Rodina

Odběr plodové vody: Ptáme se maminek, jak to prožily

pregnant

Odběr plodové vody je v některých případech důležitým preventivním vyšetřením. Doporučuje se zejména u budoucích maminek ve vyšším věku a rodiček se zdravotními komplikacemi.

Amniocentéza se provádí při lokální anestezii (znecitlivění místa vpichu). Punkční jehla je do dělohy zavedena přes břišní stěnu. Celý proces má lékař neustále pod kontrolou díky ultrazvuku, to zabraňuje ohrožení plodu. Odebírá se asi 20 ml tekutiny, z níž jsou odděleny buňky plodu. Z buněk se získává DNA dítěte. DNA pak podstupuje všechny potřebné testy, které odhalí některé genetické vady. Pod mikroskopem je možné sledovat chromozomální vady, mezi nejčastější patří Downův syndrom, Edwardův syndrom a Turnerův syndrom. Z odběru plodové vody je možné také vyčíst případnou infekci nebo zralost plodu.

Amniocentéza je úkon, který se provádí v poslední třetině těhotenství, nejbezpečnější je po 15. týdnu, nejpozději ale do 24. týdne těhotenství. V této době je totiž ještě možné těhotenství v závažných případech přerušit. Pokud výsledky v pořádku nejsou, může lékař poskytnout potřebné informace a doporučení, ale rozhodnutí, zda bude těhotenství přerušeno, či nikoli závisí pouze na rodičích.

Tento úkon je pro mnohé matky nepříjemný, zeptali jsme se těch, které ho prožily, jaké to bylo a jak se při tom cítily.

Zdenka

Kvůli riziku věku a dřívějším zdravotním problémům jsem musela prodělat odběr plodové vody. Nemůžu říci, že jsem se nebála, ale některé mé „kamarádky" mi ke klidu nepomohly. Slyšela jsem takové věci jako: „Pozor, ta jehla je hrozná, a když vidíš na ultrazvuku, jak to miminko před jehlou uhýbá, je to prostě hrůza.“ Celou dobu jsem si říkala, to jedno procento, které má komplikace, to není určitě můj případ!

Když přišel den odběru, byla jsem lehce nervózní, ale šlo to. Moc mi pomohl partner, který mi dělal společnost. Pan doktor byl velice příjemný, vše mi vysvětlil a už ten pocit, že jsem věděla, do čeho jdu, ten byl k nezaplacení. Nejdříve jsem prošla ultrazvukem. Pan doktor konstatoval, že miminko má správnou velikost, že vše vypadá dobře. Pak už poprosil manžela, aby si sedl na druhou stranu, a šlo se na věc. Vpich byl trošku cítit, ale… kdo dostal jednou žihadlo, tak ví, jaký je to pocit. Na ultrazvuk jsem moc neviděla, tak nevím, jak se miminko chovalo, ale byl to zákrok, na který nemám žádné negativní vzpomínky. Trvalo to opravdu chvilku a celou dobu mi pan doktor říkal, co právě dělá. Jediné, co bylo zvláštní, vidět tu zázračnou tekutinu stříkat do zkumavky. Vypadalo to jak vřídlo.

Myslím, že daleko horší je čekání na výsledky. Předběžné testy trvají 14 dní, celkové pak skoro měsíc. Dnes jsem již šťastná, protože mám doma krásnou a hlavně zdravou holčičku.

Hanka

Čekání na odběr plodové vody a výsledky bylo nepříjemné období. Patřím do skupiny „starých matek“, takže mě toto vyšetření neminulo. Dost jsem se z odběru stresovala. Když přišel den odběru, nemohla jsem pomalu ani spát. Jak jsem předpokládala, odběr byl sice nepříjemný, ale dal se vydržet. Následné čekání stálo také „za prd“, je škoda, že to neumějí dřív vyhodnotit. Naštěstí všechno dopadlo dobře. Nevím, jak bych se rozhodla, kdyby mi výsledky vyšly špatně.

Jana

Odběr plodové vody jsem zažila u svého posledního dítěte. Před čtyřmi lety jsem neplánovaně otěhotněla. Chvíli jsem váhala, jestli je vůbec s ohledem na zdraví moje i dítěte vhodné si ho nechávat. Nakonec ve mně zvítězily mateřské pudy a touha ještě jednou, naposledy mít doma ten malý uzlíček. Svou úlohu taky sehrála možnost podstoupit odběry plodové vody. Říkala jsem si, že kdyby se nakonec ukázala nějaká vada, dostanu možnost jít na přerušení.

Od začátku jsem věděla, co mě čeká, protože jsem byla dost informovaná od doktora. Horší než samotný odběr, a to se určitě shodnou všechny maminy, bylo to čekání na výsledky. A pro mě ještě horší než čekání byly ty výsledky samotné. Oznámili mi, že moje dítě zřejmě nebude v pořádku! To byla první rána, a ta další byla, když jsem se měla rozhodnout, jestli mu dám šanci žít, nebo ne. Na začátku těhotenství se o tom uvažovalo jinak, tak trochu s nadhledem, ale když to ve skutečnosti prožíváte, je to úplně jiné.

Po dlouhých debatách, nekonečném přemýšlení a několika probrečených dnech jsem se rozhodla, že si ho nechám. A víte co? Bylo to správné rozhodnutí a dnes každý den děkuji bohu, že jsem na to přerušení nešla. Můj prcek se narodil a stále je úplně zdravý!

Byla jste na odběrech plodové vody? Jak jste si je prožila?

   
13.08.2009 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] BlankaS [*]

  Ahoj, před 2 dny jsem poprvé, u svého 1. těhotenství, podstoupila odběr plodové vody. Ničeho se nebojte, vůbec to nebolí! Jediné co mě štípalo bylo natahování plodové vody do stříkačky. Byla to chvilinka a ještě jsme měli možnost vidět pak mimčo na sonu. Odběr se dělá bez umrtvení - některá z vás uvádí na webu, že se umrtvuje, ale to není pravda. První testy vám zavolají hned 2. den a ty druhé testy se dovíte za 14 dní. Já teď čekám. Není to příjemný pocit, ale nic nenaděláme. Držte se i já se snažím nepanikařit.

  superkarma: 0 03.04.2010, 13:04:14
 2. [35] bubu01 [*]

  jelikoz jsem mela miminko v pozdnim veku ač uz bylo čtrvté tak jsem byla na odberu plodove vody vedela jsem ze tam je 5ti % riziko potratu ale ja chtela zdravé děcko .Nebyla to zadna hruza ale spíš to  že to bylo poprvé  . miminko jse narodilo zdravé a věděla jsem že je to holčička  narodila jse 20.07.2008 spontalne a uplne zdrava  mě bylo za tři měsíce 41 let .

  superkarma: 0 15.08.2009, 17:29:55
 3. avatar
  [34] wich [*]

  Nejsem zkušená rodička, takže nevím, jakou to má souvislost, ale kamarádka byla na amniocentéze asi před rokem a tak výrazné bolesti a nevolnosti, co po ní měla, ještě nezažila. Myslela si, že potratí Sml80

  superkarma: 0 14.08.2009, 12:55:15
 4. avatar
  [33] Muk [*]

  2x jsem odmítla, moje gynekoložka dělala mírně rypáčky, dr na rizikovém to schvaloval a považoval za rozumné odběr nepodstupovat

  superkarma: 0 14.08.2009, 09:21:57
 5. avatar
  [32] mysak [*]

  Těhotenství se ukončuje, nepřerušuje.

  Na amniocentézu bych nešla - proč taky, když bych nebyla schopná to dítě pak zabít.

  superkarma: 0 14.08.2009, 02:37:40
 6. [31] spili [*]

  Odběr nebolí. Pro mně nejhorší bylo po těch týdnech čekání zavolat o výsledek. Bylo to 5 minut obrovského strachu. Naštěstí všechno dopadlo super a máme krásného Kryštůfka.Sml59

  superkarma: 0 13.08.2009, 21:10:04

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] tortora [*]

  byla jsem 2006 a 2008,vždycky mi vyšly blbě testy NT,ale amnio byla vždycky OKSml67nikdy jsem se nedívala ani na vpich ani na UTZ při odběru,to kontroloval manža,po druhý mi poslali mailem výsledky za týden a bylo o krásný na to koukat,jen tu přílohu jsem se bála otevřítSml30Sml30

  superkarma: 0 13.08.2009, 21:09:44
 2. avatar
  [29] Krišpína [*]

  Díky odběru plodové vody jsem se konečně po letech dozvěděla příčinu několika předešlých spontálních potratů. Samotný odběr nebolel, pro maminky byla umístěná zvláštní obrazovka tak, aby viděly co se v břiše děje. Kdo nechce, samozřejmě se koukat nemusí. U mě vše proběhlo v pohodě. Bála jsem se strašně a nejvíc toho, že budou mít krátkou jehlu, která mi nepropíchne břicho a oni tak nenasají polodovou vodu. Ne, že bych byla tak tlustá, ale prostě jsem si tuhle blbost nějak vsugerovala a tím tam tedy celý personál hodně pobavila. Sml30 Hormony někdy vážně dokáží divy!Sml52

  superkarma: 0 13.08.2009, 20:48:00
 3. [28] Lojen [*]

  Jo a na vpich jehlou jsem neměla odvahu se podívatSml23, ale mohla jsem.

  superkarma: 0 13.08.2009, 20:12:25
 4. [27] Lojen [*]

  Já byla na odběru plodové vody také v Ústí nad Labem a to v roce 2006, kvůli předchozímu těhu, kde jsme měli u chlapečka rozštěp páteře.

  Bála jsem se ,ale jak se ukázalo, opravdu to nic není. A protože jsme tam byla 20.12. ani jsme nemohla moc odpočívat. Narodila se nám zdravá Anežka.

  Teď máme chlapečka bez amniocentézy.

  superkarma: 0 13.08.2009, 20:11:35
 5. avatar
  [26] janinkab [*]

  a já zase slyšela o honění bodů pro pojišťovnu- o tom, že gynekologové posílají na odběry houfně všechny těhule....a slyšela jsem to od paní, která sama pracovala před MD v laborce, kde to vyhodnocujou...Sml57

  superkarma: 0 13.08.2009, 17:17:55
 6. avatar
  [25] fialinka [*]

  sluni-sluni — #24 no znám pár případů, kdy nastal potrat a miminko bylo zdravé...a taky znám pár těch, které prostě nešly na amnio apod. právě proto, že byly ochotné si nechat dítě, které je jakékoliv..ne, že bys neměla pravdu, ale ne úplnou :-)

  superkarma: 0 13.08.2009, 15:10:30
 7. avatar
  [24] sluni-sluni [*]

  v první řadě nechápu tu ilustrační fotku - ta přece nemá s tématem nic společného Sml80 , asi někdo chtěl být v redakci děsně chytrý  Sml24 , nebo je úchyl....  riziko potratu hrozí hlavně u mimin, které jsou nemocná a tutíž se prostě stane, že to mimino nepřežije - i když to zní hrozně, je to lepší než kdyby se to stalo těsně před porodem kdy by i následky pro maminku byly daleko horší... no a na monitor nemusíte koukat - oni ho vypínají, ale kdo si chce utvrdit, že je to fakt hrozný, tak se koukat může, nicméně anestezii dávají - jen takový potřeníčko Sml79 ...  je pravda, jak píše dole maminka - na výsledcích člověk už nemůže nic změnit, ale aspoň se někdy může připravit a pokud výsledek není příliš dobrý - důkladně to prověří rodinné vztahy a je možné, že ti nebo ty které hystericky odmítnou a na to nejdou i když je to doporučované, tak se řešení té situce možná bojí a raději přijdou "k hotovému"

  1. na komentář reaguje fialinka — #25
  superkarma: 0 13.08.2009, 12:04:01
 8. avatar
  [23] phoebe24 [*]

  oficiálně je to 0,5 - 1 %, ovšem obávám se, že ta sestra ze špitálu, která mi neoficiálně prozradila statistiku několikrát vyšší, měla pravduSml80 Možná záleží i na konkrétní nemocnici nebo doktorovi.

  superkarma: 0 13.08.2009, 11:33:00
 9. avatar
  [22] fialinka [*]

  akorát by mohli napsat, že cca v 0,5 - 1 % případů vede amniocentéza k potratu...asi i proto je dobré řešení využít screening už ve 12. týdnu, který je přesnější, aby nebylo nutné podstupovat amnio až tak pozdě, po nepřesných tripple testech nebo jen kvůli věku...

  superkarma: 0 13.08.2009, 09:45:23
 10. avatar
  [21] vladka006 [*]

  Jitulinka — #19 Tak to je smutné. Já na amnoi jdu dobrovolně. Jsem slaboch a nedokázala bych se postarat o postižené dítě, takže risknu i to 1 % riziko a budu doufat, že bude vše o.k.

  superkarma: 0 13.08.2009, 09:42:02
 11. avatar
  [20] phoebe24 [*]

  Jitulinka — #19 to ano, ale já myslela případy (jako nakonec ten můj), že gyndař chce amnio tak nějak pro jistotu, aniž pro to má objektivní důvody. Já vůbec mám zkušenost, že většina doktorů (obvoďák, gyndař), jak vidí, že mám v anamnéze rakovinu, tak mě šupem lifrují k odborníkům i s obyčejnou rýmou. Nebo mi pro jistotu nasadí ATB a podobné zhovadilosti.  Takže ve výsledku mi spíš škodí vedlejšími účinky zbytečně razantní léčby.

  S Tvojí dcerou mi je to líto. Ale podle toho, co píšeš, by museli dělat amnio při každém těhotenství. Jsou maminky, které na amnio nejdou i když mají Downa v rodině. To je extrém, do kterého bych nešla. Hluboce obdivuji všechny, které se starají o nějak postižené dítě, ale  vím, co to stojí hlavně psychických sil. Takže pokud je skutečný důvod k amnio, tak rozhodně ano. Paušálně ne.

  superkarma: 0 13.08.2009, 09:41:12
 12. avatar
  [19] Tulinka [*]

  phoebe24 — #17 Chromozomální odchylky nepoznáš pouhým ultrazvukem.

  Je sice pravda,že dnes už rozpoznaj Downuv syndrom,rozštěp páteře,srdeční vady apod.4D ultrazvukem ,ale jestliže si dr.nebude jistý,tak tě stejně pošle na amnoi.Sml22

  mmch.já jsem měla krevní testy v pořádku i na ultraz.nebylo nic vidět(píšu o roku 97)a narodila se mi dcera s Downem Sml80těhotenství probíhalo normálně,porod v termínu,váha mimina 3,46 Srdeční vadu kterou má je rozpoznatelná až při narození (Fallotova tetralogie)Ještě dodatek tehdy mi bylo 22 .

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #20
  2. na komentář reaguje vladka006 — #21
  superkarma: 0 13.08.2009, 09:22:43
 13. avatar
  [18] vladka006 [*]

  Jitulinka — #14 Jo, půjdu. Na uzv jsem byla v 14 tt, ale ještě pořád na 3D.

  superkarma: 0 13.08.2009, 08:19:03
 14. avatar
  [17] phoebe24 [*]

  Odmítla jsem s poukázáním na riziko potratu a lékař na mě nahlížel jako na hloupou hysterku. Mno, důvodem pro mého gyndaře mě poslat na amnio byla rakovina uzlin, kterou jsem prodělala pár let před těhotenstvím. Byla jsem následně preventivně na genetice a v pohodě. Můj onkolog mi taky tvrdil, že je amnio zbytečná. Myslím, že se dnes dělá amniocentéza v mnohých případech fakt zbytečně. 3D ultrazvuk a krevní testy by mnohdy byly postačující.

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #19
  superkarma: 0 12.08.2009, 15:50:46
 15. [16] Jasmína [*]

  xxl35 — #6 To je moc smutné Sml79 nedivím se, že tě to furt trápí.

  superkarma: 0 12.08.2009, 13:48:22
 16. avatar
  [15] Japina [*]

  Byla jsem 2x - 2005 a 2008 - vzhledem ke dvěma předešlým samovolným potratům. Zákrok byl trochu nepříjemný a bolest jen malá. Ani čekání na výsledky nebylo nějak dramatické, proč taky, změnit na výsledku už nic nejde, jen ten den, kdy jsem si pro ně šla, jsem sestřičce říkala, ať mi tlak změří až potom. Výsledky bylo O.K. a žádné komplikace. Ale také znám paní, která tak přišla o jediné vymodlené a zdravé miminko.

  superkarma: 0 12.08.2009, 13:43:43
 17. avatar
  [14] Tulinka [*]

  vladka006 — #10 A Ty tam jdeš taky na amniocentézu?Já tam pak byla ještě i na 3D ultrazvuku(24tt),doba pokročila a snad je už i 4D Sml80 tak hodně štěstí Sml72Tobě i Sml50

  1. na komentář reaguje vladka006 — #18
  superkarma: 0 12.08.2009, 13:18:49
 18. avatar
  [13] blami [*]

  počítačka — #9 Pokud není genetický či jiný zdravotní důvod, můžeš odmítnout. I tak tam nemusíš, není to povinné.

  superkarma: 0 12.08.2009, 13:09:04
 19. avatar
  [12] Suzanne [*]

  xxl35 — #6 Uf...Sml14

  superkarma: 0 12.08.2009, 12:47:58
 20. avatar
  [11] paníliška [*]

  vladka006 — #10 Tak držím palce.

  superkarma: 0 12.08.2009, 12:21:49
 21. avatar
  [10] vladka006 [*]

  Jitulinka — #4 Jé, já jdu taky do MN v UL, za pár dnů či týdnů. Ještě jsem se neobjednala, ale už jsem po 15. tt.

  1. na komentář reaguje paníliška — #11
  2. na komentář reaguje Jitulinka — #14
  superkarma: 0 12.08.2009, 12:08:31
 22. [9] počítačka [*]

  Bylo to před 16 lety, kdy jsem sama projevila zájem - rodila jsem v 35. Pan doktor mne vyslechl, řekl, že z genetiky rodiny nevidí důvod, ale pokud chci, ať jdu. Ale své dceři by to nedoporučil. Vypsal papíry, já je i s informací od lékaře předala manželovi a ten papíry roztrhal na malinké kousíčky a hodil do kanálu. Takže vlastně rozhodnutí nechal na sobě. A máme fajn holku, ať to i nadále zvládáme s mým přechodem a její pubertou. Sml16

  1. na komentář reaguje Blami — #13
  superkarma: 0 12.08.2009, 12:06:01
 23. avatar
  [8] Mamata [*]

  první odběr ve 24 letech dobrý (mizející dvojče) druhý v 36 šílený, hysterka nejsem, dávala jsem krev i plazmu, ale tohle nešlo vydržet a ani pan doktor nebyl zrovna příjemný,

  superkarma: 0 12.08.2009, 11:43:39
 24. avatar
  [7] paníliška [*]

  Lokální anestezie se nedělá, proč taky - vpich jako vpich. Sml24

  Jinak pocity mám stejné, jako ostatní přede mnou, trošku nepříjemné, ale přežitelné. Horší to bylo pak - tvrdutí břicha a magnesium do konce těhotenství. 

  superkarma: 0 12.08.2009, 10:53:32
 25. avatar
  [6] xxl35 [*]

  před 2 lety jsem ve svých 40 letech otěhotněla po IVF. Chtěla jsem mít jistotu zdravého miminka a amniocentézu podstoupila. ještě ten den mi začala odtékat plodová voda a 5-tý den po odběru jsem musela porodit(potratit) v 19. TT svou jak se pak ukázalo zdravou holčičku. Dodnes mám velké problémy se s tím vším vyrovnat.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #12
  2. na komentář reaguje Jasmína — #16
  superkarma: 0 12.08.2009, 10:08:45
 26. avatar
  [5] blami [*]

  Odběr jsem si odbyla v r.94 a2000 v Ostravě. Holce vyšly špatné krevní test a podruhé kvůli věku. Ani jednou to nic nebylo, trošku to zaštípalo, jako každá injekce. Horší bylo čekání na výsledky, ale i to se dalo přežít. Ani jeden neměl nález, a u posledního jsem šla navíc po měsíci na genetický ultrazvuk, a to jsem poprvé za 4 těhotenství viděla kluka ve 20.týdnu. Cucal si paleček, bylo to jako byste se dívali na černobílý film. Hotové mimčo, jen pidi. Náádhera. A protože první se narodil postižený, kontrolovali všechno, prsty, nohy, močák , páteř. A to všechno jsem taky viděla na obrazovce přede mnou. Viděla jsem každé hnutí. Prostě jsem viděla kluka spíš, než u porodu. Málem jsem brečela. Takže žádná hrůza.

  superkarma: 0 12.08.2009, 09:38:44
 27. avatar
  [4] Tulinka [*]

  Taky jsem byla na odběru  PV.Pocity???Úplně stejný,jako tu píšou maminky,který tím prošly.Do dneška si pamatuji a mám před očima tu velkou jehlu se stříkačkou,co nasávala plodovku Sml2 nevím jak ostatní,ale já žádnou lokální anestezii neměla.

  Na odběru jsem byla v Ústí nad Labem v Masarykově nemocnici v roce 02.Lékaři a sestřičky byli příjemní a ochotní mi popsat jak se zákrok provede.Že se nemusím ničeho bát,protože přes ultrazvuk uvidí polohu miminka a podle toho provedou vpich.Já ho měla těsně nad pupíkem.Bylo to tam jak na běžícím pásu Sml30

  Po zákroku,při kterým mě provazel manžel si pamatuji,že jsem pak musela asi půl hodiny sedět ve vedlejší místnosti.Pustili mi televizi a já se dívala na Teletubbies(nevím jak se ta přiblblinka přesně píše)a ten den jsem musela doma jen ležet.

  Po měsíci mi přišel dopis s výsledky XY46 s tím,že výsledek nemusí být 100% a může zde být odchylka,kterou nelze vyšetřit odběrem PV Sml2

  1. na komentář reaguje vladka006 — #10
  superkarma: 0 12.08.2009, 09:09:51
 28. [3] Vendík15 [*]

  mě to čeká kvůli věku, 18.srpna jdu s rodin.stromem a potom na odběry.Zatím se nebojím uvidíme ono to přijde až se to bude blížit.

  superkarma: 0 12.08.2009, 08:35:04
 29. avatar
  [2] blesksoft [*]

  Byla jsem a vůbec nic to nebylo - žádné bolesti, žádné napíchnutí miminka, atd.... Nechápu ty hysterky co vyvádí a ani nevědí co bude a pak vystraší i ty co se nebály. Horší je to čekání na výsledky.

  superkarma: 0 12.08.2009, 08:34:59
 30. avatar
  [1] Kacule [*]

  Byla jsem na odběru - vyšly mi špatné výsledky z odběru krve. Byla jsem na nervy, ale spíš z toho "neznáma" a taky  aby vše vyšlo v pořádku. V den D jsem byla nervozní a při pohledu na vycházející maminy, co to už měly za sebou, mi bylo ještě hůř :-). Nesnáším odběr krve, takže asi i kvůli tomu. Zákrok netrval dlouho, já jsem zavřela oči hned, když doktor vzal tu jehluSml30, takže opravdu nevím, co na to mimčo v bříšku. Akorát je to takový nepříjemný pocit, nic víc. Byla jsem šťastná, že to mám za sebou a asi jediná vyšla z té ordinace s úsměvem. Vše dopadlo v pohodě. Takže já za sebe můžu říct, že je to přežitelné...a to fakt u odběru krve skoro omdlévámSml30

  superkarma: 0 12.08.2009, 07:32:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme