Zdraví

Očkování proti hepatitidě B chrání před rakovinou jater


Včasné očkování proti hepatitidě B může zabránit rakovině jater. Chronická žloutenka typu B je totiž v 60-82 % případů příčinou jejího vzniku. Jako ochranu před rakovinou ho doporučují odborní lékaři i nový Evropský kodex proti rakovině, kde je  zahrnuto mezi deset nejdůležitějších bodů preventivní ochrany.

 

Vakcíny s  účinkem cíleným přímo proti rakovině zatím nejsou k dispozici. Jedinou možnost přinese v dohledné době vakcína proti karcinomu děložního čípku. Proti některým typům rakoviny však můžeme bojovat už nyní, například včasným očkováním proti hepatitidě typu B, které chrání i před rakovinou jater,“ říká prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., přední český onkolog, ředitel Ústavu hematologie.

 

Ochrana proti rakovině jater je nepřímý pozitivní efekt, který s sebou očkování proti hepatitidě B přináší. Primárně chrání před žloutenkou typu B, krajně nebezpečným a nepříjemným onemocněním, které samo o sobě představuje celosvětový problém.
Hepatitida B ročně zabíjí miliony lidí, a je dokonce 100x nakažlivější než AIDS. Celosvětové odhady udávají až 400 000 000 chronických nosičů, kteří infekci dále šíří. Očkování proti ní proto již dlouho patří mezi základní doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).

 

Závažnost onemocnění hepatitidou B si uvědomuje i česká odborná veřejnost a stát, který očkování proti hepatitidě typu B v r. 2001 zařadil mezi povinná, státem hrazená očkování. Od té doby ho podstupují všichni kojenci a děti ve věku 12 let.

 

Většinu populace však zavedení tohoto očkování minulo, a zůstávají tak bez jakékoliv ochrany. Vakcinaci v jejich případě nehradí stát, podstoupit ji mohou na vlastní náklady. Právě skupina lidí, dnešní patnáctiletí a starší, je k nákaze náchylnější. Rizikové situace, jako  například nechráněný sex, se u nich vzhledem k věku objevují častěji. Nechráněným pohlavní stykem se nakazila mladá žena z Liberecka, pro kterou byla akutní žloutenka typu B osudnou. Letos v březnu zemřela v ústecké nemocnici na akutní selhání jater.

 

„Očkování proti hepatitidě typu B se provádí ve zdravotních ústavech nebo ordinacích praktických lékařů na vyžádání. Při použití očkovací látky Twinrix se současně získá  ochrana proti žloutence typu A. Očkování se skládá ze tří dávek, jedna vyjde zhruba na 1 500 Kč. Po dokončení schématu je očkovaný celoživotně chráněn před hepatitidami A a B a zároveň se významně snižujete riziko, že onemocní rakovinou jater. Myslím, že další argumenty nejsou zapotřebí,“ vysvětluje MUDr. Jan Rutsch z očkovacího centra v Praze.

 

Virus hepatitidy B se přenáší nejenom krví a krevním sérem, ale i ostatními tělními tekutinami, jako spermiemi, vaginálním sekretem a slinami. Za prvních deset měsíců roku 2005 se jí v ČR nakazilo už 255 lidí. Při nákaze často sehraje roli náhoda. Stačí jen jeden neplánovaný pohlavní styk bez použití kondomu,  zubní kartáček nebo holicí strojek nouzově vypůjčený od kamarádů, neodborně provedený piercing či tetování nebo poranění o pohozenou injekční stříkačku a virus hepatitidy B, který je velmi odolný a trvanlivý, může proniknout do lidského organismu. Až půl roku pak člověk může žít v nejistotě, jestli se nenakazil.

 

Všechna výše uvedená rizika spolehlivě vyloučí pouze očkování.

   
25.10.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Meander [*]

  Nyotaimori: Hergot, zrovna tohle jsem psala u nějaké starší diskuse o očkování. Taky tě to, koukám, pořádně vytáčí.

  superkarma: 0 25.10.2005, 13:53:24
 2. avatar
  [8] Maši [*]

  Taky jsem holky nechala očkovat Twinrixem, za 3 dávky jsem zaplatila 2000Kč- jedna dávka byla v akci zdarma. Můj strejda umřel po žloutence na rakovinu jater a myslím, že minimum,co můžu pro své děti udělat, je nechat je naočkovat.

  superkarma: 0 25.10.2005, 10:28:35
 3. avatar
  [7] lumpici [*]

  svetluszka - překopírovala jsem ti něco ze stránek www.zloutenky.cz, tam je toho napsáno spousta. Já osobně chtěla děti naočkovat hlavně proti A, protože jezdíme na dovolené a tam můžeš tuto žloutenku chytit třeba z kostek ledu co si necháš dát do nápoje v restauraci. A nejenom asi v cizině. Letos měli akci na zlevněné vakcíny do konce června, jestli uvažuješ o očkování tak bych možná počkala na jaro, možná bude zase od nich nějaká akce, na stránkách o žloutenkách máš napsáno i jaká pojišťovna kolik na očkování přispívá. Mě teda nepřislěli nic, ale využili jsme té akce 2 dávky si koupíš a třetí máš zdarma.

  Virus žloutenky typu A se přenáší především kontaminovaným jídlem a vodou. Stále častěji si ji přivážíme z cest, a to nejen z klasických rozvojových zemí, rizikové jsou i oblíbené přímořské lokality jako Egypt, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko atd.

  Žloutenka typu B se přenáší kontaktem s infikovanými tělními tekutinami nebo jehlou, např. při nechráněném pohlavním styku, nitrožilním užívání drog, piercingu, tetování, akupunktuře, ale i nevinným použitím zubního kartáčku nebo holicího strojku.
  Evka

  superkarma: 0 25.10.2005, 09:27:15
 4. avatar
  [6] svetluszka [*]

  lumpici: ...a ta A je taky strašně nebezpečná..? A nevíš kolik to tak stojí..?

  superkarma: 0 25.10.2005, 09:18:05
 5. avatar
  [5] lumpici [*]

  svetluszka: jenomže pojišťovna hradí jenom proti jednomu očkování (myslím že proti B), když chceš i A, tak si buď musíš koupit samostatnou vakcínu na A, nebo kombinaci AiB. My jsme všichni očkováni vakcínou Twinrix, každý rok na jaře dělali akci že si zaplatíte dvě dávky a třetí máte zdarma, tak jsme se nechali oočkovat všichni. Účinnost vakcíny je přes 20 let a to bych řekla že je určitě dobrá investice. Za léky pro děti nechávám taky v lékárně spustu peněz, tak tohle jsem vzala jako jeden z důležitých výdajů.
  Evka

  superkarma: 0 25.10.2005, 09:14:24
 6. avatar
  [4] Aja [*]

  Souhlasím spíš s kosmokosmo

  superkarma: 0 25.10.2005, 08:32:55
 7. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ...no, cena pěkně stoupá.... ...před třemi lety jsem chtěla tuhle vakcímu koupit pro dceru a stála tehdy asi 1000,-. ...a protože na tohle zemřela kamarádce maminka, byla jsem rozhodnutá, že alespoň holku nechám naočkovat....
  A u doktorky jsem se dověděla, že ve 12-ti jí to zaplatí pojišťovna.

  Nyotaimori: ...kdyby si tyhle blbiny kupovali lidi za svý, tak by se peníze na tohle našly..... .....

  superkarma: 0 25.10.2005, 07:15:43
 8. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  chrání i před rakovinou jater......dovolim si nesouhlasit. Clovek ockovany proti hepatitide B muze mit nador jater taky /je to takova "trochupravda" /

  ...100x nakažlivější než AIDS - mate na mysli HIV,ze?

  Ale jinak si myslim, ze ockovani proti hepatitide B je fakt velmi uzitecne, ne kvuli nadoru jater , ale protoze zpusobuje chronickou hepatitidu, ktera vede k jaternimu selhani
  / no nekdy i k tomu nadoru.....jednomu z nekolika nadoru jater/

  superkarma: 0 25.10.2005, 07:03:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme