V České republice se od 1. listopadu zlevní téměř 3000 léčivých přípravků.

Státní ústav pro kontrolu léčiv prověřoval ceny a zjistil, že mnohé se prodávají zbytečně draho. Řada léků navíc bude nově hrazena ze zdravotního pojištění.

Ve čtvrtek oznámil Státní úřad pro léčiva společně s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem nové maximální ceny léků. Podle ředitele Státního úřadu pro kontrolu léčiv Martina Beneše pacienti ušetří za rok 1,64 miliardy korun, úspora zdravotních pojišťoven dosáhne 1,4 miliardy korun.

Státní ústav pro kontrolu léčiv prověřil ceny asi čtyř tisícovek léků, na které přispívají zdravotní pojišťovny. Na českém trhu s léčivy tvoří asi 58 %. Ústav ceny porovnal s tím, kolik se za ně platí v ostatních zemích Evropské unie.

Podle předběžných odhadů byly asi tři čtvrtiny medikamentů předražené. Například u léku Detrusitol je mezi cenou v obchodech a po revizi rozdíl 430 korun. U ostatních se ceny zřejmě zvýší.

Pokles cen přispěje k tomu, že přibude léků, u nichž se doplatek započte do pětitisícového ročního limitu. Po jeho dosažení vrací zdravotní pojišťovna jednou za čtvrt roku pojištěnci peníze vydané za doplatky.

Zlevní protinádorové léky a přípravky proti bolesti

Výrobci léků se proti stanovení nižší ceny mohou odvolat nebo bránit u soudu. Hrozí také možnost, že z trhu odejdou úplně, čímž se zúží nabídka.

Nižší ceny by se měly týkat například protinádorových léků nebo přípravků proti bolesti. Zvýšení cen se týká především domácí produkce a léčiv, která se v ČR prodávají dlouhodobě pod cenami EU.

Odborníci použili ke srovnání několik metod. Cenu českého léku porovnávali s cenami v osmi okolních zemích EU, které jsou ČR nejblíže.

Pokud ve všech lék prodáván nebyl, porovnala se cena s třemi zeměmi, kde byla v průměru nejnižší.

Reklama