.

Obchodníci s Měsícem

Cestování

Obchodníci s Měsícem

Možná ten vtip taky znáte. Vesmírné závody jsou v plném proudu a raketoplán USA si to drandí k měsíci, když vtom vidí, jak se souputník Země mění na červeno. Situace je jasná, Rusové doletěli první.
„Houstne, Houstne,“ hlásí se zdrcení američtí kosmonauti, „Rusové už jsou na Měsíci a barví ho na červeno, co máme dělat?“
„Popadněte bílou barvu a začněte psát Coca-cola!“

Kosmická smlouva
Nu a aby se takové věci nestávaly, uzavřely státy svého času, roku 1967, Smlouvu o zásadách činnosti států při průzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných těles, zkráceně Kosmickou smlouvu. V té je mimo jiné zakázáno jakémukoliv státu vznášet vlastnické nároky na kosmický prostor a přirozená tělesa, která se v něm pohybují. Co ovšem ve smlouvě zakázáno není, je, aby takový požadavek vznesl jednotlivec.

víkendová soutěž


Podnikavý Hope
Toho využil roku 1981 podnikavý Američan Denis Hope a založil společnost Lunar Embassy. Nárokoval si přitom ne méně než celý povrch Měsíce. Americká obdoba našeho katastrálního úřadu, US Office of Claim Registries, tento jeho nárok uznala a zapsala. OSN na vyhlášení Hopeova požadavku, který jí zaslal, nijak neodpověděla, a tak se obchodník s Měsícem pustil do podnikání. Jednotlivé parcely začal prodávat dalším vlastníkům.

Nesmysl? Ale za velké prachy!
Za 25 let činnosti vydělal přes 8 milionů dolarů, čímž dalece předstihl všechny slavné obchodníky s deštěm. „Máme v současné době 3 miliony dvě stě tisíc majitelů pozemků ve 180 zemích. Jsou mezi nimi dva bývalí američtí prezidenti, 450 celebrit jako George Lucas, Tom Hanks, Tom Cruise, Nicol Kidman a John Travolta,“ tvrdí Hope. Jakýsi dobrák dokonce zakoupil kus Měsíce i pro papeže Benedikta XVI. Roku 1999 založil Hope Měsíční republiku a vyhlásil se jejím prezidentem.

Právní nesmysl
Podle právníků je ovšem Hopeovo podnikání podvod. Odvolává se totiž na Homestead Act, zákon z roku 1862, který ale umožňoval kolonistům nárokovat si maximálně 160 akrů půdy, navíc na ní museli žít a obdělávat ji pět let. Tento zákon, vydaný pro účely osidlování Ameriky, byl v roce 1976 zrušen. Pouze na Aljašce platil až do roku 1986. Měsíc ovšem jaksi není Aljaška.

Čeká je zklamání
Sporný je i výklad Kosmické smlouvy – v době jejího uzavření ještě nebyla soukromá osoba v mezinárodním právu považována za subjekt. Navíc jde spíše o jakousi mezinárodní dohodu, kterou je možno jednostranně vypovědět, než o dokument s platností v obchodním právu. „Majitele měsíčních pozemků“ tak velmi pravděpodobně očekává velké zklamání. Pokud totiž technologie pokročí tak, že se osidlování Měsíce přesune z oblasti scifi do reality, dojde zřejmě k uzavření nových mezinárodních smluv a ty sotva budou zohledňovat jakéhosi Denise Hopea a jeho Měsíční republiku.

Nákup v Čechách
Měsíční pozemek (ale třeba i pozemek na Venuši) si ovšem můžete zakoupit i v Čechách, nejen v Americe. Ceny se pohybuje od 999 Kč za akr. Pobočku Hopeovy Lunární ambasády naleznete jak na internetu, tak v kamenném obchodě v Praze. Na stránkách www.lunarniambasada.cz najdete i řadu vysvětlení, proč se jedná o legální obchod. Právníci jsou však skeptičtí.
„Jako recese je to dobré, ale právní význam to nemá žádný,“ tvrdí v internetové diskusi.

Zdroj: ZDE a ZDE

Chtěla byste vlastnit pozemek na Měsíci? Nebo ho někomu koupíte jako dárek? Je k němu prý pěkný certifikát. Co myslíte, jde o podvod, recesi nebo dobrý obchod? Víte o nějakém podobně absurdním prodeji?

   
01.11.2007 - Zahraničí - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [11] Terinka1984 [*]

  Asellus:

  superkarma: 0 18.11.2007, 17:33:11
 2. avatar
  [10] Kubecova1 [*]

  manžel o tom taky jednou přemýšlel, tak jsem ho sprdla, že na větší kachnu snad ještě nenaletěl.Teď už je rozumný.Ono někdy tam cestovat všichni budeme, ale kdy?A vůbec, vydrží tahle planeta tak dlouho?Já myslím, že se do té doby sami zničíme, tak co.

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:17:35
 3. avatar
  [9] Japina [*]

  Nadarmo se neříká: "Když mají hloupí peníze, tak mají kramáři odbyt."
  Nedávno o tom v Bánánových rybičkách diskutovala Halina (majitelka kousku pozemku na Venuši ) s ředitelem pražského planetária Grünem, ten samozřejmě potvrdil, že nic takového není možné, a lidé, co mají certifikáty, si koupili právě jen ten kus papíru.

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:53:53
 4. avatar
  [8] MEK [*]

  jako dárek to není špatný nápad,ještě mít finance a sen se může uskutečnit

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:45:07
 5. [6] Majkii [*]

  To s tou myšlienkou prišiel nedávno moj šéf, že je to dobrý nápad kúpiť pozemok na mesiaci. Najprv som si myslela že je to nejaká sranda, ale ono to fakt ide. Vraj sa na to dalo zlákať už aj zopár českých "celebrit". Aspoň by sme sa mohli s mužom večer dívať na oblohu a hovoriť si: tamto tam je naše

  superkarma: 0 01.11.2007, 08:32:16
 6. [5] gentiana [*]

  To je ale píkovina.
  Nyo: to s těma pixelama je dobrý. Možná, žebychom si měli založit obchod s ostříhanými nehty nebo tak něco, zdá se, že čím větší debilnost, tím víc to lidi bere.

  superkarma: 0 01.11.2007, 08:20:30
 7. avatar
  [4] Evikus [*]

  * Ne, ale chtěla bych být první, koho tohle napadlo.
  * Nekoupím.
  * Jde o velmi dobrý nápad jak zbohatnout.
  * Ne.

  superkarma: 0 01.11.2007, 07:12:19
 8. [2] Rikina [*]

  Na Měsíci ani ne. Ale na Marsu, to je jiná. Taková marsovská farma na důchod, to by se mi moc líbilo. Proč se, krucinál za vodou v rákosí, ještě nezačalo s kolonizací sluneční soustavy?

  superkarma: 0 01.11.2007, 00:22:41
 9. [1] Matelka [*]

  Pořád lepší vyhodit prachy za pozemek na Měsíci, než například za Cosmodisk.

  superkarma: 0 01.11.2007, 00:10:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme