Dávat kočce kravské mléko, nebo ne? Jak odnaučit kočku, aby byla mlsná? Proč kočky konzumují trávu a zvrací chuchvalce chlupů? Na takové otázky a mnoha dalších nám odpověděl odborník

V minulém článku jste se dozvěděli, že chystáme rozhovor s odborníkem na výživu koček. Sešlo se nám v redakčním emailu mnoho dotazů – vybrali jsme zajímavé a zástupce těch, které se opakovaly a přinášíme vám slíbený rozhovor!

Na vaše dotazy odpovídal MVDr. Leoš Železný - veterinář, odborník na výživu psů a koček, spolupracovník anglického výzkumného centra Waltham.

Prosím, jak je to s kravským mlékem – je vhodné pro kočky? Díky Milada
Kravské mléko obsahuje hodně laktózy (mléčného cukru), na kterou kočky nemají dostatek enzymů a nemohou ji catv tomto množství správně trávit. Vyvolává to pak u nich průjem. S průjmem ztrácí kočka poměrně hodně vody a zejména u koťat to může být velmi nebezpečné. To, že kočka potřebuje mléko, je stejná pověra, jako že si ježci nosí jablíčka napíchnutá na bodlinkách - známe to z různých obrázků, ale není to pravda. Každé mateřské mléko savců je specifické pro daný druh a zvíře se s mlékem jindy než v období kojení v přírodě nesetká. Výjimkou je člověk, ale i u nás existuje řada jedinců, kteří mají s pitím mléka velké zažívací problémy. Je to hodně individuální. Některé kočce trochu kravského mléka občas nevadí, ale většina s tím má velký problém. Ona s tím má problém i ta kočka, která je venkovní a přijde si k nám líznout mléka. Ono jí sice chutná, ale ten důsledek u volně žijící kočky my pak už nevidíme… Takže shrnuto: kočky by neměly dostávat kravské mléko ani v dospělosti, natož jako koťata. Nepomůže ani mléko nějak ředit vodou. Jediná možnost, jak podávat kočce mléko, jsou speciální mléčné náhražky, které jsou k tomuto účelu určené a je z nich odstraněna právě výše zmiňovaná laktóza. Jednou z takovýchto náhražek je třeba Whiskas Milk, určené pro koťata, která např. ztratila matku nebo kočka ztratila mléko po porodu apod. Nebo se dá použít i pro dospělé kočky jako pamlsek.  

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je správné krmit kočky pouze kočičími konzervami a granulemi. Naše mají nejradši konzervy, ale nemyslím, že je to úplně správné. Co vlastně můžou a nemůžou? Mám 2 vykastrované a třetí momentálně s koťaty. Děkuji. Páralová
Nejprve bych Vám rád dal za pravdu, že kočky je potřeba krmit pouze konzervami, kapsičkami nebo granulemi, které jsou určené pro kočky. Jakékoliv krmení např. psím krmivem je špatné. Kočka není malý pes. Jedná se o jiný živočišný druh, který má jiné požadavky na výživu a tyto požadavky přední výrobci plně respektují, a tak v recepturách kočky dostávají, co potřebují. Doma nejsme nikdy schopni připravit recepturu, která by odpovídala posledním poznatkům o vyváženosti jednotlivých živin v krmivu. Neříkám, že by nikdy nemohla kočka dostat kousek uvařeného masa, ale mělo by to být spíše výjimečně, spíše jako pamlsek a nemělo by toho být více než 10-15 % denní krmné dávky. Podávání syrového masa je z hygienických, infekčních a parazitárních důvodů věc, která se nedá doporučovat vůbec. Způsob krmení je individuální a je potřeba respektovat chutě daného zvířete. Nicméně existují určitá doporučení, kterých bychom se měli držet. Ke granulím by kočka měla mít přístup celý den. Kočka je šelma, noční dravec a je pro ni typické a přirozené, že přijímá malá množství potravy, ale poměrně často, a to i v průběhu noci. Konzervy nebo kapsičky by měly tvořit základ krmné dávky, denní dávku uvedenou na obalech bychom měli rozdělit na dvě části – 1/3 krmit ráno a 2/3 večer. K tomu by měla mít kočka přístup k nezávadné pitné vodě. Vyjádřeno procenty by 70 % denní krmné dávky měla kočka přijímat ve vlhké formě (kapsička či konzerva) a 30 % ve formě granulí. U krmiv je vhodné vybírat i varianty, které odpovídají jednotlivým fázím života koček – Junior pro koťata, Sterile pro kastrované kočky, Adult pro dospělé apod. K dispozici jsou i pamlsky, které můžeme podávat kočkám za odměnu, navíc existují i tzv. funkční pamlsky, které mohou kočkám nejenom chutnat, ale i čistit zuby. Např. Dentabits obsahuje i výtažky ze zeleného čaje a napomáhá tím desinfikovat dutinu ústní. 

Dobrý den, chci si koupit malé kotě  - Britská modrá kočka, poradíte, co jí mám pořídit za krmivo? Moc díky Monika
Růst je zásadním obdobím, které je velmi náročné na dodávku správných živin. Nemůžeme do organismu doručit pouze energii, ale také jednotlivé aminokyseliny, omega mastné kyseliny, vitamíny, minerální látky a další složky potravy, které kotě potřebuje ke svému vývoji, růstu a stavbě jednotlivých tkání svého těla. Proto, co se zanedbá v tomto období, se již nikdy nedá napravit. To je důvod, proč se vyplatí zaměřit se jednak na krmiva určená pro toto období, která se většinou označují jako Junior, a jednak dát raději přednost recepturám od renomovaných výrobců. Určitě neuděláte chybu, když britské modré koupíte třeba Whiskas Junior nebo Perfect Fit Junior.    

Milý pane doktore, jak odnaučit kočku, aby byla mlsná? Naše tříletá kočka žere jen konzervy s játry, granule vůbec nechce! Děkuji, Dvořákovi
Většina koček je z našeho pohledu mlsná. Je to jejich přirozenost, protože i ve volné přírodě rády střídají chutě. Jednou si uloví myšku, jindy ptáčka, sežerou občas i nějaký hmyz a ty šikovnější si uloví třeba i rybku. Renomovaní výrobci o tom dobře vědí a počítají s tím ve svých recepturách. Je potřeba skloubit poznatky o výživě (co vše v receptuře musí být, aby byla pro kočky prospěšná ze zdravotního hlediska) a také to, aby jim receptura chutnala. Zhruba polovina koček je spokojená celý život s jednou příchutí, ale druhá polovina ráda příchutě po týdnu až dvou střídá. Proto také u kočičích receptur najdete více příchutí (hovězí, kuřecí, králík, ryba…) než u psích. To, že Vaše kočka zrovna nechce granule a preferuje jenom konzervy, není z výživářského hlediska na závadu. Bylo by ale vhodné, aby měla k dispozici přes celý den granule a aby měla možnost si trochu „zobnout“ krmiva i v průběhu noci. Zkuste ji naučit přijímat granule tak, že jich pár namočíte do jejího běžného krmiva, na které je zvyklá. Někdy pomůže namočit je vlažným hovězím vývarem. Granule trochu změknou a uvolní se více aromatických látek. A někdy nepomůže nic a kočka se je nikdy přijímat nenaučí. Pro jistotu ještě nechejte kočce zkontrolovat řádně zuby, protože pokud je na nich zubní kámen nebo zánět v okolí zubu, tak to může být také příčinou, proč odmítá tvrdé granule - protože ji prostě při jejich kousání bolí zuby. Pokud je vše v pořádku, tak je to pouze individuální rys konkrétního zvířete a nemá cenu jej do něčeho nutit. Pokud dostává kvalitní konzervy nebo kapsičky, tak v nich dostává vše potřebné a není důvod se nějak znepokojovat tím, že nechce granule. Je to prostě její volba.   

Dobrý den, v souvislosti se stravou mě napadl také pitný režim. Existuje nějaké pravidlo – lépe řečeno doporučené množství, kolik by toho měla kočka za den vypít? A je pro ni dobrá i voda z vodovodu, anebo je catlepší kupovat balenou? A také mě zajímá váš názor na mléko. Děkuji, Vilma Nováková
Kočky obecně pijí velmi málo. Některým kočkám stačí vlhkost, která je obsažená ve vlhkém krmení. Je to dáno jejich fyziologií a tím, že dříve žily v prostředí s nedostatkem vody a jejich organismus, zejména ledviny, se na toto prostředí adaptoval a dokáže maximálně využít obsah jakékoliv vody v krmivu. Nicméně u granulí je potřeba, aby vodu přijímaly. Obecně je doporučováno, aby se denní příjem vody pohyboval mezi 2,5–3násobkem hmotnosti denní krmné dávky. Spotřeba vody závisí také na roční době, teplotě prostředí, stavu konkrétního zvířete apod. Je potřeba podávat nezávadnou pitnou vodu a je jedno, jestli pochází z kohoutku nebo je balená. Některé kočky mívají problém s přijímáním vody, a proto je vhodné jim tuto činnost nějak zpříjemnit nějakou fontánkou, kapajícím kohoutkem apod. Velmi nízký příjem vody by mohl mít za následek poškození ledvin a tomu je potřeba předejít.

Co se týká názoru na kravské mléko, tak platí to, co jsem uvedl k obdobnému dotazu již dříve: 

Kravské mléko obsahuje hodně laktózy (mléčného cukru), na kterou kočky nemají dostatek enzymů a nemohou ji v tomto množství správně trávit. Vyvolává to pak u nich průjem. S průjmem ztrácí kočka poměrně hodně vody a zejména u koťat to může být velmi nebezpečné. To, že kočka potřebuje mléko, je stejná pověra, jako že si ježci nosí jablíčka napíchnutá na bodlinkách - známe to z různých obrázků, ale není to pravda. Každé mateřské mléko savců je specifické pro daný druh a zvíře se s mlékem jindy než v období kojení v přírodě nesetká. Výjimkou je člověk, ale i u nás existuje řada jedinců, kteří mají s pitím mléka velké zažívací problémy. Je to hodně individuální. Některé kočce trochu kravského mléka občas nevadí, ale většina s tím má velký problém. Ona s tím má problém i ta kočka, která je venkovní a přijde si k nám líznout mléka. Ono jí sice chutná, ale ten důsledek u volně žijící kočky my pak už nevidíme… Takže shrnuto: kočky by neměly dostávat kravské mléko ani v dospělosti, natož jako koťata. Nepomůže ani mléko nějak ředit vodou. Jediná možnost, jak podávat kočce mléko, jsou speciální mléčné náhražky, které jsou k tomuto účelu určené a je z nich odstraněna právě výše zmiňovaná laktóza. Jednou z takovýchto náhražek je třeba Whiskas Milk, určené pro koťata, která např. ztratila matku nebo kočka ztratila mléko po porodu apod. Nebo se dá použít i pro dospělé kočky jako pamlsek.

Dobrý den, zajímá mě, jestli existují nějaké „doplňky stravy“ pro kočky pro lepší srst. Můžete nějaké doporučit? Máme dva měsíce kočku z ulice, bohužel má takovou drsnou, nelesklou srst. Renata H.
Základem kvalitní srsti je kvalitní strava. Pokud používáte kvalitní recepturu, tak by srst i kůže měly být zdravé. Takže pokud chcete zlepšit srst, tak asi budete muset investovat do dražšího krmiva. Může se ale stát, že i při krmení kvalitním krmivem nemusí docházet k úplnému využití všech živin, které jsou v krmivu obsažené. Pak jde o zdravotní problém a bude potřeba dané zvíře vyšetřit. O použití doplňkových preparátů by měl rozhodnout ošetřující veterinární lékař podle aktuálního zdravotního stavu. Preparátů je k dispozici celá řada a bez řádného vyšetření bych varoval před náhodným zkoušením „ověřených“ rad… 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, moje kočka má pár kilo navíc a potřebovala by trochu ztratit na váze. Jak toho docílit? Neexistuje třeba něco jako light verze kočičího krmiva? Děkuji Tichá M.
catAno, existují krmiva, která jsou označovaná jako Light. Dokonce existují i speciální klinické diety, které jsou na hubnutí přímo určené. Jsou k dispozici pouze u veterinárních lékařů a pod jejich vedením by ke zdravému hubnutí mělo docházet. Vždy se spočítá krmná dávka na aktuální hmotnost mínus 15 %. Po dosažení této požadované hmotnosti, a po kontrole u veterináře, můžete spočítat další krmnou dávku opět o 15 % nižší. Takto můžete postupovat až do požadované hmotnosti, která je průměrně doporučená pro dané plemeno. Aby se poté nedostavil tzv. jojo efekt, je vhodné přejít právě na light krmiva, která mají nižší energetickou hodnotu, aniž by to bylo na úkor výživných látek (např. Perfect Fit In-Form). Je špatné, pokud by se postupovalo při hubnutí jinak, např. pokud by se jenom snížila dávka stávajícího krmiva. Tím se sice ubere množství energie přijaté za den, ale zároveň se sníží i příjem všech ostatních složek potravy, a to by mohlo mít za následek zdravotní problémy. I hubnout se dá zdravě a po poradě s vaším ošetřujícím veterinářem věřím, že najdete ten správný způsob, který bude vhodný pro Vaši kočku.

Dobrý den, mám dotaz. Celá rodina se snažíme stravovat zdravě a především bio, nakupuji pro nás vlastně pouze biopotraviny a chtěla jsem se zeptat, zda bych mohla podobně pečovat i o naši kočku? Existuje bio krmivo pro kočky? Děkuji za reakci. Zuzka
Ano, existuje i receptura Whiskas Bio. Jedná se o zpracování surovin, masa a zeleniny, které se v bio kvalitě a s patřičnými certifikáty použily na výživu lidí, a to, co zůstalo po technologickém opracování na výživu lidí, se použilo na Whiskas Bio pro kočky. Zajištění surovin a jejich správná nezávislá kontrola jsou finančně náročnější, takže musíte počítat s tím, že krmivo je o něco dražší než klasický Whiskas. Je to stejné jako u lidské výživy. 

Jak vypadá ideální a zdraví prospěšný jídelníček pro kočku? Kočku nemám, ale uvažuju o tom, že si ji pořídím, proto mě zajímá, na co se mám připravit. Děkuji. Mil
Výživou koček se zabývám více než 17 let, ale netroufl bych si připravit doma recepturu, která by odpovídala posledním znalostem o výživě koček. Bez kvalitního laboratorního rozboru vstupních surovin, ověřeného technologického postupu a následné laboratorní kontroly výsledného produktu to prostě není možné. Proto bych se spolehl na nějakou renomovanou firmu, která se vývojem a výrobou krmiv zabývá dlouhodobě a v pozadí jejích receptur je nějaké významné výzkumné veterinární centrum. Jedním z nich je např. anglické centrum Waltham, které je v pozadí několika různých značek a svým jménem ručí za jejich kvalitu (na obalech těchto výrobků najdete logo Waltham). Připravte se na to, že do stáří 1 roku se krmí receptury s označením Junior, pak se přechází na receptury pro dospělé s označením Adult. Poté podle naturelu daného zvířete a jeho životních fází se může krmit receptura Active pro aktivní nebo březí a kojící kočky, receptura Sterile pro kastrované jedince, In Home pro domácí mazlíčky a Senior pro stárnoucí kočky. Všechny tyto receptury zohledňují rozdílné potravní nároky, které má kočičí organismus v průběhu života.

Pane doktore, mám 3 dotazy, spojené s výživou: Jak zabránit tvoření chuchvalců chlupů v žaludku? Jak snížit stravou línání? Co dělat s kočičí akné? – Lze ovlivnit stravou?  Děkuji, Majka
Chuchvalce v žaludku se kočkám tvoří fyziologicky a vznikají tak, že když se kočka olizuje a čistí, tak občas spolkne i nějaké chlupy a ty pak vytvoří tento chuchvalec neboli bezoár. Má to pak dvě možnosti, jak to pokračuje. Buďto je tento chuchvalec malý a projde zažívacím traktem, nebo je moc velký a kočka jej vyzvrací. Aby se předešlo této druhé variantě, byť je pro kočku normální, ale v domácnosti to nevypadá moc dobře…, tak existují preparáty, které dopomohou tomu, aby bezoár prošel zažívacím traktem. Kvalitním krmivem se dá tento proces ovlivnit pouze částečně, ale existují pasty nebo malé granulky (Antihairball), které se podávají po nakrmení a dopomohou pasáži bezoáru zažívacím traktem.

Línání je přirozený proces obměny srsti. Zejména dlouhosrsté kočky je potřeba pravidelně česat a odstraňovat vypadanou srst. Pokud srst nevypadává v nějakých ohraničených chuchvalcích nebo nevznikají přímo olysalá místa, pak se s tím asi moc nedá dělat a je potřeba pravidelně vyčesávat. Pokud by byla srst přesušená, matná nebo naopak mastná, pak by se dala její kvalita upravit prostřednictvím krmiva. To ale závisí na aktuálním zdravotním stavu a na vyšetření a posouzení veterinárním lékařem. S tím souvisí i kočičí akné, kdy by bylo potřeba zajít na veterinární ošetřovnu, nechat kočce udělat celkové dermatologické vyšetření a na základě toho případně upravit její celkovou dietu.

Otázka na odborníka: náš kocour jí u nás ráno kousek salámu a večer 1/2 kočičí konzervy. Granule dostává pro kastrované kočky, ale nejí je. Další strava u jiných majitelů: rohlík v mléce, konzervičky Caesar, čistokrevní poštovní holubi, myši a odřezky masa v hospodě, každý večer kolem desáté teplou polévku, obvykle zeleninovou. Cca 1x měsíčně vyrazí z kamaráda argentinský steak jako úplatek za to, že se nechá vykoupat. Jaký typ konzerviček byste pro něj doporučil? Pajda
Pokud bych mohl parafrázovat klasika, tak bych musel říct, že: „Tento způsob krmení kočky se mi zdá poněkud podivným…“ Se správnou výživou to nemá pranic společného. Pokud všechno škrtnete a necháte pouze tu 1/2 kočičí konzervy, kterou zvednete na celodenní dávku podle návodu, tak pak mu můžete dopřát za vykoupání kousek argentinského steaku, ovšem řádně propečeného a neměl by tvořit víc jak 10-15 % denní krmné dávky. Pokud se ptáte na konkrétní konzervu, tak třeba Kitekat nebo Whiskas.

Moje kočky milují kravské mléko, někde jsem četla, že pro ně není stravitelné pouze to od Whiskas, které lze koupit. Co je na tom pravdy? Děkuji MIk
Stejná odpověď, jako u obdobného dotazu – viz výše:

Kravské mléko obsahuje hodně laktózy (mléčného cukru), na kterou kočky nemají dostatek enzymů a nemohou ji v tomto množství správně trávit. Vyvolává to pak u nich průjem. S průjmem ztrácí kočka poměrně hodně vody a zejména u koťat to může být velmi nebezpečné. To, že kočka potřebuje mléko, je stejná pověra, jako že si ježci nosí jablíčka napíchnutá na bodlinkách - známe to z různých obrázků, ale není to pravda. Každé mateřské mléko savců je specifické pro daný druh a zvíře se s mlékem jindy než v období kojení v přírodě nesetká. Výjimkou je člověk, ale i u nás existuje řada jedinců, kteří mají s pitím mléka velké zažívací problémy. Je to hodně individuální. Některé kočce trochu kravského mléka občas nevadí, ale většina s tím má velký problém. Ona s tím má problém i ta kočka, která je venkovní a přijde si k nám líznout mléka. Ono jí sice chutná, ale ten důsledek u volně žijící kočky my pak už nevidíme… Takže shrnuto: kočky by neměly dostávat kravské mléko ani v dospělosti, natož jako koťata. Nepomůže ani mléko nějak ředit vodou. Jediná možnost, jak podávat kočce mléko, jsou speciální mléčné náhražky, které jsou k tomuto účelu určené a je z nich odstraněna právě výše zmiňovaná laktóza. Jednou z takovýchto náhražek je třeba Whiskas Milk, určené pro koťata, která např. ztratila matku nebo kočka ztratila mléko po porodu apod. Nebo se dá použít i pro dospělé kočky jako pamlsek.

Máme doma kočky i psa, někdy koupím kočičí konzervu a rozdělím ji i psovi, nemůžu mu tím uškodit? Pes vypadá, že mu chutná. Díky Klika
Kočka a pes jsou dva různé živočišné druhy. Byť jsou to oba masožravci, tak kočka je tzv. výhradní masožravec a některé látky si, na rozdíl od psa, neumí sama syntetizovat a musí je dostat hotové přímo v potravě. Jedná se třeba o aminokyselinu taurin a vitamin A. O všech těchto specifických požadavcích výrobci vědí a receptury připravují pro konkrétní druh a jeho specifické požadavky. Pokud pes ochutná kočičí konzervu nebo naopak, tak se nic nestane. Pokud by ale pes dostával pravidelně kočičí krmivo, tak by docházelo k opakovanému předávkování bílkovinami a tím následně k přetěžování ledvin, které by pak mohly zkolabovat. Naopak u koček, které by byly dlouhodobě krmené recepturou určenou pro psy, by docházelo k projevům nedostatku bílkovin, taurinu, vitamínu A a mohlo by to mít až fatální následky. Takže nezaměňovat.

cat

Náš kocour má takovou jakoby slepenou srst do jednotlivých pramínků, je možné, že by to bylo nesprávným krmením? Děkuji Nini
Může se jednat jenom o zplstnatělou srst, může jít o nějaký projev přemaštěné srsti a může to být dáno třeba geneticky. V tomto případě se bez klinického vyšetření neobejdeme. Na srst, na kůži a na celkový zdravotní stav se musí podívat veterinární lékař a na základě tohoto vyšetření se pak dá stanovit, o co by se mohlo jednat a jestli by se to dalo upravit výživou. Zajděte tedy ke svému ošetřujícímu veterinárnímu lékaři.

Naše tři kočky téměř odmítají suché krmivo, je v konzervách více škodlivých látek než v tom suchém? Přijde mi, že plechovky obecně neprospívají potravinám.
U kvalitních konzerv se nepoužívají žádné konzervační látky a obsah je proti zkažení chráněn pouze sterilizací. To je proces, kdy se obsah zahřeje na 129-130 oC po dobu 30 minut. Správný výrobní proces je pochopitelně trochu složitější, ale nic to nemění na faktu, že ani konzervy a ani granule kvalitních výrobců neobsahují žádné škodlivé látky. Proces výroby je kontrolován nezávislou státní veterinární správou a většina větších výrobců splňuje ISO certifikáty kvality výroby. Kočky obecně preferují vlhkou formu krmiva a platí, že asi 70 % krmiv se na trhu prodá v této variantě. Pokud kočka preferuje konzervy, tak to tedy není nic neobvyklého. Granule jsou ale vhodné jako krmivo, které by měla mít kočka k dispozici stále, i v noci, aby mohla uspokojit svoji přirozenou potřebu přijímat často malé porce krmiva. Na granule je možné kočku naučit tím, že je zamícháme do konzervy nebo třeba přelijeme vlažným hovězím nebo kuřecím vývarem.

Dobrý den pane doktore, náš kocourek miluje bramborové chipsy, může mu to dělat trávicí potíže ? Kamarádky kočička zase popcorn.... Máme prostě kočky s divnými chutěmi. Díky Hanka

Ano to máte J. Ale většinou ani nejde o to, že by jim to zrovna chutnalo, ale že mají snahu napodobovat to, co dělá jejich páníček, protože to podle nich přece nemůže být nic špatného. Z hlediska výživy a péče o zdraví koček je pochopitelně obojí špatně a do výživy koček to nepatří.

cat

Dobrý den, jsem majitelskou tří vesnických koček, které máme částečně i domq, jsou vykastrované a každý den je krmím. Naše zvířata i přes pravidelné krmení lezou  každý den do popelnic a vymetají je, když něco najdou přivlečou to domů do předsíně, kde to rozcupují a částečné sežerou. Dá se tomuto chování nějak zabránit? Myslíte, že jim něco v kupovaném krmivu schází  - granule, občas mají konzervu nebo kapsičku?  Děkuji, Novotná
Pokud je celková výživa nedostatečná, tak kočky instinktivně hledají to, co jim v krmivu schází. Pokud mají tu možnost, tak mají snahu si vše „doladit“ podle potřeby. V současné době ani nevíme, jak přesně to dělají a jak to poznají, ale jedno je jisté. Pokud bychom jim dali jednotlivé suroviny, tak si poměry a jednotlivé ingredience samy poskládají lépe, než jsme toho schopni my. Jenže to by bylo nesmírně náročné, a proto je na nás, abychom jim sestavili ten nejlepší jídelníček, kterého jsme schopni, podle posledních poznatků o výživě koček. Výzkumná centra stále pracují na novém poznávání přirozených požadavků koček a jeho uvádění do praxe. Ale stává se, že i kočky, které jsou kvalitně krmené a mají přístup ven, uloví venku myš a donesou ji domů. Většinou ji ani nesežerou, ale spíš se jenom přijdou pochlubit, jak jsou dobré lovkyně, a položí i několik kusů před náš práh. I když to není moc hygienické, musíme to od nich brát jako největší poctu. Zvažte, jestli se v tomto případě náhodou nejedná o tento projev jejich sociálního chování. 

Hezký den, naše kočka miluje havěť…strašně ráda loví hady a ještěrky, které pak sežere - může to být důsledek nevhodného krmiva nebo je to jen lovecký pud? V obchodech jsem zatím žádnou hadí směs nenašla :), kupujeme jí granule přiměřené věku. Děkuji Frixi
Jedná se o přirozený lovecký pud, který kočkám zůstal i při současném stavu jejich domestikace. Kočka má neustále potřebu lovit. I třeba jenom tak pro radost. Neustále trénuje a zlepšuje svoje dovednosti. Předpokládám, že ani v budoucnu nějakou hadí příchuť u kočičích krmiv nenajdete, ale v současném sortimentu kvalitních krmiv najde kočka vše, co ke svému zdravému vývoji potřebuje.  A že si občas něco uloví? No, dopřejte jí to, je to přece jenom šelma.

Dobrý den, máme už starou kočičku, je jí 9 let, měla by mít nějaké speciální krmivo? Chystáme se na to zeptat naší veterinářky, ale jestli se můžu zeptat vás, budu ráda. Děkuji Dana
Ano, uvádí se, že zvířata se stávají seniory ve třetí třetině jejich průměrného života. Kočka se za seniora začíná považovat od 8 let stáří. Stárnoucímu organismu se trochu mění metabolismus, může mít trochu problémy s trávením bílkovin a se vstřebáváním a využíváním některých vitamínů. Na trhu jsou krmiva, která jsou označována jako Senior nebo Adult 8+ apod.  Přesné období přechodu je ovšem individuální, některé kočky mohou prožít i celý život na krmivech Adult pro dospělé kočky.

Pane doktore, platí jako u psů, že by se neměla strava mísit – pokud granule, tak jen granule nebo naopak jen konzervy? Chystáme si vzít kotě od sousedů, tak zjišťuji, jak se máme o něj starat. Jak často je nutné kočku odčervovat? Ja možné poznat nějaké příznaky, kdy má kočka v těle nějaké cizopasníky? Kde se dají odčervovací tablety pořídit? Moc děkuji, Tina Krausová
U psů i u koček platí, že střídání krmiva je to nejhorší, co pro svého mazlíčka můžete udělat. Je to pouze přenášení některých našich lidských pocitů na naše zvířata. Představa, že já mám jeden den rajskou, pak řízek a další den vepřovou a můj pejsek nebo kočička mají stále jen granule nebo konzervy, tak tato představa je špatná. Jim to vyhovuje, mají kompletní krmivo. Bakterie ve střevech, které napomáhají trávit potravu, se na ni adaptují více než týden. Pak mohou teprve dané krmivo trávit naplno. Pokud ale často střídáme krmiva, bakterie s trávením nepomáhají , a krmení může vyvolat průjem dietetického původu. Vůbec nejhorší asi je, pokud celý týden krmíme granulemi a o víkendu si řekneme, že teď to kočičce vynahradíme a uvaříme jí. Bakterie ve střevě už si na granule téměř zvykly a my to zase rozhodíme tím vařeným a zvíře má v úterý průjem. My si navíc řekneme, že to má z těch pondělních granulí, že budou asi špatné… A ono je to z toho střídání. Pokud už chcete střídat, tak je vhodné střídat různé příchutě jednoho výrobce. Můžeme střídat i granule a konzervy jednoho výrobce. Ale časté střídání, byť kvalitních značek, spěje dříve či později k dietetickému průjmu nebo alespoň k řidšímu trusu. Pro kotě tedy jednoznačně Junior – konzervy, kapsičky nebo granule od jednoho výrobce. Pokud mu občas dáte jako pamlsek kousek uvařeného masa, tak se nic nestane. Ale nemělo by to přesahovat 10 % denní krmné dávky. Co se týká kočkyodčervování, tak to se provádí 2x za rok. U koťat se může podle druhu použité látky dělat i častěji, ale to je potřeba probrat s ošetřujícím veterinárním lékařem, aby to navazovalo i na povinné a dobrovolné očkování proti nemocem. Odčervovací preparát dostanete také od svého veterinárního lékaře.  

Dobrý den, mám roční kočku, v létě jsme jí měli na chalupě.  Občas žere trávu, kterou pak zvrací. Proč to kočky dělají? Čistí si tak žaludek? Děkuji za odpověď, Olina
Existuje několik hypotéz, ale proč doopravdy to kočky dělají, tak to asi nikdo neví. Někdo říká, že si tím čistí žaludek, někdo zase, že jim chybí vláknina, a tak si ji tím doplňují, jiní, že se blíží bouřka anebo, že doplňují vitamíny. Je to třeba od každého něco nebo ani jedno a jedná se pouze o zlozvyk, kdo ví…

Reklama