Rodina

Očkování proti pneumokokům: Zeptali jsme se odborníka

Pneumokoky jsou bakterie, jež patří k nejčastějším původcům život ohrožujících bakteriálních onemocnění v dětském věku. U nejmenších dětí bývají příčinou celé řady infekčních invazivních onemocnění, mezi která patří například zánět mozkových blan nebo otrava krve. Pneumokoky jsou však příčinou i nejběžnějšího dětského onemocnění – zánětu středního ucha. Obzvlášť vysoké riziko nákazy je u kojenců a dětí ve věku do pěti let. Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.

Protože rodiče mohou své děti chránit vakcínou, která je hrazena zdravotními pojišťovnami, zeptali jsme se pediatričky, jakou s tím má sama zkušenost. Na naše otázky odpovídala paní doktorka MUDr. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně.

injectionVakcína Synflorix patří mezi nepovinná očkování, které hradí zdravotní pojišťovna. Jak velké procento rodičů tuto možnost využívá?
Pokud budu hovořit o naší ordinaci, je  toto  procento velmi vysoké. Rodičům obecně očkování proti pneumokokům jednoznačně doporučím. Vzhledem k tomu, že je velmi dobře snášeno,  není důvod riskovat závažná onemocnění a komplikace. Pouze  jednotlivci své děti očkovat nenechají. V některých ordinacích je to ale jinak. Dostupné statistiky říkají,  že jsou proti pneumokokům očkovány zhruba dvě třetiny dětí. Ještě před 2 roky to bylo téměř 90%. Klesající proočkovanost se už ale stihla projevit ve zvýšeném výskytu závažných pneumokokových onemocnění u dětí do pěti let věku. Většina dětí, které onemocněly, očkovány nebyly. Je škoda, že zdravotní pojišťovny  umožňují díky plně hrazené vakcíně ochranu všem dětem a rodiče tuto možnost plně nevyužívají.

Jaké jsou nejčastěji důvody rodičů, které toto očkování odmítají? Jsou tyto důvody opodstatněné?
Velmi často mají rodiče pocit, že je očkování moc. Proto mohou mít pocit, že stačí povinná očkování a ta nepovinná vynechávají. V poslední době se o očkování hodně mluví. Rodiče si mohou v některých případech, jako je právě očkování proti pneumokokům, zvolit vakcínu, kterou nechají své dítě očkovat. Proto si hledají informace a narazí na různé debaty bohužel i z řad zdravotnické veřejnosti, které zpochybňují přínosy očkování. Pro někoho může být  těžké se v záplavě informací orientovat a nepodlehnout dojmu, že očkování není důležité. Vždycky rodičům vysvětluji, že se v současnosti očkuje proti více nemocem, ale mnohem šetrnějšími vakcínami. Informací pro imunitní systém je ve vakcínách mnohem méně, než bylo např. ještě před deseti lety, vakcíny jsou mnohem chytřeji konstruované.  Proto i při větším počtu nemocí, proti kterým očkujeme, zaměstnávají  imunitní systém méně.  

Někteří rodiče mají pocit, že závažná forma pneumokokového onemocnění je vzácná a jejich dítěti nehrozí.

Respektuji zcela názor rodičů, že nechtějí své dítě proti pneumokokům očkovat, ale já sama bych se takto nikdy nerozhodla. Pokud nemá dítě kontraindikaci očkování, není medicínsky opodstatněné ho proti pneumokokům neočkovat.

Jaký máte vy názor, doporučujete maminkám toto očkování?
Jak už jsem uvedla výše, zcela jednoznačně očkování doporučuji. Dostupné pneumokokové vakcíny jsou bezpečné a pomáhají ochránit před závažnými formami onemocnění, které mohou ohrozit dítě na životě, nebo zanechat trvalé následky. Všem rodičům poskytnu informaci o možnosti hrazeného očkování. Už samotná úhrada očkování zdravotními pojišťovnami je signálem, že očkování má smysl.      

Kdy je takové očkování nejvhodnější?
Pneumokoková onemocnění jsou nejnebezpečnější pro kojence a batolata. Proto má smysl očkovat co nejdřív. Vakcíny se nejčastěji podávají společně s hexavakcínou, tj. od 9. týdne věku dítěte první dávka následovaná druhou a třetí vždy s měsíčním odstupem. Přeočkování se pak aplikuje přibližně v roce věku.     

Proti jakému onemocnění tato vakcína přesně dítě chrání?
Pneumokokové vakcíny chrání  proti nejzávažnějším formám onemocnění, tj. proti pneumokokové meningitidě a celkové pneumokokové infekci (přítomnosti pneumokoků v krvi). Částečně pak chrání  i proti závažnému zápalu plic a proti zánětu středního ucha způsobených pneumokoky, Vzhledem k četnosti těchto onemocnění i částečná ochrana očkováním ušetří soustu trápení. Pneumokoků je několik desítek typů, vakcíny obsahují jen některé, proto se může stát, že dojde k onemocnění i u očkovaného jedince. Přesto očkování pomůže zabránit většině závažných pneumokokových onemocnění, vakcíny mají vysokou účinnost a je proto smysluplné je používat..  

injection

Kde se dítě s pneumokoky může potkat?
Nejčastěji v dětském kolektivu, mnoho dětí jsou tzv. přenašeči pneumokoka, aniž by mělo jakékoliv obtíže a aniž by bylo nutné toto nosičství léčit. Pro kojence může být zdrojem infekce starší sourozenec nebo dítě, se kterým se potká třeba na kojeneckém plavání.

Pokud dítě onemocnění a příčinou jsou pneumokoky, jaká závažná onemocnění mohou způsobit?
Nejčastěji to bývají méně závažná neinvazivní slizniční onemonění - zánět dutin, zánět středního ucha, zápal plic. Vzácná, ale o to nebezpečnější jsou pneumokokový zánět mozkových blan a celková infekce pneumokoky (přítomnost pneumokoků v krvi). Tato onemocnění už mohou být život ohrožující nebo zanechat závažné následky v podobě hluchoty, postižení psychomotorického vývoje. Naštěstí právě proti těmto formám chrání očkování nejlépe.

Na naše otázky odpovídala paní doktorka MUDr. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně. Děkujeme jí za její odpovědi.

Více se dozvíte na www.synflorix.cz

   
08.07.2014 - Děti - autor: Redakční materiál

Komentáře:

 1. [6] Madiva33 [*]

  lojzinkaa — #1 My také před pár dny zvažovali jestli druhé dítě očkovat a čím. Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, obzvlášť po přečtení rúzných diskuzí na netu. Tak snad jsme se rozhodli správně. Jinak první syn je očkován i nepovinnými vakcínami.

  superkarma: 0 08.07.2014, 20:39:40
 2. avatar
  [5] vladka321 [*]

  lojzinkaa — #1 Mám syna - dnes je již dospělý s defektem imunitního systému a jeho jsem ani očkovat dát nesměla. Prostě měl problém i s povinným očkováním, natož s dalšími. Dvě starší děti jsem naopak nechala očkovat na vše. Starší dcera ale očkování snášela velmi špatně, přesto jí mám naočkovanou i na rakovinu děložního čípku a další a další. Nejmladší naopak očkovat nechávám jen na povinná očkování - ty jsou prostě povinná a mohu-li hodnotit vzorek čtyř očkovanců, tak nejlépe na tom je právě nejmladší dcera. Nyní je období spíše nezatěžovat organismus čímkoli a lékaři již ani tolik za očkování nebojují. Myslím si, že silný organismus mnohé překoná sám, slabý zase může i rádoby dobrý úmysl hodně poškodit. Tak nějak - všeho s mírou.

  superkarma: 1 08.07.2014, 16:47:15
 3. [4] Klára Křížová [*]

  lojzinkaa — #1 Já jsem ZA očkování... mám obě děti očkované, i na nepovinné věci. Jestliže na pneumokoky dá plný příspěvek zdr pojišťovna, nejedná se o jen tak nějaké nemoci, jinak by to pojistovny nehradily...

  superkarma: 0 08.07.2014, 16:05:45
 4. avatar
  [3] RosaGloriaDei [*]

  my jsme u obou dětí dali přednost Prevenaru, chrání před 13 nejčastějšími pneumokoky, Synflorix jen před 10, nicméně fakt, že zdravotní pojišťovny proplácejí (přispívají na) vakcínu je jasným signálem, že nejde o výjimečnou nákazu (očkování se jim musí vyplatit proti léčbě následků infekce)...zrovna tak rotaviry, u dcerky mi očkování nebylo doporučeno, prý je zbytečné, průjmy u ní byly na denním pořádku, u synka mi (jiný) lékař vakcinaci doporučil, přesvědčil mě fakt, že 95% dětí do 5 let věku se s rotavirem potká (tuto informaci mi u dcery lékařka nepodala)...a je mi celkem jedno, jesli má nákaza lehký nebo těžký průběh

  superkarma: 1 08.07.2014, 14:40:28
 5. avatar
  [2] rendvo [*]

  většinou necháváme očkovat syna jen ty povinné očkování, ale hlavně kvůli tomu že nevím a nikdo mě neupozorní na to že je možnost nějakého dalšího očkování co by zrovna syn potřeboval. No a pak když si přečtu nějaký článek tak už je většinou pozdě na očkování Sml16

  superkarma: 0 08.07.2014, 12:41:37
 6. avatar
  [1] lojzinkaa [*]

  Zrovna jsem v období kdy tuhle otázku řeším a nevím si s ní vůbec rady.Někdo radí očkovat,jiný zase ne Sml80

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  2. na komentář reaguje vladka321 — #5
  3. na komentář reaguje Madiva33 — #6
  superkarma: 1 08.07.2014, 11:07:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme