Domácnost

Obezita je nemoc, i u domácích zvířat


„Až padesát procent všech domácích mazlíčků v Evropě trpí nadváhou a tato skutečnost souvisí s obezitou lidí,“ řekl pro náš magazín Mark Evans, hlavní veterinární poradce britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat, který má více než 20 let zkušeností v tomto oboru.
Ten také tvrdí, že lidé s nadváhou obvykle nedokážou přesně odhadnout svoji vlastní hmotnost ani hmotnost svých zvířecích mazlíčků. To je důvod, proč obvykle nemohou jasně rozpoznat tento problém a závažnost nemocí, jimiž jejich psi a kočky v souvislosti s nadváhou trpí.

První a nejdůležitější krok
Poraďte se se svým veterinárním lékařem, co udělat pro snížená nadváhy. Měl by otevřeně a bez zábran hovořit o obezitě u zvířat. Veterináři se často zdráhají začít mluvit o nadváze, protože se obávají, že tím majitele urazí. „Majitelům zvířat je třeba dát jasné instrukce o krmení a pohybu, tedy příjmu a výdeji energie, aby zvíře zase dosáhlo ideální hmotnosti,“ řekl pro Ženu-in strakonický veterinární lékař Vlastimil Bozděch.

Předčasné úmrtí
Obezita představuje pro každé zvíře těžké následky, nejzávažnějším je předčasné úmrtí. Život psa s nadváhou je podle posledních průzkumů zkrácen nejméně o dva roky. Převedeno na člověka představuje toto číslo zkrácení života až o 15 let. Zvířata s nadváhou trpí častěji artritidou, cukrovkou, chorobami srdce a slinivky, rakovinou, problémy pohyblivosti a také se u nich často vyvinou poruchy chování.

Překrmovat není láska
Z osobní zkušenosti víme, jak těžké je zhubnout, změnit stravovací návyky - to samé platí i pro naše psy a kočky. Lidé rádi krmí svá zvířata ve víře, že to je způsob, jak jim vyjádřit svoji lásku. Ale věřte, že jim ubližujete. Pro snížení nadváhy u psů a koček existuje speciální dieta, která rozhodně není ke zvířeti necitlivá ani hrubá, ale naopak, zachraňuje mu zdraví. Anebo stačí jim nepodstrojovat, necpat je sladkostmi a dobrotami z našeho jídelního stolu. A dopřát jim dostatečný pohyb.

Obezita je nemoc, i u domácích zvířat. Ale je to nemoc, které lze velmi snadno předcházet a kterou lze dobře regulovat a léčit.

Máte doma psa nebo kočku? Čím je krmíte? Myslíte si, že jsou „akorát“, anebo máte pocit, že tloustou?

   
14.03.2008 - Dům a byt - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] pajda [*]

  Ťapina: hmmm a s tlustým kocourem jsi o tom mluvila?

  superkarma: 0 16.03.2008, 18:45:01
 2. avatar
  [11] shb [*]

  náš pes je na tom ok a žere od mala 2 x denně (denní dávka napůl) a svedčí mu to, má svůj režim, ale taky si někdy nechá na později, nebo si "řekne" o bonus

  superkarma: 0 15.03.2008, 20:45:00
 3. avatar
  [10] Žábina [*]

  naše rotvajlerka má naprosto ideální váhu - 42 kg
  tuhle jsem viděla v televizi 90 kg rotvajlera a majitelka se ještě urazila, když jí v salonu, kam ho přišla nechat vykoupat, řekli, že je tlustý a že mu tím ubližuje
  její argument byl, že ona váží stejně a nevadí jí to

  superkarma: 0 15.03.2008, 15:19:01
 4. avatar
  [9] kareta [*]

  Nemám jak psa zvážit, tipuju 60-65 kg, je to svalovec Stravu si reguluje sám- někdy má žravou, někdy jí jako vrabec- podle počasí

  superkarma: 0 14.03.2008, 22:56:12
 5. [8] magdicka [*]

  jj to ma doma kamarad,nechali vykastrovat pejska a ten ma ted 18kg a meri v kohoutku cca 30cm :( jeho maminka mu dava zradlo tim stylem ze nakoupi krmivo a pak mu celou igelitku necha na chodbe,mno a on si chodi a uzira...neustale

  superkarma: 0 14.03.2008, 22:22:30
 6. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Je fakt, že se blbě mluví o nadváze zvířete se stodvacetikilovým majitelem

  superkarma: 0 14.03.2008, 14:43:08
 7. avatar
  [3] Luciš [*]

  Naše psina se za 10 dnů u taty spravila ze 12 na 14,5 kg
  Radši už na dovolenou nejezdíme

  Co vidím kolikrát ve městě, vlčačka tak 75 kg, širší než delší, chlap jde z pekařství a už ji krmí

  superkarma: 0 14.03.2008, 14:34:11
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  Jedna naše kočka byla opravdu hodně obézní, asi zažila hodně hladu, než k nám přišla, tak byla velice nedožraná. Srdce nám trhalo odměřovat jí jídlo, ona byla jako posedlá. Loudila, mňoukala, pletla se všude pod nohy...jediné řešení bylo uklidnit ji jídlem. Ale od té doby, co onemocněla s močovými cestami, je na přísné dietě, takže se jí podařilo trochu zhubnout. A je jí to jen ku prospěchu.

  superkarma: 0 14.03.2008, 14:26:13
 9. [1] Bébina [*]

  Mam kocky. Superpremiove granule, maso, konzervy. Tluste nejsou, ackoliv kastrovane, nemaji sklony se prezirat. Krmeni davkuju jen u masa a konzerv, granule jsou k dispozici cely den.

  superkarma: 0 14.03.2008, 14:24:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme