Bulvár

Občas kouřím, ale nejen tabák

Musím přiznat, že si občas zakouřím - někdy tabák, někdy jiné užitečné bylinky (a ty mnohem raději než tabák)... Je to takový můj příležitostný zlozvyk, ale nejsem na tom závislá, necítím žádnou fyzickou potřebu si zapálit a na kouření si nevzpomenu třeba celé týdny či měsíce - jen když se sejdu s přáteli, sáhnu někdy po cigaretě tak nějak automaticky, ani nevím proč (a nemám potřebu to řešit). Kouření je pro mně „společenská droga“, sama si většinou nezapálím, kouřím téměř výhradně ve společnosti, když jsem s přáteli v nějaké hospůdce či klubu, kde se kouří...

 

Pokud jde o kouření jiných rostlin než tabáku (víme, o kterou rostlinu jde, že, ale nerada bych ji zde propagovala jmenovitě), pak mi narozdíl od čehokoli jiného nevadí, když si ji s přáteli zapálíme u mě doma (nic jiného by si tady nikdo zapálit nesměl, ale vůně této bylinky mi nevadí), v útulném domácím prostředí se také lépe vychutnává... K občasné (párkrát do roka) konzumaci této drogy se neváhám přiznat – proč také, když mnohem častěji konzumuji i mnohem nebezpečnější drogy, například alkohol. Myslím, že tato bylinka je z mně neznámých důvodů zbytečně démonizována, zatímco mnohem nebezpečnější drogy se v naší společnosti konzumují zcela běžně a legálně ve velkém, ačkoli představují mnohem větší hrozbu (nejen) pro naše zdraví. Drogy jsou drogy, to je bez debaty, ale proč se z této rostliny dělá takový strašák, když požívání jiných drog je přijímáno zcela normálně, ačkoli mají oproti zmíněné rostlince na zdraví i život člověka mnohem zhoubnější vliv?

Myslím, že zákazy tady vůbec nic neřeší. Osobně bych byla pouze pro zákaz a přísné postihy prodeje jakýchkoli (!) drog dětem do 18 let, jinak bych nechala svéprávné občany řídit se vlastním rozumem. Když se mohou legálně zpíjet do němoty a ničit si (nejen) zdraví alkoholem, proč by nemohli totéž praktikovat i s jinými drogami? Stejně jako dnes funguje tabákový průmysl, by mohl fungovat průmysl zpracující výše zmiňovanou rostlinu, stát by na tom mohl profitovat stejně jako na dani z prodeje tabákových výrobků. Když už lidi neumějí být v pohodě bez chemie (většina z nás si asi neumí představit mejdan bez pití), proč jim to nedopřát? Myslím, že ve státech, kde je „hulení“ legální, to snad žádný velký průser není.

 

Na kouření mi vadí jedině ta bezohlednost, s jakou kuřáci nutí své okolí dýchat svoje jedovaté smrady. Nejsem proti kouření v hospodách, klubech a barech či podobných prostorách, ale je vážně dost „elkhaft“, když vám někdo kouří pod nos v restauraci při jídle (a úplně vám tím zkazí chuťový požitek), nebo když stojíte v dešti na zastávce pod stříškou a nějaký závislák zde popustí uzdu své vášni – není úniku. A když si dovolíte ho požádat, zda by to nemohl típnout, doporučí vám, abyste šli jinam (= na déšť). Ale lidskou bezohlednost asi nevyřeší žádná vyhláška či zákon.

 

Vivian


Vivian, nemůžu posoudit, co je lepší, zda tabák nebo bylinky. Bylo by to asi na delší diskusi.


editorka Mira

Dnešní téma:

Kouření

Kouříte?

Co nejraději?

Chutná vám cigareta a proč?

Snažíte se odnaučit?

Proč jste přestala kouřit?
Jak se díváte na kouření maminek s dětmi?

Přistihla jste někdy své děti?

Nesnáší kouření?

Co říkáte odděleným místnostem v restauracích?

A jaké to bylo poprvé?
Napište nám, rádi vás za zajímavé příspěvky odměníme.
redakce@zena-in.cz

   
10.11.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [17] MartinaC [*]

  dobry

  superkarma: 0 04.08.2006, 19:35:16
 2. [15] Andrejka82 [*]

  výborně vivian, naprosto souhlasím! ona "bylinka" mě vždycky tak nádherně uvolní a prožiju si příjemný relax . samozřejmě ne každý den, všeho s mírou
  bezohledné kuřáky na zastávkách taky nemusím, ale co naděláme?

  superkarma: 0 10.11.2005, 23:18:48
 3. avatar
  [13] Vivian [*]

  Už jsem to tu jednou psala pod jiný článek o "hulení", ale připadá mi to příhodné, takže znovu vkládám citaci z časopisu Reflex 6/05:

  "Alespoň heslovitě k problému tzv. lehkých drog a k zavádějící interpretaci výzkumu o jejich užívání v ČR:

  1. Nikdo netvrdí, že užívání tzv. lehkých drog je neškodné. Každý z nás je však atakován reklamou na tzv. tolerované drogy (alkohol, tabák), které jsou jednoznačně škodlivější.
  2. Francouzští odborníci už loni zveřejnili "hitparádu" škodlivosti dostupných drog, kde marihuana zaujala až 4. místo (!) (1. alkohol, 2. tabák, 3. káva)
  3. Za 12 let práce u ZZS Tábor si mohu dovolit alespoň přibližnou statistiku: výjezdy ke stavům způsobením kouřením marihuany lze spočítat na prstech jedné ruky, a to vždy v kombinaci s alkoholem. K alkoholikům (z důvodu zranění nebo bezvědomí) jezdíme v průměru 10x týdně. Výjezdy k jiné droze nepamatuji.
  4. Neznám kuřáka marihuany či uživatele extáze, kterému se rozpadla osobnost, manželství, stal se gamblerem, zemřel nebo umírá v souvislosti s uvedenou drogou. Lidí, jimž tyto stavy a potíže způsobil alkohol, mohu jmenovat desítky, a to z relativně malého vzorku obyvatel.
  5. Závěr: Kriminalizace užívání marihuany je pouze politická manipulace, z níž čpí populismus a snaha získat hlasy nevědomých.

  MUDr. Milan Kratochvíl, vedoucí lékař operačního střediska ZZS Tábor"

  superkarma: 0 10.11.2005, 13:49:36
 4. avatar
  [12] Blues [*]

  Uvést se do takového stavu nepříčetnosti, že člověk něco provede a druhý den si to nepamatuje, to se dá jak alkoholem, tak jinými chemikáliemi a třeba i velkou dávkou některých léků. Přičemž ten alkohol má podobné účinky nejčastěji a nejsnáze dostupné. Takže "bylinky" bych nezatracovala v žádném případě, obecně totiž nenavozují agresivní chování ani nezpůsobují fyzickou závislost, která člověka vyřadí ze společnosti.
  On ten život sám o sobě nebývá jenom veselý a každý máme nějakou tu cestičku, jak si tu realitu občas "vylepšit", ne?

  superkarma: 0 10.11.2005, 12:17:02
 5. avatar
  [11] Midsummer [*]

  zet169: No, právě že znám. A do tý doby jsem měla taky velmi toleratní přístup.

  superkarma: 0 10.11.2005, 11:39:36
 6. [8] apina [*]

  a já souhlasím naprosto se vším co Vivian napsala!!!

  superkarma: 0 10.11.2005, 10:13:04
 7. avatar
  [4] Midsummer [*]

  Nejsem si moc jistá tím že "je zbytečně démonizována". taky jsem si to dřív myslela. Teď už o tom přeci jen vím trochu víc, např. to, že při dlouhodobějším používání trvale poškodí některé části mozku, a to natolik, že zkouřený jedinec je schopen na osobě sobě nejbližší spáchat i násilný trestný čin (jo, myslím tím i zabít). A pak o tom vůbec neví. Paráda. Děsně neškodný.

  superkarma: 0 10.11.2005, 09:15:54
 8. avatar
  [2] Kelly [*]

  gerda: já taky ...

  superkarma: 0 10.11.2005, 09:07:24
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  uf, podle nadpisu jsem čekala něco úplně jiného

  superkarma: 0 10.11.2005, 09:00:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme