Zdraví

Odpočíváte dost?

odpočinek

Alena je samoživitelka už deset let. Má tři úvěry, psa, kočku, od rodičů domek se zahradou, auto a pubertální dceru, která rozhodně netrpí přílišnou skromností. A na to všechno je Alena úplně sama. Nemá se špatně, ale aby dokázala utáhnout rodinný rozpočet, musí se pořádně ohánět.

Všední dny tráví v zaměstnání, po příchodu uklízí, vaří, pere, venčí psa… prostě všechno, co je potřeba. O víkendech lítá kolem domu, zařizuje řemeslníky, udržuje zahradu, žehlí… V podstatě její život vypadá tak, že deset až dvanáct hodin pracuje, zbytek věnuje spánku, dceři a zvířatům. Fakt je, že se někdy stane, že trávník je týden přerostlý, záhonky nejsou včas uhrabané a na poštu se dostane až týden po tom, co došlo oznámení o doporučené zásilce. 

A do toho všeho přijdou zkontrolovat stav daru její rodiče a strhne se vždy stejná hádka. Alena se totiž pokaždé dozví, jak je líná, zase nepřeložila stéblo křížem, a když je tak neschopná, ať raději domek prodá, že jí stejně jednou spadne na hlavu. Návštěvy končí pláčem, křikem a nenávistí. A Alena má pocit, že svůj život není schopna zvládnout, i kdyby pracovala dvacet hodin denně. Co s tím?

Získejte nadhled

Někdy je prospěšné poodstoupit a provést inventuru. Udělat si čas a uvolnit se - nebo si zahrát košíkovou, jít plavat nebo jen sedět a koukat na hezkou krajinu. Odborníci radí: „Dopřejte si občas ten luxus zastavit se a nedělat vůbec nic. Nemusíte každý bdělý okamžik ospravedlňovat činem na té či oné stupnici produktivity. Odpočiňte si od svého zaběhaného programu.“

Relaxace je pro uspokojivý životní pocit nezbytná, proto je důležité najít si volný čas nebo se pravidelně věnovat pohybovým aktivitám. Pro mnohé lidi je skvělým cvičením, které je zbavuje stresu, meditace. Uvolňuje mysl a tělo tím, že znovu „nastavuje“ vědomí. Řada z nás má pocit, že už tak má málo času, takže kde vzít čas ještě na „nicnedělání“? Změňte v tomto směru své myšlení, protože chvíle klidné nečinnosti by měly být v našem rušném životě prioritou. Popadněte kalendář a naplánujte si víc času na relaxaci. Přeorganizujte si svůj život, aby vám na tuto nezbytnou (ne)činnost zbylo dost místa. Jestliže to neuděláte, hrozí vám syndrom vyhoření, deprese a možná i smrt.

odpočinek

Slzy jsou mýdlo pro duši

Pláč psychicky uzdravuje a dělá člověka šťastnějším. Uvolňuje nahromaděný tlak a přivádí nás k rychlejšímu nalezení rovnováhy. Ti, kdo si občas popláčou, významně snižují riziko žaludečních vředů. Potlačování potřeby pláče vede kromě toho i k zánětům tlustého střeva a poruchám srdeční činnosti. Slzy obsahují mimo jiné látku leuzin enkophalin, která zmírňuje bolesti a posiluje imunitu a baktericidní lyosym, jenž zabíjí bakterie. Podle psychologického výzkumu americké Vanderbiltovy univerzity lidé pláčou v situacích, kdy se jim nedostává slov, nebo v okamžicích, v nichž nedokázali obstát.

Antropologové zase zjistili, že kultury, kde je pláč považován za běžnou reakci, se vyznačují větším emočním a uměleckým bohatstvím než ty, pro něž jsou slzy jen degradující slabost.

Co je to syndrom vyhoření?

V USA tento stav označují jako únavu z boje. U nás jako nervy a deprese. Všechno je to ale synonymum pro jedinou situaci, a tou je nezvládání. Je to výsledek dlouhodobého emočního tlaku spojeného s účastí jiných osob a v České republice jím trpí čím dál tím víc lidí. 

Postižený cítí apatii, z ničeho se nedokáže radovat, na nic se netěší. Nejnáchylnější jsou k ní ti, kteří drží své pocity, bolesti a rozrušení na uzdě a jsou s úsměvem nápomocni v řešení problémů ostatním. Nezáleží na tom, zda se jedná o zákazníky či členy vlastní rodiny. Je potřeba potlačit rutinní vztah k práci a udržovat si stále nějaké zájmy a koníčky.

Jev karoši byl definován v Japonsku v roce 1982. Představuje náhlou smrt na srdeční či mozkovou příhodu v důsledku fyzického a duševního přetížení a přepracování. V Japonsku, zemi známé až patologickou vášní pracovat, na ni ročně zemře několik set lidí.

V České republice nám karoši zatím nehrozí, ale kvůli zvyšujícím se nárokům zaměstnavatelů je čím dál tím víc těch, kteří trpí depresemi. Z přílišného pracovního nasazení a neustálé společenské přetvářky ztrácejí energii, zájem i motivaci.

Býváte přepracovaná? Dokážete myslet taky na sebe? Při čem si vy nejlépe odpočinete?

   
04.08.2009 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [16] orangutan [*]

  ano bývám,ale nejvíce si odpočinu zde při čtení a na emilu

  superkarma: 0 11.08.2009, 23:01:10
 2. avatar
  [15] kyka [*]

  Teda pubertální holku, která se nechá obskakovat bych asi nesnesla. Já chodila od 15 na brigády a naši vždycky říkali, vydělej si základ, my ti přidáme. Jinak i moje 3 letá dcera zvládne dát prádlo do pračky, vyndat ho, uklidit část věcí z myčky - kam dosáhne atd.

  A když to čtu - hurá, že mám normální rodiče a stav neustálé rozestavěnosti našeho domku jim nevadí.

  superkarma: 0 11.08.2009, 09:25:50
 3. avatar
  [14] kometa [*]

  To znám chodím do práce na dvánáctky a když jsem doma, tak vařím, uklízím, starám se o děti. Někdy jsem hodně vyčerpaná a unavená. Na odpočinek nemám čas, ale ráda sportuji. Jsem strašně ráda se svojí rodinou, když jsem všichni po hromadě a můžeme vyrazit na nějaký výlet. Třeba do zoo.

  superkarma: 0 04.08.2009, 20:44:46
 4. [13] Rikina [*]

  Únava z boje je pěknější výraz než nervy a deprese. Sml57 To budu používat, neb tento stav důvěrně znám. A lepší už to nebude. Nejlíp si odpočinu při sexu. Sml32 Eh, totiž, co to plácám - samozřejmě že při sportu, procházkách přírodou a koukání na hezkou krajinu... Sml24 

  superkarma: 0 04.08.2009, 19:12:11
 5. avatar
  [12] Cinderela [*]

  Mám pocit,že jsem v pohodě a depresemi netrpím.Naučila jsem se myslet pozitivně a nedělat si problémy.Vždy si řeknu, že to nějak dopadne a že jsou jiní, kteří jsou na tom hůře než já.Odpočívat umím - vleže nebo na netu.

  superkarma: 0 04.08.2009, 18:19:47
 6. [11] jamb [*]

  Myslím, že odpočívám dost, bohužel nevhodně- třeba spoustu času promrhám na netu Sml80

  superkarma: 0 04.08.2009, 17:53:46
 7. [10] maki1 [*]

  Odpocivam malo, honim se jak idiot, mam pocit, ze porad nestiham a stejne nejsem spokojena. K syndromu vyhoreni mam asi blizko a to jeste nemame deti. Vsichni radi odpocivat, ale kdy? Nekdy se prece uklidit musi, obcas se treba myjou okna, seka trava, to je porad neco... Sml15

  superkarma: 0 04.08.2009, 17:16:32
 8. avatar
  [9] femme [*]

  kdysi dávno jsem se štvala, abych všechno stihla, ale naštěstí už x let vím, že nic není důležitějšího, než moje pohoda Sml26Sml58

  superkarma: 0 04.08.2009, 13:51:20
 9. avatar
  [8] wich [*]

  Dcerunka si drahé hadříky a šminky může kupovat z brigádek a podílet se na domácnosti, utřít prach, vysát apod. zvládne dítě na 1. stupni ZŠ - matka není otrok domácnosti. Rodiče se můžou chopit práce na zahradě sami, určitě to zvládnou skvěle a dle svých představ. Nebo se vykašlat na záhonky, vysázet trávník a jehličnany a je klid. Alena pak bude mít tolik volného času, že nebude vědět, co s ním Sml24

  superkarma: 0 04.08.2009, 13:26:43
 10. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Co ze dela ta narocna pubertacka?

  Rodice by s navstevami u me skoncili. Rodice nerodice.

  Jo, mam na sebe cas. Mam na sebe spoustu casu a to i kdyz jsem jinak v jednom kole. Ale sve aktivity si strezim. Velmi doporucuji jogu a jine relaxacni techniky.

  superkarma: 0 04.08.2009, 11:30:47
 11. avatar
  [6] L_B [*]

  at dela, co dela, stejne se nezavdeci vsemSml24...v prve rade bych zaprahla dcerunku - pokud je narocna, tak at taky zjisti, ze musi neco delat...prece bezne veci jako vyvencit psa, uklidit kocici wc, hodit veci do pracky, atd. zvladne i pubertalni holka...

  ...a rodicu bych se zeptala, jestli jejich dar byl podmineny tim, ze ho budu spravovat tak, jak si preji oniSml3

  ...clovek musi byt nekdy i sobec, aby mel radost ze zivota...

  superkarma: 0 04.08.2009, 10:44:02
 12. avatar
  [5] SStream [*]

  Jinak s organizací volného času mám nějak problém. Asi to zkusím s tím kalendářem a opravdu vymezím aspoň hoďku denně kdy budu myslet na sebe, možná nejlíp nebudu myslet na nic Sml16

  superkarma: 0 04.08.2009, 09:56:38
 13. avatar
  [4] SStream [*]

  ad. paní Alena nebo kdokoliv jiný - její rodiče budou mít její neschopnosti plnou hubu pořád cokoliv provede. Buď si zvykne a komentáře bude přecházet s úsměvem hovořícím o její vlastní, osobní spokojenosti nebo sbalí pinkle, splní přání rodičů a začne třeba s menší chaloupkou někde jinde (min.400km, pozn. zkušenost).

  superkarma: 0 04.08.2009, 09:53:37
 14. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Měla by si najít nějakého pomocníka, CHlapa Sml67 a rodičům bych asi řekla něco od plic Sml30Sml67

  superkarma: 0 04.08.2009, 07:12:10
 15. avatar
  [2] Altamora [*]

  Takové rodiče bych nepustila za vrátka své zahrady a přes práh domu už vůbec ne. A tu rozmazlenou kačenu bych hodila na krk jejím otci. Sml31 I když - mně by se to nemohlo stát, moje maminka je normální, děti nejsou náročné a já se nenechám uštvat.Sml23

  superkarma: 0 04.08.2009, 00:59:38
 16. [1] schnaxy [*]

  Nebývám přepracovaná,zorganizuji si to tak,abych mohla i odpočívat.Nejlépe si odpočinu ,když jsem úplně sama doma.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 04.08.2009, 00:44:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme