Domácnost

Oblečte si svá okna


Po období, kdy z bytů mizely záclony a závěsy a nahrazovaly je různé typy žaluzií či rolet, tento doplněk opět zažívá svou renesanci. Svědčí o tom i nabídka v obchodech, které prodávají záclony bílé i barevné, hladké i vzorované. Některé vás přijdou na stokorunu, za jiné zaplatíte i více než tisíc korun za běžný metr.

Pouze na vás záleží, jestli se rozhodnete pro záclony metrové nebo zvolíte už ušité, které je nutné maximálně o několik centimetrů zkrátit. Metrové se vyrábějí v šířce nebo lépe řečeno délce od jednoho až do tří metrů. Objevíte samozřejmě i menší, s šířkou od 30 do 90 centimetrů. Jsou určené do kuchyní, na balkónové dveře, ale také na šikmá střešní okna. Nazývají se vitrážkové.

Většinou se na každé straně ušije zhruba dvoucentimetrový tunýlek, kterým se provlečou tyče - buď nahoře nebo nahoře i dole - a uchytí se přímo na okno. Záclony potom ani na šikmém okně neplandají.

Při nákupu záclon se podívejte, z jakého materiálu jsou vyrobené.

Nejlevnější jsou polyesterové. Přitom ohrnovat nos nad tímto materiálem není právě na místě. Mnoho let oceníte jejich jednoduchou údržbu. Můžete je prát v pračce a potom bez žehlení pouze pověsit na okna a ony se samy vyvěsí.

Pokud vám vadí jejich "umělohmotný" vzhled, můžete sáhnout po směsi umělého materiálu a bavlny nebo lnu. U takových výrobků mohou být ve struktuře záclony viditelná silnější a slabší vlákna nebo uzlíky, které jim dodávají přirozenější vzhled.

Milovníci přírodních materiálů samozřejmě dostanou záclony bavlněné či lněné. Je pravda, že záclony se perou maximálně čtyřikrát za rok. Jejich žehlení se tak dá zvládnout.

Záclony lze také vybírat podle hustoty tkaní. Od lehkých až po hustě tkané, které připomínají závěs. Většinou se věší samostatně a nahrazují jak záclonu, tak závěs. Zvlášť u dražších výrobků si můžete všimnout, že jsou v dolní části dvojité nebo tady mají zašita nepatrná olůvka. Záclona je dole těžší, proto hezky visí.

Podobná pravidla i ceny platí také pro nákup závěsů, které si i v dnešním světě žaluzií stále nacházejí své místo. Pokud kupujete závěs do jižních a západních oken, kam praží sluníčko, raději zvolte materiál s celoprobarvenými vlákny. Takový totiž nevyšisuje. Než závěs ušijete, podívejte se, kolika procenty je v něm zastoupena bavlna. A látku raději nejprve vyperte. Je totiž pravděpodobné, že se vám při prvním praní srazí. Může to být až o jednu desetinu.

.

Vydali jste se do obchodů a nemůžete si vybrat, protože se vám líbí všechny záclony? Pak se zkuste řídit příkladem z Itálie. V tamních domácnostech jsou totiž běžné dvoje záclony - letní a zimní. V létě zdobí okna dlouhé silnější záclony, které brání slunci, aby přehřívalo byt. Na zimu je střídají krátké, proto může do místnosti sálat teplo z radiátorů umístěných většinou pod oknem. Nezapomínejte totiž, že záclona přes radiátor v zimním období snižuje množství přicházejícího tepla do místnosti zhruba o pět až deset procent.

ilustrační foto IKEA

   
09.01.2006 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [9] maysy [*]

  Tiež sa mi páčia závesy a zálony, byt dostane taký zabývanejší vzhľad, žalúzie mám tie bambusové z Ikey, majú tam dobrý výber, ale ked má niekto radšej v byte minimalizmus, je to jeho vec. Každý sme iný. Ale tie hlníkové žaluzie bych už nechcela ani zadarmo.

  superkarma: 0 10.01.2006, 13:40:06
 2. avatar
  [8] Žábina [*]

  Vivian: nepráší, mají speciální antistaticku úpravu

  superkarma: 0 09.01.2006, 21:58:31
 3. avatar
  [7] Vivian [*]

  breberka: já mám záclonu i v kuchyni a nic u nás nesmrdí , větráme úplně v pohodě. Když smažíš, musíš to hlídat .

  superkarma: 0 09.01.2006, 19:59:42
 4. avatar
  [6] breberka [*]

  J8 mám žaluzie a záclonu mám všude, jen v kuchyni a na chodbě jsem si jí nedala.NA chodbě rpoto, protože se tam moc nehodí a v kuchyni proto, protože jí potřebuju větrat....a nesnáším, když něco smrdí spáleným olejem jako v bufetě

  superkarma: 0 09.01.2006, 18:41:32
 5. avatar
  [5] Vivian [*]

  bonito: já mám záclony i žaluzie (horizontální), ale ten prach v záclonách pro mě teda žádnou zvláštní práci nepředstavuje, ten se snad utírat nemusí

  Jinak závěsy jsme si nechali ušít v IKEA, látka byla až neuvěřitelně levná a přitom je naprosto dokonalá, nechali jsme si je ušít z látky, která barevně i materiálově ladí s ostatním zařízením místnosti, šití bylo taky levné, závěsy na velké okno přes celou stěnu vyšly na cca 760.- Kč (jsou z asi 7-8 m látky) a vypadá to suprově IKEA rulez

  superkarma: 0 09.01.2006, 16:52:14
 6. avatar
  [4] monca13 [*]

  Já jsem si přes internetový obchod koupila bílé záclony se slony - nejsou moc nápadní, já vím, že někdo řekne, že je to kýč, ale mají choboty nahoru a to prý přináší štěstí.

  superkarma: 0 09.01.2006, 15:07:55
 7. [3] bonito [*]

  ....práší, ale jinak okna bez záclon-méně prachu méně práce

  superkarma: 0 09.01.2006, 14:05:28
 8. avatar
  [2] Vivian [*]

  Žábina: a na látkové žaluzie se nepráší?

  superkarma: 0 09.01.2006, 11:50:41
 9. avatar
  [1] Žábina [*]

  v obýváku mám látkové žaluzie a nemůžu si je vynachválit..záclony jsou sice krásné, ale jsou to lapače prachu...

  superkarma: 0 09.01.2006, 11:36:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme