Zdraví

Odborníci představí knihu o rakovině prsu


Odborníci dnes představí novou publikaci s názvem Co byste měli vědět o rakovině prsu. Kniha autorky Jitky Abrahámové je určena široké veřejnosti a je první svého druhu na českém trhu.

Publikace informuje přístupnou formou o nejrůznějších hlediscích vzniku rakoviny prsu, nejnovějších trendech v diagnostice i v léčbě tohoto závažného onkologického onemocnění.

Jsou v ní vysvětleny možné vedlejší účinky léčby časné a pozdní a možnosti jejich předcházení či mírnění. Uváděny jsou i léčebné výsledky a důvody dlouhodobého, prakticky doživotního sledování. Autoři prý z praxe znají, že pacientky přicházejí do ordinace neinformovány a často ani nevědí, na co se mají lékaře zeptat. Doporučit ji lze nejen všem ženám, ale i mužům - potenciálním partnerům nemocných žen. Publikaci doplňují slova právničky týkající se práv pacientů.

Autorka je primářkou onkologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, spoluautory pak odborníci z různých pracovišť České republiky. Nově diagnostikované pacientky s rakovinou prsu dostanou publikaci zdarma v MammaHelp centrech.

Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny mezi ženami. Postihuje každou čtrnáctou ženu. V České republice jí ročně onemocní přibližně pět tisíc žen, z nichž dva tisíce zemřou.

Lékaři upozorňují, že nemoc je léčitelná, pokud je zjištěna včas. Apelují proto na ženy, aby věnovaly velkou pozornost prevenci. Nejdůležitější je pravidelné samovyšetření a preventivní gynekologické prohlídky. Každá žena starší 40 let by měla chodit každý rok do poradny a podstoupit mamografické vyšetření.

   
02.03.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [8] kareta [*]

  átéčko: nepudu! Je to invazivní a prý bolestivé. A já nemám trčící prsa, který by tam mohli nacpat. Ještě by mi ublížili.

  Eliana: spoléhám na dědičnost a přírodu. Kdyby mi něco našli tak co? Chemo? Ne, díky. Radio? Hormony? Operace? Nevím, jestli by to spíš neublížilo. Kamoška po onko nemoci tvrdí, že recidivu by už klasickou medicínou neřešila!

  superkarma: 0 02.03.2009, 18:36:38
 2. avatar
  [7] Eliana [*]

  kareta: ale kuš ty brepto, dělá se to (u mladých žen) speciálním vysoce-citlivým ultrazvukem, nebolí to, není to ponižující a rovnou vidíš co a jak :-)

  superkarma: 0 02.03.2009, 17:36:46
 3. avatar
  [6] átéčko [*]

  Léthé: Ale spousta žen se nedostane na rezonanci ,nemáme všechny známé
  A pokud není nic vidět na mamografu, tak na sonu ano

  superkarma: 0 02.03.2009, 17:01:28
 4. avatar
  [5] Léthé [*]

  Jojo...spásná mamografie. U mě tedy byla k hovnu. Alespoň něco málo se vidělo na sonu. Takže až resonance našla to, co mamograf ani náhodou. Nemít známe, na tu magnetickou resonanci bych se nedostala. Takže jděte s tou svou mamografií někam.

  superkarma: 0 02.03.2009, 14:21:06
 5. avatar
  [4] átéčko [*]

  kareta: Jen jdi, protože když to zanedbáš, bolí to víc. Daleko víc! I duši!

  superkarma: 0 02.03.2009, 13:13:54
 6. avatar
  [3] kareta [*]

  nenechám si hmoždit a natahovat prsa

  superkarma: 0 02.03.2009, 13:05:55
 7. avatar
  [2] Eliana [*]

  Zrovna v patek mi neco nasli (po 13 letech opet), melo by to byt nezhoubne, a jedine co ja doporucuji,aby si zensky na tu prevenci proste zvykli jako si cistit zuby a ne, ze nekdy zajdu na vysetreni, me se to netyka a nejblbsi je duvod.. "nikam nejdu, co kdyby mi neco nasli". Je 21.stoleti, vsechno ma reseni, jen to nezanedbat. Myslim, ze i gynekologe by to vystreni meli delat i behem preventivky, coz je spise vyjimecne. Jeste me rozciluje, ze se to ma tykat zen po 45letech, neni to pravda, tenhle vek mam jeste daleko pred sebou.

  superkarma: 0 02.03.2009, 11:57:41
 8. avatar
  [1] Tulinka [*]

  Není mi sice přes 40 ale na sono chodím pravidelně každý rok.Mám tchýni,která prodělala rakovinu prsa

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:36:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme