Magie

Obří hrad v Kašperských horách. Postavili ho obří lidé?

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Obří hrad

Keltové představují v mnoha ohledech záhadu už sami o sobě, ale zcela nepochybně se k těmto záhadám řadí i otázky kolem jejich monumentálního místa, dnes zvaného Obří hrad.

hradobr

zbytky zdi hradiště Obří hrad

O jeho tajemné atmosféře se můžete přesvědčit velmi snadno, stačí vyrazit na Šumavu, auto zaparkovat nejlépe někde v Kašperských Horách, a poté se vydat asi 7 km po červené turistické značce. Jinými možnými výchozími body pak jsou obce Nicov, Churáňov nebo Popelná. Z poslední jmenované je to k Obřímu hradu pouhých 1,5 km, a navíc odsud vede naučná stezka mapující přítomnost Keltů na Šumavě.

mapajedna

mapadve

mapatri

Otázky, otázky, samé otázky

Až stanete v cíli mezi místy překvapivě zachovalými kamennými valy Obřího hradu, dolehne na vás podivná, až tajemná atmosféra nejen onoho místa, ale i okolní krajiny. Na mysli vám vyvstane i řada otázek.

 • Proč si dal někdo tolik námahy, aby opevňoval místo uprostřed divokých hor, kde široko daleko nic není?
 • Proč stojí hradiště v místech, která nemají ze strategického hlediska vůbec žádný význam?
 • A z třetí otázky až mrazí. Na mnoha místech jsou totiž patrné stopy katastrofy, které nemohla způsobit žádná lidská ruka. Kdo tyto výjevy způsobil?

Svítící kosti

Výčet všech záhad Obřího hradu je však ještě širší, včetně podivných nálezů mezi jeho zdmi.
Místní lidé tu prý kdysi vykopali obrovskou 3 metry dlouhou kost, která ve tmě světélkovala. Podle jiné pověsti jich zde prý bylo dokonce několik a místní lidé z nich postavili můstek přes nedalekou říčku Losenici. Lávka z obřích kostí však nevydržela zdejší drsné klima a časem se rozpadla.
Světélkující kosti nejsou ve skutečnosti až takový nesmysl, světélkováním se vyznačují například bakterie rodu Pseudomonas, Aeromonas a další, jde o poměrně běžný jev. Svítit může i fosfor, který tvoří podstatnou část kostí, větší záhadu budí rozměry nalezených kostí.

Pověst o obrech

Vůbec největší zatím nalezená stehenní kost tvora, vědeckým jménem nazvaného Bruhatkayosaurus, byla nalezena v Indii a k oněm třem metrům daleko neměla. Ovšem v Evropě největší objevený dinosaurus Turiasaurus riodevensis měl pažní kost dlouhou asi „jen“ 1.7 metru.
Nález dinosauřích ostatků na Šumavě je velmi nepravděpodobný, ne-li nemožný. Horniny z času dinosaurů se zde nevyskytují.
Lidové pověsti si však tuto záhadu vysvětlili po svém. Kdysi dávno tu prý žil národ obrů, kteří pro sebe vystavěli Obří hrad. Později jich část odešla jinam, ale devět z nich ve svém sídle zůstalo. S lidmi nechtěli mít nic společného. Pověst vypráví, že když si obří žena donesla na hrad jen tak na hraní jednoho sedláka z okolí i s jeho volským spřežením a pluhem, manžel obr jí přikázal, aby ho okamžitě vrátila zpátky, protože z lidí nevzejde nikdy nic dobrého. „Jen ho nech, kdes ho vzala,“ pravil prý. A dodal: „Tohle plémě nás nakonec sprovodí ze světa...“

Nejvýše umístěná archeologická památka

Pojďme od pověstí k vědeckému bádání. Obří hrad svým umístěním, přibližně 980 metrů nadmořské výšky, je nejen nejvýše položené keltské hradiště u nás, ale jde o vůbec nejvýše umístěnou archeologickou památku České republiky. Ať už je obývali Keltové, nebo obři, jde o místo velmi tajemné a doufejme, že „lidské plémě“ tuto krásnou, tajemnou archeologickou památku nikdy nezničí.

hrad

zdroj a foto: J. Novák: Tajemné Česko, nakl. XYZ, 2011 a www.czechtourism.cz

Čtěte také:

   
12.10.2011 - Magie - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [5] Saritka [*]

  Nikdy jsem tam nebyla.Sml23

  superkarma: 0 20.12.2011, 20:20:07
 2. avatar
  [4] marcela-1 [*]

  neznám tuhle oblast Sml80

  superkarma: 0 28.11.2011, 06:38:14
 3. avatar
  [3] Altamora [*]

  Stejně jsem se ptala na Súlově, široko daleko nic a přes stromy není vidět. Jenže ony tam stromy dříve nebyly, a tak bylo vidět daleko do kraje. Naši předkové nebyli až takoví moulové, jak se nám dnes ve změněných podmínkách zdá. A taky nájezdníci se tenkrát pohybovali pomaleji než dnes. Když je viděli zdaleka, měli ještě šanci se na ně připravit. To nebylo tak rychlé a nečekané jako dnešní humanitární bombardování nebo bezletová zóna. Sml57

  superkarma: 0 12.10.2011, 15:12:11
 4. [2] Anai [*]

  A já tam kousek nad Nicov jezdila skoro 20 let na chalupu v Pětichalupí (Studenec). Určitě jsme okolo Obřího hradu mockrát šli, ale tehdy, před těmy 20-25 lety, se záhady moc nenosily, takže se dozvídám o téhle historii teprve teď. Sml16

  superkarma: 0 12.10.2011, 11:51:10
 5. [1] FAXÍK [*]

  na Kašperkách a v okolí je krásně, bydlela jsem tam a můžu doporučit na dovolenou

  superkarma: 0 12.10.2011, 08:21:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme