Internetový portál ŽijZdravě.cz pro vás připravil další z řady pravidelných online poraden s odborníkem. Tentokrát jsme pozvali instruktora pohybových aktivit a nadšeného sportovce Jana Větrovského, který se specializuje na tréninkové programy redukce váhy. Ve své poradně vám vysvětlí zásady správného přístupu ke cvičení (nejen v posilovně) a pomůže s výběrem vhodných kolektivních pohybových aktivit.

Nabídka sportů a pohybových aktivit je v dnešní době téměř nekonečná. Které z nich jsou však ty pravé? Které nám pomohou snížit váhu?

Je libo zumbu nebo spíš flowin?

Pokud dáváte přednost kolektivním sportům před návštěvou posilovny, je vhodné si vybrat taková cvičení, která se zaměřují nejen na spalování tuků, ale také na posílení organismu, tj. kombinující aerobní aktivity s anaerobními. Kromě tradičních sportů, jako jsou aerobik nebo spinning můžete vyzkoušet také různé, méně známé sporty, jako např. bosu aerobik, jumping nebo taneční zumbu.

Těchto novinek se nemusíte bát, je jen důležité si správně vybrat. Pokud nejste na pohyb zvyklí, začněte s méně náročnými, začátečnickými hodinami. Pozor si dávejte na cvičení s označením „hubnoucí", někdy bývají nevyvážená a zaměřená jen na některé svalové skupiny.

Novinkou u nás jsou aktivity posilující vnitřní stabilizační systém, tedy svaly uvnitř těla, které jsou pro nás neviditelné, o to však důležitější. Mezi cvičení, které využívá jen váhu vlastního těla, patří např. bosu, flowin či TRX. Posílení vnitřních svalů vám pomůže nejenom při jiných sportech, ale také při správném sezení v kanceláři či držení těla tak, aby záda nebolela. Podobně jako u předchozích aktivit je potřeba vybrat si takovou hodinu, která bude respektovat vaši fyzickou kondici a případná zdravotní omezení.

zij

Cvičení ve fitness centru

Jan Větrovský doporučuje redukční trénink v posilovně rozdělit na dvě fáze. První fázi věnujeme aerobním aktivitám - např. jízdě na cyklotrenažéru. Smyslem této části je nejen zahřátí těla, ale také přivedení tělesného tepu na frekvenci, ve které spalujeme tuky. Tato část by měla trvat cca 40 minut. Pokud by vás nebavilo jen jezdit na kole, nebojte se aktivity prostřídat např. s běháním na pásu nebo s chůzí (po rovině, do kopce nebo do schodů).

Druhá část tréninku by měla být věnována posilování. Ač si to mnoho lidí neuvědomuje, ke správnému redukčnímu tréninku posilování patří. Pokud se totiž vynechá, svalová hmota ochabuje. Posilování by mělo být zaměřeno na velké svalové skupiny, jako jsou nohy a záda. Ideální je posilovat postupně na různých strojích, celkem alespoň 30 - 40 minut.

Online poradna s Janem Větrovským na www.ZijZdrave.cz

zijPtejte se Jana Větrovského na vše, co vás zajímá ohledně pohybových aktivit a hubnutí. Poradna proběhne ve středu 29. září 2010 od 12 do 14 hodin na stránkách ŽijZdravě.cz. Své dotazy však můžete do připraveného formuláře posílat již dnes.

Portál ŽijZdravě.cz (link) je součástí stejnojmenného projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky.

Reklama