Vaření

Obliba ryb stoupá: čeští zákazníci nacházejí cestu i k novým druhům

Prodeje ryb v Čechách zaznamenávají neustálý vzestup. Jen v prodejnách Tesco se v běžném týdnu prodají téměř dvě tuny chlazených ryb sladkovodních a jedna tuna chlazených ryb mořských.

rybyNabídka čerstvých, chlazených a mražených ryb je pro společnost Tesco jednou z nezanedbatelných částí prodeje, zvláště pak během vánočních svátků. Sortiment zahrnuje více jak dvě desítky druhů ryb, mezi kterými nechybí český kapr, štika nebo candát, ale ani mořský halibut, treska nebo v Čechách velmi oblíbený losos. Stálicí v prodejích však celoročně zůstává kapr. Jen v prodejnách Tesco se ho v běžném týdnu prodá pět set kilogramů. V předvánočním období pak prodeje stoupají dokonce až ke dvěma stům tisícům kilogramů. Do obchodů Tesco dodávají kapry a další ryby dvakrát až třikrát týdně přední česká rybářství z Chlumce nad Cidlinou a z Pohořelic.

Oblíbené sladkovodní a mořské ryby

Zákazníci začínají při výběru ryb čím dál více zkoušet nové druhy, často se tak v nákupních košících objevují například tolstolobik, amur nebo lín. Mezi oblíbené české ryby patří také pstruh a štika, z mořských ryb prodejům dominuje losos, kterého se v Tesco prodává více než osm set kilogramů týdně. Na vzestupu jsou ale i nové druhy ryb, především ty české. „V posledních letech jsme zaznamenali nárůst prodejů například tolstolobika nebo candáta. Tyto ryby měly u nás velmi silné postavení v minulosti a nyní se k nim Češi opět vracejí,“ uvádí Martin Flídr, technický manažer společnosti Tesco. Ať už se ale jedná o rybu živou nebo chlazenou, důležitá je vždy čerstvost. „Čerstvé ryby, které jsou na prodejní ploše k dostání přímo z kádě, jsou do obchodů Tesco dodávány od předních českých rybářství. Jejich kvalita je kontrolována v několika fázích, od naskladnění až k finálnímu prodeji. Samozřejmostí je také kvalifikovaný personál,“ dodává Martin Flídr.

rybyČeské ryby s tradicí

Jeden z nejvýznamnějších dodavatelů ryb pro společnost Tesco, Rybářství Chlumec nad Cidlinou, dodává do prodeje přes 135 tun sladkovodních ryb ročně. Téměř devadesát procent z těchto prodejů tvoří kapři. „S Tesco spolupracujeme bezmála dvacet let, patří k našim předním odběratelům. Celoročně jim dodáváme ryby čerstvé, chlazené i mražené,“ uvádí Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou. „Nejvyšší nárůst prodejů živých ryb je každoročně během vánočních svátků, kdy se téměř sedmdesát procent celoroční produkce prodá právě v tomto období,“ doplňuje Ladislav Vacek. Pro letošní rok bude prodej živých vánočních kaprů v Tesco realizován v Čechách Rybářstvím Chlumec nad Cidlinou a Rybníkářstvím Pohořelice na Moravě. Ve vybraných prodejnách Tesco po celé České republice budou k dostání od 18. prosince.

Tesco podporuje lokální dodavatele

Spolupráce s lokálními dodavateli je pro Tesco velmi důležitá. Tesco dlouhodobě spolupracuje s řadou velkých i malých českých výrobců, zejména s místními dodavateli masných výrobků, pečiva, ovoce a zeleniny nebo s pivovary. Jejich produkty nejsou zpravidla dostupné celorepublikově, ale pouze v nejbližších prodejnách. Tesco má více než 80 % dodavatelů z Česka a jejich dlouhodobá podpora je do budoucna součástí strategie společnosti.

Zdroj a foto: tisková zpráva Tesco

   
15.11.2013 - Maso a ryby - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] SoniO [*]

  mňam Sml22 taky máme rádi rybyčky

  superkarma: 0 22.11.2013, 14:01:14
 2. avatar
  [6] carmi [*]

  moula — #4To máš asi pravduSml22

  superkarma: 0 18.11.2013, 17:07:35
 3. avatar
  [5] Gloria [*]

  moula — #4 Tak nejen houby, ale i losos??? Co takhle neco poslat, to by neslo???Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 18.11.2013, 03:17:28
 4. avatar
  [4] moula [*]

  carmi — #3 On ti losos neprijde uzasnej protoze to co kupujes v Cesku je ryba chovana na farmach kdesi na severu Evropy a zmrzla certvi jak dlouho a casto nekolikrat rozmrazena, nez se k tobe dostane. Kdybys ochutnala divoke druhy lososu, cerstve vytazene z more nebo reky, urcite bys zmenila nazor:). Lososy z farmy jsou i tady a jsou levnejsi nez divoci a je velky rozdil v chuti.

  1. na komentář reaguje Gloria — #5
  2. na komentář reaguje carmi — #6
  superkarma: 0 18.11.2013, 03:02:50
 5. avatar
  [3] carmi [*]

  Gloria — #1Taky kapra nemusím a to jsem dost na ryby. A losos mi taky nepřipadá tak úžasnej, nevím, proč ho mají v každé hospoděSml80Ale mám ráda tresky, ta se dají koupit čerstvé, nebo hejka. Candát je úžasnej, ale moc se v obchodech nevyskytuje.

  1. na komentář reaguje moula — #4
  superkarma: 0 16.11.2013, 19:02:48
 6. avatar
  [2] daska59 [*]

  Ryby jíme čím dál častěji, ale např. kapra nemusím, ten mi stačí o vánocích.

  superkarma: 0 15.11.2013, 16:43:42
 7. avatar
  [1] Gloria [*]

  Ryby miluji a jime je 2x tydne, ale co nejim je kapr, nikdy mi nechutnal, zda se mi prilis tucny a pak mi hrozne vadi kosti!

  1. na komentář reaguje carmi — #3
  superkarma: 0 15.11.2013, 14:09:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme