1.11.2006 od 15.30 hodin na náměstí Míru v Praze pořádá Svoboda zvířat a Česká vegetariánská společnost informační stan s promítáním filmů a ochutnávkou veganských jídel.

V tento den chceme lidem ukázat důvody, proč někteří lidé nekonzumují žádné živočišné potraviny a to, že veganská strava nemusí být fádní ani málo chutná.

Na místě bude možné shlédnout filmy z prostředí velkochovů a jatek -- tedy míst, kde vzniká jídlo většiny lidí. Návštěvníci informačního stánku budou moci zdarma ochutnat např. bábovku bez vajec či různé druhy rostlinných pomazánek.

Akce proběhne v rámci projektu Otevři oči, který má za cíl informovat lidi o každodenním utrpení zvířat. ,,Objíždíme festivaly a města a promítáme filmy o zneužívání zvířat na jatkách, kožešinových farmách či ve vivisekčních laboratořích. Lidé jsou často překvapení mírou utrpení zvířat. O těchto věcech se totiž příliš často nemluví," uvedl Jaroslav Benc, jeden z autorů projektu.

,,Tím, že si koupíme maso nebo mléko, spouštíme mechanismus, který končí celoživotním utrpením zvířete. Každý z nás by měl zvážit, zda mu za to jeho večeře stojí," podotkl Marek Voršilka, koordinátor kampaně Svobody zvířat Jídlo bez krutosti.

,,Stále více lidí se stává vegetariány a vegany. My se jim snažíme ukázat, jak se dá správně stravovat bez živočišných potravin. Dlouhodobé zkušenosti i odborné studie potvrzují, že správně složená veganská strava je zdravá a plnohodnotná. Kromě toho je ale i velice chutná a pestrá," závěrem uvedl Jan Šťastný z České vegetariánské společnosti.

www.svobodazvirat.cz

Reklama