Na českých horách se každý rok zraní tisíce lyžařů. Stačí neopatrná jízda, či srážka dvou lyžařů. Mnohým i z těch vážnějších úrazů by ale bylo možné předejít s kvalitním chráničem zad. Časopis dTest jich otestoval čtrnáct a zjistil, že ne všechny jsou kvalitní.

Lyžařský styl se za poslední léta výrazně změnil. Jízda je stále rychlejší a ostřejší, na sjezdovkách přibyli snowboardisté a čím dál více lyžařů také holduje freeride či akrobacii na sněhu. Samozřejmou součástí výbavy lyžaře a snowboardisty by měla být helma a chránič zad.

Časopis dTest otestoval čtrnáct chráničů a zjistil, že mezi jednotlivými modely jsou výrazné rozdíly.

Základním kritériem pro hodnocení chráničů byla jejich schopnost ochrany zad; prověřována byla i deklarace značení a použití. Dvanáct testujících pak vždy po celý den hodnotilo praktické použití určitého chrániče, tedy jeho nastavení a správnost umístění, a následně vyhodnotili komfort nošení.

Ochrana zad byla posuzována podle požadavků technické normy na chrániče zad pro motocyklisty. Našly se i takové výrobky, které obsahovaly části nepokryté ochranou, a proto byly v této části zkoušky hodnoceny nedostatečně.

Manažer testování časopisu dTest Václav Beneš dodává: "Pro chrániče zad se vžil! lidový název páteřáky, tedy chrániče páteře. Záměrně ale používáme pojem chrániče zad, neboť chceme poukázat na nutnost nechránit pouze páteř. To se také ukázalo být slabým místem u pěti testovaných výrobků."

Nejlépe si v testu vedl model POC Spine VPD Vest, který spolu s chráničem Komperdell Cross získal hodnocení velmi dobře. Tyto modely poskytují vynikající ochranu páteře i lopatek a jsou pohodlné. V celkovém testu třetí, ovšem s nejlepšími výsledky v testu ochrany zad skončil Slytech 2nd Skin back protektor. Nejhůře hodnoceným výrobkem se stal nejlevnější Intersport/TECNOpro Back Protector Pro, který získal v testu ochrany zad pouze dostatečné hodnocení.

Redaktor časopisu dTest Václav Beneš výsledky testu doplňuje:

"Základem testu je samozřejmě bezpečí nositelů chrániče. Neměl by být ale podceňován ani komfort a také to, aby chránič dobře padnul. Lépe je nosit jen o málo méně bezpečný chránič celý den, než ten nejbezpečnější v půli dne pro nepohodlí odložit."


  • Sportujete v zimě?
  • Který sport je tím vaším oblíbeným?
  • Jak jste se ke sportu dostala?
  • Co nějaké medaile? Zasloužíte si?
  • Jde vám to? Máte nějaké veselé příhody, co jste při sportu zažila?
  • Co byste ráda zkusila? Co už nikdy nebudete opakovat?

Pište mi na redakce@zena-in.cz

heslo: sport

Ne jednu z vás čeká krásná výhra, která může být i hezkým dárkem. Sportovní souprava Insportline, která obsahuje ledvinku, lahev, krokoměr a činky na zápěstí nebo kotníky.

Vyhraje jedna z vás, která nám pošle do redakčního e-mailu svůj příspěvek k tématu, který bude během dnešního dne uveřejněn na stránkách.

Insportline sada

 

Reklama