Zdraví

Obezita dětí – palčivý problém dnešní doby

V České republice se s nadváhou potýká polovina dospělých obyvatel, 20 % dalších je obézních. Ve srovnání s tím by se mohlo zdát 5 až 10 % obézní dětí a mladistvých jako podružný problém. Varovný je však výrazný nárůst dětské obezity, který vede k takzvanému „tsunami efektu“ a hlavně nárůstu nadváhy v dospělosti. Proto se Všeobecná zdravotní pojišťovna prostřednictvím projektu Žij zdravě snaží s tímto negativním trendem bojovat například prostřednictvím akce Jízda kuchařů nebo soutěže O nejlepší školní oběd.

Dětská obezita je závažný psychosociální problém. Obézní dítě je velmi často vystaveno neúměrnému společenskému tlaku ze strany společenských norem, někdy až tzv. „antifet“ rasismu. Dětská obezita je ale především závažný zdravotní problém.

obezita

„Dospělácké nemoci“ u dětí

Obezita je základním kamenem rozvoje takzvaného metabolického syndromu. Přes rozvoj inzulinové rezistence vede k rozvoji cukrovky 2. typu, urychlenému kornatění cév a srdečně-cévních onemocnění. Dětská obezita navíc v 80 % pokračuje i v dospělosti, kdy se tito lidé řadí k chronicky obézním dospělým se závažnými zdravotními a psychosociálními komplikacemi.

Zdrojem je bohužel rodina

Hlavní zdroj dětské obezity lze jednoznačně pojmenovat. Jde o životní styl rodiny. Dítě je výkladní skříní rodiny, na které se zrcadlí genetika a především její životní styl. Na jeho výzoru se odráží veškeré nedostatky a neúspěchy rodinných režimových opatření, která vedou k pozitivní nerovnováze energetického příjmu a výdeje. Více si o dětské obezitě přečtěte zde.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto v boji s dětskou obezitou obrací nejen k dětem samotným, ale také k jejich rodičům a široké veřejnosti. Děje se tak především prostřednictvím dvou akcí - Jízd kuchařů a soutěže O nejlepší školní oběd.

Jízdy kuchařů ukazují směr

Jízda kuchařů dětem z českých a moravských základních škol již čtvrtým rokem zábavnou formou ukazuje, jak zdravěji jíst a začít se hýbat. Za tu dobu proběhlo již na čtyři desítky akcí. Během každé se vařilo a soutěžilo pod taktovkou známých televizních kuchařů Ondřeje Slaniny a Filipa Sajlera. Nechyběly ani sportovní exhibice jezdců na BMX kolech, žonglérů a tanečníků. Ti dětem dokázali, že sport může být i zábava. Akce se pokaždé setkala s obrovským úspěchem a co je důležitější i spokojeností ze strany dětí i pedagogů.

Soutěž O nejlepší školní oběd pomáhá

Školní jídelny jsou spolu s domácím prostředím jedním z klíčových míst, kde se děti učí základům zdravého stravování a životního stylu. Hlavním cílem této soutěže, jejíž finále proběhlo v říjnu v pražské základní škole, je popularizace pokrmů školních jídelen, které jsou nejen zdravé, ale také nutričně vyvážené, splňují kritéria o školním stravování a hlavně - chutnají dětským strávníkům.obezita

V letošním, druhém ročníku soutěže zvítězila školní jídelna z Písku s kuřecím plátkem v mandlové krustě se smetanovou omáčkou, jogurtem, brusinkami a otavskými špalíčky. Na druhém místě se umístila školní jídelna Brno, náměstí Svornosti, s kuřecími stehýnky na medu a zázvoru. Třetí místo v soutěži získaly kuchařky ze školní jídelny ZŠ Chmelnice s hovězím v rajské omáčce. Více si o soutěži můžete přečíst zde.

   
14.11.2011 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] marcela-1 [*]

  nedivím se,že jsou obézní,když vidím to stravování Sml80

  superkarma: 0 26.11.2011, 08:15:09
 2. [6] akčak [*]

  zlobí mně automaty ve školách ,jsou tam většinou samé sladkosti

  superkarma: 0 25.11.2011, 09:39:52
 3. avatar
  [5] kobližka [*]

  Jindriska8 — #2 Ano,to jsem zapoměla napsat - pokud je dítě zdravé

  superkarma: 0 24.11.2011, 22:27:48
 4. [4] luchud [*]

  je to chyba rodičů....souhlasím

  superkarma: 0 24.11.2011, 19:54:23
 5. [3] erarigi [*]

  kobližka — #1 přesně tak - pro maminky je jednoduší koupit hotové jídlo nebo zajít s děckem k mekáči než něco zdravě uvařit

  superkarma: 0 24.11.2011, 16:45:24
 6. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Ano,pokud je dítě zdravé,tak za tloušťku můžou maminky.Přejídání sladkostí,málo pohybu a zelniny to dětem neprospěje.

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 23.11.2011, 15:16:53
 7. avatar
  [1] kobližka [*]

  Nezlobte se na mě,ale já když vidím tlusté dítě,tak bych nejraději nařezala jeho mamince.Asi si neuvědomuje,co připravuje svému dítěti.Pominu-li,ž se mu můžou děti posmívat,tak má určitá omezení v pohybu a sportu,je částečně vyřazeno z kolektivu aktivních dětí a do budoucna má "zaděláno" na spoustu nemocí.

  1. na komentář reaguje erarigi — #3
  superkarma: 0 23.11.2011, 08:53:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme