Bulvár

Obsluž a budeš obsloužen

pray

Před lety jsem se účastnila humanitární mise do Kosova, kterou pořádala pravoslavná církev. Bylo to úžasné, ale o tom možná někdy jindy, teď máme téma STOLOVÁNÍ.

Chudé a dobré

Výprava trvala deset dní a celou tu dobu jsme byli hosty pravoslavných klášterů, kterých je po bývalé Jugoslávii jako naseto. Zde jsme spali i jedli. Vařily pro nás jeptišky, strava byla vegetariánská a chudá, ale tak dobrá, že bych ty pečené papriky, lilky a balkánský sýr nevyměnila ani za biftek.

Jejich obřadné stolování nám, bezvěrcům, ale dalo pořádně zabrat. Odmyslím-li modlitbu před i po jídle, celé jídlo mělo neměnný řád a pravidla. Jíst se mohlo začít až na pokyn nejvýše postaveného církevního hodnostáře u stolu, jelikož jídla nebyla přehršel, musel se brát ohled na žaludek stolovníků a nebrat si ničeho příliš.

Dej a bude ti dáno

Nejvíc mě ale zarazil zvláštní rituál, který spočíval v tom, že si nikdo nesměl vzít nic ze stolu sám, ale vše si musel dát podat nejbližším spolustolovníkem. Kdo si chtěl přisolit, musel si nechat slánku podat, i když ji měl půl metru od ruky. Stejné to bylo s jídlem, které se nabíralo ze společných mís. Máš chuť na rajčátka? Nech si mísu podat sousedem, a až potom si naber. Samozřejmě fungovalo to i opačně, za celou hostinu jste museli tak desetkrát obsloužit svého bližního. Zajímavé je, že i když se stoly jídlem nijak neprohýbaly a nás bylo jako psů, vždy po hostině na mísách zůstalo spousta nesnědených zbytků. A tak rada pro vás:

Vyzkoušejte tento systém, až budete chtít zhubnout nebo ušetřit!

   
20.10.2009 - Blog redakce - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

  1. [1] libuno [*]

    Už jenom to, že se to týkalo církve, mě nahání strach. Církev, nejen pravoslavná, je původcem všeho zla na planetě. Takovéto články pro lidi v Česku jsou asi bezcenné, neboť Česko patří mezi nejméně věřící.  A i pro mě. Veškerá církev patří do pytle, se kterým se  musí zatočit, vždyť to nemá obdoby! Mohu věřit v něco, ale církev,jakákoliv, je zlo! Není toho na tom světě málo (toho zla) ???

    superkarma: 0 21.10.2009, 01:18:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme