Bulvár

Objektivně naprosto zdravá


Narozdíl od svého otce, kterému štupoval koleno na jedné nejmenované pohotovosti doktor ožralý jak kláda (a podle toho to pak vypadalo), mám zážitky spíše komorní a poklidné. Kromě jednoho, který mě málem dovedl k fyzickému násilí na několika příslušnících lékařské profese.

Bolel mě žaludek. Neměla jsem trávicí obtíže, jenom to bolelo. Někdy tupě a nenápadně, někdy hnusně. Po asi dvoutýdenním nadávání na zaražené větry z přežrání jsem vyrazila za obvoďačkou, moudrou to ženou. Už v sedm ráno byla čekárna obšancována důchodci, kteří si přišli pokecat o vlivu atmosférického tlaku na svoje klouby (střevní kličky, ostrost zraku), ale já byla připravena, vytáhla jsem si knihu a tvrdla jsem. Když jsem si dotvrdla až do ordinace, doktorka si mě prohlédla, poptala se, pak mi prohmatala břicho, a protože jsem vykvikla na správném místě, potvrdila se má teorie, že mě bolí žaludek, nikoli játro nebo slezina. Dostala jsem cosi na lepší trávení a pokyn dostavit se za dva týdny, pokud to nezabere.

Po dvou týdnech přišel čas na Hru na chleba 2. Sedím a tvrdnu (že to ty staříky tak baví, mě bolí klouby, střevní kličky i ostrost zraku po půl hodině na těch tvrdých a antianatomických židlích v čekárně), protože žaludek s léky zjevně nesouhlasil. Po vyšetření pohmatem bylo zjištěno, že mě stále bolí žaludek, pokud si nevyměnil místo s nějakým jiným drůbkem, a dostala jsem předpis na něco těžšího kalibru. Stálo to o dvě stovky víc. Potíž se žaludkem to řešilo stejně - nijak. To už jsem se ptala, jestli to nemůže být alergie, že jich mám víc a projevujou se všelijak, ale tento nekvalifikovaný názor byl zamítnut.

Zde nastala vsuvka do příběhu, poněvadž jsem se začala léčit z deprese. Deprese je dneska hrozně módní, hlavně jako koberec, pod který se smete všecko od kruhů pod očima až po špatné počasí, ale i tak zůstává skutečnou a dost odpornou nemocí. Jenomže, odborný lékař, specializací cvokař, usoudil, že můj bolavý žaludek je taky od deprese a dal mi jiné léky, než co mi napsala obvoďačka. Utěšil mě, že to přejde, a popřál mi pěkného dne. Prevít, nevaroval mě, že to svinstvo může začít s člověkem docela zajímavě lomcovat.

Ta lepší, účinnější, víceúčelovější antidepresiva zabírala na depresi trochu hůř, takže jsem se necítila zrovna svěže, ale s depresí umím pracovat. Žaludek se mírně zlepšil, což bylo příjemné, žít se stálou, byť nepříliš silnou bolestí, je docela otrava. Ale přidala se spousta věcí, které se projevovaly jako devátý měsíc těhotenství. Asi za tři měsíce jsem přibrala patnáct kilo, což bylo mimořádně absurdní a mimořádně nepříjemné při téměř každodenním baletním tréninku. I hormony odpovídaly, takže jsem v organismu měla slušný nepořádek. Po mělké rešerši po internetu jsem znejistěla, protože kromě konce těhotenství se obdobně projevovalo cokoli mezi náhodnou poruchou biochemie a mozkovým nádorem. Než jsem obešla odborníky, tak jsem se naučila několik latinských slov, což mi umožnilo hloubkovou rešerši, při které jsem zjistila, že kromě toho mozkového nádoru jsou popsané potíže častým vedlejším účinkem onoho léku. Podotýkám, že u cvokaře jsem byla mezitím několikrát a na zdravotní problémy jsem si stěžovala. On mě pěkně politoval...

Pak jsem šla ke staré dobré obvoďačce, kde se měly sejít výsledky testů všeho. Podle vyšetření jem byla naprosto v pořádku, s výjimkou bince v hormonech, který odpovídal konci těhotenství (miluju situace, kdy je mi oznámeno, že objektivně jsem naprosto zdravá a tedy nemám jediný důvod zvracet nebo mít oči jako angorský králík). Řekla jsem jí, co jsem se dočetla. Ona na to řekla něco nesalonního v tom smyslu, že její kolegové nebyli dost pečliví, když si sice zapsali, co požírám, ale dál nad tím nepřemýšleli, a že je to jasné, hormonální paseku působí to, co mi má odbolavět žaludek.

Usoudila jsem, že než se do Vánoc proměnit v hroudu sádla nebo čeho, to radši budu mít bolavý žaludek do smrti, lék na všecko jsem zahodila a vrátila se k prostým, jednoduchým, levným a fungujícím antidepresivům. Žaludek mě bolel nadále, patnáct kilo mi zůstalo jako milý suvenýr, ale ostatní projevy se vytratily samy.
O několik měsíců později jsem opět vyměkla a dožadovala se řešení bolestí. Tentokrát jsem nebyla poslána ke cvokaři, ale ke gastroenterologovi. To jako k doktorovi na trávicí potrubí... taky to neumím vyslovit bez zakoktání. Na gastroskopii, což je takové to, když vám až do žaludku strčí hadici s kamerou a podívají se přímo na problémový terén.

Domlouvala jsem se se šéfkou, že potřebuju ve středu k doktorovi... a šéfka se rozzářila a začala vyprávět, jak je to odporný, že ona na tom byla před patnácti lety, že to mi strčí něco jako novodurovou trubku do krku, naplní mi žaludek vzduchem a pak se mi tam budou šťourat, že se mi ještě týden bude chtít zvracet a tak. Moc jsem o tom nepřemýšlela, usoudila jsem, že pokud mám žaludeční vředy, tak se o nich aspoň bude vědět. Ukázalo se ovšem, že věda pokročila, místo novodurové trubky se používá tenký šlaušek, nic nebolí... akorát jsem nemohla dýchat a než jsem přišla jak na to, v předsmrtné křeči jsem se poprala se sestrou. Sestra vyhrála, udržela mě v ležatém a klidném stavu. Na místě bylo potvrzeno, že nemám vředy, záněty ani nic jiného viditelného. Když jsem se za půl hodny vrátila do kanclu, koukali na mě jako na ducha, šéfka vyprávěla o hrůzách vyšetření celou dobu. Já jsem měla jediný zájem, dohnat kofeinový deficit, už jsem měla velmi silné abstinenční příznaky, takže jsem dalčí hororové historky nemohla dodat... a další důvod byl, že žádné nebyly.
Ani při kultivaci na mikroskopické původce mnohých obtíží lidstva se neukázalo, že bych mohla být chorá.
Žaludek mě ovšem od té doby bolel znatelně méně, možná bylo zapotřebí prošťouchnout potrubí.

Velmi smutná pointa je ovšem v tom, že pokusy na lidech, tedy jenom na jednom konkrétním exempláři, jsem zjistila, že to opravdu byla alergie, což mi posléze potvrdila i obvoďačka. Pak se má jeden svěřit do rukou odborníků.

Vaše čtenářka Gentiana

P. S.: Taky mám jeden příběh o tom, jak se moje máti odhadla na To nic není, hrdinně kulhala po světě a lékař jí pak vynadal do pošahanejch Meresjevů... ale máti není lékař, takže by to nebylo o chybě lékaře.

Milá Gentiano,
doufám, že když jste objektivně zdravá, tak vaše subjektivní potíže také zmizí.
   
25.01.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] cicinka [*]

  Já mám nového mladého ochotného a milého lékaře.Syna mojí lékařky.Ordinují spolu.vše vysvětlí,vyslechne napíše.Ale opravdu Ti ukecaní důchodci by měli mít vlastní lékaře.Já abych pomalu stála frontu u vrat od šesti,abych měla číslo 1.Sestra přijde v sedm.A pan doktor většinou začíná až po osmé.Mě moje šéfky propustky nehradí,takže sedím u doktora zadara.a hotová jsem většinou do pěti minut.Ale to čekáníje šílený.

  superkarma: 0 25.01.2007, 20:22:46
 2. [18] gentiana [*]

  moje obvoďačka sice objednává, ale na odpoledne. Ordinuje pro pracující - odpoledne. Já odpoledne pracuju.
  Věrulinko: nepsala jsem ani slovo výhrad proti NEMOCNÝM důchodcům.

  superkarma: 0 25.01.2007, 18:04:34
 3. avatar
  [17] Markýza [*]

  gerda: víš "moje" paní doktorka má dva dny v týdnu odpoledne vyhrazenou ordinační dobu pro pracující - aby třeba kvůli ekzému nemuseli sedět celé dopoledna z důchodcama. jednou na podzim jsem kašlala, kýchala a tak - a protože to nebylo poprvé, a protože už jsem vyzkoušela kde co, tak jsem si řekla, že si tam teda to odpoledne zajdu - tak jsem zašla, v čekárně nebyl nikdo, jen uvnitř slyším hlasy ........ a tak jsem tam hodinu čekala, až se jedna důchodkyně vykecá u vyplňování papírů do lázní na můj dotaz, proč tam byla odpoledne, když jsou ordinačky pro pracující mi bylo řečeno, že tu paní přivezl syn a ten je pracující jenže - já jsem vypadla z ordinace s receptem, paní seděla v čekárně - tak jsem se jí ptala, jestli něco nepotřebuje - prý ne, syn už je na cestě - on si prostě "odskočil" z práce, zavez matku k doktorce a zase se do té práce vrátil - a zpět to samé, on měl odpolední a dopoledne s ní nemohl, protože měl nějakou fušku - vraždila bych

  superkarma: 0 25.01.2007, 14:52:07
 4. avatar
  [14] gwen [*]

  Samík97: Moje doktorka např. minule ošetřovala důchodce. Pán si stěžoval na zácpu. Na dotaz:"A co jste jedl?" odpověděl, že banány. Tož tak. Až se bude za návštěvu u doktora platit, tak snad bude raději duchoš sedět na záchodě a ne v čekárně...

  superkarma: 0 25.01.2007, 14:25:54
 5. avatar
  [13] gerda [*]

  arna2005: a u vás obvodní doktorka neobjednává? Nemůžu říct, že je má obvoďačka bůhvíjaká odbornice, ale co se mi u ní líbí, tak její systém. Sestra dělá odběry už od půl sedmé. Akutní případy samozřejmě musí nastoupit hned na začátku ordinace, ale jinak, kdo nespěchá, může se objednat.

  superkarma: 0 25.01.2007, 14:25:04
 6. avatar
  [11] Markýza [*]

  Samík97: z 90% jsou tam zbytečně fakt, slyšela jsem několikrát přes dveře, a včera mi to potvrdila i kamarádka, jak paní doktorka říká důchodcům - dneska vám ZASE nic není

  superkarma: 0 25.01.2007, 14:16:11
 7. [10] Samík97 [*]

  Markýza: Ač důchodkyně,taky se na to "těším".hlavně aby nám na to přidali důchod.nevěřím,že důchodci chodí k lékaři zbytečně.A že si popovídají?To mají mluvit o sexu?Zamyslete se !!!

  superkarma: 0 25.01.2007, 13:59:31
 8. avatar
  [9] aiša [*]

  superkarma: 0 25.01.2007, 12:38:14
 9. avatar
  [8] Markýza [*]

  Věrulinka: vzhledem k chystané důchodové reformě těžko budu někdy důchodkyně, protože zemřu přímo na pracovišti. Na vině budou současní důchodci, kteří si chodí poklábosit k lékaři a pracující člověk pak raději všechno přechází, aby tam s nima nemusel sedět.Docela se těším, až zavedou platby za návštěvy u lékaře - věřím tomu, že čekárny nyní zaplněné k prasknutí budou zít prázdnotou

  superkarma: 0 25.01.2007, 12:13:49
 10. avatar
  [7] Markýza [*]

  gerda: to mohlo být z exe. Mě tak jeden čas bolíval žaludek - nakonec mi pomohla změna zaměstnání zbavila jsem se nesnesitelné šéfky a zákeřných kolegyň a mám pokoj

  superkarma: 0 25.01.2007, 12:11:13
 11. avatar
  [6] Amálie [*]

  Setřenka měla od malinka ekzem, lékaři tvrdili, že bez jakékoli příčiny a že tomu nerozumí. Pak zajela s rodiči za nějakým léčitelem. Jeho diagnóza zněla: alergie na kravské mléko. Půl roku nesměla vůbec nic, kde je jakákoli součást mléka. Zabralo to 100%, dnes smí všechno a je ok.

  superkarma: 0 25.01.2007, 10:54:24
 12. avatar
  [5] pavlama [*]

  Když jsem trávila čas na mateřské s našim mrňouskem, tak se mi párkrát stalo, že mi bylo šíleně zle. Ale nevěděla jsem z čeho.. kde leží slinivka, žaludek, žlučník.. se jen domnívám. Vzhledem k tomu, že jsem mněla po kojení problémy se zády, svěřila jsem se do rukou maséra, který byl v podstatě léčitel. Sotva co jsem přišla, mrkl na mně, a první slovo co z něho vypadlo.. Nebylo vám náhodou v poslední době špatně? Máte podrážděnou slinivku. Po dvou návštěvách je vše OK. Od té doby k němu chodím pravidelně. Promasírovat ztuhlá záda od toho osmi-hodinového sezení u PC. A pokud se zrovna objeví nějaký malý zdravotní zádrhel... hned mi pomůže.

  superkarma: 0 25.01.2007, 10:16:11
 13. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Hlavně,že jsi zdravá ,máš dojem,že nebudeš důchodkyně a že potom nebudeš potřebovat doktory?

  superkarma: 0 25.01.2007, 09:56:32
 14. avatar
  [2] gerda [*]

  hezký příspěvek. Mívala jsem období, kdy mě pravidelně bez jakékoliv příčiny strašně bolíval žaludek, hlavně na podzim. Léčila jsem to čajíčky, protože doktory si nechávám až jako konečné řešení a po čase to jaksi ustoupilo. Dodnes nevím, proč to bolelo, ale tu řezavou bolest nepřeju nikomu. Možná mi v tom žaludku ležel první manžel, je fakt, že po rozvodu mě žaludek bolet přestal

  superkarma: 0 25.01.2007, 09:43:04
 15. avatar
  [1] mam-ča [*]

  Moc hezky napsaný.
  Moje sestra taky byla "objektivně zdravá". Půl roku jí lékaři tvrdili, že jsou to "subjektivní obtíže" a chovali se k ní jako k simulantovi. Až když si sehnala protekční vyšetření, tak se zjistilo, že má rakovinu slinivky v posledním stádiu, s metastázami do celého těla.

  superkarma: 0 25.01.2007, 09:28:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme