Zdraví

Očkujte děti proti rotavirům!

 

RotaTeq

 

 

 

 
Rotaviry jsou nejčastější příčinou průjmů u dětí. Nejvíce riziková skupina jsou zejména děti do pěti let. Jsou to viry vysoce infekční a přenáší se snadno zanesením do úst (kontakt mezi dětmi, kontaminované ruce, hračky), ale i vzduchem. Infekce může mít i velmi těžký průběh ohrožující zdraví i život. Dochází totiž k dehydrataci, která může být při těžším průběhu nebezpečná. Odhaduje se, že v České republice je kvůli rotaviru ročně hospitalizováno 2200-4100 dětí do věku 5 let (v průměru 6-11 denně).

Příznaky onemocnění jsou horečka, zvracení, bolesti břicha a průjem. Dítě chodí na záchod i v desítkách případů denně, typickými příznaky jsou oschlé sliznice, zapadlé oči, méně časté močení, nechutenství, slabost, v nejtěžších případech i poruchy vědomí, namáhavé dýchání a chladné končetiny.

 

Nemocné dítě vylučuje rotavirus stolicí v obrovských kvantech, ale k nákaze stačí jen několik virů. Rotavirus vydrží na rukou, hračkách a pevných površích několik hodin až dnů a je relativně odolný vůči různým dezinfekčním prostředkům. Jeho šíření není závislé na socioekonomické úrovni rodiny.

 

Nejúčinnější prevence je očkování, což doporučuje i Česká vakcinologická společnost. Nová vakcína, která umožní už i u nás očkovat děti v kojeneckém věku, se podává do úst stlačením z tuby ve třech dávkách. První dávka je podávána kojencům mezi 6.-12. týdnem života, další pak vždy v měsíčním intervalu. Vakcína RotaTeq prozatím není hrazena zdravotními pojišťovnami. Konečná cena za jednu dávku je 1500 Kč.

 

Setkaly se vaše děti s rotaviry? Co si myslíte o prospěšnosti očkování? Je 1500 Kč za očkování hodně?

 

   
12.02.2008 - Zdraví - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Kukacka-Zdenka [*]

  my jsme ted taky tuhle strevni chripku prodelali. Asi by maly taky skoncil v nemocnici kdyby nebyl jeste kojenej. Rocni dite bylo 4 dny jenom na MM a postupne pridal piskoty a vyvar. Ockovat bych ho stejne proti tomu ale nenechala, prijde mi to zbytecne, stejne jako proti chripce. Ockovat by se melo jenom proti nemocem u kterych jde o zivot nebo trvale nasledky.

  superkarma: 0 12.02.2008, 22:51:41
 2. avatar
  [5] Vivian [*]

  Suzanne: aneb miminka, jezte hovínka, jsou zdravá

  superkarma: 0 12.02.2008, 22:24:32
 3. avatar
  [4] Elostris [*]

  Co se týče ceny očkovací látky. Kamarádka za ni dávala teď v lékárně 2200Kč

  superkarma: 0 12.02.2008, 22:23:19
 4. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Projití běžnými chorobami aktivuje a zesiluje imunitní systém. Zdravější bývá dítě, které jako malé olizuje podrážky bot než to, které je chováno ve sterilním prostředí a je proti všemu očkované.

  superkarma: 0 12.02.2008, 21:18:20
 5. avatar
  [2] Vivian [*]

  Taky jsem toho názoru, že je nesmyslné očkovat dítě proti všemu... Chápu choroby typu tuberkulóza nebo záškrt, ale očkování proti průjmu... Moje dítě dostane zákonem nařízené vakcíny, s tím dalším si bude muset poradit jeho přirozená obranyschopnost.

  superkarma: 0 12.02.2008, 21:07:10
 6. avatar
  [1] phoebe24 [*]

  obě moje dcery tímto onemocněly (mladší dcera hospitalizována). Akutní potíže trvaly cca 5 dní. Očkovat bych nedala ani jednu. Rozhodně ne kvůli ceně vakcíny, ale přijde mi nesmyslé a kontraproduktivní očkovat proti úplně všemu. Jednak žádné očkování není spolehlivé na sto procent, dále u každého očkování riskujete alergickou reakci a co to ve výsledku udělá s imunitním systémem, to ukáže až čas. Takže:

  superkarma: 0 12.02.2008, 18:02:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme