Domácnost

Odstraňujeme skvrny…aneb máme doma čuníčky

Myslím, že barvení látek není zdaleka tak složité, jak se nám to na první pohled jeví. Naše děti jsou v tom úplní přeborníci!

Oblíbenými barvivem všech dětí je hnědá - z bláta, hlíny a těch krásných hrudek, co se s nimi nesmějí plácat, když se maminka kouká! Základem je v takovém případě neztratit hlavu. Dítě necháme pokud možno před bytem svléknout a přitom je důkladně očicháme pro případ, že by nešlo jen o nevinné blátíčko. Jakékoliv nánosy hlíny neškrábáme, nevymýváme, ale necháme zaschnout a vykartáčujeme. Jde to kupodivu docela dobře a hlavně bez následků.

Další varianta je ta, že dítě objeví krásnou stráňku, které se prostě nedá odolat, opravdu nedá, no fakt, mami a dělali to všichni! Opravdu i hodná Evička jezdila po zadečku ve svých krásných nových bílých kalhotách! Bohužel flekaté od trávy jsou jen jediné kalhoty - ano, právě ty, ve kterých se vrátil váš potomek. Pokud jsou skvrny velké, doporučuji smířit se s tím, že zelená je barva vaše a příslušný oděv obarvit na slušivou zelenou, pokud jsou ale fleky lokální, dají se obvykle odstranit. Musíme ovšem provést zkoušku na skrytém místě oděvu, protože použijeme líh s kapkou peroxidu vodíku, což může látku odbarvit.

To byly ty jednodušší případy, ale teď už půjde do tuhého. Kde se vzala, tu se vzala - skvrnka, kapka či jiná ozdoba, nejlépe na tom nejhorším místě oděvu, kde nepůjde zamaskovat vtipnou nášivkou. Co na ni vzít - tedy kromě nůžek?

Nejprve takové ty obecné rady: nejlepším čističem je tekoucí voda, a to voda studená. Zatímco studenou vodou nic nepokazíte (maximálně ani nevyčistíte), teplou vodou můžete v případě živočišného původu skvrny napáchat nevratné škody.

Pokud voda nestačí, musíme postupovat odborně: místo se skvrnou podložíme tak, aby původce fleku měl kam zmizet. Nejčastěji volíme savý papír nebo bílé pláténko vycpané vatou. Poté si opatříme menší hadřík, stočený do pevné tyčinky a tím skvrnu potíráme směrem od kraje ke středu. Na závěr oděv důkladně vypereme a vymácháme.

A čím že budeme čistit?

Saze od táboráku : pokud jsou čerstvé a mastné, stačí je posolit a pak oděv vyprat v mýdlové vodě. Starší saze a jiné mastné skvrny se už čistí spíše experimentálně - já osobně na ně beru nejraději nůžky. Jinak se dá použít sůl, rozpuštěná v lihu nebo čpavku, ovšem pokud máte, tak je ideální benzínový čistič skvrn. Potom je dobré použít teplou vodu se sodou a důkladně několikrát vymáchat!

Inkoust čistíme hned za čerstva - měla by stačit citrónová šťáva spolu se solí.

Propisovací tužky a popisovače vyčistíme nejlépe lihem.

Vosk - po zaschnutí seškrábeme a zbylou skvrnu rožhelíme mezi dvěmi savými papíry. Žehlička nemusí být nastavená na zvlášť vysokou teplotu. Zbytečky, které po žehlení zůstanou dočistíme benzínem a fleky po voskovkách zrovna tak.

V diskuzích se objevil i tip od Lídy na skvrny od dehtu, téru a asfaltu: rozpustíme terpentýnem a vytřeme čistým hadříkem. Okamžitě pereme.

Červené víno posypeme rovněž solí.

Čokoládu necháme vymrazit a pak vyškrábeme - se žvýkačkou naložíme zrovna tak.

Ovoce - potřeme skvrny peroxidem vodíku. Pozor - jde o silný odbarvovač! Stejně tak lze zkusit i slabý roztok boraxu. Špenát (no ano, my víme, že to není ovoce, ale taky je zdravý!) vyčistíme tak, že fleky přejdeme půlkou rozkrojené brambory.

Na hodně „úrazů“ zabírá kupodivu i obyčejný ocet - zkusíme ho všude tam, kde se bojíme o vzhled oděvu, protože i když čistí a odmašťuje, není zdaleka tak agresivní, aby spáchal nenapravitelné škody na našem majetku.

A ještě na závěr nám zbývají takové ty klasické rady: jakýkoliv čistič na skvrny může látku poškodit - což se týká i Sava! Flekatou látku nelze obarvit na jednobarevný odstín - řešením není ani odstranit skvrny Savem nebo jiným bělidlem a pak oděv s odbarvenými fleky barvit znovu, protože skvrny zůstávají pořád viditelné. "Mapy" vzniklé zaschnutím okrajů skvrny nebo častěji mapy po čistící látce většinou nelze odstranit, proto nečekáme, až látka po čištění úplně vyschne, ale snažíme se ji co nejdříve vyprat. Jestliže jsme se skvrn nedokázali zbavit jiným způsobem, nezbývá nám, než se pokusit o uměleckou batiku.  

      
   
20.08.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Simba [*]

  Sanofi: Mrkni na stránky Týny, někde tam má určitě návod.

  superkarma: 0 02.12.2003, 15:17:27
 2. avatar
  [27] Landriel [*]

  Návod na čištění skvrn se mi hodí neustále, poslední dobou hlavně to ovoce, propisky a čokoláda - nejoblíbenější mazadla našeho .

  superkarma: 0 08.11.2003, 13:55:56
 3. avatar
  [26] Sanofi [*]

  qvetinkova: A jak se taková sypaná batika dělá?

  superkarma: 0 25.09.2003, 18:42:32
 4. [23] zindule [*]

  nevíte přeci jenom co se skvrnami od trávy? Ty mě umoří.

  superkarma: 0 14.09.2003, 18:08:32
 5. [22] zindule [*]

  skvrny od propisek se dají odstranit i pomocí obyčejné deodorantu

  superkarma: 0 14.09.2003, 18:07:25
 6. avatar
  [19] Leňa [*]

  Jo taky mám plný šatník i dítě hadrů normálně nenositelné protože jsou obarvené skvrnamy a to různými a staršími. Většinou se ty věci už prali a nepomohlo, pomůže ještě něco teď?

  superkarma: 0 01.09.2003, 13:25:57
 7. avatar
  [18] Sirikit [*]

  Evulik: S tím mám trošku zkušenosti, mám taky dost vyšívaných věcí. Stejně jako ty jsem musela odstranit vyteklý vosk ze svíčky. Takže, nejdřív seškrábat, dospod i navrch dát papír (osvědčil se mi buď složený papírový ubrousek a nebo papírová utěrka), vyžehlit a pořádně, tj. tak, aby po posledním přežehlení na papíru nezůstal žádný mastný flek. Pak jsem to vyžehlené a vosku zbavené místo ještě postříkala Vanishem, dala do pračky (peru v Rexu) a do pracího prášku přidala ještě trochu Vanishe. Ubrus jsem vyprala na 60 ° C, bojím se vyvářet kvůli vyšívacím bavlnkám, rády pouštějí při vyšších teplotách barvu.

  superkarma: 0 21.08.2003, 07:32:52
 8. avatar
  [15] pajda [*]

  S voskem jsopu dva problémy: jednak mastnota (ta se dá z koberce vyčisiti jen velice těžko), ale hlavně včelí vosk je původně hnědý, takže i fleky od něj jsou barevné. Bílý ušlechtilý vosk se řeší jednoduše tak, že se přežehlí přes savý papír, a pak se řeší ta mastnota. Rozpouštěč vosku je benzín, ale chce to vyzkoušet, protože technický benzín může nechat nepěkné skvrny...

  superkarma: 0 20.08.2003, 20:15:14
 9. avatar
  [12] vládík [*]

  Já mám doma fleky od vosku na koberci (červené vzpomínky na loňské Vánoce), už jsem část vcúcla do savého papíru žehličkou, ale vidět je to pořád. To asi že je ten koberec bílý .
  Nemá někdo nějakou radu?

  superkarma: 0 20.08.2003, 14:35:01
 10. avatar
  [11] Wiki [*]

  ano, jak rika emma - dablika jsem nedavno pouzila na zvykacku a nemuzu si vynachvalit....

  superkarma: 0 20.08.2003, 12:56:35
 11. avatar
  [10] Veruška [*]

  na mastný fleky je dobrý žlučový mýdlo, je z DM

  superkarma: 0 20.08.2003, 12:27:42
 12. avatar
  [9] emma [*]

  kacaba: jo, u nás existuje řada "ďáblík na skvrny" - taky jsou různý druhy

  superkarma: 0 20.08.2003, 11:12:20
 13. avatar
  [8] kacaba [*]

  Pouzivam "Fleckenteufel" - nevim, jestli je v CZ k dostani (ale ke globalizacnimu duchu doby pravdepodobne ano), je to takova malinka lahvicka.Maji celou radu, ja mam doma tri: proti lepidu a zvikacce, dale proti tuku a jinym skvrnam na bazi oleje (napr. krem na boty) a dale proti skvrnam od ovoce, cerveneho vina, marmelady atd. Jsou super.

  superkarma: 0 20.08.2003, 10:43:21
 14. avatar
  [5] Sirikit [*]

  Skvrny od borůvek jdou dobře vyčistit obyčejnou zubní pastou, nechat ji chvilku působit, opláchnout studenou vodou a pak normálně vyprat.
  Bezvadný na čištění všech možných skvrn, hlavně od inkoustu, propisky, trávy, šmíru apod. je taky univerzální čistic LOC od Amway, stačí skvrnu potřít koncentrátem a hadříkem nebo vatou vyčistit a pak propláchnout studenou vodou. Taky mám dobrou zkušenost s čištěním všech možných skvrn na koberci, i těch už starších, zaschlých. Stačí je postříkat Vanishem, nechat chvilku působit a pak k vyčištění použít prášek na praní rozpuštěný v trošce vody.

  superkarma: 0 20.08.2003, 09:59:03
 15. avatar
  [2] emma [*]

  teda pajdo, jak ty to všechno víš?? ty musíš mít domácnost (a děti) jako z cukru!

  můj tip: asfalt jde nejlépe máslem (kravským nerozpuštěným, ne margarín), což není sice moc praktické vzhledem k mastnotě, ale myslím, že flek od másla zvládne pračka lépe než asfalt. jo, a máslem čistim i psa, když se někde po asfaltu projde nebo si do něj lehne. pes to (máslo) má hrozně rád!!

  superkarma: 0 20.08.2003, 09:08:03
 16. [1] mart. [*]

  Jojo - fleky jsou asi věčný problém, něco znám, něco si píšu auši -díky.

  superkarma: 0 20.08.2003, 07:22:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme