Nevíte jak strávit posledních pár prázdninových dní? Zajeďte se podívat do Litomyšle. Města, kde bude mít každá generace co dělat. Tady je pro vás pár tipů, co byste si v tomto kulturním a historickém městě rozhodně neměli nechat ujít.

V Litomyšli se určitě běžte podívat na Smetanovo náměstí. Projděte si všechna podloubí, kde najdete spoustu malých obchůdků, kaváren a restaurací, galerií a výstavních síní, a podívejte se na sochu místního rodáka Bedřicha Smetany. Bohužel celkový dojem z historických budov kazí zaparkovaná auta a zboží vystavené v regálech před ochody. Občas jsem si připadala jako na tržišti.

Litomyšl

Před budovou Městské galerie v Domě u Rytířů stojí Perská (neviditelná) věž architekta Zdeňka Fránka. Podívat se do ní můžete zdarma každý den od 9 do 21 hodin. Je to překvapivý a ojedinělý objekt. Uvnitř na mě ale působila dost stísněně, a jelikož je zde jen jedno malé okénko, je tu také velké horko.Litomyšl

Na rychlý oběd si zajděte do restaurace Malý svět. Výborně tu vaří a ceny za polední menu se pohybují okolo osmdesáti korun. Ochutnat tu můžete jak mezinárodní kuchyni, tak klasická česká jídla. Já jsem si třeba skvěle pochutnala na řízku s bramborovým salátem. Po obědě můžete vyrazit k zámku, cesta k němu vede přímo od restaurace.

Litomyšl

Nad městem u bývalého piaristického kláštera se rozléhají nádherně zrekonstruované klášterní zahrady. Kochat se můžete výhledem na město nebo sochami Olbrama Zoubka. Klášterní zahrady jsou přístupné od dubna do října od 8 do 22 hodin, od listopadu do března od 8 do 19 hodin. Je tady úžasný klid a ticho, které jen lehce narušuje vážná hudba linoucí se z reproduktorů nenápadně zabudovaných do kamenných zdí. Je tu také malá kavárnička, kde se můžete občerstvit a pokračovat v procházce městem.

Litomyšl

Z klášterních zahrad přejděte k Zámku, který byl v roce 1998 zapsán na seznam památek UNESCO. Momentálně v jeho okolí probíhají rekonstrukce, i přes to je tu ale připraveno mnoho aktivit. Můžete si prohlédnout rodný byt Bedřicha Smetany, labyrint podzemních chodeb, stálou expozici soch Olbrama Zoubka nebo výstavu nejen pro malé slečny Byl jednou jeden domeček.

Litomyšl

Když bude velké horko, zajděte se ochladit na krásné místní koupaliště. Zadovádět si můžete jak na klouzačce, tak na 92 metrů dlouhém tobogánu nebo si tu můžete zahrát tenis, ping pong či volejbal. Pokud to bude možné, zajděte sem radši ve všední den, protože o víkendech tu bývá opravdu nával. I přes to, je to tu moc příjemné, je tu čisto a poměrně klid, pokud nepočítám pár puberťáků a malé děti.
Jestli si chcete zaplavat i za nevlídného počasí, využijte nově postavený krytý bazén, který se nachází hned vedle koupaliště. Bazén se stal Stavbou roku 2011.

Litomyšl

foto - zdroj: město Litomyšl

Galerie 1 art - 10x10 metrů pro umění (žít) uprostřed města. Architektonické řešení Josef Pleskot, studánka Václav Cigler. Tady si můžete odpočinout nebo číst. Z tohoto nápadu jsem byla naprosto nadšená! Zahrádka se nachází mezi rozestavěnými domy, a tudíž byste ji tu jen těžko čekali. Místo pro venkovní výstavy jako stvořené!

Litomyšl

foto - zdroj: Barbora Drašnarová - www.weirdstyle.org

Pokud vynecháte prohlídku rodného domu grafika a malíře Josefa Váchala, jako byste v Litomyšli nikdy nebyli. Jedná se o zcela unikátní objekt s originálními nástěnnými malbami a vyřezávaným malovaným nábytkem. Až dorazíte k domku, kde se portmoneum nachází, nenechte se zmást jeho zdánlivou obyčejností a skromným vzhledem. To, co najdete uvnitř, se bude od domu rozhodně lišit.

Litomyšl

foto - zdroj: město Litomyšl

Kostel Povýšení sv. Kříže

Litomyšl

V Litomyšli můžete také obdivovat nově zrekonstruované domy. Jsou opravené vážně vkusně a v souladu s místní historií, ale přesto jsou velice moderní.

Litomyšl

Pokud budete mít cestu přes vesnici Osík, od Litomyšle vzdálenou jen pár kilometrů, zajeďte se podívat do White Gallery. Nádherná moderní minimalistická budova galerie. Momentálně si zde můžete prohlédnout obrazy Adrieny Šimotové - A je takové ticho. Mě osobně víc než výstava zaujala samotná budova, hlavně tím, že i přes svůj minimalistický styl perfektně zapadá do okolního malebného prostředí.

Litomyšl

Více informací najdete na www.litomysl.cz

Foto: autorka

Reklama