Víte, kolik je na světě výrobců pletených čepic? Miliony. Ale jen pár se jich udrží na špičce. Česká rodinná firma Kama patří mezi ně. To je jistě dobrý důvod nejen k hrdosti, ale i k reportáži. Pojďte se s námi podívat, jak vzniká pletená móda

Už je to pěkná řádka let, kdy jsem poprvé spatřila čepici Kama. Mezi ostatními mě zaujala na první pohled. Černobílá s žakárovým vzorem a střapečkem místo bambule. Hodila se mi k finskému svetru s podobným vzorem. Ale na rozdíl od svetru (zřejmě nebyl finský) mám čepici dodnes. A to už o něčem svědčí, ne?

Když jsem si čepici kupovala, vůbec mě nenapadlo, že je české výroby… až jednou jsem se v nějakém časopise dočetla o české rodinné firmičce, která se od ručního pletení čepiček pro děti vypracovala na dobře prosperující společnost. No a hádejte, jak se ta firmička jmenuje… Správně. Přesně tak jako moje čepice.

No řekněte, není tohle dobrý důvod k tomu, abych se tam zajela podívat a udělala reportáž? Já vím, že si můžete domyslet, jak taková čepice vzniká, ale přece jenom. Nakouknout do výroby a podívat se na celý proces se jen tak každému nepoštěstí… Chcete se přidat?

Jedu do Suchdola. Samozřejmě předem ohlášena, jak se na řádnou redaktorku sluší.

Dostalo se mi opravdu milého a vřelého přivítání. Seznámila jsem se s celým rodinným týmem Pertlových, včetně dvou pejsků, což mi bylo obzvlášť sympatické. Rodina tráví většinu času ve firmě a psi by byli doma sami, takže je berou s sebou.

V zasedačce jsme si s Pertlovými povídali o historii firmy, její strategii a samozřejmě o výrobcích a materiálech, které firma dováží z Rakouska. Jinak všechno vzniká tady a právem se pyšní cedulkou Made in Czech.

Musím říct, že mě vždycky těší setkání s lidmi, kteří jsou hrdí na to, co dokázali, ale přitom si zachovávají nadhled a pokoru. Mají můj upřímný obdiv, protože opravdu není jednoduché obstát v tak obrovské konkurenci. Víte, kolik je na světě výrobců pletených čepic? Miliony. Ale jen pár se jich udrží na špičce.

Začínali s jedním ručním pletacím strojem, který možná znáte, a protože byl o čepice zájem i v zahraničí, kde bylo nutné dodržet stejné zpracování všech čepic, rozhodli se pro koupi profesionálního stroje. Oddechla si i pletařka, která měla od věčného „hrkání“ sem tam tenisový loket. Dali dohromady všechny úspory, rozbili dětem prasátka, hodně si půjčili a koupili první „mašinu“, kterou umístili do pronajatého suterénu.

Od té doby uteklo už hodně vody. Rodinná firma se rozrostla (nejen) o nové stroje, kterými proběhlo tolik příze, že by se jimi dala omotat zeměkoule. Ale místo toho z ní vznikají krásné svetry, čepice a doplňky, které nepodléhají času ani vrtkavé paní módě.

A víte co, pojďte se do Kamy podívat se mnou. Klikněte na fotogalerii

Zajímá vás víc? Podívejte se na novou kolekci ZDE

O firmě KAMA

Česká rodinná firma KAMA byla založena v roce 1990. Od svého vzniku, kterým můžeme označit rok 1988, kdy paní Mahulena Pertlová, tehdy maminka na mateřské dovolené, začala svým dětem plést čepice, se KAMA posunula i daleko za hranice České republiky. Čepice se moc líbily, a tak vznikla u Pertlů doma malá pletařská výroba, která se později rozrostla ve vlastní podnik s dílnou. Čas šel dál a do dění ve firmě se postupně zapojil manžel, později i děti. Dcera Klára se stará o finance, syn Adam o grafiku a e-shop. KAMA nyní dodává své výrobky kromě České republiky do 20 zemí světa.

Kvality a české výroby se nevzdáme

Firma KAMA se až dodnes ubránila vnějším tlakům a zůstala věrná těm nejkvalitnějším materiálům a výrobě výhradně v České republice.

„Zůstáváme vyrábět zde v České republice. Neprofitujeme tak jako asijští výrobci z levné pracovní síly, ale máme celou výrobu pod kontrolou a můžete tak držet kvalitu výrobků na nejvyšší úrovni. Navíc jsme i flexibilní a dokážeme rychle reagovat na speciální zakázky. Myslím, že se nám tento přístup vyplácí. Pro rok 2014 se nám podařilo získat ocenění Equa bank rodinná firma roku.“

Reklama