Novinky

Odmalinka mi dodávaly jistotu turistické značky

Dramatický zážitek s modrou turistickou značkou má čtenářka Gerda. Nikdy se moc dobře neorientovala, tak jí značky vždycky pomáhaly, až na poslední výlet na kole...

Zbloudit se dá i s turistickou značkou. Přesvědčíte se o tom v příspěvku čtenářky Gerdy...


Dobré ráno všem, bloudícím i trefícím! Teď už je to trošku historie, ale bývaly roky, kdy jsme na dovolené rádi objevovali neznámé končiny. Na kole. Manžel se úžasně orientuje podle mapy, kterou vozil vzorně připravenou v taštičce na řídítkách. Takže jsme třeba zastavili uprostřed lesa, on se podíval na hodinky, na nebe, do mapy -  a mávnul rukou -  „tudy!“. Kdybych tam byla sama, hledala by mě pátrací četa s termovizí a služebními psy, takto jsme dojeli na jistotu. Nikdy jsem to nebyla schopna pochopit. S přibývajícími roky se mi vůbec ztrácí smysl pro orientaci, tak nemachruju a rovnou přiznám, že se radši nechám vést, a poslechnu na slovo. Odmalinka mi dodávaly jistotu turistické značky na stromech a kamenech. Schválně - jaký je rozdíl mezi červenou a třeba...modrou??....Jestlipak to vůbec ještě někdo dneska ví? V dalším vyprávění hraje roli právě ta modrá (špatná cesta). Když jsem se navíc dověděla, jakou práci s tím značkaři mají, co se natahají kyblíků s barvou, kolik km mají v nohách - všecka čest. Ale dá se jim věřit, když jsou značky, není čeho se bát. Jenomže těch nadšenců ubývá. Přesvědčila nás o tom poslední dovolená. Byli jsme někde u Třebechovic pod Orebem a dostali jsme nešťastný nápad prozkoumat právě tu modrou značku směrem, který jsme zatím neznali. Začátek cesty byl bez komplikací, což o to. Bylo zřejmé, že cesta je používaná. Ale pro toho, kdo to tam neznal a hledal další a další modrou, už to začínal být horor. Už jsme ani nejeli, spíš jsme kola vedli. Nešlo to. Nebudu napínat. Značka končila na stromě u poměrně velké kaluže, terén rozbahnělý a výhled žádný. Nechtěli jsme se potupně vracet, tak jsme pěšky s nepublikovatelnými nadávkami pracně obcházeli louže a podlézali křoví, až jsme objevili jakousi silnici. A pak už to bylo dobré - prvního člověka jsme se doptali na další cestu a naštěstí se neztratili. Jo, časy se mění. Možná to byla historicky poslední modrá značka.... anebo došla barva??:)

Gerda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 4. dubna 2013: Jak plánujete trasu?

 • Když někam cestujete, jak si plánujete trasu?
 • Orientujete se podle mapy? Nebo podle navigace? Ptáte se na cestu?
 • Máte nějakou zajímavou příhodu z cestování, kterou zamotala špatná orientace?

Své příspěvky mi posílejte na e-mailovou adresu níže, a to do 4. 4. 2013, a o nejpozději do 15.00 hodin. Tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tím i na získání pěkného dárku, který pošlu jedné z přispěvatelek. A jaký to je dárek? Šikovná zdobička Tescoma Delícia v hnědém provedení, abyste už nikdy nezabloudily v kuchyni. Svou šanci na uveřejnění také zvetšíte tím, když váš text bude dlouhý alespoň jako dva tyto odstavce.

Kromě zmíněného dárku pro jednu z přispěvatelek, jsem se rozhodl že odměním ještě dvě další přispěvatelky, a to 2.000 extra body do Aprílové soutěže o krásný kávovar.

tesoma

   
04.04.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] dadma [*]

  Turistické značky mě vždy pomohly v lese se moc neorientuji a v neznámém městě to není o moc lepší.Buď podle nějakého nejvyššího bodu a nebo se můžu zeptat v nejhorším případě je tu taxi.

  superkarma: 0 04.04.2013, 17:07:39
 2. [6] Rikina [*]

  Ono je to trošku složitější. Navíc existuje víc druhů značení - jiné mají cyklostezky, jiné běžkařské trasy a ještě jiné koňské cesty. Kromě toho bývá leckde nějaké svérázné místní značení, obvykle naučné stezky, kterou vymysleli místní, nebo okruhu, který znají, takže ho ani moc značený mít nepotřebují, a turista zdaleka může být zmaten. Dobré taky je pokácet strom, na kterém byla značka, nebo přehradit cestu přes louky ohradníkem, a udělat tam pastvinu pro stádo býků. Sml57 Na turistické značení jsou borci Němci, a pak ještě na Slovensku. Jinde v Evropě se nikdo moc nenamáhá a kupříkladu značení tras v Rakousku je hodně symbolické a hodně blbě se hledá. Někde zase překvapí nová značka, která dosud není v mapách, protože podklady pro ně se neaktualizují každý rok. Zkrátka i na značených cestách může člověk zažít prima dobrodružství. Sml57

  superkarma: 0 04.04.2013, 14:51:52
 3. [5] iřka [*]

  Zatím jsme podle znašek nezabloudili.Sml16

  superkarma: 0 04.04.2013, 13:46:32
 4. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  gerda — #3 v těch se nevyznám Sml23Sml30

  superkarma: 0 04.04.2013, 11:55:22
 5. avatar
  [3] gerda [*]

  honzule8 — #1 je to jednoduché a opravdu spolehlivé. Červená je něco jako "hlavní", ta je nejpoužívanější, zelená a modrá je na kratší trasy, ale už s horším terénem. Značkařů si nesmírně vážím, není nic lepšího, než u jedné značky vidět v dálce další a mít jistotu správného směru.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #4
  superkarma: 1 04.04.2013, 11:16:05
 6. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16turistické značky mám ráda - naše republika je velmocí na turistické značky - ale i při nich se dá někdy pořádně zabloudit.....Sml22

  superkarma: 1 04.04.2013, 11:13:23
 7. [1] honzule8 [*]

  Sml16 tak v těhle značkách se nevyznám vůbec

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 04.04.2013, 11:04:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme