V České republice se s nadváhou potýká polovina dospělých obyvatel, 20 % dalších je obézních. Ve srovnání s tím by se mohlo zdát 5 až 10 % obézní dětí a mladistvých jako podružný problém. Varovný je však výrazný nárůst dětské obezity, který vede k takzvanému „tsunami efektu“ a hlavně nárůstu nadváhy v dospělosti. Proto se Všeobecná zdravotní pojišťovna prostřednictvím projektu Žij zdravě snaží s tímto negativním trendem bojovat například prostřednictvím akce Jízda kuchařů nebo soutěže O nejlepší školní oběd.

Dětská obezita je závažný psychosociální problém. Obézní dítě je velmi často vystaveno neúměrnému společenskému tlaku ze strany společenských norem, někdy až tzv. „antifet“ rasismu. Dětská obezita je ale především závažný zdravotní problém.

obezita

„Dospělácké nemoci“ u dětí

Obezita je základním kamenem rozvoje takzvaného metabolického syndromu. Přes rozvoj inzulinové rezistence vede k rozvoji cukrovky 2. typu, urychlenému kornatění cév a srdečně-cévních onemocnění. Dětská obezita navíc v 80 % pokračuje i v dospělosti, kdy se tito lidé řadí k chronicky obézním dospělým se závažnými zdravotními a psychosociálními komplikacemi.

Zdrojem je bohužel rodina

Hlavní zdroj dětské obezity lze jednoznačně pojmenovat. Jde o životní styl rodiny. Dítě je výkladní skříní rodiny, na které se zrcadlí genetika a především její životní styl. Na jeho výzoru se odráží veškeré nedostatky a neúspěchy rodinných režimových opatření, která vedou k pozitivní nerovnováze energetického příjmu a výdeje. Více si o dětské obezitě přečtěte zde.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto v boji s dětskou obezitou obrací nejen k dětem samotným, ale také k jejich rodičům a široké veřejnosti. Děje se tak především prostřednictvím dvou akcí - Jízd kuchařů a soutěže O nejlepší školní oběd.

Jízdy kuchařů ukazují směr

Jízda kuchařů dětem z českých a moravských základních škol již čtvrtým rokem zábavnou formou ukazuje, jak zdravěji jíst a začít se hýbat. Za tu dobu proběhlo již na čtyři desítky akcí. Během každé se vařilo a soutěžilo pod taktovkou známých televizních kuchařů Ondřeje Slaniny a Filipa Sajlera. Nechyběly ani sportovní exhibice jezdců na BMX kolech, žonglérů a tanečníků. Ti dětem dokázali, že sport může být i zábava. Akce se pokaždé setkala s obrovským úspěchem a co je důležitější i spokojeností ze strany dětí i pedagogů.

Soutěž O nejlepší školní oběd pomáhá

Školní jídelny jsou spolu s domácím prostředím jedním z klíčových míst, kde se děti učí základům zdravého stravování a životního stylu. Hlavním cílem této soutěže, jejíž finále proběhlo v říjnu v pražské základní škole, je popularizace pokrmů školních jídelen, které jsou nejen zdravé, ale také nutričně vyvážené, splňují kritéria o školním stravování a hlavně - chutnají dětským strávníkům.obezita

V letošním, druhém ročníku soutěže zvítězila školní jídelna z Písku s kuřecím plátkem v mandlové krustě se smetanovou omáčkou, jogurtem, brusinkami a otavskými špalíčky. Na druhém místě se umístila školní jídelna Brno, náměstí Svornosti, s kuřecími stehýnky na medu a zázvoru. Třetí místo v soutěži získaly kuchařky ze školní jídelny ZŠ Chmelnice s hovězím v rajské omáčce. Více si o soutěži můžete přečíst zde.

Reklama