Bulvár

Občanka Beauharnaisová


Stát se milenkou nebo rovnou manželkou mocného muže je jistě snem leckteré ženy. Málokteré se ovšem poštěstí stát se císařovnou. A už vůbec je nezvyklé, aby si toto postavení ona dáma uchovala i po rozvodu a aby dokonce po pádu svého muže zůstala přítelkyní jeho i jeho nepřátel. Občance Beauharnaisové se to ovšem podařilo.

Kreolka z Martinique
Marie Josefa Rosa Tascherová de la Pagerie se narodila 23. června 1763 na nevelkém ostrově Martinique, francouzské kolonii v Antilách. Její rodiče vlastnili plantáž cukrové třtiny, která se však, když byly holčičce tři roky, za strašlivého tajfunu proměnila v poušť. Otec malé Rosy byl spíše povaleč než dříč a tak rodina zrovna neprosperovala, i když nouzí netrpěli. Své dceři tento chudý šlechtic rád vyprávěl o krásách Francie a především Paříže. A tak, když dívce napsala teta, že jí ve Francii našla ženicha, neváhala šestnáctiletá Rosa ani okamžik, sbalila si věci a provázena otcem a jednou mulatkou vyplula do Evropy.

Malá Američanka
Vikomt Alexandr de Beauharnais byl elegantní a pohledný důstojník, který mladou kreolku okamžitě uchvátil. On však její nadšení ani zdaleka nesdílel - Rosa byla poněkud při těle, nevzdělaná, nezkušená v sexu i ve společenském styku, zkrátka venkovanka. Alexandr proto nacházel útěchu v náruči jiných žen a v domácnosti docházelo k častým hádkám. Ani narození syna Eugéna a dcery Hortensie manžele nesblížilo, a tak bylo manželství rozloučeno od stolu a lože. Zklamaná Rosa se uchýlila do kláštera.

Nejkrásnější z žen revoluce
Když vyšla po roce z kláštera, nikdo by v Rose nepoznal malou Američanku. Změnila se v plnokrevnou Francouzku - zeštíhlela, dorostla do krásy, vyspěla a naučila se využívat svůj šarm. V roce 1788 navštívila svou nemocnou matku na Martinique, ale po dvou letech se vrátila do víru společenských změn. Konečně se sblížila se svým bývalým manželem a seznámila se díky němu s mnoha vlivnými muži. Získala si pověst jedné z nejkrásnějších žen revoluční Francie a sama se aktivně podílela na politickém dění. Když začala revoluce požírat své děti, byl Alexandr zatčen. Rosa usilovala o jeho propuštění a skončila také ve vězení. Tam, v atmosféře blízké smrti, v celách, kde se nerozdělovaly ženy od mužů, navázala něžné přátelství s generálem Lazarem Hochem. Jednoho dne byl Alexandr postaven před soud, shledám vinným a popraven. Rosa se obávala nejhoršího, ale poměry se uvolnily a ona byla propuštěna.

Cesta vzhůru
Rosa ještě nějaký čas pokračovala v románku s Hochem, poohlížela se však už po někom perspektivnějším. Po krutých dnech ve vězení totiž toužila užívat života plnými doušky. Spřátelila se s madame Tallienovou, jež se stala po Robespierrově pádu ženou dne, a přes ni s Paulem Barrasem, jedním z mocných mužů Francie. Ten, když se jí nasytil, rozhodl se seznámit ji s někým dalším, neméně perspektivním. A tak pozval na jeden z večírků malého, nevýrazného muže, který si potrpěl na velké kousky.

Nesmělý Korsičan
Rose se její nový nápadník zpočátku vůbec nezamlouval - měl sinalou pleť, nepoddajné vlasy, chodil nedbale oblečený, choval se odpudivě a mluvil špatně francouzsky. Tento ostýchavý a rezervovaný muž se však do krásné kreolky s tmavohnědýma očima rázem zahleděl. A když navíc rozehrála své umění v posteli, zamiloval se do ní tenkrát pětadvacetiletý a v milostných záležitostech nepříliš zkušený, ač nikoliv nedotčený Napoleon až po uši. Třiatřicetiletá žena nakonec na jeho naléhání přikývla, ovšem trvala na sňatku civilním, tedy rozlučitelném, vymínila si obstojnou rentu v případě rozvodu a vůbec se pečlivě pojistila. Dne 6. března 1796 se nakonec, po Napoleonově pozdním příchodu a určitých nejasnostech, co se týče věku snoubenců a práva úředníka oddávat, stala Josefínou Bonapartovou.

Paroháč na bitevním poli
Líbánky Bonapartových byly krátké a Napoleon musel do pole. Josefína ovšem vůbec neměla v úmyslu ho následovat - chtěla se bavit. A tak, zatímco jí generál posílal vroucí zamilovaná psaníčka, našla si mladého milence - elegantního husarského důstojníka Hippolyta Charlese. Když Napoleon naléhal, aby přijela, vymyslela si těhotenství. Korsičan byl rázem hotov nechat bitvy bitvami a vrátit se za svou ženou, to ovšem nemohlo připustit direktorium - tehdejší vláda Francie - a tak musela Josefína za manželem, i když těhotenství prohlásila za omyl. Hippolyta si ovšem vzala s sebou. Zamilovaný Bonaparte nic netušil.

Léta slávy
Napoleon vítězil v bitvě za bitvou a krátké chvíle míru si užíval v Josefínině náruči. Rosa se ukázala jako reprezentativní žena, která dokázala skvěle zmírňovat nevhodné mravy svého manžela a získat si srdce politiků a mocných mužů Evropy. Ráda cestovala na vlastní pěst a více než manžela si hleděla Hippolyta. Napoleon nakonec pojal podezření, ale Josefína ho v loži přesvědčila, že se mýlí. Jeho láska však už poněkud ochladla a na egyptském tažení si našel první milenku. Tam se také definitivně, díky svědectví svých přátel, přesvědčil, že je mu Josefína nevěrná. Chtěl se s ní nechat rozvést, její sexuální umění ho však znovu usmířilo. V následujících letech stoupal Napoleon po společenském žebříčku a užíval si s milenkami především z řad hereček a Josefíniných dvorních dam, svou ženu však měl stále velmi rád a pozornost věnoval i jí, a to i přes její občasné žárlivé scény. Jen jedno jeho i celý jeho korsický klan znepokojovalo - že mu stále ještě nedala dítě.

Císařovna
Napoleonova sláva rostla a Josefína pochopila, že se jí tento muž vyplatí. Od té chvíle se stala vzornou manželkou, věrnou, trpělivou a více méně tolerantní i k manželovým milostným pletkám. Dne 2. prosince 1804 měl být Napoleon Bonaparte korunován císařem a jeho žena, k velké nelibosti celého korsického klanu, který ji v té době už doslova nenáviděl, císařovnou. Už týden před plánovanou ceremonií přijel do Paříže papež Pius VII, čehož se Josefína rozhodla využít. Když bylo vše připraveno, zkroušeně se svatému otci svěřila, že ji s Napoleonem nepojí církevní sňatek. Papež byl šokován a trval na okamžité nápravě. Napoleon zuřil, ale nezbylo mu, než se podvolit. 1. prosince byli manželé tajně oddáni před Bohem. Následujícího dne se Napoleon sám, za přítomnosti papeže, korunoval císařem, a poté vložil korunu i na hlavu své ženy. Josefína dosáhla vytoužené slávy.

Rozvod od stolu a lože
Zatímco si Josefína hrála na extravagantní panovnici a rozhazovala neuvěřitelné sumy za šaty a šperky, ujistil se Napoleon, že není neplodný - dvě z jeho milenek, Luisa Denuellová a posléze polská šlechtična Marie Walewská mu porodily syny. Bylo zjevné, na čí straně je problém, a Bonaparte potřeboval dědice. 14. prosince 1809 se nakonec s Josefínou nechal rozvést od lože i od stolu, přičemž jí ovšem ponechal titul císařovny a nemalý majetek Za ženu si vzal dceru Habsburků, Marii Luisu, která mu také povila syna. Josefína však zůstala Bonapartovou přítelkyní až do jeho pádu a ani poté se od něj neodvrátila. Zároveň však byla uznávána a respektována i Napoleonovými nepřáteli. Zemřela v jedenapadesáti letech, 29. května 1814 na chorobu, která se rozpoutala z banálního nachlazení. Truchlil pro ni nejen Napoleon...

Obdivujete ženy, jako byla Josefína, nebo jimi spíše pohrdáte? Má žena právo využít svou krásu, aby dosáhla kariéry? Je podle Vás neplodnost ženy důvodem k rozvodu? Tolerovala byste milenky svého manžela, kdyby Vám nehrozilo, že Vás opustí?

   
30.08.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [53] monca13 [*]

  na vysvětlení - přece jen těch konkurentek bylo určitě hodně

  superkarma: 0 03.09.2006, 15:58:11
 2. avatar
  [52] monca13 [*]

  myslím, že to muselo být taky dost nebezpečné

  superkarma: 0 03.09.2006, 15:57:01
 3. [50] Tobbi [*]

  bonda: A vyšila ti to životní moudro babička na polštář do výbavy?

  superkarma: 0 31.08.2006, 10:38:19
 4. avatar
  [49] átéčko [*]

  superkarma: 0 30.08.2006, 23:24:42
 5. [48] lvicem [*]

  zajímavá historie

  superkarma: 0 30.08.2006, 21:16:56
 6. avatar
  [47] lenagirl [*]

  superkarma: 0 30.08.2006, 21:04:18
 7. [46] kornoutek [*]

  hezký článek

  superkarma: 0 30.08.2006, 20:26:27
 8. avatar
  [45] bonda [*]

  No a co, proč by nemohla využívat své krásy a milostného umění? Když na to měla, škoda by bylo toho nevyužít. Jak myslíte, že se dnes dostávají ženy na vrcholná místa v politice? Je všeobecně známo, že se k vysoké stranické funkci prosouložily. Už moje bábi říkávala, že dobrá píča utáhne i regiment vojáků... Neplodnost ženy je důvodem k rozvodu i v dnešní Itálii.

  superkarma: 0 30.08.2006, 19:02:53
 9. avatar
  [44] Nunče [*]

  zase jeden zajímavý článek

  superkarma: 0 30.08.2006, 18:55:33
 10. avatar
  [43] Hysteria [*]

  Podle mého,to byla taková věčná Ambra,šla vždy tam kde byly prac hy:Takových dnes je!

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:57:30
 11. avatar
  [42] marcellina* [*]

  pekny clanek

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:45:16
 12. avatar
  [41] gerda [*]

  kareta: jo, v tomto směru byl chudák nevyvinutý. Dokonce si vzpomínám, jak jsem četla, že jeho penis je v nějakém...muzeu? Rozhodně se neztratil, uchovává se jako rarita. Ale jak je vidět, v ničem mu to nebránilo a komplexy patrně neměl.

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:24:40
 13. [40] Tobbi [*]

  killkenny: Dobrý postřeh. Co tam asi dělala

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:22:00
 14. [39] Olca [*]

  no, uměla si to zařídit, trochu mi to připomíná Evitu

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:19:02
 15. avatar
  [38] ivana.kuglerova [*]

  ivana.kuglerova: Jinak obě Josefíniny dítka Napoleon formálně adoptoval a zařídil jim výhodné sňatky. Ale vlastní potomek je vlastní potomek...

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:07:21
 16. avatar
  [37] ivana.kuglerova [*]

  zonan: Skutečně měla dvě děti z prvního manželství, ale poté se jí už nikdy otěhotnět nepovedlo - a to ani když absolvovala řadu léčebnýh kůr. Přitom Napoleon podle všech výzkumů skutečně neplodný nebyl a uvedení potomci z lůna milenek i následující manželky byli jeho.

  superkarma: 0 30.08.2006, 14:02:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] kareta [*]

  gerda: on měl penis velikosti špuntu????

  superkarma: 0 30.08.2006, 13:52:41
 2. avatar
  [35] Jájja [*]

  zonan: třeba si s Napoleonem "nesedli" co se rozmnožování týká . To se stává i v lepších rodinách

  superkarma: 0 30.08.2006, 13:00:55
 3. avatar
  [34] gerda [*]

  zonan: asi až v pozdějším věku. Při své sexuální přelétavosti měla určitě sem tam nějaké maléry a kdo ví, jak je řešila.

  superkarma: 0 30.08.2006, 12:11:52
 4. avatar
  [33] aiša [*]

  superkarma: 0 30.08.2006, 12:00:08
 5. avatar
  [32] zonan [*]

  V úvodu čtu ... Ani narození syna Eugéna a dcery Hortensie manžele nesblížilo... byly to děti Rosy? Kam se poděly? Jak tedy mohla být Rosa neplodná? Asi jsem tupoň.

  superkarma: 0 30.08.2006, 11:51:38
 6. avatar
  [31] gerda [*]

  jull: ale obecenstvo by ho mělo aspoň trošku vidět

  superkarma: 0 30.08.2006, 11:30:54
 7. avatar
  [30] jull [*]

  gerda: víš co se říká ..."že i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo"

  superkarma: 0 30.08.2006, 11:23:41
 8. avatar
  [29] gerda [*]

  mně by zajímalo, jak byla s velkým Napoleonem ona sama v loži manželském spokojená. Je jasné, že se velmi snažila, aby vyhověla, ale co z toho asi měla ona sama? Vždyť není žádné tajemství, že jeho mužný úd měřil cca 6 cm a s tím se nějaké vylomeniny čekat nedají!

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:58:29
 9. avatar
  [28] xjannickax [*]

  takových článků více..

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:53:28
 10. [27] markousek [*]

  no rozhodně je neobdivuju a ani nepohrád,jsou to neštastné duše ktteré si chtějí něco dokázat
  killkenny: taky jsem si všimla,kde se učí svádět

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:40:47
 11. [26] tornado-lou [*]

  z dnesniho pohledu ji tezko muzeme vycitat, ze sla pres postel, tehdy to jinak neslo. zena byla jenom manzelka nekoho.

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:39:34
 12. avatar
  [25] Handa [*]

  Moc se mi líbí takové dějepisné vsuvky

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:37:15
 13. [24] FAXÍK [*]

  některé ženy umí být dobré milenky,já na to nemám žaludek ani figuru

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:36:57
 14. [23] a.... [*]

  Josefína musela být každopádně úžasná a mimořádná žena...i když z tohohle článku to poznat nelze

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:35:30
 15. avatar
  [22] Petique [*]

  Jájja: no to je ovšem slovo do pranice, charita v 18. století

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:32:46
 16. avatar
  [21] Zzuzzka [*]

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:18:31
 17. avatar
  [20] miluska [*]

  V podstate se to deje furt-Levinská a pod.

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:10:36
 18. avatar
  [18] Jájja [*]

  Petique: třeba založit nějakou nadaci

  superkarma: 0 30.08.2006, 10:01:43
 19. avatar
  [17] Petique [*]

  vozlenka: jak třeba???

  superkarma: 0 30.08.2006, 09:40:56
 20. [16] vozlenka [*]

  Ve své době to jistě byla vyjímečná žena, ale moc prahla po moci.Své schopnosti asi mohla využít lépe.

  superkarma: 0 30.08.2006, 09:28:45
 21. avatar
  [13] Beruška1 [*]

  Krásu žena pro svou kariéru využít může, to mi nevadí. Ale nesmí to být přes postel mého , milenky netoleruji.

  superkarma: 0 30.08.2006, 08:57:33
 22. avatar
  [12] jull [*]

  Takovéto ženy, zvláště z dřívějších dob obdivuji.Vždyť v té době to ženy neměly nijak lehké. Jen ta neplodnost/rozvod ... to je trochu divný. Vždyť muži měli plno levobočků. A milenku manželovi? Nikdy!

  superkarma: 0 30.08.2006, 08:56:06
 23. avatar
  [11] Jájja [*]

  grizzly: třeba johanka z Arku O té se taky učí dodnes

  superkarma: 0 30.08.2006, 08:55:05
 24. avatar
  [8] Jájja [*]

  šikovná holka

  superkarma: 0 30.08.2006, 08:38:50
 25. [7] Januše [*]

  milenku bych nikdy netolerovala a basta!

  superkarma: 0 30.08.2006, 08:15:16
 26. avatar
  [5] murena [*]

  Tak takové ženy si u mě zaslouží uznání,obzvlášť ty z dob minulých,kdy neměly taková privilegia a práva jako dnešní ženy a přesto dokázaly využít nejen svou krásu,ale i rozum k dosažení svých cílů.Nakonec známe všichni přísloví,že účel světí prostředky

  superkarma: 0 30.08.2006, 08:03:52
 27. [4] eve69 [*]

  nemám ráda tento typ ženy, která jde přes postel, pohrdám jimi.

  superkarma: 0 30.08.2006, 07:23:59
 28. avatar
  [3] monca13 [*]

  takové ženy jako byla Josefina obdivuji

  superkarma: 0 30.08.2006, 07:19:54
 29. avatar
  [2] Stana55 [*]

  Milenky-nikdy.Proč by ženy nemohly používat svou krásu? Takovým ženám docela fandím.

  superkarma: 0 30.08.2006, 06:42:49
 30. [1] mamoutek [*]

  milenky? tak to bych teda určitě netolerovala, ani kdyby nic nehrozilo...
  Krásným ženám fandím, nevadí mi, když se po nich chlapi dívají, určitě lepší, než když potkáte neupravenou ženskou, oblečenou v elasťákách :-)

  superkarma: 0 30.08.2006, 06:29:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme