Rodina

Odnaučte děti šišlání pomocí písniček Amálky K. Třebické

Odnaučit ratolesti nesprávné výslovnosti může být pěkný oříšek. Primitivní říkanky je nebaví a udržet si prchavou dětskou pozornost dá pořádnou práci. Ovšem díky písničkám Amálky K. Třebické se krásnému „R“ i „L“ učí zábavně a hravě.

nesislej

V dnešní době plné komunikačních zkratek má potíže s výslovností čím dál více dětí. Není ani divu, když večerní četbu pohádek nahradila televize a namísto korespondenčních lístků se z táborů posílají SMSky. A tam, kde selhává prevence, následují dlouhé hodiny u logopedů a ještě delší hodiny domácího tréninku.

Co ale dělat, když už je vaše dítko věčným: „Říkám, říkám, říkanku, přeříkám ji heřmánku. Říkám, říkám říkadlo: Křen - kopřiva – hřímadlo.“ naprosto otrávené a znechucené?

Zpívejte si s nimi proti šišlání

Zatímco básničky, říkanky, správné nádechy a jiné procvičování mluvidel berou děti zpravidla jako nutné zlo, písničky mohou zpestřit třeba delší cestu autem, pomoc při práci na zahradě nebo jen dlouhou chvíli při čekání ve frontě.

Proto písničkářka Amálka K. Třebická složila osmnáct speciálních logopedických songů, které děti nejen baví, ale současně jim pomáhají s výslovností nejobtížnějších písmenek, jako je třeba „R“, „L“, „Ž“ a podobně.

Bylo to na popud mé známé logopedky,“ prozradila nám Amálka. „Písničky už skládám dlouho i pro děti. A tahle moje kamaráda mi říkala, jak je děti rády zpívají. Pak vznikla myšlenka, udělat písničky tak, aby se hlavně na konci v rýmech opakovaly hlásky, se kterými mají děti problém. Je to pro ně zábavná výuka, vlastně ani nevnímají, že se učí.“

Jde jen o podpůrnou pomůcku

Album „Nešišlej“ nemá ambice odborného materiálu a samo o sobě určitě vadu řeči odstranit nedokáže, ale je to skvělá pomůcka pro opakovaný trénink výslovnosti. Vtipně napsané texty a chytlavé melodie se totiž děti rychle naučí a budou si je zpívat při každé příležitosti – snad i proto nese CD podtitul Logopedické písničky pro odvážné děti a jejich rodiče.

Ostatně kdo jiný by se měl věnovat tvorbě pro naše nejmenší, než maminka tří vlastních a tří nevlastních potomků, která navíc s dětmi už několik let pracuje?

Výchovné neznamená nudné

Je ovšem třeba zdůraznit, že ačkoli se na konečné korekci textů podíleli přední čeští logopedi, hlavním posláním alba je děti zaujmout, pobavit a nabídnout jim kvalitní hudbu. Proto se nahrávání cédéčka „Nešišej“ účastnili kromě Amaláky K. Třebické i známí čeští muzikanti, jako třeba Viktor Dyk nebo operní zpěvačka Hana Pecková.

Co o sobě prozrazuje Amálka K. Třebická na svých stránkách amalkaktrebicka.com

amalkaNarodila se v Brně, kde vychodila Akademické gymnázium a chvíli se prala se studiem hry na klavír na Konzervatoři. Pokračovala raději jako student skladby u prof. Eduarda Douši a pop-skladby u Michaela Kocába a Zdenka Merty na Pražské konzervatoři. Pak se neplánovaně rozrodila a bylo... V současné době píše převážně chansony na vlastní texty (koncerty převážně s Vladimírem Třebickým/bicí), hraje ve spoluautorském divadelním představení pro děti „Nešišlej!“ (s Valérií Radzovou), učí hru na klavír a skladbu, je lektorkou (mimo jiné České Orffovy společnosti) dalšího vzdělávání pedagogů i veřejnosti, autorkou a protagonistkou cyklu představení pro MŠ „Seznamte se s muzikanty“ pro FOK, lektoruje dětský klub FÍK při FOK, hudební klub při Brněnské filharmonii, stará se o kopu vlastních i nevlastních dětí a doufá, že se při duševním zdraví dožije vnoučat.

A jak taková logopedická písnička vypadá? Třeba takhle...

Přečtěte si také...

   
10.07.2013 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [12] Martina59 [*]

  Zkus například stránky pro děti

  superkarma: 0 22.07.2013, 10:21:23
 2. avatar
  [11] kuzle [*]

  vyzkousim to, pokud by to melo pomoct Sml67

  superkarma: 0 11.07.2013, 00:01:01
 3. avatar
  [10] peetrax [*]

  luneta — #8 těžká být musí. Jako dospělá jsem byla asi dvakrát u logopedky, aby mi poradila se sykavkami a bolela mě z toho nehorázně huba. Nic není zadarmo. Sml80

  superkarma: 0 10.07.2013, 20:23:18
 4. [9] free [*]

  Děti mluvily předpisově oproti jiným ve školce a jak to bude s vnukem uvidíme.  u nás je ale vynikající logopedie, jezdí sem pacienti zdaleka.

  superkarma: 0 10.07.2013, 16:37:31
 5. avatar
  [8] luneta [*]

  ta písnička je hrozná a těžká Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #10
  superkarma: 0 10.07.2013, 16:14:14
 6. avatar
  [7] peetrax [*]

  Jakákoliv zábavná pomůcka je super.

  superkarma: 0 10.07.2013, 13:33:54
 7. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Nikdy jsme logopeda nepotřebovali, s dětmi jsem trénovala sama a dnes mluví naprosto perfektně. U juniora mi zbývá R, ale protože se naprosto bravurně naučil tři písmenka nedávno, tak mu dám chvíli pokoj a sobě též, však má do školy ještě dva roky

  superkarma: 0 10.07.2013, 10:21:02
 8. avatar
  [5] marde [*]

  Dobrá pomůckaSml16

  superkarma: 0 10.07.2013, 08:42:15
 9. [4] georg [*]

  Pamatuji si, jak jsem sama v první třídě chodila na logopedii - odborník správně usoudil, že když nemám přední zuby, že šišlám. Byla jsem v jeho ordinaci párkrát a jeho cvičení mi potom pomohlo při výuce mých dcer. Prostřední měla opravdu problémy, ale návštěva u logopeda nedopadla dobře. Ač jsem ji na návštěvu připravovala, vysvětlovala, co bude muset udělat, vstupem do ordinace se zasekla a nevydala ze sebe hlásku. Marně jsem tehdy panu doktorovi vysvětlovala, že jsem v tom nevinně a nepomohly ani jeho metody: stání na hanbě, slibování odměny....

  Tenkrát jsme odešly s nepořízenou a já se pustila s dcerou do cvičení. Dopadlo to dobře.Sml59

  superkarma: 0 10.07.2013, 08:15:56
 10. [3] lidicka [*]

  Uvidíme, jak to bude s mluvením u vnoučka, dcera začala mluvit hodně pozdě a neuměla "K", chodili jsme na logopedii.Sml22

  superkarma: 0 10.07.2013, 07:44:34
 11. [2] akčak [*]

  VŠECHNY 3 VNOUČATA CHODILY NA LOGOPEDII ,NEUMĚLY R

  superkarma: 0 10.07.2013, 06:41:29
 12. avatar
  [1] lenig [*]

  nemám děti v tomto věku Sml15Sml68

  superkarma: 0 10.07.2013, 06:19:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme