.

Očkujete se na cesty do Asie?

Cestování

Očkujete se na cesty do Asie?

Začíná podzim, pro mnohé destinace končí sezona, ale pro jiné právě začíná. Řada lidí dnes běžně cestuje do všech koutů světa, kde je teplo a krásně, zatímco u nás řádí kruté mrazy nebo aspoň mlhy a plískanice.

Velmi oblíbené jsou destinace Asie. Thajsko, Srí Lanka, Barma, Laos, Indonésie. S takovými cestopisy se můžete pravidelně setkávat na našich stránkách v rubrice Cestování.

injekce

Aby byla ale vaše cesta bezpečná, je dobré se na ni připravit – a to zejména včasným očkováním proti nemocem, které vás na cestách mohou potkat a které jsou v našich podmínkách výjimečné, nicméně v Asii zcela běžné.

Minulý týden jsem byla na tiskové konferenci, která představila novinářům další vhodnou vakcínu pro cestovatele. Jedná se o vakcínu IXIARO, která řeší prevenci před japonskou encefalitidou. Sama cestuji, vakcíny proti žloutenkám a břišnímu tyfu jsou pro mne samozřejmostí.

Tuto novou vakcínu do svého očkovacího kalendáře zařadím, je to snížení rizika a nebezpečí, které mohu na cestách potkat. Navíc, když si vzpomenu, kolik mám na cestách štípanců od komárů a mušek!

S čím vám může vakcína IXIARO pomoci? Informujte se u svého lékaře nebo v Očkovacích centrech.

Japonská encefalitida: Třetina případů je smrtelná

Japonská encefalitida je neuroinfekce, kterou přenášejí komáři rodu Culex. Původcem onemocnění je flavivirus. „Asi třetina případů JE je smrtelná a až v polovině případů se objevují neuropsychické následky,“ říká profesor Jiří Beran, ředitel a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

injekce„Mezi země, které se prevencí aktivně zabývají, patří Čína, Japonsko, Thajsko, Nepál, Srí Lanka a Jižní Korea. Naopak státy jako Bangladéš, Laos, Indie nebo Kambodža žádné veřejné programy pro sledování, prevenci a vakcinaci tohoto viru nemají. Cestování do těchto zemí je tedy rizikovější,“ říká PD Dr. Tomáš Jelínek, ředitel Centra pro cestovní a tropickou medicínu v Berlíně. JE hrozí nejčastěji na venkově v oblastech s rýžovými poli v období dešťů a na počátku období sucha.

V Česku je jako jediná registrovaná vakcína IXIARO. V EU se využívá od roku 2009, podává se i dětem od dvou měsíců věku. Očkování se doporučuje šest týdnů před cestou. Základní vakcinační cyklus se skládá ze dvou dávek podaných v odstupu 28 dní. První přeočkování se provádí za jeden až dva roky od podání druhé dávky. V případě trvalého pobytu v endemické oblasti či trvalého rizika se přeočkovává již za rok.

   
01.10.2013 - Exotika - autor: Klára Křížová

Komentáře:

  1. [1] DeV [*]

    Ani ne před měsícem jsme se vrátili ze Srí Lanky a očkování jsme nevyužili - a i tak nikdo ničím neonemocněl.

    superkarma: 0 02.10.2013, 08:26:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme