.

Objevme spolu zapomenuté památky

Cestování

Objevme spolu zapomenuté památky

Česká krajina je nesmírně bohatá. Nejen rozmanitostí přírodních krás, ale i množstvím kulturních památek. To nenajdete snad nikde na světě. Bohužel si jich často nevážíme a necháme je zpustnout, vydrancovat, či upadnout v zapomnění.

Dnešní téma je tu od toho, abychom si některé z nich připomněly, daly ve známost a ukázaly krásy, které zůstávají skryty ve stínu známějších, slavnějších a navštěvovanějších míst.

Přitom stačí odbočit z hlavní silnice a objevíte skvosty, o kterých jste nevěděly, protože se o nich nikde nepíše a znají je jen místní obyvatelé.

Snad v každé vesnici najdete nějakou.  Ať už je to kaplička, kostelík, zámeček, statek či drobná boží muka u cest nebo uprostřed polí. Tyhle malé stavbičky mám obzvlášť ráda a vždycky si je fotím.

boží muka

Tohle nejsou boží muka v pravém slova smyslu, ale půvabné dílko místního řezbáře. Uvnitř je ukryta soška svatého Františka. Poblíž se nacházely dva malé (zřejmě psí) hrobečky s křížky vyřezanými ve stejném duchu.

(Toto místo jsme objevili úplně náhodou, když jsme se byli podívat na jinou zajímavou památku, kterou máte za úkol uhodnout v dnešní soutěži ZDE.)

Když jsem si toto místo fotila, sledovala mě bedlivě paní z blízkého domu a starala se, co tam dělám. Řekla jsem jí, že se jen dívám a obdivuji, což ji evidentně uklidnilo a možná i potěšilo. O místním kraji jsme si pak povídaly asi půl hodiny. Přidal se i její manžel, který zde vyrůstal, a vzpomínal na krásný mlýn, který byl za jeho dětství ozdobou údolí. Dnes už neexistuje, někdo ho zapálil a zbyly z něj jen ubohé trosky, které zmizely v náletové vegetaci. Škoda, mohla jsem mít další zážitek.

barbora

„Díky“ vandalům chátrá i tento půvabný kostelíček Svaté Barbory, který se nachází v obci Kročevily poblíž Březnice (okr. Příbram).

kostel

Dnes už je bohužel pro veřejnost uzavřen. Kvůli zlodějům a jejich častým nájezdům.

zamek

Dřevěný lovecký zámeček poblíž obce Vacíkov v tomtéž kraji měl větší štěstí. Vzala si ho do své péče lesní správa a je udržován i pro příští generace

zamek

V okolí je malý, ale krásný anglický park se vzrostlými pyramidovými smrky.

Baví mě takové památky objevovat, mapovat a posílat dál.

A vás, milé ženy-in? Věřím, že ano. Že nejste lhostejné k tomu, že drobné a méně známé památky nemilosrdně mizí z našich obcí a měst. Pomozte je znovuobjevit

Máte také ve svém okolí nějakou zajímavost, o které byste se rády zmínily? Je to kulturní památka, veřejnosti příliš neznámá? V jakém je stavu? Znáte jeho historii, nebo osud? Víte o nějaké památce, která už je v havarijním stavu a není jí pomoci? Napište nám o ní, dokud se dá ještě vidět. Pošlete nám fotky nebo tip namísto, které byste ostatním rády představily, aby neupadlo v zapomnění.

Na vaše příspěvky se jako vždy moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Co vám můžu nabídnout za příspěvek?

Dnes je ve hře svěží toaletní voda značky Tezenis a k tomu nástěnný kalendář se zajímavými světovými stavbami současnosti jako bonus

cena

 

   
13.01.2012 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [8] sdrawa [*]

  Já jsem byla nyní z krásou s celou rodinou v Litomyšli. Mohu doporučit průvodce v Litomyšli v podobě rytíře. Úžasný zážitek, stálo to za to. Určitě se celodenní výlet do Litomyšli vyplatí. Navíc je zde možnost i přespat dle nabídky rytíře. Doporučí Vám ubytování podle Vašich požadavků.

  superkarma: 0 29.04.2013, 11:49:27
 2. [7] jithule [*]

  také máme zříceninu o kterou se nikdo nestara

  superkarma: 0 06.02.2012, 17:44:25
 3. [6] ivetinkav [*]

  u nás v okolí je taky plno zajimavostí :-)

  superkarma: 0 06.02.2012, 11:49:19
 4. avatar
  [5] denkas [*]

  U nás je taky chátrající zámek,škoda.

  superkarma: 0 13.01.2012, 14:30:36
 5. avatar
  [4] řinka [*]

  Rikina — #1 Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30jo,jo M.K.je dílo ale lepší seSml16

  superkarma: 0 13.01.2012, 12:12:58
 6. avatar
  [3] femme [*]

  Lukáš Čejka — #2  jen provokuj Sml30 Sml58

  superkarma: 0 13.01.2012, 11:42:18
 7. avatar
  [2] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #1 clovek prece nemuze znat kazdou boudu, co si nekdo nekde postavil Sml80Sml57

  1. na komentář reaguje femme — #3
  superkarma: 1 13.01.2012, 10:33:42
 8. [1] Rikina [*]

  Vzhledem k tomu, že při nedávné soutěži se zde ukázalo, že pro některé lidi je neznámou památkou i rotunda na Řípu, je tohle velmi záslužné téma. Sml57 Sml67 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #2
  2. na komentář reaguje řinka — #4
  superkarma: 1 13.01.2012, 00:45:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme