý řidič musí mít soudnost a respekt k ostatním a hlavně se nesmí bát. Není to legrace – člověk se dostává do složitých situací a ta odpovědnost, aby je zvládnul, je vždycky jen na něm.

V plzeňském semifinále soutěže Scania „Mladý evropský řidič kamionu 2007“ jste byla mezi 24 muži jediná žena. Nevadila vám taková přesila?
Nijak mě mužská přesila nerozhodila. Jsem zvyklá, nás žen v tomto oboru opravdu moc není. Ale soupeřku i víc kolegyň na silnici bych určitě přivítala.

Kdo vás do soutěže přihlásil?
Sama. Účastnila jsem se již minulého ročníku a byla to dobrá zkušenost. Je zajímavé změřit si síly s ostatními.

 

Jak trávíte volný čas?
Často jezdím k rodině a rekreačně sportuji – aerobik nebo squash a mám kolečkové brusle. A také přemýšlím nad motorkou, na tu ale zatím nejsou finance :).

 

 

 

 

Soutěž mladý evropský řidič kamionu 2007 (Young European Truck Drive – YETD 2007)
V soutěži, která probíhá po celém světě pod dohledem automobilky Scania, musí řidiči ve věku do 35 let ukázat, jak dobře ovládají svůj kamion, zda dodržují pravidla bezpečné jízdy a nakolik je jejich jízda efektivní. Do třetího ročníku soutěže se letos v ČR přihlásilo 514 řidičů nákladních vozů. Do finále, které se bude konat 23. června, postoupilo ze dvou regionálních kol 11 nejlepších truckerů, včetně jedné ženy. Nejlepšího Čecha pak v září čeká evropské finále a na jeho vrcholu první cena – špičkový tahač Scania v hodnotě téměř 3 miliony korun. Scania usiluje prostřednictvím soutěže o zlepšení prestiže truckerů a o zvyšování teoretických i praktických znalostí mladých řidičů, kteří jsou důležitým faktorem bezpečnosti na silnicích.

S využitím tiskového materiálu.

   
07.06.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [11] Kari-nka [*]

  Dělám pro servis nákladní vozidel a občas k nám zajíždí taková copatá, drobná slečna s kamionem. Obdivuju ji...za volantem ji skoro není vidět,ale je šikovná. Já bych toto řemeslo dělat nemohla, už kvůli mé nijaké trpělivosti :o)))

  superkarma: 0 07.06.2007, 18:33:42
 2. avatar
  [10] Emea [*]

  Petique: Plně souhlasím se vším

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:53:55
 3. avatar
  [9] Petique [*]

  No, já sem jako ani nechtěla rozebírat hygienu kamioňáků . Je to jen jeden z důvodu, proč já bych to dělat nechtěla. Obdivuju ty ženský, který jezdí, u konkurence je taky jedna, a je moc šikovná . Mě by vadilo víc vecí. Pořád pryč, na nic není čas, věčně někde na něco čekat, ucpaný silnice,a navíc takovej malej prostor. Ty lidi bydlí v podstatě v těch autech.
  Emea: v ČR je to špatný už jen se samotnýma silnicema, i ta fraška, který říkají dálnice, a vybírají za to ještě mýto . Odpočívadla nikde, a když už, tak o ničem...sme halt pozadu

  superkarma: 0 07.06.2007, 10:54:52
 4. avatar
  [8] Láska [*]

  Emea:Souhlasím jsem taky občasný spolujezdec manžela kamioňáka a mám pocit,že jsem tuhle řidičku Marii potkala na Rozvadově

  superkarma: 0 07.06.2007, 10:52:23
 5. avatar
  [7] Emea [*]

  Petique: Jako přítelkyně a občasný spolujezdec kamioňáka s tebou naprosto souhlasím, že všude je to se záchody a sprchami lepší, než v ČR

  superkarma: 0 07.06.2007, 10:43:05
 6. avatar
  [6] Axel [*]

  Já občas jezdívala s manželem, ale jenom v létě a bylo to super. Je to fyzicky dost náročná práce, není to jenom o sezení a točení "kolečkem". Být ženská v kamionu má jen jednu výhodu, když přijdete na spedici plnou chlapů, tak vás odbaví dřív, aspoň mě to vždycky vyšlo. A s hygienou "venku" to je v pohodě.

  superkarma: 0 07.06.2007, 10:05:58
 7. avatar
  [5] Petique [*]

  Aja: Jo, a taliáni sou príma , dobrý sou taky buzny z Belgie, ty tenkrát vystrašili jednoho našeho řidiče, kterej začínal, tak nevěděl . Najednou chlápci v kožených hadrech ve velkých autech, jezdili kolem něho, von zařezanej v sedačce, a už se připravoval na smrt. Tak mi psal, ve dve rano, chudak. I čůrat se mu přestalo chtít

  superkarma: 0 07.06.2007, 10:03:34
 8. avatar
  [4] Petique [*]

  Aja: Jo, já vím, že dneska už je to lepší, ale nejde jen o motoresty a benzínky, někdy třeba musíš stát den a půl na nakládce nebo vykládce někde v průmyslový zóně, a nikde nic. Nebo děláš pauzu v pustině, protože prostě nikde v blízkosti není ani benzinka, ani nic Nebo když je někde třeba státní svátek, nemůžeš jet, když nenajdeš místo na parkovišti, což se stává, holt seš v řiti . jak říkám, na to musí bejt nátura, já bych to nedělala.

  superkarma: 0 07.06.2007, 09:59:49
 9. avatar
  [3] Aja [*]

  Petique: Některé motoresty a benzinky mají pro kamioňáky různé slevy. V posledních letech se zlepšilo i vybavení, sprchy apod. Určitě se mezi nimi moc dobře ví, kde se dá a nedá zastavit. Je to jako všude. Jen tady nepotkáš na jednom parkovišti dvěstě cigošů s karavanama jako třeba v Itálii

  superkarma: 0 07.06.2007, 09:24:38
 10. avatar
  [2] Petique [*]

  Dělám v autodopravě, a tak vím vo co go. A jezdit bych v žádným případě nešla. třeba už kvůli tomu, že ne každej den se podaří najít benzinu, kde je sprcha, ne všude mají záchod. Tady v ČR obzvlášť jsou ty ´´odpočívadla´´ a ´´parkoviště´´ na takový úrovni, že nemá smysl ani na ně zajíždět. Ne vždycky je místo na hlídaným parkovišti, a na nehlídaným je to vo hubu....já bych do toho nešla Na to musí bejt nátura.

  superkarma: 0 07.06.2007, 08:28:43
 11. avatar
  [1] Meander [*]

  Když jsem byla malá, toužila jsem jednou řídit kamion "Eighteen wheels and dosen roses" Přešlo mě to, když mi někdo řekl, kolik váží rezerva.

  superkarma: 0 07.06.2007, 01:13:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme