Opravdu velké překvapení čekalo dnes ráno na lidi v Praze, Brně, Pardubicích, Ostravě, Plzni, Liberci a Jihlavě. Obří vánoční dárky se přes noc objevily pod vánočními stromy a na náměstích velkých měst, aby upozornily na problematiku schizofrenie. Kdo ale čekal, že něco ukrývají, měl smůlu.

Netradiční nadílka se na náměstích objevila v rámci osvětové kampaně na podporu správné léčby schizofrenie. Cílem celé kampaně, která nese název „Jsem jako ty“ je destigmatizace pacientů a snaha přiblížit svět schizofreniků co nejširší veřejnosti. Kampaň chce ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou lidé jako my a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrz prsty či z nich mít strach.

darek

„Nyní v předvánoční čas jsme si proto pro veřejnost připravili toto překvapení, doufáme, že kolemjdoucí potěší, alespoň na chvíli se zastaví a zamyslí se nad tím, že ne všichni mají to štěstí, že jsou zdraví. Zároveň ale, že i tak těžká nemoc, jakou schizofrenie je, nemusí znamenat vyřazení ze společnosti a nečinnost. Jen je potřeba dát těmto lidem šanci,“ uvedla za organizátory akce Hana Brychtová. Dvoumetrové dárky se objevily nejen v České republice, ale i na 8 místech na Slovensku. „Balící papír, kterým je dárek zabalen, je pokryt informacemi o schizofrenii, ale také přáním pěkných svátků a hlavně poděkováním, za pomoc v boji s touto těžkou nemocí - třeba jen tím, že duševně nemocné bereme jako sobě rovné,“ uzavřela Brychtová.

Iniciativu vítají také odborníci. „V současné době je v České republice asi 105 000 pacientů, kteří se léčí se schizofrenií. Šanci na návrat do běžného života jim dávají díky moderní léčbě nejen lékaři, ale také veřejnost, svým postojem k schizofrenikům a duševně nemocným obecně. Naučili jsme se žít s tělesně hendikepovanými a pomáháme jim. Před duševními nemocemi ale stále zavíráme oči a máme předsudky. Aby společnost změnila svůj postoj, je potřeba o problematice duševních onemocnění mluvit a pomáhat pacientům prolomit stigma, které je s touto nemocí spojené, například i akcemi, jako je tato,“ uvedl Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Dárečky naleznete v:

  • Praze na Staroměstském náměstí (u vánočního stromu)
  • Brně na Zelném trhu (u vánočního stromu)
  • Pardubicích na náměstí Jana Pernera (před hlavním vlakovým nádražím)
  • Ostravě na Masarykově náměstí (u vánočního stromu)
  • Plzni na náměstí Republiky (jižní část náměstí, u kostela)
  • Liberci na náměstí Dr. E. Beneše (vedle Neptunovy kašny)
  • Jihlavě na Masarykově náměstí (vedle pódia)

Více o celém projektu se dozvíte na www.schizofriends.cz

darek

Reklama