V rámci seriálu článků, které se týkají onemocnění očí, operací, výběru vhodných čoček při zákrocích, jsme pro vás připravili rozhovor se zástupkyní Oční  kliniky Duovize www.duovize.cz a zástupkyní Oční kliniky NeoVizewww.neovize.cz

Vaše dotazy, které jste nám zaslali jsme předali paní primářce prim. MUDr.  Lucie Valešové z pražské Oční kliniky DuoVize www.duovize.cz , která nám na ně odpověděla.

Zde si můžete přečíst odpovědi na vaše dotazy:

Dobrý den, ráda bych se zeptala: Mám nějaké - poměrně malé - dioptrie. Bohužel mám také astigmatismus a na poslední kontrole mi zjistili, že budu muset mít prizmatické brýle. Problém jsou u mě brýle jako takové - mám zlomený nos a pokud je nosím delší dobu, teče mi z jedné dírky krev. Bohužel ale při této kombinaci vad se bez brýlí neobejdu a s čočkami mě to moc nejde - ani nevím, jestli je můžu mít.

Pokud jde o zbytek, mám alergii na Procain a Mezocain, ani mi nezabírají a některé jizvy se mi nezahojily, zůstávají keloidní. Nevím tedy, jestli je operace u mě vhodná a možná.

Díky za případnou odpověď.Pajda

Pokud máte kromě sférických (“normálních“) dioptrií také astigmatismus, zřejmě Vám byla předepsána torická skla (nikoliv prizmatická skla – ta řeší jinou oční vadu) neboli cylindrické dioptrie. Pokud jsou pro Vás brýle problematické vzhledem k nosním obtížím, je možné vadu odstranit metodou NeoLASIK HD - všechny typy dioptrických vad, které uvádíte, je možné řešit tímto laserovým ošetřením. Alergie na uvedená anestetika nevadí (používáme jiná) a keloidní jizvy také nezvyšují riziko laserového ošetření a následného hojení. Laserová metoda je velmi šetrná a bezpečná. Detaily je možné samozřejmě posoudit až při Vašem očním vyšetření.

Můj dotaz: Šedý zákal od narození, operace až ve 30 letech. Mezitím na druhém oku - 7,5 D. Na oku se zákalem konstatována tupozrakost a místo čočky jen vložen olej( tady to nevím přesně) s tím, že je pozdě a tato operace měla být provedena do osmého roku věku. V péči FN Olomouc jsem od 2 let.  Špatně vidím, nikdo s tím není ochotný nic dělat a když se zajímám o možnost odstranění dioptrií na relativně zdravém oku, tak mi říkají lékaři, že je to v mém případě riziko. A k tomu mi na ČSSZ revizní lékař řekl, že pokud pracuji, tak nemám nárok na jakoukoliv invaliditu a navíc se divil, proč mi nebylo provedeno odstranění šedého zákalu v době, kdy to mělo smysl. Mě se v té době nikdo na nic neptal. Takže přestože chci s mýma očima něco dělat, tak mám pravděpodobně smůlu. Ale chci se plést, děkuji

U vrozeného šedého zákalu se operace skutečně provádí již v dětství, výsledky vidění ale u jednostranného zákalu nebývají ideální ani při včasné operaci a prakticky vždy vniká určitý stupeň tupozrakosti. Vaše druhé oko se silnou krátkozrakostí ale není zcela bez nadějí na zlepšení. Pokud je toto oko jinak normální a Vy si operaci přejete, je možné ji provést. Nepíšete kolik je Vám let, což může být rozhodující pro typ operace, který je pro Vás vhodný. Buďto je možný laserový zákrok NeoLASIK HD,který odstraní dioptrie na povrchu oka, na rohovce, nebo nitrooční operace obdobná jako operace šedého zákalu s implantací umělé, dioptricky správné, nitrooční čočky. To, zda je pro Vás zákrok opravdu vhodný je možné ale posoudit jedině při podrobném vstupním očním vyšetření.

ilustrační foto

Nosim bryle od mala,uz jsem si na ne zvykla.mam tak zvanou tupozrakot v pravem oku,to operovat nejde?

Samotnou tupozrakost operovat nejde, ale jde operovat dioptrickou vadu, která tuto tupozrakost způsobila. Tím se vidění bez brýlí může zlepšit na takové vidění, kterého nyní dosahujete s brýlemi. Z praxe máme zkušenost, že někdy dojde i k mírnému zlepšení, záleží na typu dioptrické vady a jejím rozsahu, to je stanoveno při podrobném vstupním očním vyšetření.  K léčbě je nejlepší metoda NeoLASIK HD nebo nitrooční operace s multifokální nitrooční čočkou, záleží na zdravotním stavu oka a Vašem věku.

Dobrý den, moje maminka (65 let) má dva roky zjištěný šedý zákal. Na operaci se bojí jít, ale myslím, že časem to bude nevyhnutelné. Je tato operace bezbolestná? Kolik stojí? – má nemocné obě oči. Hradí něco ze zákroku pojišťovna?

Operace šedého zákalu se provádí v místním umrtvení kapkami, trvá 15 minut a je bezbolestná. Základní operaci hradí pojišťovna. Nadstandardní řešení si pacienti musí doplatit. Na naší klinice nejčastěji z nadstandardních řešení provádíme implantaci multifokální nitrooční čočky pro vidění do dálky i blízka bez brýlí (Cena 19 600,- Kč) a největší světovou novinku: operaci šedého zákalu pomocí laseru (Cena 19 000,- Kč), často také obě medody kombinujeme. Jde o nejbezpečnější metodu spojenou s obrovským komfortem vidění po operaci a pacienti se těší s touto novinkou velké radosti z pooperačních výsledků.

Dobrý den, moc děkuji za možnost zeptat se odborníka. Je mi 45 let a už nosím brýle na čtení, zatím jen půl dioptrie. Jak stárnutí oka pokračuje? Může se mi cca za 20 let zhoršit zrak natolik, že budu mít i brýle na dálku? Dá se tato vada – tedy špatné vidění díky věku nějak řešit operativně?

Potřeba dioptrií do blízka narůstá s věkem vždy asi o jednu dioptrii za 10 let, většina lidí má nakonec brýle na čtení +3 až +3,5 dioptrie. Do dálky se většinou dioptrie významně nezmění. Chirurgická léčba tzv. „presbyopie“ je dnes již možná, provádí se metodou PRELEX. Provede se výměna lidské čočky za umělou multifokální, tím je zajištěno vidění do dálky i do blízka bez potřeby brýlí.

Nastává v operačních metodách nějaký posun? Má dcera chtěla jít třemi lety  na operaci krátkozrakosti a řekli ji, že to nejde, protože má slabou rohovku? Má smysl, aby to zkusila znovu?

Ano, laserové metody se stále vyvíjejí a také jsou s laserovými operacemi stále větší zkušenosti a to, co před několika lety nebylo možné operovat se již dnes operuje běžně. Rozhodně má smysl se znovu zajímat o operaci. Velmi bezpečné metody jsou NeoLASIK a NeoLASIK HD.

Od kolika let se může operovat krátkozrakost?

Nejmladší pacienty s krátkozrakostí jsme operovali v 9 letech - záleží na očním nálezu, spolupráci a motivaci dítěte, to je individuální. U dětí se zvažuje operace dioptrií velmi pečlivě a její vhodnost je stanovena až při vstupním očním vyšetření po posouzení mnoha faktorů.

Je operace krátkozrakosti „až do smrti“ nebo se zrak zase časem zhorší?

U každého pacienta s krátkozrakostí je geneticky určeno, jestli se krátkozrakost bude během života výrazně zvyšovat nebo jestli se zastaví, nikdy se to ale dopředu neví. Laserové odstranění krátkozrakosti léčí tuto vadu v daném čase. To jestli se vada bude ještě zhoršovat nebo nikoliv se tím nedá zaručit. Na naší klinice proto nabízíme pacientům při laserovém odstranění metodou NeoLASIK a NeoLASIK HD  garanci doživotní laserové péče zdarma, znamená to, že pokud pacientovi po laserovém odstranění dioptrií třeba za 10 let doroste další dioptrie, doplnění laserové léčby má zdarma. Podmínkou je jen dostatečná tloušťka rohovky, aby i další ošetření bylo bezpečné.

Je možné operovat krátkozrakost i dalekozrakost najednou?

Myslíte tím zřejmě potřebu různých dioptrií do dálky a do blízka, přičemž tato potřeba jiných dioptrií na čtení do blízka vznikla až s přibývajícím věkem. Jde tedy o kombinaci krátkozrakosti a tzv. presbyopie (zhoršení vidění do blízka přibližně po 40. roce věku). Tento problém lze již dnes velmi elegantně operovat metodou PRELEX. Jde o operační metodu, při které  dojde k výměně lidské čočky za umělou multifokální čočku. Ta zajišťuje vidění do dálky i do blízka bez použití brýlí. Metoda je již dobře vyzkoušena a zaručuje dlouhodobé dobré výsledky vidění a pacienti ji velmi oceňují. Při této metodě lze také možné použít nejmodernější femtosekundový laser LenSx, který umožní provedení operace bez použití ostrých nástrojů a zajišťuje maximální bezpečnost a přesnost operace.

ilustrační foto

Dobrý den, mám klasickou krátkozrakost a uvažuji o operaci.  Na obou očích mám 6 D. Jaká jsou rizika operací? Četla jsem na internetu, že se operace nemusí povést. Na laserovou operaci jít chci, ale budu ráda, když mě uklidníte.. Děkuji Hanka K.

Krátkozrakost je dioptrická vada, která pacienty obtěžuje a u které se každý rozhoduje, jak ji bude řešit. Možností je několik: brýle, kontaktní čočky, laserová operace, operace s nitrooční fakickou čočkou. Nošení brýlí je metoda neinvazivní, která ale pacienty často dost obtěžuje.  Kontaktní čočky se zdají být kompromisním řešením, nicméně málokdo ví, že komplikací nošení kontaktních čoček je větší množství a mají závažnější důsledky pro zrak než laserové ošetření. Laserové operace jsou již 20 let velkým hitem a  jsou stále vypracovanější, bezpečnější a přesnější. Nejnovější metoda NeoLASIK HD je metoda kompletně laserová bez použití ostrého nástroje, používá pouze laserové  (tedy velice přesné) řezy. Touto metodou zcela vymizely komplikace původních laserových metod, jako bylo zašednutí rohovky, vrůstání buněk pod laserovanou tkáň, snížilo se na minimum nežádoucí posunutí povrchní rohovkové lamely. Pokud pacient dodržuje kapání a předepsané kontroly je metoda NeoLASIK HD nejbezpečnějším a dobře předpověditelným řešením dioptrické vady se stabilním výsledkem.

Dobrý den mí rodiče mají šedý zákal. Jak probíhá laserová operace a je zákrok bolestivý? Snažím se je přesvědčit, aby si zaplatili dobrou péči a kvalitní čočky, aby pak už nemuseli nosit brýle. Četla jsem, že s tím máte dobré zkušenosti a takové operace provádíte. Děkuji Krausová

Pacienti se šedým zákalem (kataraktou) si dnes již uvědomují, že se jedná o jedinečnou operaci jejich oka, která se uskuteční jen jednou v životě rozhodnutí se již po operaci nedá změnit. Proto volí kvalitu. Mnoho pacientů se nyní již rozhoduje pro nadstandardní řešení svého šedého zákalu. Laserová operace šedého zákalu je nejnovějším světovým hitem a použití femtosekundového laseru LenSx nabízí naprostou špičku v oboru. Laser umožní provedení operace bez použití ostrých nástrojů. Metoda je přesnější a bezpečnější než klasická operace. V kombinaci s implantací multifokální nitrooční čočky přináší úplné maximum bezpečnosti a pohodlí pooperačního vidění, je tím zajištěno vidění do dálky i blízka bez brýlí.

Je možné operovat astigmatismus? Jak si mám vybrat vhodné čočky – je možné návrh operatéra jedné kliniky ještě zkonzultovat s někým dalším?  Anna L.

Astigmatismus lze operovat několika metodami: laserovým zákrokem NeoLASIK HD, pokud jde o kombinaci operace astigmatismu s operací šedého zákalu nebo řešení dioptrií do blízka (metoda PRELEX) astigmatismus se řeší limbálními relaxačními nářezy ( laserovými nebo skalpelem) nebo také již astigmatickou (torickou) nitrooční čočkou, která řeší současně klasické dioptrie i astigmatismus. U každého pacienta může být vhodné jiné řešení nebo může být vhodných řešení několik. Rozhodujeme se podle věku pacienta, základního očního onemocnění a podle kvality a tloušťky očních tkání. Lékař vždy pacientovi nastíní možnost výběru a výhody jednotlivých metod. Pacient se pak rozhodne na základě této konzultace.

Ohledně otázky, zda je možné zkonzultovat návrh operatéra ještě s někým jiným, já rozhodně říkám ano. Každý člověk má možnost rozhodovat o svém zdraví, měl by mít právo znát více odborných názorů a pak si vybrat, čemu nejvíce důvěřuje.

Jaký je přesný rozdíl mezi myopií a hyperopií?  Dají se obě tyto vady operovat?

Myopie je krátkozrakost, hyperopie je dalekozrakost. Jde o opačné dioptrické vady. U myopie je oko příliš dlouhé u hyperopie příliš krátké. Obě vady lze operovat, nižší vady laserovou metodou NeoLASIK HD, vyšší vady metodou fakických čoček nebo metodou PRELEX. To, která z metod je vhodná závisí na věku, výšce dioptrické vady, naměřených parametrech oka a také na zrakových nárocích pacienta

Vadí dlouhodobé nošení čoček před operací krátkozrakosti? Mám v plánu operaci krátkozrakosti, ale preferuji čočky. Můžou čočky nějak poškodit oko, nebo poranit a pak by operace nešla udělat? Ještě jsem nebyla na vstupním vyšetření, ale vím, že na internetu to v nějaké diskusi někdo řešil. Děkuji za odpově´d, Muska

Dlouhodobé nošení kontaktních čoček není překážkou pro provedení laserového ošetření dioptrické vady. Jen je nutné několik dní před vstupním vyšetřením a pak také před vlastní laserovou operací kontaktní čočky vysadit. Je to z důvodu, že kontaktní čočky deformují oko a mohly by způsobit nepřesnost ve vyměření dioptrické vady, která má být laserem odstraněna. Samotné nošení kontaktních čoček pacienty ohrožuje vznikem chronických změn spojivek z dlouhodobého dráždění kontaktními čočkami, vznikem nežádoucích cév na rohovce způsobených dlouhodobým nedostatkem kyslíku pro rohovku a nejzávažnější komplikací: infekcí rohovky. Poslední komplikace může skončit i závažným poškozením zraku a vyjímečně i slepotou. První dva problémy mohou prodloužit hojení po laserové operaci, takže někdy je vhodné před laserovou operací kontaktní čočky na nějakou dobu vysadit, aby se nález zklidnil. Většinou však nositele kontaktních čoček lze laserem ošetřit po vysazení čoček jen na několik dní. Výsledky laserových operací jsou i u těchto pacientů výborné.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na problém věkem podmíněné makulární degenerace. Tímto problémem trpí má maminka, na jednom oku má vlhkou forma a na druhém suchou. U oka s vlhkou formou má za sebou vypálení laserem. Stav na tomto oku se jí nezhoršuje… Chtěla bych se zeptat, zda jsou nějaké novinky v této léčbě a jaká je pravděpodobnost, že vlhká forma této nemoci postihne i zdravé ok? A ještě, je nějaká prevence před tímto onemocněním? Například doplňky strava?

Děkuji za odpověď

Jako prevence se nyní používají doplňky stravy s luteinem a dalšími antioxidanty, jde však pouze o podpůrnou léčbu suché formy. Na vlhkou formu věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) se nejlépe osvědčily protilátky proti růstovému faktoru (antiVEGF), které se aplikují injekčně v pravidelných intervalech. Je však důležité začít s aplikací v časných stádiích vzniku vlhké formy. Nejčastěji aplikovaným preparátem je Avastin.

Hezký den,

Ráda bych se zeptala na možnost operace u problému, který má většina starších lidí a to je špatné vidění na blízko. Je mi 52 let, na dálku vidím jako ostříž, ale na blízko mám problémy, při svém povolání nemohu mít stále brýle na krku, abych si mohla přečíst miniaturní písmo na návodech….

Jaké jsou možnosti? Na jak dlouhou dobu, mi operace pomůže? Děkuji za radu, vážně uvažuji, že takovouto operaci podstoupím

V dnešní době se na tento problém, tzv. Presbyopie, nejčastěji používá metoda PRELEX, jde o operační metodu, kdy se stárnoucí lidská čočka, která není již tak pružná, aby umožňovala zaostřování do blízka, operačně odstraní a místo ní se aplikuje do oka umělá čočka, která je multifokální. Ta zabezpečí vidění do dálky i do blízka bez brýlí. Tato metoda není nejlevnější a pohybuje se v řádu okolo 20 000 Kč za jedno oko, ale přináší pacientům pohodlí života bez brýlí, je již léty osvědčená amáme již mnoho spokojených pacientů (včetně mého tchána). Bezpečnost a přesnost operace lze ještě zvýšit použitím femtosekundového laseru LenSx, který umožní provedení operace zcela bez ostrých nástrojů, částka za takovou operaci je přibližně dvojnásobná. LenSx je horkou světovou novinkou, která hýbe světem očního lékařství a my ji nyní máme již i v České republice.

Ráda bych se zeptala na šilhání u dětí? V jakém věku dítěte mohu navštívit očního lékaře, pokud mám pocit, že dítě šilhá? Mám domy syny 6 měsíců a stále mu jedno očíčko ujíždí. Dětská paní doktorka mi říkala, že je to brzy řešit, ale já se bojím, abych něco nepropásla. Děkuji Vám za odpověď Milada

Do 3. měsíce věku je občasné zašilhání zcela běžné. Tolerovat jej můžeme až do 6. měsíce věku dítěte. Po 6. měsíci jsou místo nejostřejšího vidění i zrakový nerv natolik zralé, že by měly umožňovat spolupráci obou očí a tedy zamezit šilhání. Pokud i po této době dítě šilhá, mělo by být vyšetřeno přístrojem na změření dioptrické vady, ta totiž může být příčinou šilhání. Pokud se zjistí vysoká dioptrická vada, již od půl roku je možné vadu korigovat brýlemi, aby se zabránilo vzniku tupozrakosti a zamezilo šilhání.

Dobrý den, jaké jsou vaše zkušenosti s laserovou operací šedého zákalu. Máme toto onemocnění v rodině, teď to řeší můj otec. Zajímá mě to i pro mne, čekám, že časem tyto problémy budu mít taky.

Laserová operace šedého zákalu je největším světovým hitem a my ji nyní nabízíme již i v České republice. Převratný laserový přístroj LenSx umožňuje provedení operace šedého zákalu bez ostrých nástrojů. Nová metoda je 10x přesnější a bezpečnější než klasická operace. Zdravotní pojišťovna ji nehradí, takže si pacient použití laseru musí zaplatit. Stojí to ale za to. Pacienti jsou s průběhem operace i rychlou pooperační rehabilitací velice spokojeni.

Dobrý den, je to možná úsměvný dotaz, ale mě to trápí. Vidím často jako by zamlženě. Může se jednat o nějakou vadu? Děkuji vám, Kročka

Zamlžené vidění může být způsobeno šedým zákalem, ale někdy i nově vznikající dioptrickou vadou. Pravou příčinu Vám zjistí ale až oční lékař při vyšetření, které bych doporučila příliš neodkládat. Většinu problémů umíme léčit, tak proč očím neulevit včas. Dnes jsou k dispozici  již velmi moderní laserové léčebné metody, dokonce i šedý zákal se nově léčí i laserem.

Hezký den,

Mám dotaz, který se týká mého otce, má cukrovku (inzulín si neaplikuje- je na lécích, hodnotu cukru má kolísavou, někdy 8, ale někdy i 20), přijde mi, že poslední dobou se mu velice zhoršil zrak, hlavně na dálku. Může to mít souvislost s cukrovkou? Jaké jsou možnosti léčby – pokud se mu zhoršuje zrak při té cukrovce? K paní doktorce na oční, jde na kontrolu až v polovině září L. Děkuji za odpověď Zdenka

Doporučuji, abyste na vyšetření očí šli neprodleně. Poškození očního pozadí od cukrovky, kterým je Váš otec rozhodně ohrožen, může postupovat. Čím dříve se postižení zjistí, tím je větší naděje na dobrý výsledek léčby a zachování dobrého vidění.

Za odpovědi moc děkujeme, odpovídala paní prim.MUDr. Lucie Valešová z pražské oční kliniky DuoVize www.duovize.cz

Pozn. red.: otázky čtenářek a odpovědi nebyly redakčně upraveny

Zajímavé články, které by vás mohly zajímat:

Reklama