Zdraví

Odhalte včas rakovinu


Má váš otec rakovinu, měl ji i dědeček a vy se bojíte, že jí také onemocníte? Lékaři již přinesli důkazy o tom, že genové testy jsou skutečně potřebné. S jejich pomocí mohou určit například riziko vzniku rakoviny prsu nebo řady onemocnění imunitního systému. Ale pouze za předpokladu, že se jedná o dědičnou chorobu.

Vědci se nyní soustředí na to, aby během několika let vyvinuli testy, které by uměly u nemocného odhalit vyšší či naopak nižší nebezpečí postižení určitou nemocí, než je jinak běžný průměr.  Týká se to třeba vysokého krevního tlaku. Ovšem na druhé straně se odborníci už dnes trápí otázkou, zda takové genové testy opravdu pomohou těm rodinným příslušníkům postižených, kteří zatím ještě nejsou nemocní.

Jde o to, že rozvinutí onemocnění závisí na spoustě faktorů, nejen pouze na genech. Navíc správné vyhodnocení testu vyžaduje od lékaře solidní základ vědomostí z oblasti lidské genetiky. Podle vědců by se genové testy měly odložit, pokud se z jejich výsledků nedá odvodit léčebný postup nebo preventivní opatření.

Zdroj: agentura AP

Dědí se ve vaší rodině nějaká nemoc z generace na generaci? Podstoupila byste genový test, abyste se o nemoci dozvěděla včas a mohla jí proto částečně čelit? Fandíte vědeckému výzkumu, nebo si myslíte, že je to plýtvání penězi?

   
10.03.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [6] maajaa65 [*]

  U náš jsou dědičné křečové žíly, měl je děda, má je matka i já...
  U manžela zemřela babička z jedné strany i děda z druhé strany na rakovinu, ale manželovi to zjevně nedochází , neboť a vesele dál....

  superkarma: 0 11.03.2008, 11:40:28
 2. avatar
  [5] ilčidlo [*]

  Maminka zemřela na rakovinu tlustého střeva, tatínek na mozkovou mrtvici. Takže to mám asi půl na půl, zatím jsem prodělala operaci mozkového nádoru a stále žiju hurá !!!

  superkarma: 0 10.03.2008, 19:26:32
 3. avatar
  [4] olafka [*]

  U nás vyhrává rakovina plic

  superkarma: 0 10.03.2008, 15:58:08
 4. avatar
  [3] Japina [*]

  Na Islandu mají takové genetické dispozice, že si většina žen po 40 nechává preventivně amputovat prsa. Holt se kdysi příliš křížili mezi sebou.

  superkarma: 0 10.03.2008, 14:37:46
 5. [2] inka35 [*]

  Nevím jestli je to u nás dědičné, ale babička zemřela na nádor hlavy a otec zemřel taky na nádor hlavy. Jsem zvědavá koho to z nás tří sourozencu postihne. Babičce i otci to zjistili až po padesátce, do té doby byli O.K.

  superkarma: 0 10.03.2008, 14:28:19
 6. avatar
  [1] femme [*]

  u nás se dědí po otcově linii problémy se srdcem
  už o své nemoci vím a léčím se

  superkarma: 0 10.03.2008, 13:18:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme