Moc krásné povídání o divadle nám poslala také čtenářka Kobližka. Píše o tom profesionálním, i o ochotnickém. A posílá vám také malou ukázku.

Moc jste mě potěšila, milá Kobližko. Ochotnické divadlo je úžasné a hru Noc na Karlštejně mám ráda. :-) Děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Jó, divadlo, to je moje.

Žiju v osmitisícovém městě, kde je kultura docela na slušné úrovni. Máme tu kulturní dům s krásným divadelním i koncertním sálem a diváka asi dost zmlsaného. Jezdí k nám i přední umělci, zpěváci, kapely, pořádá se tu festival vážné hudby, divadla k nám jezdí se svými zájezdovými představeními. Já do divadla chodím hrozně ráda, ale takové to alternativní divadlo, kdy scénu představuje bedýnka od pomeranče a kus hadru, to ráda nemám. Ani moderní divadlo, tomu asi nerozumím, ale fakt nepotřebuju, aby se na mě z jeviště sypala snůška vulgárností a herec na mě svítil holým zadkem.

Takový pocit, kdy jde člověku mráz po těle, jsem zažila na koncertě sourozenců Ulrychových. Hana disponuje tak nádherným hlasem, který se málokdy slyší. Čas od času vyrazíme s mužem do Příbrami, když je nějaký zajímavý titul. Tak jsem viděla třeba Drobečky z perníku se skvělou S. Stašovou, nebo Hrdého Budžese (toho několikrát) a úžasný muzikál Na skle malované. Jestli bych něco třeba čtenářkám doporučila? To ani ne, on má každý jiný vkus, každému se líbí něco jiného a někoho zrovna takové alternativní divadlo osloví. Za 14 dnů jdu třeba na Ivo Šmoldase, miluju jeho úžasný humor a bonmoty.

A co ochotnické divadlo? Proč ne, když to má úroveň. U nás máme ochotnický spolek s tradicí už 172 let. Celá moje rodina hraje divadlo, jenom já jsem normální :-) Hned po novém roce se rozdají scénáře a čtvrt roku mám 2x týdně klidné večery sama pro sebe, protože jsou zkoušky. Někdo možná nad touhle „šmírou“ ohrne nos, ale já vím, co to obnáší úsilí, práce a času. Když se dokáže sejít parta nadšenců, když si dokáže učitel, instalatér, kuchařka, místostarostka a třeba i podnikatel udělat nezištně čas na to, aby po své práci pobavil a zaujal diváka, nezbývá mi, než mít k takovým lidem obdiv. A člověk jim rád odpustí i nějaký ten falešný tón, či přebrept. Naši ochotníci jsou miláčci publika, mají své obdivovatele i za hranicemi města a svoje představení mívají zpravidla beznadějně vyprodaná. Dokonce z přilehlých vesnic nadšenci vypraví autobus a nenechají si divadlo ujít. Před pár lety dávali Světáky a byla to úžasně povedená komedie. Letos se pustili do náročného divadla, připravili Noc na Karlštejně. Kulisy byly nádherné, kostýmy se také povedly. Můžu vám říct, když při derniéře vstane celé hlediště a tleská, že je to zážitek. Viděla jsem i slzy v očích některých herců, protože takové pocty se mnohdy nedostane ani profesionálním umělcům. Samozřejmě, že ne všichni jdou dokonalí, ale to jim člověk rád odpustí, já vůbec obdivuju tu odvahu na to jeviště vylézt.

noc

Asi ne každému se líbí ochotnické divadlo, ale pro ty z vás, kterým nevadí shlédnout i nějaký ten malý nedostatek, tady mám krátkou ukázku. Jen se ještě musím omluvím, že video se po chvilce zastaví, ale stačí ho maličko posunout.

Tak hurá za kulturou, doufám, že se tam někdy potkáme.

Kobližka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Co vy a divadlo?

  • Máte rády divadlo?
  • Chodíte do divadla?
  • Jak často?
  • Co máte nejradši - komedie, drama...?
  • Máte rády alternativní divadlo?
  • Na čem jste byla naposledy v divadle?
  • Co byste doporučila našim čtenářkám?
  • A co si myslíte o ochotnickém divadle?

Napište, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá dárek, balíček vlasové kosmetiky RYOR. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz. Heslo je DIVADLO. Předem děkuju!

ryor

Reklama