gynV minulých týdnech jste se mohli zapojit do ankety s otázkami, které se vztahovaly k očkování proti rakovině děložního čípku. Do ankety se zapojilo celkem 816 čtenářek Žena-in, v celém věkovém spektru. Co jsme se dozvěděli? Některé odpovědi byly zajímavé, některé ale alarmující.

Co všichni vědí? Většina - 85-95% čtenářek má jasno - bojí se rakoviny děložního čípku, pečuje o své zdraví, uvědomuje si, že se problém rakoviny děložního čípky týká každé ženy, tedy i jich. Celkem 98% z dotázaných ví, že se dá proti rakovině děložního čípku očkovat.

Potvrzený mýtus: Očkování je doporučeno odborníky do 45 let věku ženy

Na otázku, zda čtenářky vědí, v jaké věkovém období se může efektivně proti rakovině děložního čípku nám odpovědělo 36% že pouze před započetím sexuálního života, možnost v pubertě (15-19 let) označilo 13% čtenářek a odpověď - očkovat se dá po celou dobu vývoje ženy až do vyššího věku 45 let označilo 51%

Z toho vyplývá, že celá polovina čtenářek, žen, které vyplnily anketu si myslí, že se má očkovat proti rakovině děložního čípku pouze v mladém věku - v pubertě nebo ve věku, než začne žena pohlavně žít. Tato informace je ale mylná. Očkovat se prokazatelně dá, i když žena již sexuálně žije, měla více partnerů a je jí méně než 45 let. Tuto věkovou hranici odborníci označují za efektivní pro ochranu zdraví ženy - pro onemocnění rakovinou děložního čípku.

Alarmující informace: Na otázku, zda se již čtenářky vyplňující anketu nechaly očkovat odpovědělo pouze 9% kladně. Jaké důvody pro své rozhodnutí uvedly čtenářky , které ještě nejsou naočkované nebo o tom neuvažují?

Jsou to zejména tři důvody - vyšší částka za očkování, věk a pocit, že to nepotřebují, že se jich tento problém netýká.

Finanční důvody - ano, některé ženy jsou v situaci, kdy si tento výdaj nemohou dovolit. Cena vakcíny je celkem za tři dávky 10 350 Kč Vakcína je rozdělena na tři dávky, takže celková částka se rozpočítá na tři díly, které se platí postupně. VZP hradí třetí dávku ženám, kterým není víc jak 26 let. Vzhledem k tomu, že očkování je vhodné pro ženy do 45 let, je tato diskriminace pro pojištěnce VZP nepochopitelná. Tato skutečnost vadí 84% z dotázaných žen.

Otázka věku - je možné, že některé ženy odmítají možnost se očkovat, protože si myslí, že jsou již staré. Nejspíš takto odpověděly čtenářky, které jsou starší než 45 let nebo mají mylnou informaci - neví, že se může očkovat a chránit tak své zdraví až do věku 45 let.

Vlastní postoj - očkování nechci - skupina žen jako důvod proto, že není očkovaná uvedla, že očkování nechtějí, nepotřebují a že se jich tento problém zatím netýká. Je na každém z nás, jaký máme vztah ke svému zdraví. Důležité je, že tyto ženy o očkování ví, je jejich volba, jak se rozhodnou.

Co si myslíte vy? Zúčastnily jste se ankety? Šly byste na toto očkování? Co si o něm myslíte? Napište nám o tom, zajímají nás vaše názory!

Rakovina děložního čípku, kterou způsobují viry HPV, je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním, na které umírají ženy po celém světě. V České republice je každoročně diagnostikováno asi 1000 nových případů a přibližně 400 žen na toto onemocnění umírá.
Nejspolehlivější prevencí je vyhnout se přímému kontaktu s virem, což však prakticky není dost dobře možné. Žádná jiná ochrana než očkování, používání kondomu, absence promiskuity a v krajním případě i sexuální abstinence neexistuje. Všechny ženy by měly pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky s možností včasného zjištění přednádorových změn na děložním čípku.
„Nejúčinnější metodou prevence proti HPV infekci je však očkování,“ doporučuje MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D. Očkovací látky chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů, které způsobují nádory s nejhorší prognózou. „Nejúčinnější metodou prevence proti HPV infekci je však očkování,“ doporučuje MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D. Očkovací látky chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů, které způsobují nádory s nejhorší prognózou.

Více se dozvíte na www.vsecomuzu.cz a na www.ockovacicentrum.cz

Reklama