.

Oceněná žena

Cestování

Oceněná žena

Historicky první ženou, která obdržela titul Gentleman silnic, udělovaný Českou pojišťovnou ve spolupráci s Policií ČR, se stala berounská lékařka Martina Kordová. Ocenění získala z rukou agenturního ředitele ČP v Berouně Pavla Končela a ředitele berounské Policie ČR Miroslava Jerlinga za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu.

 

Vloni 21. července byla společně se svými dvěma dětmi svědkem závažné nehody, kterou způsobil známý recidivista, jenž kradeným vozem srazil cyklistu a aniž by mu pomohl, ujel pryč. Vše se odehrálo na železničním přejezdu před Berounem. Zloděj, prchající v černém Fordu Escortu, už ale poprvé havaroval o několik minut dříve, když narazil do zadní části nákladního vozu.

 

Ani po druhé nehodě pachatel neujel daleko, protože o několik kilometrů dál opět vozidlo nezvládl a znovu boural. Doktorka Kordová se to ale dozvěděla až později, protože v tu chvíli už se starala o zraněného cyklistu. Tím nebyl nikdo jiný, než vedoucí dálničního oddělení Policie v Rudné u Prahy major Josef Budil. Díky rychlé reakci doktorky Kordové přežil. Jeho zranění byla velmi vážná, v jeden moment mu lékaři dávali pouze desetiprocentní šanci. Nebýt obou zachránců, neměl by ani těch deset procent.
Paradoxně se pak MUDr. Kordová se zlodějem, který všechno způsobil a který se při následné havárii také zranil, setkala ještě jednou. O pár dnů později mu totiž v rámci své profese v berounské nemocnici dělala ultrazvuk. U toho už ale asistovali také muži v uniformách…

 

Josef Budil tvrdí, že od loňského léta má dvě data narození. Nebýt pohotového a rychlého zákroku MUDr. Martiny Kordové, mohlo pro něho všechno dopadnout tragicky.

 

MUDr. Martina Kordová je čtvrtou nositelkou titulu Gentleman silnic, který uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR. Prvním Gentlemanem se stal koncem loňského roku Jiří Lukáč z Nového Jičína, který zachránil sedmnáctiletého chlapce z hořícího vozidla. Další dva certifikáty Gentlemanů
a značkové hodinky získali začátkem února Pavel Hýl a Roman Kantor z Karviné, kteří se pokoušeli zachránit čtyři mladé Poláky po závažné autohavárii.

 


Paní Kordové ocenění patří.

Nás ostatní to však staví před otázku, zda bychom také byli schopni první pomoc poskytnout. A protože je tu jaro a na silnice se pomalu začínají vydávat i řidiči, co v zimě nejezdí, připomeňme si základní pravidla pro poskytnutí první pomoci:

 

JAK POSKYTNOUT PRVNÍ POMOC?

   
22.03.2005 - Zahraničí - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Vivian [*]

  Markýza: no dobře

  miriska: jak vidíš, tak vysoké postavení ho před ohrožením života nezachránilo mně na tom nic divného nepřijde...

  superkarma: 0 22.03.2005, 13:46:46
 2. avatar
  [13] Libča [*]

  ja ted nevim co se tu certite, myslim ez to oceni je pro pani doktorku super a zaslouzi si ho i kdyz je lekarka..... a myslim ze ten pan mel fakt stesti mozna ze by ho ani laik tak super neosetril.
  Jsem z Berouna-byvala berounacka a bohuzel tuhle pani doktorku ani neznam... skoda...

  superkarma: 0 22.03.2005, 12:37:16
 3. avatar
  [12] Markýza [*]

  Vivian: co se čílíš - já její zásluhu nijak nezmenšovala, akorát jsem podotkla, že u lékařky je to povinnost - aspoň doufám, že složila přísahu, navíc znám ženy, které nejsou lékařkami a přesto dokázaly poskytnout první pomoc na dost dobré úrovni a nikdo o nich nemluví - ale ro asi bude tím, že nezachránily toho poldu

  superkarma: 0 22.03.2005, 12:20:13
 4. avatar
  [11] Luciš [*]

  Zachráněn vedoucí dálničního oddělení policie. To jako kdyby byla zraněná jen obyčejná "lůza" jako já, tak by se nic neudělovalo???

  superkarma: 0 22.03.2005, 12:18:15
 5. avatar
  [10] Vivian [*]

  babar&Markýza atd.: takže pokud zachrání lidský život lékařka, tak si ocenění nezaslouží? Teď to berete jako samozřejmost, ale kdyby ten zachráněný život byl váš / vašeho blízkého, možná byste mluvily jinak... Já osobně si myslím, že to, že na to má vzdělání a je to její "pracovní povinnost" její zásluhy nijak nesnižuje .

  Akorát mi teda moc nesedí ten titul Gentleman Možná by byl lepší nějakej asexuální název

  superkarma: 0 22.03.2005, 11:01:28
 6. avatar
  [9] Aja [*]

  Taky mi připadá, že takové ocenění za vlastně pracovní výkon...je trochu mimózní

  superkarma: 0 22.03.2005, 10:35:05
 7. avatar
  [8] Aja [*]

  Dašenka: Posledně jsme se tam rozkecali pod voňkami, že jsou karcinogení...tak to nemůže redakce potřebovat

  superkarma: 0 22.03.2005, 10:33:19
 8. avatar
  [7] šája [*]

  Jinak paní doktorce ocenění přeji, ale nějak mi tam nesedí ten titul "Gentleman silnic" Co má slušnost na silnicích společného se záchranou života? Možná to chtělo trochu jiné ocenění....

  superkarma: 0 22.03.2005, 10:25:59
 9. avatar
  [6] šája [*]

  Dašenka: pod komerční články nelze vkládat příspěvky. Redakce se tak preventivně brání případnému strhání výrobku

  superkarma: 0 22.03.2005, 10:24:30
 10. avatar
  [5] Markýza [*]

  ne, že bych chtěla snižovat a snahu a dovednost paní doktorky, ale u lékařky nějak předpokládám, že umí poskytnout první pomoc. Znám minimálně dvě ženy-řidičky, které pomohly při nehodě, ale protože holt nezachránili policajta, tak žádné ocenění.

  superkarma: 0 22.03.2005, 10:07:49
 11. avatar
  [3] tlustoprdka [*]

  Pokud je to doktorka, tak je to snad samozřejmost.
  Spíš obdivuju ty (jako např. moje ségra, která taky pomohla jednomu řidiči, který naboural. Má naštudováno něco z domácích rádců a od mamky, která byla porodní babka. Ošetřila ho a zavolala rychlou), kteří zachovají chladnou hlavu, neváhají a pomohou. To já bych nedokázala. Byla bych bezradná. Proto všem, co zachrání lidský život, bez ohledu na to, že mohou svým zaplatit, patří velký obdiv.

  superkarma: 0 22.03.2005, 08:04:46
 12. avatar
  [2] Dašenka [*]

  evusche:souhlas rozmazané a písmo se překrývá. A pod článkem Dostaňte návštěvu do klen není možno vkládat příspěvky. Že by redakce dnes oslavovala?

  superkarma: 0 22.03.2005, 08:00:51
 13. avatar
  [1] evusche [*]

  copak to je v té anketě? Nějak se to nedá přečíst

  superkarma: 0 22.03.2005, 07:19:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme