.

Od 1. září nesmí do automatů a školních bufetů nezdravé potraviny, stát zatím neví, jaké to jsou

Novinky

Od 1. září nesmí do automatů a školních bufetů nezdravé potraviny, stát zatím neví, jaké to jsou

Prvního září vstupuje v platnost novela školského zákona omezující prodej nezdravých potravin ve školách. Na problém nezdravých potravin poukázala Skutečně zdravá škola jako první před dvěma lety, a díky podpoře a tlaku médií a veřejnosti se podařilo změnu zákona prosadit. Aktuálně se čeká na vyhlášku, která určí, jaké potraviny jsou v rozporu s výživovými požadavky na zdravou výživu ve školách. Skutečně zdravá škola připravila vlastní doporučení, která vycházejí z praxe v zahraničí, jejích výživových doporučení a zkušeností z praxe českých škol, které už zdravé svačiny mají.

§ 32 Školského zákona

Ve školách a školských zařízeních se zakazuje (...)  reklama a nabízení k prodeji nebo prodej potravin, které jsou v rozporu s výživovými požadavky na zdravou výživu dětí, žáků a studentů. Požadavky na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních, stanoví ministerstvo a Ministerstvo zdravotnictví vyhláškou.

„Nemáme informaci, v jakém stavu je vyhláška a i přes naše opakované žádosti směřované na ministerstva školství a zdravotnictví jsme nebyli přizvání k její tvorbě. Doufáme ale, že i přes poměrně krátkou dobu několika měsíců vytvoří ministerstva opravdu srozumitelný, jednoznačný a především smysluplný předpis. Není jednoduché určit, co je pro děti už nezdravé, proto se kloníme spíše pozitivní variantě popsání potravin zdravých, a tedy přípustných,” vysvětluje odborná garantka Skutečně Zdravé školy MUDr. Hana Krejčí.

zdrava skola

Zde najdete detailní návrh toho, co by mělo a nemělo být označeno za zdravou svačinu podle občanské iniciativy Skutečně zdravá škola a její odborné garantky MUDr. Hany Krejčí. Důraz by měl být kladen na neslazené nápoje, čerstvé ovoce, zeleninu, zakysané mléčné produkty, ořechy a například sytější kvásková pečiva s pomazánkami apod. Sladkosti lze také nabízet, pokud se dodrží rozumné a přesně definované množství cukru v nich obsažené a neobsahují barviva, zbytečné konzervanty apod.

„Škola má být pro děti nejen místem vzdělávání, ale i vzorovým prostředím, ve kterém čerpají hodnoty, návyky a informace i mimo školní hodiny. Má pro děti vytvářet zdraví stravovací prostředí. A školní automaty plné slazených nápojů a chipsů jsou opakem tohoto vzorového prostředí. Ony ukazují, že nezdravé potraviny jsou v pořádku,” říká odborná garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková.

O Skutečně zdravé škole:

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám, v rámci kterého se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

   
11.08.2015 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [2] Leena [*]

  Super iniciativa, tleskám, že se to podařilo Sml67

  Teď ještě, aby to školy dodržovaly.

  Vždycky, když jsem něco zařizovala na prvním stupni základky, koukala jsem jak blázen, že všude samej automat na sušenky se ztuženym tukem a na kafe.

  Prej, aby si mohly dát učitelkySml30 -tak proč si ten automat nedaly do sborovny?

  superkarma: 0 11.08.2015, 23:24:33
 2. [1] bobani [*]

  nejvyšší čas , už to mělo být dávno .

  superkarma: 0 11.08.2015, 10:23:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme