Reklama

Stále více českých dětí trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. Podle odhadů každé páté dítě do 12 let trpí nadváhou a každé desáté je obézní. U starších dětí se objevují i jedinci s váhou vyšší než 100 kilogramů. Jestliže se problémy s váhou u dětí neřeší, v dospělosti bude 80 % z nich také obézních.

Dětem s nadváhou přitom hrozí mnohé zdravotní komplikace. Řadí se mezi ně cukrovka, vysoký tlak, u děvčat předčasná puberta a u chlapců naopak opožděné pohlavní zrání.

Důležitým faktorem ve výživě dětí jsou stravovací návyky. Odborníci na stravování doporučují podávat dítěti pětkrát denně menší porce jídla a dostatek ovoce a zeleniny. Naopak je třeba vyhnout se sladkým nevýživným jídlům.

Nadváze dětí je možné předcházet i v případě, že k ní má genetické předpoklady, rozhodující jsou právě stravovací návyky. Ty jsou také dědičné, ale dají se změnit. Je ovšem potřeba začít s tím, co nejdříve.

Tento problém si už ve školství uvědomují a pravidly racionální výživy se už řídí řada školních jídelen.  

 

Myslíte, že by se mělo zdravě vařit ve všech školních jídelnách, nebo podle vás za obezitu dětí mohou především jejich rodiče?