Lidé, kteří se nechávají očkovat proti chřipce, sklízejí dvojí ovoce. Jsou méně ohroženi vznikem krevních sraženin, a tím i riziku infarktu. Nový objev, který prezentovali lékaři z Americké kardiologické asociace, dokazuje, že běžné očkování proti chřipce snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních příhod u pacientů trpících onemocněním cévního systému.

 

„Je to zjištění, jež velmi pomůže pacientům, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami,“ říká doktorka Anna Bolgerová, profesorka klinické medicíny na Kalifornské univerzitě v San Franciscu.

Krevní sraženiny mohou být smrtící, pokud se uvolní ze stěny cévního systému a dostanou se do plic nebo do srdce.


 „Máme už z minulosti zajímavé epidemiologické údaje o tom, že onemocnění chřipkou ohrožuje pacienty s kardiovaskulárními nemocemi na životě, ale nevěděli jsme proč,“ vysvětluje Bolgerová a dodává: „Teď je zřejmé, že pokud se necháte očkovat, vaše cévy budou zdravější.“


Studie sledovala po dobu pěti let 727 pacientů mladších než 52 let, kteří prodělali trombózu hlubokých žil nebo embolii plic. Ukázalo se, že u očkovaných jedinců se snížila pravděpodobnost tvorby krevních sraženin přibližně o 50 procent. Na základě těchto poznatků kardiologové doporučují, aby se lidé, u nichž se objevily rizikové faktory pro vznik kardiovaskulárních chorob, nechali očkovat proti chřipce.

 

 

Reklama