Zdraví

Obezita dětí: Důležitý je správný jídelníček!


Nedávno vás zaujal článek o obezitě dětí. Shodly jste se, že malých otesánků nejen v Česku přibývá. Rozhodli jsme se proto oslovit odborníky a popovídat si s nimi o problému obézních dětí podrobněji. Na otázky odpovídala terapeutka dětské obezity Mgr. Jana Divoká ze společnosti STOB a Ing. Ivan Mach, CSc. poradce pro výživu a odborný garant kurzů Poradce pro výživu Nutris.

 

 

Kde začíná nadváha a kde obezita dětí?
Jana Divoká: U dospělých se nadváha a obezita určuje podle BMI (body mass indexu), pro děti však existují tak zvané percentilové grafy. Ty sice s BMI pracují, ale jsou sestaveny v závislosti na věku dítěte. Odborníci stanovili pásmo tak zvané "širší normy", které je dáno 3.97 percentilem. Pro zhodnocení váhy dítěte v závislosti na výšce a věku lze použít online kalkulačku. Každé dítě je však v tomto ohledu velmi individuální a také záleží na celkové tělesné konstituci a na tělesných parametrech. To, zda má dítě nadváhu či ne, nejlépe jistě posoudí odborník - praktický lékař, který sleduje vývoj dítěte od narození.

 

Je-li patrné, že dítě přibírá na váze víc, než by mělo, kdy je třeba zasáhnout a jak?
Jana Divoká: Pokud maminka ví, že se v rodině obezita vyskytuje, nebo ona sama je obézní či má nadváhu, pak by bylo dobré se zajímat o životosprávu dítěte již od malička. Vhodnou prevencí nadváhy a obezity je samozřejmě kojení. Jestliže maminka vidí, že její dítě neúměrně přibírá, měla by situaci zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

 

Čím dříve se začne problém s přibývajícími kilogramy řešit, tím je větší šance na úspěch. Bylo by asi mylné se domnívat, že z nadváhy dítě vyroste. Je to sice do jisté míry možné, ale je potřeba udělat i změny ve stravovacích zvyklostech. Změny by neměly ale být nijak násilné. Naopak - zpočátku jistě postačí zpravidelnění jídelního režimu, omezení sladkostí, tučných a smažených jídel a sladkých nápojů. Není dobré dítěti vše zakazovat, ale spíše nabídnout vhodnou náhradu - např. za tatranku müsli tyčinku a podobně.

Jak řešit stravování ve škole a jak se má dítě stravovat o prázdninách?

Ivan Mach: Není to jednoduché řešení, ale řešení to je. Rozhodně za řešení nepovažuji dát dítě na pospas nechvalně známým školním automatům s kofeinovými nápoji a čokoládovými nebo solenými snacky, jak se stalo ve školství módou.

 

Nezbývá než: 1. Pohovořit si s dítětem o významu stravy jako "paliva pro tělo a mozek" ve smyslu "jsi tím, co jíš". 2. Brzy ráno připravit dítěti s sebou do školy dvě svačinky - jednu na velkou přestávku, druhou okolo poledne. Svačinu by mělo tvořit hodně zeleniny, ovoce, plus třeba bageta se šunkou od kosti či nízkotučným sýrem, hrst ořechů a ovocný čaj do 1,5 l PET lahve

 

O prázdninách platí stejné schéma. To znamená nejméně 5 jídel za den: snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře případně druhá večeře a hodně pít nápoje bez kofeinu a cukru. Na některých letních táborech se schéma dopoledních přesnídávek a odpoledních svačin dodržuje stále, zaplať pánbůh.

 

Přispívají zdravotní pojišťovny na snižování nadváhy? Jak a za jakých podmínek?

Ivan Mach: Pokud vím, existuje podpora cíleného hubnutí pod vedením STOB ze strany VZP. Pokud pobočka STOB v kraji požádá krajskou pobočku VZP o příspěvek pro své klienty, uzavřou tyto instituce spolu smlouvu a klient posléze dostane proplacenu symbolickou částku kurzovného, která určitě potěší.

 

Jana Divoká: Společnost STOB úzce spolupracuje s VZP, která přispívá následujícím způsobem: Příspěvky na program Snižování nadváhy a obezity jsou určeny pro děti do 14 let s obezitou nebo nadváhou. Tisíc korun pro děti s obezitou a pěti set korun pro děti s nadváhou. Zda se jedná o nadváhu nebo obezitu, určí lékař. Je poskytován jednorázově jednou v roce na léčbu nadváhy a obezity dítěte a na náklady spojené s nákupem léčivých přípravků souvisejících s tímto programem. Příspěvek náleží tomu pojištěnci, který svou váhu snížil.

 

Čím nahradit zeleninu, pokud ji jedinec odmítá jíst. Lze ji vůbec něčím nahradit?

Ivan Mach: Zelenina je unikátní z hlediska sníženého obsahu energie, zvýšeného obsahu mikroživin, vlákniny a u některých druhů i vody. Do jisté míry lze zeleninu nahradit dužnatým ovocem, které je vzhledem k vysokému obsahu vody také chudší na energii. Některé druhy cereálií jsou také bohaté na vlákninu, ale obsahují dost sacharidů - proto se hodí zejména ráno jako tzv. cereální snídaně (ovesné vločky, celozrnné pečivo). Kdo odmítá čerstvou zeleninu, bývá tolerantní k dušené či nakládané, a naopak.

 

Jana Divoká: Zeleninu lze nahradit jen těžko. Pokud dítě není zvyklé ji jíst, tak by se rodiče měli snažit, aby se postupně stala součástí jídelníčku. Měli by samozřejmě jít také dítěti v tomto ohledu příkladem. Vhodné je různé druhy zeleniny připravit na talířek a nechat jej volně k dispozici na stole při jídle. Když je zelenina atraktivně přichystaná a nakrájená na kousíčky, je větší pravděpodobnost, že to dítě zláká ji ochutnat. V tomto ohledu je dobré vydržet, dítě nenutit, ale nenásilnou formou, postupně ji do jídelníčku přidávat.  

Je nutné při každém hubnutí být pod dohledem lékaře?

Ivan Mach: Nikoliv, management hubnutí osob s nadváhou a mírnou obezitou (bez komplikací, jako jsou cukrovka či srdečně-cévní poruchy) zvládne i vyškolený poradce pro výživu.

 

Jana Divoká: U dětí, které mají jen malou nadváhu, není odborníky doporučováno, aby docházelo k redukci, ale spíše ke stabilizaci váhy. Tím, jak dítě roste, mění se váhově-výškový poměr, a pokud dítě udrží váhu, redukce jakoby samovolně nastane tím, že se zvětší parametr výškový.

 

U dětí s větší nadváhou je ale potřeba sáhnout k redukčním opatřením, která by však měla být vždy hlídána odborníkem. Je-li si rodič nejistý, zda postupuje správně, konzultace s praktickým lékařem nebo jiným odborníkem, například nutričním terapeutem, je určitě na místě.

Někteří rodiče si občas stěžují na laxní přístup pediatra k obezitě jejich dítěte, kam jinam se tedy mohou obrátit?

Jana Divoká: Jestliže má dětský lékař laxní přístup k léčbě obézního dítěte, pak je tak trochu sám proti sobě. Nemůže totiž dost dobře léčit u dítěte komplikace, které se u něj vyskytují právě z důvodu nadbytečných kilogramů. Ale na druhou stranu se musíme praktických lékařů zastat, protože si někteří rodiče myslí, že pediatr jim dá nějaký „zaručený“ recept, pilulky, které za ně problém vyřeší.

 

Neposlouchá se totiž asi dobře, že za stravovací a pohybové návyky jsou zodpovědní právě rodiče, a pokud tedy má dítě zhubnout, budou to oni, kdo jim musí pomoci. Nejčastěji jsou obézní děti odesílány do ordinací endokrinologů nebo obezitologů. Společnost STOB (Stop Obezitě) pořádá v Praze a dalších městech rodinné kurzy snižování nadváhy, kde se děti postupně hravou formou učí měnit stravovací a pohybové návyky. Do kurzu je doprovází rodiče, čímž je umožněno i ovlivnění rodiny.

 

Jaký je váš názor na přípravky na hubnutí?

Ivan Mach: Doplňky stravy na hubnutí mohou pomoci, pokud jsou součástí souboru systémových opatření. To znamená upravený jídelníček, pohybová opatření a podobně. Samy o sobě bez propojení s racionální stravou a pohybovými aktivitami nefungují. Fyzikální zákon zachování energie (energie z jídla se neztrácí, ale přeměňuje, zachovává ve formě energie uložené v tuku, pokud se nepohybujeme a nespotřebujeme ji) nelze zkrátka žádnými pilulkami ošulit!

 

Jak řešit hubnutí v případě, že k nabrání váhy došlo díky užívání léků, hormonů a léčba stále trvá?

Ivan Mach: Předepíše-li lékař lék, jako první si musí uvědomit jeho vedlejší účinky a seznámit pacienta s jejich riziky. Pokud se tyto účinky u pacienta naplno projeví, musí je lékař s pacientem řešit. Obrátí-li se takto léčený pacient na poradce pro výživu, měl by ho propojit se svým ošetřujícím lékařem, aby zase naopak poradce svými návrhy nesnížil účinky léku.

 

Někteří lékaři z oboru diabetologie, kardiologie, obezitologie a alergologie si už uvědomují nezbytnost spolupráce s odborníky na výživu, kteří běžně nastavují pacientovi dietu podle rámcových doporučení lékaře. Například u potravinových alergií pomohou rozpracovat takzvanou eliminační dietu.

 

Mnoho lidí, nejen dětí, nevydrží dietní režim a neustojí změnu stravovacího režimu. Jaké jsou možnosti snížení váhy u jedinců se slabou vůlí?

Ivan Mach: Co je to slabá vůle? Musíme ze svého okolí odstranit spouštěče, které nás podvědomě přivádějí k mlsání a přejídání. Tím často bývá konzumace lahůdek u televize nebo na návštěvě. Za spouštěče se považuje i plný příborník pochoutek, jako jsou chipsy, čokoládové bonbony či lednička s tatarkami, uzeninami a tučnými sýry - nedržte je doma!

 

K tomu přidat odhodlání a motivaci. Je třeba vědět, za co jsme ochotni vyměnit dočasné omezování ve stravě a návycích. Za zdraví, hezkou sexy postavu, za nový šatník, za větší autoritu, za méně únavy v osobním životě i zaměstnání? Změny stravovacího režimu však nesmějí být drastické, aby vzbuzovaly negativní emoce. Naopak - změny v jídelníčku a nové recepty by měly vést k pozitivním dopadům typu: „Jé, ono je to zdravé a přitom to chutná." Nebojte se svěřit do rukou kvalifikovaného poradce pro výživu, který by měl vědět, jak osobám se slabší vůlí a dalšími handicapy pomoci.

 

Jaký je další postup po operativním zmenšení žaludku? Kdy se tato metoda užívá?

Ivan Mach: Jedná se o terapii, tedy lékařský postup aplikovaný u nemocných s obezitou vyššího stupně. Tato metoda do profesního záběru poradce pro výživu ze zákona nepatří, proto lidi s tímto problémem odkazuji výhradně na lékaře-obezitology.

 

Kde sehnat konkrétní jídelníčky pro lidi, co si je sami neumí sestavit?

Ivan Mach: Nechejte si je sestavit odborníkem na výživu. Některé příklady najdete na stránkách společnosti Nutris.

 

Jana Divoká: S úpravou jídelníčku by měl umět poradit praktický lékař, nutriční terapeut nebo jiný odborník. Spíše však než jídelníčky sestavovat je lepší, pokud je dítěti upraven nenásilně jídelníček, na který je zvyklé. Občanské sdružení Výživa dětí nabízí v rámci své poradenské činnosti na bezplatné lince konzultaci stravovacích návyků dítěte.

 

Obrátila byste se s obezitou nebo nadváhou raději na lékaře, nebo na výživového poradce? Co říkáte na vrůstající počet obézních dětí? Znáte někoho, kdo se obezity úspěšně zbavil? Jak to udělal?

   
04.08.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [24] trojan1673 [*]

  abych řekla pravdu tak v naší rodině máme dost obézních členů,ale jen někomu to vadí.Já jsem měla nadváhu a obrátila jsem se na výživového poradce,který spolupracuje s lékařskou radou a zhubla jsem 13kg.Moc mi to pomohlo,zvedlo se mi sebevědomí,ale lidi v mém okolí takovému hubnutí nejsou nakloněni,myslí si,že zhubnout pomocí bio produktů trvale je drahé,ale neni to tak.Svou váhu si držím a jsem spokojená.

  superkarma: 0 08.10.2008, 15:01:58
 2. [23] EmmCA [*]

  Spoustu užitečných rad o dětských snídaních a zdravé stravě naleznete na stránkách www.cerealie.cz

  superkarma: 0 08.08.2008, 16:27:01
 3. [22] EmmCA [*]

  No jo, aby nebyla děcka obézní, když jedí jen hranolky, hamburgery, k snídani koblihy nebo koláče ... o zeleninu, ani cereálie zájem nemají. Problém je hlavně u rodičů, kteří by je měli vést tou správnou cestou. Snídaně v podobě cereálií Nesquik nebo Chocapic zalité mlékem jsou mnohem zdravější než oblíbené sladkosti z pekárny!!!

  superkarma: 0 08.08.2008, 16:25:35
 4. avatar
  [21] Meander [*]

  Ťapina: Když jsem ještě myslela, že by se mi turistika mohla líbit, přežívala jsem túry na Tatrankách a Semtexu.

  superkarma: 0 05.08.2008, 16:35:53
 5. avatar
  [20] Ťapina [*]

  JanaVi: Já si teda na výlet vezmu radši tu Tatranku, protože po té nemám pár hodin hlad, ani když ujdu 15 km. Po müsli tyčince se za hodinu něčím dorážím.

  superkarma: 0 05.08.2008, 16:12:39
 6. avatar
  [19] mysak [*]

  A když mám tolik prostoru a nikdo mi neskáče do řeči, napíšu ještě, co si myslím o rodičích obézních dětí. Myslím, že by se měli za své chování zodpovídat před soudem, vědomě ničí svým dětem zdraví a zadělávají jim na problémy do konce života. Nehledě na to, že jim pak ostatní solidárně platí léčení. Z pojištění by se nemělo platit léčení nasledků vědomého rozhodnutí lidí, jako je jakákoli závislost (na jídle, cigaretách..)

  superkarma: 0 04.08.2008, 23:17:03
 7. avatar
  [18] mysak [*]

  zapomněla jsem na pivo

  superkarma: 0 04.08.2008, 23:10:52
 8. avatar
  [17] mysak [*]

  Jinak teda sladké lepty nepiju, minerálka mi díky bublinkám nechutná žádná (divím se, že jsem neumřela na nedostatek minerálů), a vůbec je to všechno takové umělé. Piju vodu a bylinkové čaje, někdy mlíko nebo džus. A to je asi všechno. Jelikož nakupuju já, pije to samé i manžel . Pochybuju, že bych kvůli dětem kupovala nějaké předražené hnusy jen proto, že na to napíšou něco o přidaných vitamínech . Dostanou vodu a jablko.

  superkarma: 0 04.08.2008, 23:09:09
 9. avatar
  [16] mysak [*]

  Vivian: Kalorie se udávají na sto gramů, müslityčinky jsou určitě lehčí. I když je složení dost podobné, když je chuť, je lepší sáhnout po něčem menším, než je tatranka.

  superkarma: 0 04.08.2008, 23:03:04
 10. avatar
  [15] Vivian [*]

  JanaVi: ví bůh...

  superkarma: 0 04.08.2008, 21:19:47
 11. avatar
  [14] JanaVi [*]

  Vivian: já si myslím totéž , jen mi není jasné, proč ty tyčinky propagují i odborníci

  superkarma: 0 04.08.2008, 20:56:51
 12. avatar
  [13] Vivian [*]

  JanaVi: müsli samo o sobě může být zdravé, jestliže obsahuje zdravé věci (celozrnné vločky, ovoce), ale müsli v obchodech je z převážné části plné cukru a bohužel obsahuje i vysoké procento tuku (právě jsem okukovala v sámošce müsli tyčinky a je to okolo šílených 20 procent) a zdravých věcí pomálu, vlákniny minimum, místo celozrnných obilovin jen extrudovaná kukuřice, proslazené, slepené medem, polité tukovou polevou... Prostě normální sladkost tvářící se jako zdravá potravina. Navíc se to ve většině obchodů bůhvíproč prodává v regálech se zdravou výživou

  superkarma: 0 04.08.2008, 19:40:28
 13. avatar
  [12] JanaVi [*]

  gentiana: Vivian: LídaKo: Dík za vysvětlení.

  superkarma: 0 04.08.2008, 16:50:35
 14. avatar
  [11] kareta [*]

  moje děti pijou vodu z vodovodu a k dispozici mají na mlsání jablka a zeleninu. U sušenech vřeštím, že drobí, tak chtějí mít klid

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:37:52
 15. [10] gentiana [*]

  LídaKo: To je logyka. Každý přece ví, že děti chcou pít pouze a jedině sladké a lepkavé. A protože to je fujky fuj a působí to chlupaté dlaně a slepotu, je potřeba dětem vnutit něco,co jenom vypadá sladce a lepkavě, i když je to akorát hnusné.

  Předpoklad, že děti by dobrovolně pily vodu, výživové odborníky zcela minul.

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:32:43
 16. avatar
  [9] LídaKo [*]

  JanaVi: Maximálně ještě to, že je v nich vláknina. Jinak je to všechno stejnej šunt
  Jen nevím, proč do těch dětí chtěj furt lejt ovocnej čaj. Moje děti si většinou berou k pití flašku s vodou z kohoutku...

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:27:20
 17. avatar
  [8] Vivian [*]

  JanaVi: ona i spousta odborníků podléhá dojmu, že müsli tyčinky jsou něco lepšího než jiné sladkosti...
  Je-li děcko zvyklé se živit tatrankami, pak je vhodnější alternativou třeba suchý chleba + voda. A bič, a prohnat mu sádelnatá perka

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:46:48
 18. [7] gentiana [*]

  JanaVi: že prej zrno zasytí nadýl, protože se pomalejc tráví než bílá mouka a cukr. No, já su nadmutá jako koza po obojím:D

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:38:01
 19. avatar
  [6] JanaVi [*]

  nabídnout vhodnou náhradu - např. za tatranku müsli tyčinku
  Nevíte někdo, čím je müsli tyčinky lepší? Energetickou hodnotu má zhruba stejnou a obsah sacharidů taky Já také mám pořád pocit, že když si dám na výletě müsli tyčinku, tak je to lepší než horalka, ale není to skoro stejné? Snad jen ty tyčinky jsou lehčí.

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:18:07
 20. avatar
  [5] kareta [*]

  na zš byla tlustá holka, které se všichni báli, byla vostrá. Na střední to zhubla a najednou byla hezká a příjemná Jestli to teda byla ona- nešla ani poznat. Jako bachroňa vyla v tělocviku dobrá, takže to bylo jídlem

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:02:42
 21. avatar
  [4] Petrushe [*]

  Zrovna včera se to ve mě bouřilo, když z obchodu vyšla trojice babička, dědeček a vnuk, ze kterého by váhově mohli být i dva vnuci, v ruce pytel čokoládových bonbónů, cpal to po pěti vteřinách do pusy a papírky házel na zem...

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:23:39
 22. avatar
  [3] Vivian [*]

  Pohovořit si s dítětem o významu stravy Na dítě určitě zabere nějaká přednáška...
  Hlavně je nutné začít hned po narození s prevencí. Vědět, jak se má dítě správně stravovat už od věku kojence a nepěstovat u něj zlozvyky typu přejídání (za maminku, za tatínka...) nebo tišení pláče žvancem.

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:13:48
 23. [2] Lindaa [*]

  Doporucená svacina - i kdyz se vlastne jedná o dve jídla - by dceri vystacila na celý den, pokud by zrovna stávkovala tak i na dva dny.

  superkarma: 0 04.08.2008, 10:03:58
 24. avatar
  [1] kominice [*]

  Obrátila bych se na oba.
  Malých otesánků se koulí po ulicích víc než dost.
  Znám- a jak to dělal? Nežral!!
  Leč když se znova začal ládovat gulášem se šesti tak se za krátkou dobu dostal zpátky na původní váhu.

  superkarma: 0 04.08.2008, 08:13:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme