Začíná podzim, pro mnohé destinace končí sezona, ale pro jiné právě začíná. Řada lidí dnes běžně cestuje do všech koutů světa, kde je teplo a krásně, zatímco u nás řádí kruté mrazy nebo aspoň mlhy a plískanice.

Velmi oblíbené jsou destinace Asie. Thajsko, Srí Lanka, Barma, Laos, Indonésie. S takovými cestopisy se můžete pravidelně setkávat na našich stránkách v rubrice Cestování.

injekce

Aby byla ale vaše cesta bezpečná, je dobré se na ni připravit – a to zejména včasným očkováním proti nemocem, které vás na cestách mohou potkat a které jsou v našich podmínkách výjimečné, nicméně v Asii zcela běžné.

Minulý týden jsem byla na tiskové konferenci, která představila novinářům další vhodnou vakcínu pro cestovatele. Jedná se o vakcínu IXIARO, která řeší prevenci před japonskou encefalitidou. Sama cestuji, vakcíny proti žloutenkám a břišnímu tyfu jsou pro mne samozřejmostí.

Tuto novou vakcínu do svého očkovacího kalendáře zařadím, je to snížení rizika a nebezpečí, které mohu na cestách potkat. Navíc, když si vzpomenu, kolik mám na cestách štípanců od komárů a mušek!

S čím vám může vakcína IXIARO pomoci? Informujte se u svého lékaře nebo v Očkovacích centrech.

Japonská encefalitida: Třetina případů je smrtelná

Japonská encefalitida je neuroinfekce, kterou přenášejí komáři rodu Culex. Původcem onemocnění je flavivirus. „Asi třetina případů JE je smrtelná a až v polovině případů se objevují neuropsychické následky,“ říká profesor Jiří Beran, ředitel a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

injekce„Mezi země, které se prevencí aktivně zabývají, patří Čína, Japonsko, Thajsko, Nepál, Srí Lanka a Jižní Korea. Naopak státy jako Bangladéš, Laos, Indie nebo Kambodža žádné veřejné programy pro sledování, prevenci a vakcinaci tohoto viru nemají. Cestování do těchto zemí je tedy rizikovější,“ říká PD Dr. Tomáš Jelínek, ředitel Centra pro cestovní a tropickou medicínu v Berlíně. JE hrozí nejčastěji na venkově v oblastech s rýžovými poli v období dešťů a na počátku období sucha.

V Česku je jako jediná registrovaná vakcína IXIARO. V EU se využívá od roku 2009, podává se i dětem od dvou měsíců věku. Očkování se doporučuje šest týdnů před cestou. Základní vakcinační cyklus se skládá ze dvou dávek podaných v odstupu 28 dní. První přeočkování se provádí za jeden až dva roky od podání druhé dávky. V případě trvalého pobytu v endemické oblasti či trvalého rizika se přeočkovává již za rok.

Reklama