Bulvár

Oddělený Silvestr

Od svých dvaceti let jsem trávila Silvestra společně s jednou partou přátel. Stala se z toho tradice a už jsem si ani nedokázala představit, že by to někdy mohlo být jinak.
Žel, jak šel čas, stávali jsme se dospělejší a dospělejší, navázali partnerské vztahy, přivedli na svět pár dětí a těsně před třicítkou se stali kultivovanými a zodpovědnými.

Jednoho Silvestra jsme se rozhodli nestrávit jako obvykle spanilou jízdou po nočních podnicích, ani hromadným opilstvím na horské chatě a následnými hrátkami v hromadách sněhu, ale pěkně v teple, ve slušnosti, u jednoho z nás doma.
Celý večer jsme se místo řádění spořádaně přežírali, zírali na třeskuté estrády v TV a ze samé nudy měli problém neusnout před půlnocí. Pokoušeli jsme hrát i hry, ale pohádali jsme se u toho. Ne tak, aby to narušilo naše přátelství, ale dost na to, abychom se rozhodli příštího Silvestra slavit každý zvlášť.

O rok později, v únoru, jsme zašli do naší oblíbené hospůdky a vyprávěli, jak kdo toho Silvestra tedy strávil.

Simona, Alena a Vlasta vyrazily na Staroměstské náměstí. Aby se v pohodlí dostaly domů, jely Simoninou starou škodovkou. V půlce cesty začala jít z kapoty pára. Holky se vyděsily, že auto vybuchne, nechaly ho stát uprostřed silnice a utíkaly za roh, schovat se před tlakovou vlnou. Stály za tím rohem snad dvacet minut a nic se nestalo. Bojácně se tedy přiblížily k autu a nejodvážnější Alena otevřela kapotu. Laickým okem neshledávala na motoru nic neobvyklého až na ... vytahané silonové punčochy omotané kolem chladiče.

„Simono!?“ řekla z povytaženým obočím a punčochou v ruce. Simona nám vysvětlila, že to jí poradil soused, když ji chladič zlobil poprvé, že sice říkal, že je to jen na dojetí do servisu, ale „cesta do servisu a cesta na Staromák zas není takový rozdíl, ne? A neříkej mi, že se v tom neztratí cesta na chatu a zpět!“ Na Staroměstské náměstí došly v půl jedné v noci.

Martin, extravagantní organizátor všech našich oslav, sehnal dohromady skupinku rozjásaných a pronajali si tramvaj. Jezdili s ní po jedné trase, tam a zpět. Čím více opilejší byli, tím méně měl najatý řidič trpělivosti. Když jim začalo být špatně a museli každou chvíli stavit, řidič jízdu předčasně ukončil kvůli ohrožení bezpečnosti silničního provozu.

A taky že ano – když je vysadil v centru Prahy, Martin se vypotácel z tramvaje a spadl na koleje přímo před přijíždějící tramvaj. Její řidič sice stačil zastavit relativně včas a Martin měl pouze zlomenou ruku a několik ošklivých pohmožděnin – ale pořádně ho překvapilo, když mu o měsíc později přišel z Dopravních podniků účet na 1 800,- Kč za poškození té tramvaje, která ho porazila.

Honza, Petr a Ivoš oslavovali u Romana v práci.
Roman, přesto že byl velmi opilý, nasedl do auta, a když se nikdo nedíval, odjel. Po dvou kilometrech musel na žádost svého močového měchýře zastavit. Zastavil u tramvajové zastávky (zase ty tramvaje), nechal auto uprostřed silnice s nastartovaným motorem a otevřenými dveřmi a chvátal si ulevit za telefonní budku. V tu ránu jela kolem tramvaj číslo tři, která staví před Romanovým domem. Opilý Roman si pomyslel: “A hele, už mi to jede!“, zapnul poklopec a bezstarostně naskočil. Auto našli o deset minut později Honza a Petr, kteří se vydali Romana hledat.

Odvezli ho zátky, na firemní parkoviště. Roman, který té noci v klidu dojel domů, se po autě ani nesháněl. Dokonce ho ani nepřekvapilo, že stojí před firmou – vůbec si totiž nevzpomínal, že by s ním kamkoliv odjížděl.

Petra a Hanka nic neplánovaly.
Naparádily se a vyrazily do ulic s tím, že zůstanou v podniku, který se jim cestou zalíbí. Parádění jim trvalo dlouho, hledání správného podniku ještě déle, a tak se stalo, že ve 23h45 stále ještě nevěděly, kde zažijí přípitek.
V zoufalství navštívily hotel, který potkaly cestou. Řekly si, že tam pobudou přes přípitek a půjdou dále. Ve společenské místnosti hotelu hrála dechová hudba a party si zde užíval zájezd německých důchodců. K tanci a poslechu hrála bavorská dechovka Lustige muzikanten, oblečená do zelenošedých klobouků s pery a krátkých kalhot s kšandami – zřejmě prototyp obleku Karla a Egona z pořadu Alles Gutte.

Holky zůstaly stát jako opařené: “Přípitek a jdeme!“ děla Hanka. Bledá Petra pokývala hlavou a hodila do sebe prcka, kterého jí podal pohostinný důchodce Udo Klügen z Bayernu. Než vůbec nastala půlnoc, přišel Udo s prcky ještě třikrát. Přípitkem to holky zazdily. Náhle stouplá hladina alkoholu v krvi jim nedovolila jen tak odejít. A nejen to, dokonce se roztančily a později se jim zdálo, že i slova německých lidových písní jim přijdou natolik povědomá, že mohou bez problému zpívat z kapelou. Ve tři ráno je z hotelu pro nadměrnou opilost vyprovodili.

Naše únorové setkání bylo krásné. Náramně jsme se u našich historek nasmáli a slíbili, že příští Silvestr strávíme zase spolu, pěkně živě jako zamlada.  

   
28.12.2004 - Společnost - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Někdy je nálada zůstat doma, někdy je nálada vyrazit s přáteli ven. Letos pojedeme ke známým, sejde se nás tam (doufejme) několik párů, a docela hodně se těším. Loni jsme byli sami doma a rok před tím zase na náměstí s tisícema dalších lidí. Posledních několik let jsem se na Silvestra neopila, někdy byl jen půlnoční přípitek a někdy ani to ne. Ale vždycky jsem si to užila, na rozdíl od prudičů, co musí před každými Vánoci a před každým Silvestrem vykřikovat do světa, že se nebudou bavit na povel, a že nebudou na povel milí a hodní (Vánoce). Tím se vždycky uklidňuju, protože oni se mi snaží moji radost zkazit docela pečlivě a já proti tomu nic nenadělám. Jenom si ji můžu nenechat zkazit. Ale to někdyjde těžko, když mi do vánoční nálady někdo horlivě vykládá, jak už několik let neslaví Vánoce a je to pro něj den jako každý jiný. Ale na pohádky v televizi se podívá, když už tam běží, to zas jo Zajímavé, takže on v podstatě jenom ušetří za dárky
  Proboha, tak neslavte, neveselte se na povel, ale držte o tom huby! To není pro nikoho konkrétně tady, aby nebyla mýlka, to je jen takový můj výkřik do tmy, protože to na mě doráží rok od roku víc.

  superkarma: 0 30.12.2004, 12:18:31
 2. avatar
  [48] *Kotě* [*]

  Od té doby, co jsem s , tak neslavíme Silvestra, ale máme v ten den naši soukromou oslavu - na Silvestra jsme se totiž zamilovali Od té doby každý rok trávíme Silvestra stejným způsobem jako ten den. Místo Silvestra slavíme výročí.

  superkarma: 0 28.12.2004, 22:37:04
 3. avatar
  [47] Alfová [*]

  Lidi,já budu doma-sejdeme se tady!

  superkarma: 0 28.12.2004, 18:54:03
 4. avatar
  [46] bookcase [*]

  my s pěstujeme papučovou kulturu, hezky sami doma, dobré a papu. Nejsme příznivci velkých oslav (ani rodinných). Navíc máme nemocného takže budem doma koukat na pohádky

  superkarma: 0 28.12.2004, 15:37:37
 5. avatar
  [44] femme [*]

  my už několik let slavíme Silvestra s partou v bowlingovém klubu, od 19h. do 6h. koulíme, jíme, popíjíme, bavíme se, prostě paráda

  superkarma: 0 28.12.2004, 14:22:37
 6. avatar
  [42] Vivian [*]

  Jipa: myslím, že je mají v Tescu.

  superkarma: 0 28.12.2004, 14:03:17
 7. [41] Jipa [*]

  Holky, nevíte prosím, kde teď v Praze koupíme čerstvé jahody do šampáňa? Ať má ta jedna sklenička správné grády!!! Víc toho nepiju

  superkarma: 0 28.12.2004, 14:01:24
 8. avatar
  [39] Markýza [*]

  Fiona: ale i po i po se dobře čůrá - aspoň já to tak mám. Průtokový ohřívač - jedno vypiju - tři vyčůrám

  superkarma: 0 28.12.2004, 13:41:02
 9. avatar
  [36] catcat [*]

  Ještě bych měla dopovědět, že mě i mé kámošce samozřejmě chybí naše , ale když oni jsou každý na jiném konci zeměkoule!

  superkarma: 0 28.12.2004, 13:28:02
 10. avatar
  [35] Vivian [*]

  Já letos po mnoha letech možná zase jednou strávím Silvestra před televizí

  superkarma: 0 28.12.2004, 13:23:31
 11. avatar
  [32] Nanet [*]

  Žábina: ale to právě na Silvestra podniká 90% republiky, ovšem ty konce

  superkarma: 0 28.12.2004, 13:14:33
 12. avatar
  [31] Žábina [*]

  nesnáším oslavy na povel typu - je Silvestr, musíme se bavit, kdo se neopije, je divnej ....

  superkarma: 0 28.12.2004, 12:59:50
 13. avatar
  [30] Nanet [*]

  pardon splývá

  superkarma: 0 28.12.2004, 12:59:09
 14. avatar
  [29] Nanet [*]

  nikdy jsem na Silvestra nezmatlala, že bych nevěděla co dělám, ale stejně mi to veselí s i bez splívá, nejlepší byl loňský který jsem s doznívající chřipkou strávila v pelechu s knížkou.
  Letos se nechlebíčkuju, neestráduju nechlastám a jdu si rovnou číst, když všichni slaví je největší klid

  superkarma: 0 28.12.2004, 12:56:36
 15. avatar
  [27] catcat [*]

  Já jedu už skoro tradičně na silvestra ke kámošce a bezva si to užíváme, protože máme na sebe po dlouhé době čas, takže silvestra strávíme u stolu v kuchyni a prokecáme ho! Samozřejmě to i tak trošku něčím zalijeme (přiměřeně) a po půlnoci obejdeme procházkou jejich vesnici, koukneme na ohňostroj a pak nerušeně kecáme dál. No a na nový rok si to cestou k mému vlaku dopovíme...

  superkarma: 0 28.12.2004, 12:27:00
 16. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  groowy:

  superkarma: 0 28.12.2004, 12:03:07
 17. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  Ja se tesim, ze si udelame ohen v krbu a nejak si v klidu pokecame a uzijeme si to po svem. Pokud neodpadnu ( jako vzdycky ) pred pulnoci, vyrazime na plaz podivat se na ohnostroj.... Jenze - na Silvestra samozrejme pracujeme a tak mam obavu, ze to uplne zbytecne resim. Ze zalezu v 9 s knizkou do postele a probudim se do Noveho roku....

  superkarma: 0 28.12.2004, 11:46:20
 18. avatar
  [23] medved [*]

  ja jsem byla rada, kdyz jsem si precetla, ze na Silvestra nebude mrznout...sice teda asi nebude snih na bezky, coz je skoda...ale pred dvema rokama jsme rano asi v sedm hodin sbirali na silnici starika s rozbitym nosem...byla to vylozene prdel sveta, deda sel opilej od znamyho domu a seknul sebou na silnici...nejdriv jsme mysleli, ze je mrtvej bylo tam totiz plno krve ...nastesti, jsme ho nasli brzo, takze jeste nezmrznul...zavezli jsme ho dom...nepochybuju, ze letos provede neco podobneho, tak aspon neumrzne

  superkarma: 0 28.12.2004, 11:33:27
 19. avatar
  [19] Wiki [*]

  no, jak na to tak koukam, tak radsi na silvestra zustanu doma, abych nenarazila na podobne jako v clanku - ozrale ridice atp.

  superkarma: 0 28.12.2004, 11:07:36
 20. avatar
  [16] Markýza [*]

  BabaJaga: krásný Silvestr - my obyčejně jezdíme se známýma a jejich dětima na (jejich) chalupu, tam je to něco podobnýho, ale mají rodinné trable a tak na nějaké oslavy není nálada - budeme doma a už se těším na tři filmy v TV - podívám se na Bohouška, pak na Zítra vstanu a opařím se čajem a na Mrazíka (snad to časově vychází) a pak se uvidí.

  superkarma: 0 28.12.2004, 10:30:09
 21. avatar
  [15] Blues [*]

  No jo, když z oslav bez alkoholu většinou nejsou žádné veselé historky k vyprávění
  I když uznávám, že lepší je být tím, kdo si pamatuje a vypráví, než hrdinou takových historek

  superkarma: 0 28.12.2004, 10:16:05
 22. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Rozkošně napsaný článek , zasmála jsem se, ač jsem již téměř nepič.

  Jo a miluju hromadné veselí a lezou mi na nervy lidi (jako třeba moje sestra), kteří, když se druzí baví, začnou okatě prudit, že oni teda na povel jásat nebudou. Tak probůh, ať jsou doma

  superkarma: 0 28.12.2004, 10:03:17
 23. avatar
  [10] medved [*]

  Eva_Fl: presne to me napadlo po precteni....vsechny pribehy se silne vyznacuji pritomnosti alkoholu ....copak se lidi neumi bavit bez nej ?

  superkarma: 0 28.12.2004, 09:44:20
 24. avatar
  [9] Libča [*]

  uz ctyri roky slavime silvestra se znamymi, tedy tu kamosku jsem poznala v porodnici kdyz se nam narodily nasi synove.... od te doby slavime spolu, je to moc hezky, rodinny a utulny... letos je to plne napeti.. neb cekam druheho potomka a tak jelikoz tam spime si beru radeji veci s sebou a moje kamoska by pry rada zazila porod... hihihi..

  superkarma: 0 28.12.2004, 08:54:04
 25. avatar
  [6] kosmokosmo [*]

  Blueberry: no mozna, ze to byly kanadske pary......

  superkarma: 0 28.12.2004, 06:52:01
 26. avatar
  [5] Blueberry [*]

  kosmokosmo: Me napadlo to same, ale nechtela jsem stourat.

  superkarma: 0 28.12.2004, 06:40:50
 27. avatar
  [4] kosmokosmo [*]

  Ja to vubec nechapu, tak oni neslavili spolu, protoze meli rodiny a deti......a kam ty rodiny a deti vsichni odlozili, aby zazili, to co zazili? To ani jeden par neslavil dohromady?

  superkarma: 0 28.12.2004, 06:36:34
 28. avatar
  [3] Blueberry [*]

  Eva_Fl: Ty mi mluvis z duse. Navic nenavidim takove to jasani na povel, odpocitavani stareho roku, rovnici Silvestr = party a alkohol. Novy rok prijde, at ho uvitam nebo ne, myslim, ze letos premluvim pritele, abychom zustali doma a mohutne .

  superkarma: 0 28.12.2004, 02:52:21
 29. avatar
  [2] man-mimo [*]

  Eva_Fl: to já taky nevím ale zatím to ještě neřeším

  superkarma: 0 28.12.2004, 01:35:48
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Ja jen nevim, proc oslava = alkohol. Mam rada 1.den noveho roku.... Vetsinou je vsem blbe - a mne je bajecne. Prijde mi, ze prozvracet a provalet Novy rok je uplne na hovno.

  superkarma: 0 28.12.2004, 01:08:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme