.

Objevte krásy Rajecké doliny a nechte se hýčkat

Cestování

Objevte krásy Rajecké doliny a nechte se hýčkat

rajecRajecká dolina je překrásný kout na severu Slovenské republiky, nedaleko od hranic s Českem. Její specifická krása vás okouzlí hned poté, co hranice překročíte. Krajina má poněkud jiný ráz než v sousedních moravských Beskydech, údolí se zařízlo hluboko mezi často až neuvěřitelně pravidelné, homolovité tvary tamních kopců a hor, které se zvedají nečekaně vysoko. A není divu, Rajecká dolina je totiž v bezprostřední blízkosti pohoří Malá Fatra, které ji roubí z pravé strany.
Výhledy, které se nám nabízely při cestě do Rajeckých Teplic z okna auta, byly často fascinující - a krásná panoramata a malebná zákoutí nás provázela po celou dobu našeho pobytu.

Rajecké Teplice - místo pro léčebný odpočinek duše i těla

Lázeňské město Rajecké Teplice se nachází asi patnáct kilometrů jižně od Žiliny, v údolí říčky Rajčanky, a jeho historie sahá až do roku 1376. Kromě nádherné přírody, která jej obklopuje, jsou Rajecké Teplice cenné zejména svým mimořádně čistým ovzduším, minimální prašností a především přítomností termálních pramenů, které daly vzniknout koupelím, a tak vlastně i městu a jeho věhlasu.

Rajecké Teplice, jak podotýká sám jejich primátor Peter Dobeš, jsou krásné v létě i v zimě. „Je už tradicí, že se tu v letních měsících koná Kulturní léto a festival Letní slavnosti. Komorní atmosféru lázeňského města dotváří precizně zbudované lázeňské parky a fontány, také kostelík Nanebevzetí Panny Marie z roku 1909 a nový Kostel Božského Srdce Ježíše. Kdo hledá pokoj, oddych, klid hlubokých lesů, šum potoků, třpytící se noční fontány, ať určitě Rajecké Teplice navštíví. K tomu, aby turista dostal všechny informace, slouží Turistická informační kancelář. Město se snaží, aby se občan i návštěvník, turista či pacient příjemně cítili, aby měli pocit hezkého bydlení, bohatý program společenského i kulturního života, aby načerpali tělesných sil v místních termálních vodách a duševních sil v tichosti parků a na lesních chodnících či v místním kostele.“

S výhledem na celé lázně a luxusní péčí o hosty - hotel Diplomat

K hotelu Diplomat se dostanete snadno přímo z centra městečka, které není daleko. Výjimečná poloha na kopci, v klidnější části, je jednou z deviz tohoto místa. Poskytuje vám výhled jak na celé lázně, tak na pronikavou zeleň okolní přírody.

rajec

Nový, moderní Sport Wellness Hotel Diplomat oplývá všemi výhodami, na které jen pomyslíte. Poskytuje komplexní a kvalitní služby spojené s osobním přístupem, navíc v krásném, čistém designovém prostředí. Jak se můžete dočíst na jeho internetových stránkách: „U nás zapomenete na starosti všedního dne, vychutnáte si jídlo, které ocení i gurmáni, a necháte se rozmazlovat v Relax a Wellness centru, uděláte něco pro své zdraví při některé sportovní aktivitě ze široké nabídky.“

V hotelu Diplomat jsme během našeho pobytu cítili opravdu výjimečně dobře a mohu potvrdit všechno výše napsané. Milý, osobní přístup, nádherné prostředí, luxusní ubytování, skvělá kuchyně a především krásné zázemí wellness - bazén vyhřátý na 31 stupňů, profesionální masáže.
Všimla jsem si, že hotel je skvěle vybaven i pro rodiny s dětmi - jak se říká, „children friendly". Na mnoha místech jsou pro děti vybudované dětské koutky - venku i uvnitř budovy, v restauraci se vždy ochotně postarali i o ty nejmenší hosty.

Zajímavých míst je v okolí tolik, že si určitě vyberou všichni

Protože náš pobyt byl víkendový a chtěli jsme využít především služby hotelu a poznat dobře místní lázně, nestihli jsme okolí prozkoumat tak, jak bychom chtěli. A že je co objevovat! Udělali jsme si výlet alespoň na hrad Strečno, který mě fascinoval na obrázcích, natož pak když jsem ho uviděla v reálu! Všem doporučuji jeho návštěvu, to místo je přímo magické.

A kam se tedy můžete vydat?

rajecNavštívit můžete například rodiště nám všem dobře známého, legendárního Juraje Jánošíka, obec Terchovou. Památkovou rezervaci, kde vám národopisná expozice přiblíží, jak se v tomto kraji žilo dříve, uvidíte v Čičmanech, nebo se můžete podívat přímo do skanzenu Vychylovka, kde je muzeum „Kysucké dědiny". Milovníkům historických staveb se bude líbit zmiňovaný hrad Strečno, nedaleký Lietavský hrad nebo Kuneradský zámek. A pokud chcete především do přírody, objevte naučné chodníky, které vedou z Rajeckých Teplic například na Skalky, Sluneční Skalky nebo na Žibrid.
Nudit se určitě nebudete, právě naopak. Navštivte Rajeckou dolinu a vsadím se, že se sem budete chtít vrátit!

Krásy Rajecké doliny však můžete díky pramenité vodě Rajec, která zde vyvěrá, vnímat i v klidu svého domova! Zkuste například Rajec Bylinku, obohacenou o výtažky z léčivých rostlin, anebo si vychutnejte čistý Rajec, který vás občerství stejně jako pobyt v místech, kde vzniká. Na zdraví!

   
05.10.2010 - Tipy - autor: Klára Milošová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] lucrezia [*]

  nadherne fotky, nevedela som, ze rajecke teplice su take pekne

  superkarma: 0 05.10.2010, 21:56:41
 2. avatar
  [15] Linde [*]

  haluška — #3 Rajecká dolina je opravdu krásná, jezdíme tam každé léto na prázdniny k příbuzným Sml67.

  A stáčí se tam i Kofola, což málokdo ví Sml58.

  Mrkněte na moje fotoalbum:

  http://deli3.rajce.idnes.cz/Sulovske_skaly%2C_Strecno%2C_Kalameny%2C_Rajecke_Teplice_a_jine_krasy_Slovenska/

  superkarma: 0 05.10.2010, 20:15:44
 3. avatar
  [14] femme [*]

  haluška — #13  ne, šli jsme od chaty Pod Suchým dolů lesem, byla to opravdu strašná cesta, plná kamenů a různých kořenů Sml31 po levé ruce jsme měli vodu a silnici, po které jezdila malinkatá autíčka Sml58 a trvalo snad 3 hodiny, než nabyla normálního rozměru Sml30 pamatuju si, jak si jedna moje kámoška sedla na zem a odmítala jít dál Sml30 dlužno podotknout, že nehty neslezly jen mně Sml23 

  superkarma: 0 05.10.2010, 15:12:45
 4. avatar
  [13] haluška [*]

  to ste určite dolu išli popod lanovú dráhu. Tam je to naozaj katastrofa pre kolená, ale ten výhľad na vrcholy Malých Karpát stál za to,nie?

  1. na komentář reaguje femme — #14
  superkarma: 0 05.10.2010, 15:05:52
 5. avatar
  [12] femme [*]

  haluška — #8 my jsme lezli dolů do Strečna Sml58 ale tam je to fuk, dolů nebo nahoru, obojí cesta je přímo vražedná Sml58 Sml22

  superkarma: 0 05.10.2010, 13:54:05
 6. avatar
  [11] haluška [*]

  Nanilka — #10 ty sa tam niekde vyskytuješ, alebo chodíte len v zime?

  superkarma: 0 05.10.2010, 13:00:13
 7. avatar
  [10] Nanilka [*]

  haluška — #9 tak o tom žádná... Na Martinkách bývá ale dost lidí, co tam otevřeli sedačku. A tam to chce hezké počasí, protože jakmile to je v mracích, je tam vždycky mlha a není vidět na krok. Do Vrátné i na Maguru jezdíme taky, ve Vrátné jsou davy Poláků. Ty Čičmany máme za rohem (spíme obvykle v Jasenovém, případně Malá Čierna) a je to tam takové komorní. Na dopoledne stačí bohatě...

  1. na komentář reaguje haluška — #11
  superkarma: 0 05.10.2010, 12:58:24
 8. avatar
  [9] haluška [*]

  Nanilka — #7 Sml59Super lyžovačka je aj vo Vrátnej doline  a vo fačkovskom sedle a na Martinských holiach.

  1. na komentář reaguje Nanilka — #10
  superkarma: 0 05.10.2010, 12:53:21
 9. avatar
  [8] haluška [*]

  femme — #5 Ja keď som sa vracala z túry na Kriváň vo Vysokých Tatrách, vôbec by ma nenapadlo liezť hore na Strečno,. Možno preto, že zo mňa bola väčšia ruina než z neho.Sml30

  1. na komentář reaguje femme — #12
  superkarma: 0 05.10.2010, 12:51:05
 10. avatar
  [7] Nanilka [*]

  haluška — #6 Já mám v živé paměti, jak jsem nocovala asi tak před 16-ti lety na Starhradě, což se samozřejmě nesmělo, ale trempi tak činili... Taky jsme jednu noc přespali jenom tak pod celtou u asfaltového lomu u Strečna. To byla taky romantika jak sviňa...

  Výstup na Žibrid mám za sebou taky, do Čičman jezdíváme lyžovat a před Rajeckou lesnou jsem po smyku zapíchla auto kolmo do příkopy. Jojo, taky mám kupu vzpomínek Sml52

  1. na komentář reaguje haluška — #9
  superkarma: 0 05.10.2010, 12:48:39
 11. avatar
  [6] haluška [*]

  ad Strečno: Tam sú vlastne dva hrady. Starhrad a Nový hrad, ktorého zrúcanina prešla nákladnou opravou a je sprístupnená verejnosti. Zaujímavosťou je ,že  prvé zmienky sa dochovali už z 13 storočia a patril Pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi trenčianskemu. Potom prešiel do rúk kráľovny Alžbety Uhorskej. Povráva sa, že oba hrady boli spojené podzemnou chodbou a ich páni sa dostali suchou nohou z jedného na druhý. Chodba sa však nikdy nenašla. Oba hrady stáli na strmých skalách okolo rieky Váh, každý na inom brehu, ale na dohľad. Oproti Novému strečnianskemu hradu, na počesť padlých francúzskych vojakov je postavený krásny pomník, aby sa na nich nezabudlo.Blízko Starhradu sa nachádza skala nazvaná Margita a Besná a aj s ňou je spojená legenda.

  Spopod hradu Strečno sa môžete dopraviť na druhú stranu kompou a aj to je zážitok a potom už môžete ísť do Jánošíkovho rodiska Terchovej.

  Ale nebudem vás unavovať. O mojom rodnom kraji by som vám vedela rozprávať hodiny a hodiny. Jedno je vsak isté, že Slovensko je krásna a na prírodné krásy bohatá zem a je tam vždy čo obdivovať.

  1. na komentář reaguje Nanilka — #7
  superkarma: 0 05.10.2010, 12:40:38
 12. avatar
  [5] femme [*]

  Strečno si vybavuju jako koncovku při túře z Veĺkého Kriváně Sml22 na tuhle túru nikdy nezapomenu, bo mi po závěrečném několika km prudkém "padáku" během pár měsíců slezly nehty na obou palcích, auvajs Sml30 

  1. na komentář reaguje haluška — #8
  superkarma: 0 05.10.2010, 11:46:08
 13. avatar
  [4] Klára Wimmerová [*]

  Děkuji vám za doplnění - byli jsme v Rajeckých Teplicích jen dvě noci a po té pětihodinové cestě z Prahy jsme nebyli zrovna fit na turistiku, takže jsme z okolí zvládli skutečně jen Strečno, jak píšu v článku. :) Ostatní tipy na výlety jsem načerpala z materiálů, které jsme dostali v hotelu. I to moje „málo“ ale stačilo k tomu, abych objevila nádherný kraj, a také můžu jen doporučit jeho návštěvu!

  superkarma: 0 05.10.2010, 11:21:31
 14. avatar
  [3] haluška [*]

  Klára Milošová — #2 no, ja len, že ste si tam naozaj asi užívali ten hotelový komfort , pretože Rajecká dolina sa ťahá do opačnej strany, než ste doporučili výlety. Takže, ak môžem, budem pokračovať vo vašich odporúčaniach.

  Kuneradský kaštieľ bol zrenovovaný, ale v marci /březnu/ 2010mu zhorela strecha a podľa posledných info, nie sú peniaze na jej opravu, čo je veľká škoda.

  Ďaľšou pozoruhodnosťou je mestečko Rajec nad Rajčankou, kde za povšimnutie stojí jedinečné námestíčko s historickou budovou radnice "Rathúsom" s expozíciou rezbárskeho umenia tamojších majstrov rezbárov.

  Ďalej cestou na juh prídeme do rázovitej dedinky Rajecká Lesná, v ktorej je vystavený unikátny drevený betlehém. Nachádza sa tu kostol Sedembolestnej panny Márie, patrónky Slovenska a úžasná Kalvária. Dokonca sa tu podľa miestnych mala aj Mária zjaviť. Tu v tejto dedine sa nachádza aj plnička známej minerálnej vody Rajec

  Rajeckú dolinu zakončuje dedina chronicky známa pomaľovanými drevenicami - Čičmany.

  Rajeckú dolinu geograficky ukončíme vo fačkovskom sedle na vrchole ktorého si môžeme v hostinci dať naozaj chutné halušky na x spôsobov.

  Rajecká príroda je krásna a je naozaj rozmanitá.Múžeme sa venovať turistike a po nej si oddýchnuť a zregenerovať nohy na niekoľkých termálnych kúpaliskách v Rajci nad Rajčankou, alebo Rajeckých tepliciach.

  Rozhodne, ale odporúčam navštíviť tento kraj môjho detstva.

  1. na komentář reaguje linde — #15
  superkarma: 0 05.10.2010, 10:06:47
 15. avatar
  [2] Klára Wimmerová [*]

  Ano, skutečně jsem tam byla a moc se mi tam líbilo. Ráda se kdykoli vrátím. :)

  1. na komentář reaguje haluška — #3
  superkarma: 0 05.10.2010, 09:49:02
 16. avatar
  [1] haluška [*]

  Ty, jo Kláro a naozaj ste tam bola?

  superkarma: 0 05.10.2010, 08:20:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme