Rodina

Očkování dětí není vždy bez rizika: Proti tuberkulóze se bude měnit

kid

„Každá vakcinace má svá pro a proti a má svá rizika. Bylo by dobré je předem zvažovat co nejkonkrétněji,“ říká MUDr. Hourová, dětská lékařka s homeopatickým vzděláním.

Zákonem č. 258/2000 Sb. , vyhláškami a jejich novelami je v našem státě uzákoněna povinnost podrobit děti v přesně stanoveném věku pravidelnému očkování. Každé z těchto očkování sestává z jedné až čtyř dávek vakcíny.

V průběhu prvních 15 měsíců života, už čtvrtý den po narození, očkujeme děti hned proti 10 nemocem. V prvním roce je to tuberkulóza, záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská obrna a žloutenka typu B. Ve druhém roce spalničky, zarděnky a příušnice. V pozdějším věku, až do 14. roku života, pak probíhá přeočkování proti některým z těchto onemocnění.

Děti, které se narodily před rokem 2001 a u nichž nebylo provedeno očkování proti žloutence typu B, jsou proti ní očkovány třemi dávkami ve dvanácti letech.

Následuje chřipka, encefalitida a jiná nepovinná očkování.

Jsou všechna očkování nutná a prospěšná?

Mezi lékařskou veřejností se názory na nezbytnost určitých očkování liší. Jiné bude hledisko rodiče, jiné dětského lékaře, jiné epidemiologa a ještě jiné infekcionistů, plicních specialistů, neurologů, imunologů a dalších.

Tak třeba plicní lékaři několik let upozorňovali a apelovali na posun očkování proti tuberkulóze z doby těsně po porodu.

Mimo jiné i z důvodu několika úmrtí po tomto očkování krátce po porodu v důsledku ještě nerozpoznaného těžkého defektu imunity. Podle nich by stačil posun na dobu kolem 7. měsíce života.


„Jsem pro posunutí očkování na pozdější termín. Tím by se zamezilo nežádoucím reakcím. Brzy po narození není ještě jasné, zda dítě netrpí poruchami imunity, takzvanou imunodeficiencí. V případě, že je naočkováno proti tuberkulóze, hrozí mu smrt,“ odpovídá na náš dotaz plicní lékařka Jana Suchá.

Po osmi letech přišlo v červenci letošního roku ministerstvo zdravotnictví se zrušením očkování novorozenců proti tuberkulóze. Podle návrhu by se nově proti tuberkulóze očkovaly pouze děti z rizikových skupin.

 
Dlouhá léta se ve světě ví, že na rozdíl od jiných očkování očkovací látka proti tuberkulóze nedokáže spolehlivě zabránit onemocnění, a navíc je její aplikace provázena vysokým výskytem komplikací. To vše za situace, kdy výskyt tuberkulózy v ČR je prakticky jeden z nejnižších v Evropě, nutně musí vést k přehodnocení názoru na toto očkování,“ píše se v důvodové zprávě k vyhlášce.

Vyhlášku připravila předchozí ministryně Dana Jurásková. Její nástupce v čele resortu Leoš Heger ji zatím nepodepsal.

   
21.09.2010 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] navia [*]

  Jsem pro očkování.. Syn očkovaný jako miminko nebyl, tenkrát to byl nějaký pokus ve VČ, je ročník 1992. Dcera je o 4 roky mladší, proti TBC byla očkována už v porodnici.. bohužel někdy kolem 10 roku potřebovala přeočkování - zůstala jí po něm velmi nevzhledná jizva (tvdrá boule) na rameni. Je jí 14,5 - nevíte někdo, jstli se s tím dá něco dělat?

  superkarma: 0 22.09.2010, 11:34:50
 2. avatar
  [7] nadenica [*]

  také jsem pro očkování!!!Sml22

  superkarma: 0 21.09.2010, 16:58:19
 3. [6] jastura [*]

  Já jsem všemi 10 pro očkování. Bývalý byl očkovaný, ale asi si nehlídal přeočkování. Pak se stalo a někde (nejspíše na stavbě) TBC chytil. 3 týdny trvalo, než doktoři zjistili (byli ochotni zjistit) co mu asi je - to mohl být doma. Když mu teda obvodní milostivě udělala snímky plic a zjistila, že má asi TBC - to už si nemohl dojít ani pro kartáček domů. Povinná léčba min. 3 měsíce (ještě, že tehdá jsme nemuseli platit za pobyt v nemocnici) a až po 2 měsících, co ho léčili přišlo teprve potvrzení že TBC skutečně má (měl). Několik let jsem musela chodit na snímkování. Pro jistotu se nechali zkontrolovat i děti v rodině...

  superkarma: 1 21.09.2010, 15:15:50
 4. avatar
  [5] femme [*]

  mindulinka — #3  tubery je u nás víc než dost Sml58 Sml22 

  superkarma: 0 21.09.2010, 13:37:44
 5. avatar
  [4] kozicka [*]

  Očkovat se bude dál, jenom ne tak brzy, mně to připadá velice rozumné. Když vezmu, jak se  miminka v porodnici musí nejednou vypořádat se žloutenkou a do toho očkování. Vždy mi to připadalo divné.

  superkarma: 0 21.09.2010, 11:21:21
 6. [3] mindulinka [*]

  Tak nějak si myslím, že tuberkuloza u nás není právě díky očkování. Myslím si, že větší riziko znamená nemoc samotná, než očkování.

  1. na komentář reaguje femme — #5
  superkarma: 0 21.09.2010, 10:31:59
 7. avatar
  [2] cicinka [*]

  blesksoft — #1 Také si myslím, že to někteří mooooc přehánějí s tou opatrností. Něco podobného bylo kdysi tady u nás. Zjistilo se, že uklízečka v MŠ má tuberkulozu. A taky rodiče museli běhat po doktorech s dětma. Já zrovna řeším očkování u 11 letého syna. Už není povinné. Tak včera už měl jít, dostala jsem instrukce na co bacha. Např. nesmí brát léky na alergie. Co myslíte? No jasně že mu manžel dal o víkendu Zyrtec. tak bylo po očkování. a to jsem to doma říkala minim. 2x. Takže čekáme až ase za měsíc.

  superkarma: 0 21.09.2010, 09:28:23
 8. avatar
  [1] blesksoft [*]

  U mojich dětí kdysi taky zrušili očkování proti TBC a naše prababička zemřela na TBC. To byl kolotoč - testování tehdy 7 měsíčního syna a 2a1/2 leté dcery, nás všech. Pak následovalo očkování a kontroly nebraly konce. Kdo si nezažil ten strach jestli jsme se nenakazili tak může rušit třeba všechny očkováníSml31

  1. na komentář reaguje cicinka — #2
  superkarma: 0 21.09.2010, 08:53:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme